Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mai am sanse sa continui..

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostIustin98, on 19 ianuarie 2018 - 00:24, said:

Mintea. Nu ai trait inchis in casa pe parcursul liceului ca sa stii cum e. Stii cum iesi dupa 4 ani doar in casa? Inuman.
In cazul asta, cauta ajutor specializat, ca nu e de joaca. Dar cine te-a tinut in casa 4 ani ? Chiar asa de stricti sau inchisi la minte sunt parintii ? Sau ai fost un copil problema ?

Edited by Magicwisewolf, 19 January 2018 - 00:27.


#20
kroton

kroton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 09.01.2018

View PostMagicwisewolf, on 19 ianuarie 2018 - 00:21, said:

Ce dracu aveti toti de intrati in depresii asa usor si aveti si probleme cu adaptarea sociala ?
Am mai citit cateva posturi de genul asa in ultimele 2 luni. Nu stiu, serios acum, ce va lipseste ?
Pai daca la cacaturi de astea intrati in depresii, cand o sa aveti copii, facturi de platit, rate la banca si inca 15000 de griji, ce naiba mai faceti ?
LOL
Tu crezi ca astia o sa mai aiba neveste, copii, facuti de platit sau rate la banca cand nici macar sa scaneze un produs corect la casa de marcat sau sa aduca comanda cu hamburgheri in timp corespunzator nu sunt in stare?


Intr-un fel e buna situatia pietei muncii de azi,  se mai curata societatea, niciun manager cu creier nu mai angajeaza orice ratat, nu orice ratat isi va mai permite sa faca imprumut la banca sa-si ia plasma cu buletinul, nu orice ratat se va mai putea casatori ca sa-i ruineze viata unei femei, nu orice ratat isi va mai permite sa faca copii, adica alti ratati....

#21
Iustin98

Iustin98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2018

View PostMagicwisewolf, on 19 ianuarie 2018 - 00:27, said:


In cazul asta, cauta ajutor specializat, ca nu e de joaca. Dar cine te-a tinut in casa 4 ani ? Chiar asa de stricti sau inchisi la minte sunt parintii ? Sau ai fost un copil problema ?
Nu am fost copil problema, aveam multi prieteni si chiar eram o prezenta foarte placuta, ceilalti se rugau de mine sa iesim, dar eu nu puteam pentru ca "mama". Mi s-a pus interdictie pe orice, adica pe toata viata mea. In liceu am ajuns bataie de joc pentru colegi (eram considerat prost fraier), iar eu taceam si suportam orice jignire mi se aducea din partea lor, acasa iar alta problema, eram obligat sa suport tipete urlete tranteli, spargeri din partea mamei mele timp de o ora. Tot timpul facea scandal din motive absurde. Toata viata mea am stat cu o femeie pe creier care imi controla fiecare actiune. Nu am primit nici un sfat de la ea si nu m-a ajutat cu nimic, tot timpul m-a criticat si certat. Acum daca intru intr-un colectiv atrag numai ura rautate si rasete si pe strada si oriunde ma duc, lumea nu ma suporta de nici un fel. Chiar nu stiu cum o sa continui viata asta

#22
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

View PostIustin98, on 19 ianuarie 2018 - 00:41, said:

Nu am fost copil problema, aveam multi prieteni si chiar eram o prezenta foarte placuta, ceilalti se rugau de mine sa iesim, dar eu nu puteam pentru ca "mama". Mi s-a pus interdictie pe orice, adica pe toata viata mea. In liceu am ajuns bataie de joc pentru colegi (eram considerat prost fraier), iar eu taceam si suportam orice jignire mi se aducea din partea lor, acasa iar alta problema, eram obligat sa suport tipete urlete tranteli, spargeri din partea mamei mele timp de o ora. Tot timpul facea scandal din motive absurde. Toata viata mea am stat cu o femeie pe creier care imi controla fiecare actiune. Nu am primit nici un sfat de la ea si nu m-a ajutat cu nimic, tot timpul m-a criticat si certat. Acum daca intru intr-un colectiv atrag numai ura rautate si rasete si pe strada si oriunde ma duc, lumea nu ma suporta de nici un fel. Chiar nu stiu cum o sa continui viata asta
Cunosc situatia, stai sa ghicesc, mama ta te-a crescut singura?
Din pacate, unii copii sunt traumatizati de astfel de experiente si se pierd rapid, o critica poate fi mana cereasca pentru un razboinic calit dar pentru un putache ca si tine a fost un cui in roata. Da-ti un reset, ia-o de la capat, trebuie sa reusesti pe cont propriu, insista, ei te dau afara pe usa, tu intri pe geam( figurat vorbind) ma refer in orice situatie, si cand vorbesti cu oamenii fa-o cu tupeu ca si cum te-ai crede superior, sa fii stiut de jupan nu de sclav, asta e realitatea, traim intr-o societate dura in care oamenii se mananca intre ei pentru 2 banuti, si daca esti luat de sclav, sclav ramai.

Edited by DeathRow, 19 January 2018 - 02:42.


#23
Iustin98

Iustin98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.01.2018
Da, cu ajutor financiar din partea lui tata. Ca ea nu a avut in viata ei un servici.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAnca12, on 19 ianuarie 2018 - 00:01, said:

Conform noii corectitudini, cand cineva este intr-o situatie grea, a-i reprosa defectele, conduita, a-l certa ca nu e bun de nimic, ca mereu asa face etc., inseamna agresiune psihica asupra aceluia.

Nici nu trebuie contrazis, ci trebuie sa fie intrebat in stilul urmator: tu ce simti, cum crezi ca te pot ajuta etc.

View PostIustin98, on 18 ianuarie 2018 - 22:45, said:

Buna seara. Sunt la facultate si pe primul semestru nu am nici o prezenta la seminarii iar de saptamana viitoare intru in sesiune. Am sanse sa mai trec anul? Sau sunt declarat repetent? Taxa trebuie platita maine iar eu nu am nici un ban.

Tu ce simti, cum crezi ca te pot ajuta?

View PostIustin98, on 19 ianuarie 2018 - 00:19, said:

Asta e situatia mea, stiu ca am fost un mare prost si inca sunt...As fii facut fata cu brio din punct de vedere intelectual, numai ca nu fac fata din punct de vedere social, sunt un nimeni. Nu ma mai cunosc, sufar si de anxietate si s-ar putea sa intru si in depresie, daca nu sunt deja..

Bine, hai sa te iau la rost:

Daca te-ai trezi din nou in fata primului seminar, ai intra la seminar sau nu?
Ai schimba ceva in viata ta dac-ar fi sa iei facultatea de la inceput? Sau ai ajunge tot in punctul asta?
Hai, baga raspunsul

#25
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Eu in locul tau as cere bani pentru taxa si as taia-o din tara.
Cu facultatea oricum pierzi timpul daca o tii tot asa.
Vestul te asteapta sa faci bani si sa-ti traiesti viata. Chiar daca o sa fii nevoit sa o iei de la capat.

#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostTort, on 19 ianuarie 2018 - 07:12, said:

Eu in locul tau as cere bani pentru taxa si as taia-o din tara.
Cu facultatea oricum pierzi timpul daca o tii tot asa.
Vestul te asteapta sa faci bani si sa-ti traiesti viata. Chiar daca o sa fii nevoit sa o iei de la capat.
Oare ?
Inca mai e cazul sa ingrosam randurile capsunarilor si a maturatorilor de drumuri occidentale ? Sa devenim tot mai multi cetateni de mana a treia care nu vor fi vazuti toata viata decat ca niste emigranti ?
Sunt de acord cu tine, dar doar de la punct incolo : cand ai epuizat toate variantele aici si nu mai ai nimic de pierdut. Sau, daca vrei doar sa incerci, ca sa vezi cum e, iar cu banii stransi acolo iti construiesti un viitor aici.

View PostIustin98, on 19 ianuarie 2018 - 00:41, said:


Nu am fost copil problema, aveam multi prieteni si chiar eram o prezenta foarte placuta, ceilalti se rugau de mine sa iesim, dar eu nu puteam pentru ca "mama". Mi s-a pus interdictie pe orice, adica pe toata viata mea. In liceu am ajuns bataie de joc pentru colegi (eram considerat prost fraier), iar eu taceam si suportam orice jignire mi se aducea din partea lor, acasa iar alta problema, eram obligat sa suport tipete urlete tranteli, spargeri din partea mamei mele timp de o ora. Tot timpul facea scandal din motive absurde. Toata viata mea am stat cu o femeie pe creier care imi controla fiecare actiune. Nu am primit nici un sfat de la ea si nu m-a ajutat cu nimic, tot timpul m-a criticat si certat. Acum daca intru intr-un colectiv atrag numai ura rautate si rasete si pe strada si oriunde ma duc, lumea nu ma suporta de nici un fel. Chiar nu stiu cum o sa continui viata asta
Clasic. Sa stii ca sunt destui cu mame nebune, betive, parasute, care au ajuns oameni. E cazul sa tragi linie si sa iti construiesti viata singur de acum inainte. Incearca sa faci primul an de facultate, sa vezi cum merg lucrurile, si, daca vezi ca te descurci, angajeaza-te si incearca sa devii cat mai independent fata de parinti, putin cate putin.
Cat despre ceilalti, incearca sa dai jos eticheta pusa schimbandu-ti atitudinea fata de sine. Daca tu nu te vezi cu ochi buni, ceilalti nu te vor vedea nici atat. Nu zic sa incepi sa te crezi buricul pamantului, dar sa devii un pic mai sigur pe tine, mai smecheras.
Nu am inteles care e faza cu tatal tau. Sta separat de mama ta si de tine sau si el o suporta ca tine ?

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea este ca fix facultatea va fi pentru tine acea gura de respiratie si reset de care ai nevoie. Sper ca nu faci facultatea in acelasi oras in care ai facut si liceul si nu stai inca acasa cu mama ta. Daca da, atunci schimba orasul si cazeaza-te la camin.
Nu zic ca va fi usor, dar nici greu daca te dai pe brazda cu viata de camin si greutatile ei.
Cred ca la tine orice mic repros are un impact major datorita mamei tale.
Parerea mea e sa consulti un psiholog ca sa te faca sa intelegi anumite lucruri si apoi sa treci peste anumite bariere.

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu ce facultate faci, nu cred ca ai specificat sau poate mi-a scapat mie. Oricum nu conteaza. Ceea ce conteaza e motivul pentru care faci facultatea. Si dupa cum ai tratat problema cred ca e gresit.
Daca faci facultatea doar ca sa ai facultate si eventual o diploma, da-i pace, e timp pierdut.
O facultate o faci deoarece iti place un anumit domeniu si vrei sa inveti mai multe, sa iti aprofundezi cunostintele in domeniul respectiv. Diploma e doar bonus si o hartie care conteaza pe la angajare. Dar ceea ce conteaza cu adevarat e ceea ce ai invatat, si ceea ce ai in cap. Aia nu o sa iti poata lua nimeni. Si cand alegi asa facultatea o sa vezi ca mergi si la cursuri si la seminarii, si la laboratoare daca sunt. Poate nu la toate, ca stiu, asa e varsta dar o sa mergi la o mare parte din ele. Si o sa o faci pentru ca esti curios, ca iti place, ca vrei sa afli cum functioneaza etc. , nu vei merge pentru ca esti obligat.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2018 - 08:49.


#29
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Pai daca la cacaturi de astea intrati in depresii, cand o sa aveti copii, facturi de platit, rate la banca si inca 15000 de griji, ce naiba mai faceti ?

probabil o dau in baute si is bat nevasta..ca tre sa fie si cineva de vina pt suferinta lor nu ?

#30
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostIustin98, on 18 ianuarie 2018 - 22:45, said:

Buna seara. Sunt la facultate si pe primul semestru nu am nici o prezenta la seminarii iar de saptamana viitoare intru in sesiune. Am sanse sa mai trec anul? Sau sunt declarat repetent? Taxa trebuie platita maine iar eu nu am nici un ban.

View Postserginho74, on 18 ianuarie 2018 - 22:51, said:

Stai linistit ca nici aici nu promovezi. Topic Closed!

Urma sa mai spui ca nici nu existi. Posted Image

Corectie...nu esti la facultate si nu ai fost, cum recunosti, niciodata.  Deci, alta intrebare Posted Image

De ce ai vrea tu sa mai stai/fi  la facultate?

Edited by superm, 19 January 2018 - 10:38.


#31
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View PostMagicwisewolf, on 19 ianuarie 2018 - 00:15, said:

Esti psiholog ?
Ce mai inseamna si noua corectitudine ? Sa nu imi spui ca e sora mai mica a lui politically correct...ca mi s-a acrit de mizeria asta...

Nu sunt pshiolog, dar constat in mod nemijlocit unde s-a ajuns pana in prezent si spre unde se tinde sa se ajunga.

Sunt intre elevi, intre nepoti, intre vecini si cunoscuti. Sunt instructaje si traininguri la orice nivel, parinte, profesor, director, poltist etc.

Am stat ieri la coada la policlinica. Pe hol era un TV sus pe perete, care rula in bucla, ca in autobuz, reclame de medicamente in tandem cu sfaturi medicale, printre care si ce am scris eu in postul precedent despre agresiunea psihologica.

#32
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAnca12, on 19 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Nu sunt pshiolog, dar constat in mod nemijlocit unde s-a ajuns pana in prezent si spre unde se tinde sa se ajunga.

Sunt intre elevi, intre nepoti, intre vecini si cunoscuti. Sunt instructaje si traininguri la orice nivel, parinte, profesor, director, poltist etc.

Am stat ieri la coada la policlinica. Pe hol era un TV sus pe perete, care rula in bucla, ca in autobuz, reclame de medicamente in tandem cu sfaturi medicale, printre care si ce am scris eu in postul precedent despre agresiunea psihologica.
Am inteles. Deci, esti cadru didactic si observi mult mai des aceste probleme. Foarte frumos ca le iei in serios, mai ales ca ai un rol destul de important in viata si formarea lor ca viitoare persoane adulte. Lasand glumele din primele posturi de pe pagina anterioara, am inteles si eu ce fel de situatie are initiatorul pe acasa si, intr-adevar, e o situatie foarte nasoala si dezorientanta, mai ales la o varsta adolescenta sau imediat dupa adolescenta. Iar agresiunea psihologica, se pare, e provocata chiar de propria mama, ceea ce e si mai nasol. Asta, daca, bineinteles, initiatorul chiar e real si are astfel de probleme in realitate. Daca nu e decat un alt troll, atunci, nu mai are rost discutia.

Edited by Magicwisewolf, 19 January 2018 - 11:08.


#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIustin98, on 18 ianuarie 2018 - 22:45, said:

Buna seara. Sunt la facultate si pe primul semestru nu am nici o prezenta la seminarii iar de saptamana viitoare intru in sesiune. Am sanse sa mai trec anul? Sau sunt declarat repetent? Taxa trebuie platita maine iar eu nu am nici un ban.

Sincer sa fiu eu habar n-am ce cauti tu pe-acolo,la facultate,daca esti atat de incompetent incat sa nu stii ca la genul de intrebari puse de tine pot raspunde DOAR cei direct implicati,adica dascalii tai.
Ca esti o lepra si te-a durut in cur de scoala am inteles.Dar fii barbat macar odata in viata ta si contacteaza-ti profesorii si cere-le lor lamuririle de rigoare.O sa-ti spuna ei ce ai de facut,nu forumul Softpedia.

ps.
Nici macar bunul simt de a ne zice materia/materiile si facultatea nu l-ai avut.

#34
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Bre, nu e de joaca. Pe vremea cand faceam facultatea, o disperata s-a sinucis ca ramasese cu o restanta. S-a aruncat de la ultimul etaj al caminului.

Sunt tineri si nu au dat piept cu viata, nu sunt obisnuiti sa abordeze greutatile. La prima problema cat de cat reala, o iau razna.

Edited by pexCom, 19 January 2018 - 12:41.


#35
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMagicwisewolf, on 19 ianuarie 2018 - 00:21, said:

Pai daca la cacaturi de astea intrati in depresii, cand o sa aveti copii, rate la banca si inca 15000 de griji, ce naiba mai faceti ?


Nu e un must pentru toata lumea, unii stiu sa se fereasca de asa ceva. Nu e foarte greu. Si bine fac; libertatea astfel dobandita e foarte placuta.

Edited by cattavencu, 19 January 2018 - 15:18.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIustin98, on 18 ianuarie 2018 - 22:45, said:

Buna seara. Sunt la facultate si pe primul semestru nu am nici o prezenta la seminarii iar de saptamana viitoare intru in sesiune. Am sanse sa mai trec anul? Sau sunt declarat repetent? Taxa trebuie platita maine iar eu nu am nici un ban.
ia da o tura pana la presupusa facultate si o sa vezi ce taxa trebuia paltita mai de mult.
eu zic sa te apuci de invatat poate anul asta o reusesti sa intri la fara plata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate