Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

calcul concediu odihna ultimii 4 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
adialamare

adialamare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.03.2010
Buna ziua. Am si o eu o problema mare. Un salariat a plecat de la firma la sf. dec.2017. Nu si-a luat CO decat 10 zile din 2017, angajat fiind din 2014. Nu si-a facut cerere decat pt. astea 10 zile, pt. restul nu a adus nici el, nici seful direct nicio cerere. Pot acum sa-i platesc tot CO din urma? Si daca da, cum? Care este modalitatea de calcul?
Va multumesc anticipat!

#2
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ce intelegeti prin '' Un salariat a plecat de la firma la sf. dec.2017 '' ?
Daca a demisionat pa si la gara...
Daca a plecat ,pur si simplu,fara nici o formalitate,desfacerea contractului de munca.
Daca l-ai angajat tu(la alta firma) vezi codul muncii(valabil in toate cazurile).

Salariatul are dreptul,in fiecare an calendaristic la un nr. de zile de concediu platite.Daca nu le-a solicitat pe toate,inseamna ca nu a avut nevoie;la mica intelegere,ii poti acorda zilele cuvenite.

Edited by gcom61, 18 January 2018 - 11:21.


#3
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Stai, lucrezi la HR si ceri sfaturi de genul pe forum?

In alta ordine de idei (nu lucrez la hr dar logic vorbind)  firma e obligata sa plateasca zilele de co neefectuate daca nu mai exista posibilitatea de recuperare...si nu mai exista odata ce si-a dat demisia.
Practic trebuie sa ii paltiti in jur de 11-12-13-14 zile de co, in functie de cate zile anuale i-au fost oferite, cred ca difera in functie de firma, unele ofera mai multe zile decat cele legale.
In functie de cand a plecat in decembrie calculezi si totalul, in mare la modul general are dreptul undeva la 1.75 zile de co pe luna, dar cum ziceam, difera de la o firma la alta.

Ca concluzie, daca lucrezi in hr si iti pui probleme de genul cred ca mai bine ai face niste cursuri, sunt oameni cu facultati si studii in domeniu ce lucreaza in medii total opuse pentru ca nu au loc din cauza pilelor.

L.E.: @gcom61 de ce vorbesti daca nu stii absolut nimic de treba asta?

 gcom61, on 18 ianuarie 2018 - 11:18, said:

Ce intelegeti prin '' Un salariat a plecat de la firma la sf. dec.2017 '' ?
Daca a demisionat pa si la gara...
Daca a plecat ,pur si simplu,fara nici o formalitate,desfacerea contractului de munca.
Daca l-ai angajat tu(la alta firma) vezi codul muncii(valabil in toate cazurile).
Cum adica daca a demisionat pa si la gara? asa functioneaza la negru, daca are un contract cu ei nu e asa usor.
Chiar si daca s-a angajat in alta parte tot trebuie sa ii fie platite zilele de co neefectuate in functie de momentul demisiei...daca demisionezi in iunie sa zicem si nu ai folosit nicio zi de co trebuie sa iti fie platite zilele de co pe care le-ai adunat pana in iunie, asta inseamna undeva la 10.5 zile sau peste(cum ziceam, in functie de contract).

Dupa ce mi-ai citit postul ti-ai dat seama ca defapt

 gcom61, on 18 ianuarie 2018 - 11:18, said:

Salariatul are dreptul,in fiecare an calendaristic la un nr. de zile de concediu platite.Daca nu le-a solicitat pe toate,inseamna ca nu a avut nevoie;la mica intelegere,ii poti acorda zilele cuvenite.

Gresit din nou, nu exista mica intelegere, doar la negru, daca exista un contract exista doar legal.

De aia sunteti facuti pres de angajator, ca nu va cunaosteti drepturile si obligatiile...toti vor bani multi si  functii, dar habar nu au chestii elementare.

Edited by Tz3posu, 18 January 2018 - 11:34.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 adialamare, on 18 ianuarie 2018 - 11:03, said:

Buna ziua. Am si o eu o problema mare. Un salariat a plecat de la firma la sf. dec.2017. Nu si-a luat CO decat 10 zile din 2017, angajat fiind din 2014. Nu si-a facut cerere decat pt. astea 10 zile, pt. restul nu a adus nici el, nici seful direct nicio cerere. Pot acum sa-i platesc tot CO din urma? Si daca da, cum? Care este modalitatea de calcul?
Va multumesc anticipat!

De fapt esti obligat sa ii platesti concediul neefectuat.

https://www.avocatne...-să-Ɵtim.html

#5
anam27

anam27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.04.2015
Extras din Codul Muncii:

"Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca."

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
DA - Concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani la incetarea CIM iar indemnizatia de concediu nu poate fi mai mica decat salariu de baza.
Orice contabil (chiar si cu hartie de la Spiru Haret) ar trebui sa stie acest lucru elementar

#7
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Naijax, on 18 ianuarie 2018 - 11:47, said:

Orice contabil (chiar si cu hartie de la Spiru Haret) ar trebui sa stie acest lucru elementar
Omule, el nu stie nici modalitatea de calcul, tu iti dai seama despre ce vorbim? Despre ce firma din fundul curtii vorbim aici cu astfel de angajati?
Sunt calcule de gimnaziu aici, e un fel de 10+x=21, gaseste x....
Intelegeti acum, asta e tara in care traim, cu oameni de genul si noi vrem in vest.

Daca il pui sa bage datele astea intr-un excel si sa aplicate cateva formule, gata, shut down ii dai, se aude sunetul ala de la windows xp.

Edited by Tz3posu, 18 January 2018 - 11:53.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017

 Tz3posu, on 18 ianuarie 2018 - 11:51, said:

Omule, el nu stie nici modalitatea de calcul, tu iti dai seama despre ce vorbim? Despre ce firma din fundul curtii vorbim aici cu astfel de angajati?
Sunt calcule de gimnaziu aici, e un fel de 10+x=21, gaseste x....
Intelegeti acum, asta e tara in care traim, cu oameni de genul si noi vrem in vest.

Daca il pui sa bage datele astea intr-un excel si sa aplicate cateva formule, gata, shut down ii dai, se aude sunetul ala de la windows xp.

Ai perfecta dreptate
Cand ma gandesc ca duduile astea ar trebui sa-mi calculeze pensia imi vine sa ma iau cu mainile de cap.
Acum am vazut ca de fapt este o intrebare prosteasca de contabilitate
Cum adica cum faci calculul?

Asa cum am spus, media zilnica se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 3 luni si numarul de zile lucrate.
Exemplu rest concediu 6 zile:
ianuarie 2015     4000 lei  20
decembrie 2015    4000 lei  21
noiembrie 2015 4000 lei  20
12.000 lei: 61= 196,72 lei

196,72 x 6 zile de CO = 1.180 lei indemnizatia de CO aferenta pentru cele 6 zile de concediu de odihna

Verificare calcul indemnizatie CO:
4000 lei: 21 de zile lucratoare = 190,47
190,47 x 6 zile de CO = 1.142 lei (inferioara fata de 1.180 lei, asadar indemnizatia de CO pentru cele 6 zile va fi suma de 1.180 lei)

E suficiet de clar?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
din mesajul initiatorului, eu inteleg ca acel fost salariat a beneficiat si de alte zile/perioade de concediu de odihna pe langa cele 10 in discutie, DAR ca nu a intocmit o cerere de CO, nici el, nici seful lui.
cu alte cuvinte acea persoana, in anul 2017 (sau si in anii anteriori ?) a stat acasa 1,2..7 zile (in afara de cele 10), cate or fi fost, dar a figurat ca si prezent, nimeni nu l-a pontat ca fiind in CO, pentru ca nu exista cererea de CO.
iar daca firma respectiva acorda si tichete de masa, cate unul pentru fiecare zi lucrata, atunci fostul angajat a primit si bonuri de masa pentru zilele in care a stat acasa in concediu (- desi n-ar fi trebuit sa primeasca), pentru ca figura ca fiind prezent.
acum e tardiv sa-i fie introduse perioadele de CO efectuate dar nepontate, in lunile sau anii din urma.

initiator, cum stau lucrurile pana la urma ? asa cum ai explicat/prezentat situatia in primul mesaj, nu este foarte clar.

#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 13.10.2010

 Tz3posu, on 18 ianuarie 2018 - 11:19, said:

Practic trebuie sa ii paltiti in jur de 11-12-13-14 zile de co, in functie de cate zile anuale i-au fost oferite, cred ca difera in functie de firma, unele ofera mai multe zile decat cele legale.
Nu are cum sa acorde mai putin de 21 de zile de CO pe an. E lege in acest sens.
Se acorda mai putin de 21 de zile de CO daca e angajat "part-time".
Initiator, trebuie sa-i platesti 51 de zile de CO.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Eu stiu ca in momentul incetarii contractului de munca,cele doua parti se aseaza la masa si isi platesc reciproc datoriile avute pana la data incetarii relatiilor contractuale.Cand omu' a plecat in treaba lui,nici una dintre parti nu are catre cealalta nici un fel de datorie.

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 corinadaniela, on 18 ianuarie 2018 - 12:55, said:

din mesajul initiatorului, eu inteleg ca acel fost salariat a beneficiat si de alte zile/perioade de concediu de odihna pe langa cele 10 in discutie, DAR ca nu a intocmit o cerere de CO, nici el, nici seful lui.
Tot ce e posibil, dar atata timp cat nu au cum sa dovedeasca acest lucru sau absenta lui de la munca in perioada respectiva sunt buni de plata. Inca o dovada a ce firma de maxima calitate este, cu superiori ce isi fac treaba, NOT.

 ccf_cristi, on 18 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Nu are cum sa acorde mai putin de 21 de zile de CO pe an. E lege in acest sens.
Se acorda mai putin de 21 de zile de CO daca e angajat "part-time".
Initiator, trebuie sa-i platesti 51 de zile de CO.
De unde le-ai scos? Te-ai gandit putin inainte, ai citit postul meu?
Am spus ca trebuie sa ii plateasca 11-12-13-14(in functie de ce contract au cu el) avand deja 10 efectuate deci platite. Sa iti explic si tie faza cu 10+x=21 si cum gasesti x?
Intelegi acum sau te intrepti catre gandirea initiatorului?

 adisz, on 18 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Eu stiu ca in momentul incetarii contractului de munca,cele doua parti se aseaza la masa si isi platesc reciproc datoriile avute pana la data incetarii relatiilor contractuale.Cand omu' a plecat in treaba lui,nici una dintre parti nu are catre cealalta nici un fel de datorie.
Partial adevarat, "aseaza la o masa" e doar un termen, dar da, se stabilesc aceste acpecte. De aia se elibereaza o foaie de lichidare, care atesta ca nu ai nicio datorie ramasa catre angajator. La fel si cu zilele de co si concediu medical.


Bai ma jur, lucreaza vreunul din voi? Are vreunul habar ce contract a semnat sau daca a trecut printr-o demisie si o reangajare ce acte li s-au cerut si eliberat?

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Caz concret: Mi-am dat demisia de la o firma acum cativa ani, mai aveam din anul respectiv inca 11 zile de concediu neluate (aveam dreptul la 21 pe an, mi-am dat demisia in septembrie, luasem deja 5 zile - adica 21 / 12 * 9 - 5).

Din motive obiective nu le-am putut lua, mi-au fost platite luna urmatoare pe card, echivalentul a 11 zile lucratoare.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa calculezi cat vrei, dupa ce normative vrei, ca oricum, n-o sa "puste" cu calculul facut de patronat. Asa ca sezi bland si ia cat ti se da. Ca sa nu-l pierzi si pe ala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate