Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aplicatie pentru salvat poze / cloud personal

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Salutare tuturor,

De aproximativ un an de zile folosesc un NAS (network attached storage) acasa facut de mine, cu Xpenology.
Am fost foarte multumit de el pana acum, mai ales cu noua aplicatie pentru android Moments, care este o copie buna a sistemului de backup Google Photos.
Pe serverul NAS se instaleaza o aplicatie "server" iar pe telefon/telefoane se instaleaza moments, se pot crea utilizatori diferiti si serverul va salva automat toate pozele si filmarile de pe toate telefoanele conectate la acest server.

Acum cateva zile am zis sa fac un upgrade, deoarece am un tv semismart (are opera tv store de unde am downloadat plex) si vreau sa folosesc NAS-ul si ca server plex pentru transcoding (vizionare filme de pe server oriunde te afli). Asa ca am cumparat o placa de baza cu procesor intel J3455 si am procedat la updatarea la ultima versiune de xpenology DSM 6.1. deoarece aceasta versiune nu suporta facilitatile Plex media server pentru hardware video transcoding, am ales sa incerc windows 10 pentru gazduirea NAS-ului.

Plex Media Server ruleaza perfect, am Plex Pass, merge hardware transcoding! YEY!

Problema cea mai mare este ca nu gasesc o aplicatie asemanatoare Moments / Google Photos pentru Android, care sa aibe si "surioara" ei de tip SERVER pentru Windows.

Daca aveti vreo idee ce as putea folosi, ar fi super!
Ma intereseaza ceva gen google photos si nu Plex (care stie si el sa faca backup pozelor) pentru usurinta si fluiditatea aplicatiei, pozele fiind accesibile si foarte usor de vizualizat.

Va multumesc anticipiat pentru idei.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Intrucat cauti o aplicatie ptr Android ti-am sters topicul identic de pe windows.
Conform Regulamentului se deschide un singur topic ptr o problema. Si regula nu s-a schimbt din 2004 pana in prezent.

#3
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Salut! am postat de 2 ori pentru ca mi se pare ca este o singura problema dar cu 2 radacini. una e aplicatia pentru android si una e pentru aplicatia server pentru windows.

Credeam ca voi gasi mai repede un raspuns asa, dar incercam asa, daca dupa o saptamana nu reusesc, te voi ruga sa mutam topicul dincolo. e ok?

Seara faina!

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu ce face aplicatia Moments, dar eu ti-as recomanda o cgestie ce-o folosesc, am tot asa un NAS, pe care am setat un server Samba pentru file sharing.
Pe telefon am instalat si setata o aplicatie ca odata ajuns acasa si conectat la wifi-ul de acasa sa faca upload la fisierele dorite pe server.
Aplicatia este https://play.google....esoft.sweethome
Poti sa o setezi sa faca upload in directoare distincte dupa data la care au fost facute pozele, adica director dupa an cu subdirector dupa luna si care contine subdirectoare cu zile.

#5
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Salut Ciubex, si multumesc pentru raspuns.

Daca nu gasesc alta solutie voi face asta si cu vpn pentru cand e nevoie.

Vroiam totusi o aplicatie gen google photos (e la fel si Moments) pentru a avea o aplicatie unde pot vedea centralizat pozele de pe telefon si pozele mai vechi, de pe server.

#6
nonyhaha

nonyhaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 03.01.2004
Update mic: Am instalat versiunea 8.0.16 de la Owncloud care este ultima versiune ce functioneaza sub Windows.
Dupa vreo 3 ore de urmarit tutoriale pentru owncloud si Xampp, debugging si o gramada de chestii, am realizat ca Owncloud nu face update automat al fisierelor adaugate ulterior in foldere, sau macar update folderelor externe adaugate in interfata owncloud. Trebuisc rulate omenzi cron, si sub Windows e mai greu. Deci cred ca Owncloud este foarte ok si usor de folosit sun Linux. Pentru Windows voi incerca alte servere. Azi voi incerca Seafile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate