Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

România interzice din vară pungile din plastic

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
240 replies to this topic

#1
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
România interzice din vară pungile din plastic. Calendarul dispariției acestora

Quote

Începând cu vara acestui an, pungile din plastic subțire și foarte subțire, cu mâner, vor fi interzise în România. Asta după ce Comisia Europeană a adoptat prima strategie la nivel european privind materialele plastice. Potrivit documentului, toate ambalajele de pe teritoriul european vor deveni reciclabile până în 2030.

Concret, se dorește reducerea consumului de articole din plastic de unică folosință va fi redus, iar utilizarea intenționată a microplasticului va fi limitată.

Quote

Potrivit acestuia, problema cea mai mare în România este că pungile care se găsesc în magazine nu sunt reciclabile. „Ceea ce noi solicităm de trei ani în România este interzicerea lor și înlocuirea cu pungi biodegradabile. România nu are astăzi așa ceva. Acum, cantități mici ajung la reciclare deși nu există o statistică oficială referitoare la acest aspect. Ce este important este că pungile care se găsesc acum nu nu intră într-un proces de biodegradare rapidă, astfel încât ele să se transforme într-un îngrășământ natural, așa cum ar fi normal”, a mai spus reprezentantul Let's Do It Romania.   Nici ecotaxa pusă pe pungile din plastic nu este o soluție. „Nu trebuie să plătim pentru un rău, ci trebuie să îl tăiem în carne vie, adică să renunțăm la această pungă de plastic care nu ajută cu nimic. Trebuie să învățăm să ne schimbăm modul de viață și să învățăm că este nevoie de o reîntoarcere la pungile de material textil”, a precizat Coșuleanu. Pungile care vor dispărea în urma aplicării directivei sunt cele din plastic subțire (sub 50 de microni) și foarte subțire (sub 15 microni), cu mâner. Concret, ele vor fi interzise atât la introducerea pe piața națională cât și la comercializare.

http://adevarul.ro/n...3a0d/index.html

Prea multa politica strica, mai sunt si alte chestii pe lumea asta.

Eu unul, (care mai mereu cumparam pungi de la mega) cred ca e o idee buna.

Cand vezi sutele de pungi de plastic aruncate peste tot, fie ca e vorba de oras sau de malul raului sau lacului, munte , deal, campie, lunca, delta... Posted Image  ...iti dai seama ca civilizatie cu unii nu prea ai cum sa faci decat cu forta.
Asta si pentru ca la noi reciclarea e inca la nivelul evului mediu.
Iar cum nu va fi niciodata posibil sa ii amendezi pe toti care arunca, macar sa ii lasi fara obiectul muncii.

De curand mi-am luat o sacosa care se strange frumos, 1/3 din marimea portofelului, cu lantisor ca un breloc si care e de 10 ori mai rezistenta decat tampeniile alea de plastic.

Asa ca, din partea mea Posted Image pungi de plastic !

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
O sa existe pungi din plastic in continuare, doar ca o sa fie plastic reciclabil/biodegradabil.
O sa vezi in continuare mizerii si plastic aruncat peste tot, deoarece se interzic pungile actuale, nu NESIMTIREA.

Edited by honeymik, 18 January 2018 - 11:31.


#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Epoca plasticului cu oameni "de plastic". Plasticul îl reciclezi, dar ce te faci cu oamenii?

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sper ca la un moment dat sa se interzica si pet-urile.
dar initiativa va avea efect neglijabil din cauza ca majoritatea ambalajelor sunt de plastic.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Excelent.

#6
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Pasul următor poate fi dispariţia vehiculelor personale cu ardere internă, deoarece taxa pe poluare nu o face pe aceasta să dispară, aşteptăm directiva de la Moscova Bruxelles.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
In presa germana au inceput sa se lege si de plasele/pungile din hartie.

Ne vom cara alimentele si lucrurile cu un dispozitiv care va produce o raza de tractare.

Edited by Bursul, 18 January 2018 - 11:33.


#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 27.02.2004
Astia "mai batrani" poate isi amintesc ca pe vremea comunismului era o mandrie sa te afisezi cu o sacosa cu Kent, Rexona, Levis sau alte marci. :) Inteleg ca la astea nu se va renunta, totusi... ;)

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Posthoneymik, on 18 ianuarie 2018 - 11:30, said:

O sa existe pungi din plastic in continuare, doar ca o sa fie plastic reciclabil/biodegradabil.
O sa vezi in continuare mizerii si plastic aruncat peste tot, deoarece se interzic pungile actuale, nu NESIMTIREA.

Daca le fac ca alea din Japonia, atunci eu ma declar multumit.
Pungile alora daca le-ai bagat in apa sunt fasii in maxim o ora.

View Postrich1974, on 18 ianuarie 2018 - 11:31, said:

sper ca la un moment dat sa se interzica si pet-urile.
dar initiativa va avea efect neglijabil din cauza ca majoritatea ambalajelor sunt de plastic.

Nu trebuie sa le interzica
Trebuie doar sa puna o taxa cum era pe vremuri la sticlele de sticla :).

Eu cand ma duceam vara dimineata sa alerg in parc cele mai multe peturi de le vedeam aruncate erau alea de bere mici de seamana cu o grenada(o marca ieftina din cate cred). Pune-le o taxa de 5 lei daca nu aduce petul inapoi si sa vezi daca mai le arunca vreunul.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 January 2018 - 11:39.


#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 ianuarie 2018 - 11:22, said:

Cand vezi sutele de pungi de plastic aruncate peste tot, fie ca e vorba de oras sau de malul raului sau lacului, munte , deal, campie, lunca, delta... Posted Image  ...iti dai seama ca civilizatie cu unii nu prea ai cum sa faci decat cu forta.
Tu eşti de acord cu abolirea pungilor doar pentru că unii îs necivilizaţi? Păi nu mai bine aplicăm legislaţia şi-i taxăm pe cei care arungă gunoiul peste tot?
Eu vreau pungile în continuare! Sunt mai practice şi mai rezistente decât cele de hârtie.

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Sper să rămână cele din plastic subțire pentru congelator.
Că hârtie specială pentru așa ceva (o față cu ceva plastic) nu prea am văzut în România.

#12
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
E bine.

#13
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Baaaaa... pai Io ce mai arunc când mă plimb cu bicla???

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 ianuarie 2018 - 11:22, said:

Cand vezi sutele de pungi de plastic aruncate peste tot, fie ca e vorba de oras sau de malul raului sau lacului, munte , deal, campie, lunca, delta... Posted Image  ...iti dai seama ca civilizatie cu unii nu prea ai cum sa faci decat cu forta.

Din vara vei vedea sutele de pungi din hartie aruncate peste tot.
Tu crezi ca dobitocul incult care arunca mizeria in jurul sau poate fi intimidat cu schimbarea materialului ambalajului?
Cand vine vorba de asa ceva,imi revine cu insistenta in memorie singura fraza cu talc exprimata dupa 1989 :

Ca sa fie bine in Romania trebuie impuscati (lichidati) 1.000.000 de oameni

Doru Braia dixit.

#15
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Si ce or sa bage in loc?

Edited by pascali_daniel, 18 January 2018 - 11:40.


#16
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
În Germania este iecologişti mulţi. A nu ce confunda iecologiştii cu ecologiştii.
Şi cum faci diferenţa între o plasă biodegradabilă şi una nedegradabilă?

#17
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
e o idee buna. ar putea fi interzise si pet-urile de plastic.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 ianuarie 2018 - 11:22, said:

România interzice din vară pungile din plastic. Calendarul dispariţiei acestora





http://adevarul.ro/n...3a0d/index.html

Prea multa politica strica, mai sunt si alte chestii pe lumea asta.

Eu unul, (care mai mereu cumparam pungi de la mega) cred ca e o idee buna.

Cand vezi sutele de pungi de plastic aruncate peste tot, fie ca e vorba de oras sau de malul raului sau lacului, munte , deal, campie, lunca, delta... Posted Image  ...iti dai seama ca civilizatie cu unii nu prea ai cum sa faci decat cu forta.
Asta si pentru ca la noi reciclarea e inca la nivelul evului mediu.
Iar cum nu va fi niciodata posibil sa ii amendezi pe toti care arunca, macar sa ii lasi fara obiectul muncii.

De curand mi-am luat o sacosa care se strange frumos, 1/3 din marimea portofelului, cu lantisor ca un breloc si care e de 10 ori mai rezistenta decat tampeniile alea de plastic.

Asa ca, din partea mea Posted Image pungi de plastic !
Special pentru tine doresc si interzicerea sacilor menajeri (indiferent de material)

Edited by MarianG, 18 January 2018 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate