Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Problema Monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Salut, inainte de toate, imi cer scuze daca am gresit categoria.

Recent, mi-am achizitionat un calculator.
Eu am monitorul cu mufa VGA, fara HDMI. Iar mufa placii video este hdmi.
Am conectat monitorul la placa video cu un adaptor HDMI - VGA prin care sa imi redea imaginea.

In jocuri, monitorul are niste dungi albe care oscileaza, tremura asa.. nu stiu cum sa ma exprim mai bine.
Dungulite orizontale care vibreaza sus-jos, sus-jos.
Nu fac rau de tot, nu te incurca daca te joci, dar sunt destul de vizibile si nu prea ti-ai dori sa ai asta.

As dori sa stiu ce ar putea fi fenomenul.
Eu dau vina pe cablul vga care pleaca din monitor, pt ca cablul este din acela la 15 lei, iar din postarile citite pe google am inteles ca imi trebuie un cablu sanatos pentru a se putea ridica la pretentiile placii video si pentru o rulare decenta.
Am gasit un cablu decent cu specificatii bune, il las aici pentru o opinie: https://altex.ro/cab...933-1-8m-negru/ ori https://altex.ro/cab...530-3-0m-negru/
Doresc o recomandare intre cele doua, daca doriti sa imi spuneti.

Dar, inainte sa fac achizitia asta, deoarece oricum vreau sa il schimb, as dori sa stiu daca poate fi de la altceva aceasta problema.
Astept raspunsuri, multumesc.

Edited by NESCAFE1, 18 January 2018 - 20:44.


#2
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Inainte sa achizitionezi un cablu nou..imprumuta si tu unul de la prieteni si verifica daca intradevar  cablul este cu probleme...

#3
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Posthack_attack_69, on 18 ianuarie 2018 - 21:00, said:

Inainte sa achizitionezi un cablu nou..imprumuta si tu unul de la prieteni si verifica daca intradevar  cablul este cu probleme...

Crede-ma ca as imprumuta, dar majoritatea prietenilor mei au din acesta ca al meu.
Tocmai de aceea am intrebat daca problema poate fi de la altceva.

Refuz sa cred ca are ceva placa video sau monitorul.
Monitorul nu facea asa pe vechiul calculator.
Eu, in opinia mea, sunt sigur ca e legat de conexiunea asta.
Pe unde am citit ca trebuie sa alimentez pc-ul la o alta priza, dar inainte tot pe priza asta l-am tinut si nu am avut probleme.

#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Cati ani de utilizare are monitorul? Cum se manifesta daca misti mufele in conectori?

Aveam si eu, ce descrii tu, pe un HP pavilion vechi, Am gasit niste condensatori umflati in el, i-am inlocuit si parea ca s-a rezolvat partial. Se remedia temporar daca miscam cablul in mufa, apoi iar apareau parazitii.

Pana la urma, am mutat acest montor pe alt calculator si acei paraziti nu s-au manifestat pe noul calculator.

#5
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View PostAnca12, on 18 ianuarie 2018 - 21:34, said:

Cati ani de utilizare are monitorul? Cum se manifesta daca misti mufele in conectori?

Aveam si eu, ce descrii tu, pe un HP pavilion vechi, Am gasit niste condensatori umflati in el, i-am inlocuit si parea ca s-a rezolvat partial. Se remedia temporar daca miscam cablul in mufa, apoi iar apareau parazitii.

Pana la urma, am mutat acest montor pe alt calculator si acei paraziti nu s-au manifestat pe noul calculator.

Aaa, pai sincer sa fiu, monitorul e partial nou.
L-am achizitionat in 2015 sau 2016, daca nu ma insel, 2016, pe undeva pe aici.
Mufele sunt bine infipte.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostNESCAFE1, on 18 ianuarie 2018 - 20:43, said:

Salut, inainte de toate, imi cer scuze daca am gresit categoria.

Recent, mi-am achizitionat un calculator.
Eu am monitorul cu mufa VGA, fara HDMI. Iar mufa placii video este hdmi.
Am conectat monitorul la placa video cu un adaptor HDMI - VGA prin care sa imi redea imaginea.

In jocuri, monitorul are niste dungi albe care oscileaza, tremura asa.. nu stiu cum sa ma exprim mai bine.
Dungulite orizontale care vibreaza sus-jos, sus-jos.
Nu fac rau de tot, nu te incurca daca te joci, dar sunt destul de vizibile si nu prea ti-ai dori sa ai asta.

As dori sa stiu ce ar putea fi fenomenul.
Eu dau vina pe cablul vga care pleaca din monitor, pt ca cablul este din acela la 15 lei, iar din postarile citite pe google am inteles ca imi trebuie un cablu sanatos pentru a se putea ridica la pretentiile placii video si pentru o rulare decenta.
Am gasit un cablu decent cu specificatii bune, il las aici pentru o opinie: https://altex.ro/cab...933-1-8m-negru/ ori https://altex.ro/cab...530-3-0m-negru/
Doresc o recomandare intre cele doua, daca doriti sa imi spuneti.

Dar, inainte sa fac achizitia asta, deoarece oricum vreau sa il schimb, as dori sa stiu daca poate fi de la altceva aceasta problema.
Astept raspunsuri, multumesc.
Ar putea fi ceva interferente din exterior. Sau du cablul tau la un alt computer de proba.

#7
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postmyshyk, on 18 ianuarie 2018 - 21:43, said:

Ar putea fi ceva interferente din exterior. Sau du cablul tau la un alt computer de proba.

Asta cred si eu, dar pana acum de ce nu au fost ?
Am citit ca sa nu stea cablul pe langa alte cabluri cu care ar putea interfera, dar sincer sa fiu, nu stiu exact ce sa zic ..

Cablul meu e un cablu standard.. ce pot sa zic. Un cablu cu care sa iti redai imaginea, nu este vreo minune, toti avem in casa asa ceva.
Cred ca voi incerca si varianta de a alimenta monitorul la o alta priza, dar nu cred ca ar fi de la asta.

Ideea e ca mi se intampla doar in jocuri, cand placa video este solicitata, ori sistemul mai bine spus, cand este solicitat procesor/placa video etc.
Alte opinii ? :-?

Edited by NESCAFE1, 18 January 2018 - 21:49.


#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Vei primi sfaturi mai bune de la cei care au mai mult "rulaj".

Totusi, mai incearca partea mecanica: stai in joc si, cand apare fenomenul, misca pe rand cablurile in mufe (doar asa cu blandete, le clatini putin lateral, apesi pe fir etc.). Tot asa,
Incearca  sa pozitionezi altfel mataraia, poate sunt influente electrice. (Ca si intr-un desktop, mai ales mini, cablurile sunt pozitionate pe langa peretii cutiei, altfel apar interferente). Orice schimbare sesizata  pe ecran iti poate da anumite indicii.

Edit: Au fost altii mai rapizi, nu am vrut sa repet...

Acum, pentru ca transmiterea semnalului in lantul respectiv sa se faca in bune conditii, trebuie sa aiba anumite valori standard, iar tensiunea de alimentare sa fie bine filtrata si stabila. Zic asta in legatura cu utima afirmatie, ca defectul apare la solicitarea mai intensa.

Edited by Anca12, 18 January 2018 - 22:01.


#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Tare mi-e frica ca e ceva pe la placa video !!!
Poti sa incepi cu cablul prima data ! (chiar daca nu e de la el macar stii ca ai un cablu bun)
de fapt prima data sa verifici si  placa de condenstori dusi ...
Din monitor nu prea cred ca e !!

#10
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View PostAnca12, on 18 ianuarie 2018 - 21:54, said:

Vei primi sfaturi mai bune de la cei care au mai mult "rulaj".

Totusi, mai incearca partea mecanica: stai in joc si, cand apare fenomenul, misca pe rand cablurile in mufe (doar asa cu blandete, le clatini putin lateral, apesi pe fir etc.). Tot asa,
Incearca  sa pozitionezi altfel mataraia, poate sunt influente electrice. (Ca si intr-un desktop, mai ales mini, cablurile sunt pozitionate pe langa peretii cutiei, altfel apar interferente). Orice schimbare sesizata  pe ecran iti poate da anumite indicii.

Tot ce pot sa va zic este ca adaptorul asta HDMI-VGA nu prea face bine contact cu placa video.
Mufa HDMI nu intra in totalitate in mufa(pana la limita), intra si mai raman cativa mm din mufa hdmi-ului.
Cred ca asta este limita acestei mufe, nu face contact la blana si iti mai ramane putin.

Probabil sa fie si asta ? Daca as schimba mufa, ar fi in vant pentru ca tot nu mi ar intra in totalitate.
Cand intra, oricum se aude ca a facut contact, dar daca misc de el pierd semnalul.

Placa video, o spun asa pentru ca poate conteaza pentru cine vrea sa raspunda, este Gigabyte Geforce GTX 1050 D5 2gb/gddr5

Edited by NESCAFE1, 18 January 2018 - 22:02.


#11
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostNESCAFE1, on 18 ianuarie 2018 - 21:03, said:

...
Monitorul nu facea asa pe vechiul calculator.
...
Tot cu adaptor pe cablu?

#12
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postjobist, on 18 ianuarie 2018 - 23:23, said:


Tot cu adaptor pe cablu?

Fara.
Avea mufa VGA fosta placa video.

#13
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
E de la adaptor. Pune o poză cu el sau un link cu modelul.

Edited by jobist, 18 January 2018 - 23:56.


#14
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postjobist, on 18 ianuarie 2018 - 23:55, said:

E de la adaptor. Pune o poză cu el sau un link cu modelul.

https://altex.ro/ada...dio-hama-54569/
Serios ? Chiar nu am gasit alt adaptor mai bun.

#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Erau unele reproşuri în comentariile de pe altex.
Iar cablurile alea vga şi ele scumpe; şi tot hama; eu n-am cumpărat hama niciodată, dar pe unde am am citit despre produsele hama am reţinut doar "feriţi-vă de hama".

#16
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

View Postjobist, on 19 ianuarie 2018 - 00:21, said:

Erau unele reproşuri în comentariile de pe altex.
Iar cablurile alea vga şi ele scumpe; şi tot hama; eu n-am cumpărat hama niciodată, dar pe unde am am citit despre produsele hama am reţinut doar "feriţi-vă de hama".

Si ce imi recomanzi sa fac ?

#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

Eu dau vina pe cablul vga care pleaca din monitor, pt ca cablul este din acela la 15 lei
Ce monitor ai? Din ce an? Cablul vga este al monitorului - ori dintr-un bazar?

1. aş proba cu un cablu vga de la un cunoscut; cablul să fie de la un monitor aceeaşi categorie cu al tău;
2. dacă tot nu merge, ar trebui returnat adaptorul hdmi-vga că ai dat pe el un sfert de monitor nou;

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008

View PostNESCAFE1, on 19 ianuarie 2018 - 00:24, said:


Si ce imi recomanzi sa fac ?
Ce placa video ai mai exact? Intreb ca sa vad ce alte iesiri are in afara de HDMI.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate