Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Bilet muzeu Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Salut, cine imi poate spune de unde este acest bilet? (Muzeu/sit arheologic etc)



Attached File  foto.jpg   187.93K   112 downloads

Edited by alex342, 18 January 2018 - 17:55.


#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Cred ca: https://en.wikipedia...ient_Eleutherna

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Biletul este al meu. Insa nu-mi aduc aminte de unde este. Si mai ciudat este faptul ca biletul este cu intrare libera.

LE: honeymik, nu este locatia aia.

Edited by alex342, 18 January 2018 - 18:06.


#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Poate cine a fost la acelasi muzeu stie, din bilet nu se poate afla. Ce scrie in greaca este scris si in engleza, nu e nicio diferenta.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
La multe muzee sau site-uri arheologice sunt bilete generice - nu e mentionat obiectivul vizitat.
Daca nu mai tii minte... asta e.

Legat de "pret" probabil te-ai incadrat la o categorie cu gratuitati atunci cand l-ai vizitat - elev/student, ziarist, etc...

#6
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Hmm.. bine zis eiffel. Cred ca mi-am adus aminte. S-ar putea sa fie vorba de Ancient Agora of Athens

https://www.google.r.....0.Abbcf-Arqj0

Prima oara am vizitat Acropole. Cand am cumparat bilet acolo, am luat si supliment. Plateai mai mult dar iti mai era oferita intrare inca la 3-4 obiective inscrise pe bilet. Si una dintre ele era si "Agora".
Sper sa nu ma insel. Daca poate citi cineva in greaca, sa traduca cuvintele alea, poate scrie agora sau ceva de genul.

Apropo, in Agora se afla si Templul lui Zeus. Destul de interesant.

Edited by alex342, 18 January 2018 - 19:00.


#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Primul rand in greaca = al doilea rand in engleza.
Paragraf sus = paragraf jos.
Tot ce este scris in greaca este si in engleza pe bilet.

Edited by honeymik, 18 January 2018 - 19:08.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

 pexCom, on 18 ianuarie 2018 - 18:15, said:

Poate cine a fost la acelasi muzeu stie, din bilet nu se poate afla. Ce scrie in greaca este scris si in engleza, nu e nicio diferenta.

 alex342, on 18 ianuarie 2018 - 18:59, said:

Hmm.. bine zis eiffel. Cred ca mi-am adus aminte. S-ar putea sa fie vorba de Ancient Agora of Athens

https://www.google.r.....0.Abbcf-Arqj0

Prima oara am vizitat Acropole. Cand am cumparat bilet acolo, am luat si supliment. Plateai mai mult dar iti mai era oferita intrare inca la 3-4 obiective inscrise pe bilet. Si una dintre ele era si "Agora".
Sper sa nu ma insel. Daca poate citi cineva in greaca, sa traduca cuvintele alea, poate scrie agora sau ceva de genul.

Apropo, in Agora se afla si Templul lui Zeus. Destul de interesant.

Foarte tare, am vizitat Acropole si Agora in 2015, dar nu imi aduc aminte cum arata biletul. Ma lasa memoria :)

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Alex, nu-ţi aduci aminte de când e biletul ? Adică din ce an, din ce sejur ? Şi dacă da, pe unde ai mai fost în afară de Atena ? În Atena ai vizitat cumva muzeul Benaki într-o zi de joi ?
Nu cred că este de la Acropole, acolo biletul are ataşate mai multe taloane în prelungire, delimitate prin linii cu perforaţii (în 2015 încă erau 6 taloane), şi la fiecare obiectiv se rupe câte un talon (am pus pe topicul "Atena" o poză cu ce a rămas din biletul meu din 2015).
Iar în Agora antică este Templul lui Tezeu, nu al lui Zeus. Templul lui Zeus este lângă Arcul lui Hadrian, la ceva distanţă de Acropole, şi jos, în est, dincolo de bulevard.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 19 January 2018 - 04:31.


#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 alex342, on 18 ianuarie 2018 - 18:59, said:

Apropo, in Agora se afla si Templul lui Zeus. Destul de interesant.

Nu este Agora si nu este templu lui Zeus. Este templul lui Hefaistos. Templul lui Zeus se afla in partea opusa (cum intri in Acropole, pe partea dreapta, in spatele Muzeului Nou).
Agora se afla in partea stanga a Acropolelui.
Vedeti si aici:
http://www.turismcul...a-acropole.html

edbica2000 ne poate ajuta in rezolvarea misterului

Edited by florinbad, 19 January 2018 - 18:31.


#11
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Florine, stânga poate fi dreapta şi invers, depinde de unde priveşti. Mai bine foloseşte punctele cardinale, ca să fie totul precis.

Iar Theseionul şi Hephaisteionul sunt în prezent una şi aceeaşi construcţie, aflată în Agora antică. Denumirea diferă în funcţie de epocă. Asta ca să simplificăm lucrurile.
Şi da, acest templu se află în Agora (piaţa) antică.

În ce priveşte acel bilet free, mă gândesc că ar fi totuşi posibil să fie de acolo, avînd în vedere că de anul trecut s-au modificat drastic preţurile biletelor la Akropole, şi atunci e posibil să se fi modificat  şi biletele. Ultimul meu bilet e din 2015, şi e drept că încă nu am văzut cum arată biletele în prezent. Ai perfectă dreptate edbica2000 sunt convins că ştie.


Sănătate şi tcb !

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ovidiu, ma refeream la faptul ca alex342 a incurcat locurile...

Stiu foarte bine care este Agora Atenei, am strabatut-o in intregime, stanga-dreapta, sus-jos, scrupulos cum ma cunosc, stiind ca poate nu voi mai calca pe acolo. Cum iesi de la Acropole, Agora se afla in partea dreapta iar Templul lui Zeus se afla in partea stanga, in spatele Acropolelui.

Cand am vizitat Atena, biletul de 12 euro (full-optionPosted Image ) cuprindea urmatoarele:
1. Acropolis
2. Agora, Porticulul lui Attalos si Templul lui Hefaistos
3. Biblioteca lui Hadrian
(cele 3 de mai sus se afla in partea dreapta a Acropolelui, cum iesi de la Acropole)

4. Kerameikos (cimitirul antic)
5. Templul lui Zeus
6. Teatrul lui Dionysos si Odeonul lui Herod Atticus
(cele 3 de mai sus se afla in partea stanga a Acropolelui, cum iesi de la Acropole)

Agora se afla intr-o parte, templul lui alex 342 se afla in alta parte, la mama naibii, mananci o paine pana ajungi acolo. Si este urias, este imposibil sa nu-l tii minte si sa-l confunzi cu templul perfect al lui Hefaistos. In Agora iti sar in ochi doar Turnul Vânturilor si Templul lui Hefaistos, restul sunt doar ruine intinse pe o suprafata considerabila, ruine pe car le uiti destul de usor.

Edited by florinbad, 21 January 2018 - 10:40.


#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 florinbad, on 21 ianuarie 2018 - 10:39, said:

... ma refeream la faptul ca alex342 a incurcat locurile ...

... In Agora iti sar in ochi doar Turnul Vânturilor si Templul lui Hefaistos, restul sunt doar ruine intinse pe o suprafata considerabila, ruine pe car le uiti destul de usor

Eu aş spune că nu locurile, ci doar templele. Iar de greşit mai greşim cu toţii uneori, de obicei din grabă. Memoria mai joacă feste, şi din cauza grabei nu verificăm ceea ce postăm. De exemplu, Turnul Vânturilor nu se află în Agora veche, ci în cea romană. Evident că ştii, dar cum spuneam, din grabă mai greşim câteodată.
Iar pentru Kerameikos e discutabil în ce parte ar trebui s-o apuci. Poţi s-o iei liniştit şi la dreapta când cobori de la Acropole, ba chiar e mai aproape dacă o iei la dreapta. Pentru că dacă până la Templul lui Zeus mănânci o pâine, cum bine spui, până la Kerameikos mănânci aproape două dacă nu iei metroul.

Ştiu că ştii foarte bine zona respectivă, şi la fel şi obiectivele ce se puteau vizita cu vechiul bilet. Problema e că nu ştim niciunul situaţia exactă din prezent. Ştim doar preţurile şi ce bilete se pot cumpăra, dar nu mă dumiresc deloc ce e cu acel bilet "FREE". Hai să vedem ce zice şi edbica2000, sper să intre pe topic cât de curând.
Dealtfel, eu am crezut iniţial că biletul poate fi şi din altă parte, nu doar din Atena, d-aia am întrebat din ce an e şi din ce sejur. Pt. că dacă specifica de la început că e obţinut din Atena, atunci topicul n-ar fi avut rost şi ar fi trebuit să elucidăm "misterul" la topicul "Atena".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 January 2018 - 17:05.


#14
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Salut.
Biletul este luat in 2017 prin octombrie. Din cate imi aduc aminte, era bilet pt vizitat doar Acropole si bilet extins care mai includea pe langa Acroipole inca 4-5 obiective. Cand am ajuns la Agora si am aratat biletul si le-am zis ca este inclus Agora, mi-ai inmanat acel bilet pe care scrie Free.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate