Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Credit nevoi personale - titular decedat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Buna ziua,

Rog a ma ajuta in urmatoarea problema:
Mama mea (vaduva) a facut un contract de credit pentru nevoi personale (a luat banii cash) la Raiffeisen la care i s-a atasat o asigurare de viata,etc la Uniqa.
La inceputul anului a decedat.
Am luat legatura cu banca care ma paseaza la asigurator ,iar acesta catre banca.
Contractul de credit nu este cu ipoteca.
Daca nu se plateste creditul, banca se poate indrepta catre mine, fiind unicul mostenitor?
Am dat un search pe net si am gasit cateva articole in aceasta speta in care se spunea ca, daca creditul are atasata o asigurare de viata, se stinge automat. Mie imi spune de la asigurari ca trebuie sa le aduc copii dupa analize, iesiri din spital ,fisa medicale si alte rahaturi. Eu nu sunt in tara, nu stiu la ce spitale a fost in Iasi. A platit polita? atunci ce asigurare e asta daca ei incearca sa o anuleze?


Va multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca banca ar trebui sa se indrepte catre asigurator, fara ca tu ca ai vreo implicare in toata povestea.

Edited by pasilla, 18 January 2018 - 16:51.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
asigurarea "stinge" creditul doar daca decesul titularului a avut loc in conditiile mentionate in conditiile generale de asigurare.
daca mama ta a decedat din cauza unei boli sau probleme de sanatate existente deja la data incheierii contractului de credit si a asigurarii de sanatate, atunci din pacate nu se va face plata primei de asigurare si creditul nu va fi "stins".
de aceea se solicita documente "medicale", pentru ca cei de la firma de asigurari sa poata determina daca la momentul incheierii asigurarii, titulara era in evidentele medicului de familie cu vreo boala cronica si daca mai apoi decesul a avut legatura (sau nu) cu aceasta boala.
tocmai ce-am povestit despre o speta asemanatoare, tot despre raiffeisen era vorba (nu am precizat eu), in acest subiect :
https://forum.softpe...ui/page__st__18

trebuie sa intelegi ca aceasta asigurare atasata la un credit nu este la fel cu asigurarile de viata pe care si le poate face oricine, la firmele specializate, sau asigurarile de viata din alte tari.

ar trebui sa ceri de la banca sau de la firma de asigurari (stiu ca este uniqa) un exemplar al contractului de asigurare, sa vezi exact ce scrie si care sunt conditiile in care este refuzata plata asigurarii, respectiv stingerea datoriei catre banca (plata creditului).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvaru_alin, on 18 ianuarie 2018 - 16:37, said:

Eu nu sunt in tara, nu stiu la ce spitale a fost in Iasi. A platit polita? atunci ce asigurare e asta daca ei incearca sa o anuleze?
Trebuie sa cauti sa afli ca sa rezolvi, ei au avocati care ii pot avantaja, altfel mostenirea vine atasata si cu creantele.

Edited by andreic, 18 January 2018 - 17:15.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din moment ce creditul e de nevoi personale fara ipoteca are asigurarea inclusa , pt care a platit in plus la rate , deci creditul e asigurat in caz de deces si nu se transmite mostenitorilor ! Mostenitorii nu figureaza in contract ca giranti .
Dpmdv ar trebui sa te doara la bascheti , de banca si de credit !
P.S. Condoleante !

Edited by Baxon, 18 January 2018 - 17:37.


#6
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009

View PostBaxon, on 18 ianuarie 2018 - 17:36, said:

Din moment ce creditul e de nevoi personale fara ipoteca are asigurarea inclusa , pt care a platit in plus la rate , deci creditul e asigurat in caz de deces si nu se transmite mostenitorilor ! Mostenitorii nu figureaza in contract ca giranti .
Dpmdv ar trebui sa te doara la bascheti , de banca si de credit !
P.S. Condoleante !

Multumesc.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBaxon, on 18 ianuarie 2018 - 17:36, said:

Din moment ce creditul e de nevoi personale fara ipoteca are asigurarea inclusa , pt care a platit in plus la rate , deci creditul e asigurat in caz de deces si nu se transmite mostenitorilor ! Mostenitorii nu figureaza in contract ca giranti .
Dpmdv ar trebui sa te doara la bascheti , de banca si de credit !
P.S. Condoleante !
Asta daca nu deschide succesiunea, banuies,

#8
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Eu ma gandesc asa: a facut un credit care e asigurat.
1.Eu nu mostenesc nici un bun ,nici nu stiu pe ce au fost cheltuiti banii.
2.Vreau sa fie stinsa datoria de firma de asigurari ca doar de aia iau banii
3.Sa fac dezbaterea de mostenire la garsoniera,platesc rata pana o vand si apoi nu ma mai intereseaza de banca.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
nu sta problema chiar asa... :)

daca vrei sa mostenesti un bun cat de mic dupa ea atunci mostenesti si datoriile ei. n-ai nici o treaba cu datoriile doar daca nu participi la susccesiune, adica iei 0 barat din bunurile ei. asa cum spunea corinadaniela, trebuie sa mergi la asigurator sa-i duci actele ca sa determine daca a murit dintr-o cauza prezenta la momentul incheierii contractului. daca nu, asiguratorul nu despagubeste iar banca se va indrepta imotriva ta.

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postcorinadaniela, on 18 ianuarie 2018 - 17:06, said:

de aceea se solicita documente "medicale", pentru ca cei de la firma de asigurari sa poata determina daca la momentul incheierii asigurarii, titulara era in evidentele medicului de familie cu vreo boala cronica si daca mai apoi decesul a avut legatura (sau nu) cu aceasta boala.
K, pot intelege chestia asta. Sunt platitor de taxe si impozite, suma respectiva ajunge la pierderi, vor sa nu plateasca pentru ce nu inacseaza.
Dar de unde si pana au pretentia asta de la mine, sa fac eu, sa merg eu la doctor, sa demonstrez eu.
Sa discute cu decedata, sa-i impuna ei sa "demonstreze" ca era vie la momentul acordarii creditului.
Daca ai pretentii sa fiu nemuritor, atunci mareste dobanda, programeaza-ma la un vindecator minune, dar nu-i cere fiului meu sa DEMONSTREZE.
Da-o"spume. Indiferent cum o privesti este abuz de putere si de pozitie dominanta.
Firmele astae de "asigurari", de fapt sunt tot ale bancii.
Se comporta exact precum camatarii. Nu te schilodeste EL, personal , camatarul
Trimite "sageata".
Sageata fiind de obicei un tip cu destul de putina deplinatate a facultatilor mintale.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 18 ianuarie 2018 - 17:46, said:

Asta daca nu deschide succesiunea, banuies,

View PostFane, on 18 ianuarie 2018 - 18:16, said:

nu sta problema chiar asa... Posted Image

daca vrei sa mostenesti un bun cat de mic dupa ea atunci mostenesti si datoriile ei. n-ai nici o treaba cu datoriile doar daca nu participi la susccesiune, adica iei 0 barat din bunurile ei. asa cum spunea corinadaniela, trebuie sa mergi la asigurator sa-i duci actele ca sa determine daca a murit dintr-o cauza prezenta la momentul incheierii contractului. daca nu, asiguratorul nu despagubeste iar banca se va indrepta imotriva ta.
Ce legatura are succesiunea cu un credit asigurat ?! Nici una !
Nu trebuie sa mearga la nici un asigurator si nici la banca , nu e treaba lui sa rezolve ceva in care nu e implicat direct ca girant , Nu mai scrieti prostii !

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nope, Uniqa e firma de asigurari de sine statatoare. Ca are parteneriat cu o banca sau mai multe, e o chestiune reciproc avantajoasa pentru ambele parti.
Intreaba la firma de asigurari daca poti imputernici pe cineva din tara, ruda, prieten, vecin de-al mamei tale, care sa se ocupe de formalitatile necesare (documente medicale). Si ce se intampla daca nu se poate face asta si nici tu nu poti veni in tara sa te ocupi. Sau daca mama ta era singura pe lume - ce facea banca, cum proceda in acest caz ? Trebuie sa se gaseasca o solutie, ca doar nu e nici primul, nici ultimul caz de acest fel.

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View PostBaxon, on 18 ianuarie 2018 - 19:32, said:

Ce legatura are succesiunea cu un credit asigurat ?! Nici una !
Nu trebuie sa mearga la nici un asigurator si nici la banca , nu e treaba lui sa rezolve ceva in care nu e implicat direct ca girant , Nu mai scrieti prostii !
Mostenitorul preia si datoriile/obligatiile decedatului, asta e legea peste tot pe globul asta.... Te doare la bascheti doar daca refuzi mostenirea., ca nu te obliga nimeni sa mostenesti ceva.

#14
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Asigurarea aia de viata are si ea niste conditii.
Uite, sa presupunem ca X tocmai ce a aflat ca sufera de o boala incurabila si mai are cateva luni de trait. Cum are venituri bune, merge si face un credit de 50k euro pe vreo 5 ani. Bani pe care ii da copiilor. Dupa 3 luni, X moare. E justificat ca creditul ramas (adica aproape tot) sa fie acoperit de asigurarea de viata? Dar daca X s-ar sinucide?
De aceea sunt necesare acele hartii, pentru a dovedi faptul ca X nu avea cunostinta, la contractarea imprumutului, de afectiunea care i-a adus decesul. Daca moartea survine in urma unui accident, altfel stau lucrurile si asigurarea de viata ar trebui sa stinga creditul. Insa trebuie vazute conditiile semnate si asumate de defunct.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostBaxon, on 18 ianuarie 2018 - 17:36, said:

Din moment ce creditul e de nevoi personale fara ipoteca are asigurarea inclusa , pt care a platit in plus la rate , deci creditul e asigurat in caz de deces si nu se transmite mostenitorilor ! Mostenitorii nu figureaza in contract ca giranti .
Dpmdv ar trebui sa te doara la bascheti , de banca si de credit !
P.S. Condoleante !
filmuletul asta descrie perfect postul tau: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/atDXtvo6hIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postvaru_alin, on 18 ianuarie 2018 - 18:01, said:

Eu ma gandesc asa: a facut un credit care e asigurat.
1.Eu nu mostenesc nici un bun ,nici nu stiu pe ce au fost cheltuiti banii.
2.Vreau sa fie stinsa datoria de firma de asigurari ca doar de aia iau banii
3.Sa fac dezbaterea de mostenire la garsoniera,platesc rata pana o vand si apoi nu ma mai intereseaza de banca.
tu nu vrei sa mostenesti nici un bun, cu exceptia celor de valoare (garsoniera) :). lucrurile nu functioneaza chiar asa.


in primul rand: girantii si ipoteca sunt doar niste facilitati oferite bancii (isi poate recupera mai usor banii asa). chiar daca un credit este fara giranti si fara ipoteca, asta nu inseamna ca banca nu poate ajunge sa execute silit bunuri imobile ale debitorului sau ale altor persoane.
acele persoane sunt mostenitorii, in cazul in care accepta mostenirea. in mostenire sunt incluse atat bunurile decedatului (in cazul de fata, garsoniera pare a fi cea mai valoroasa) cat si datoriile acestuia. mostenitorii pot refuza mostenirea, dar nu mai primesc nimic (nici bunuri, dar nici datorii). daca o accepta, atunci trebuie sa plateasca si datoriile.

aladdin2k a explicat cum sta treaba cu asigurarea. trebuie vazut ce conditii avea si daca poate acoperi (sau nu) creditul.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cauta prin acte ca trebuie sa ai copie dupa asigurare, citesti acolo despre ce este vorba, vorbesti cu un avocat si trimiti un fax.

Nu te juca cu firmele de asigurari ca sunt platite la profit nu la simpatie si moralitate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zfdSTyAcXfs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Când preiei ceva după un defunct preiei și activul și pasivul. Sunt inseparabile. Sau nu preiei nimic. Referitor la asigurare, ea va achita creditul defunctului și tu nu ai nicio obligație. Asta pe scurt, pentru că în fapt există și excluderi care se semnează la încheierea poliței. Dacă decesul are cauze prevăzute în excluderi nu acoperă nimic asigurarea. De aia îți cer diverse documente. Ar fi bine să duci ce ți se cere.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Indiferent cine are dreptate trebuie sa te implici in rezolvarea problemei pentru ca neprezentarea in cazul unei actiuni judecatoresti este echivalenta cu acceptarea vinovatiei. Ba mai nasol , de obicei se da sentinta favorabila pe fond si tu stai linistit ca-i rezolvata si la recurs nu te mai prezinti si se da definitiva impotriva ta pentu neprezentare . Asa ca , sau angajezi un avocat sa faca treaba in locul tau sau te implici personal .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate