Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptop pt utilizare Office pana in 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Salut,

Va solicit ajutorul pentru selectarea unui laptop ce sa coste pana in 2000 lei. Acesta va fi folosit doar pt. partea Office (browsing, word, excel, etc).
Va fi folosit de o persoana de 68 de ani asa ca din start m-am gandit la un ecran mai mare(15.6) si rezolutie HD(1366x...)

Nota:Am luat la final de decembrie: https://www.emag.ro/...t/pd/D2SR9NBBM/ insa din pacate e slow/slow. Mi-a placut ca are windows 10 si ma gandeam ca mai pun o placuta de ram daca trebe insa ulterior am vazut ca are doar un slot de memorie si sa ajungi la el trebe sa desfaci laptopul. Inca pt cateva zile l-as putea returna si de aici si intrebarea catre voi. Ideea e ca solutia propusa sa fie mai bun decat Asus-ul de mai sus.

Mersi

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca Asus-ul de mai sus ti se pare incet pentru office si browsing e din cauza hard disk-ului, procesorul si ram-ul nu isi ating limitele in acest tip de activitati. Cauta un model cu SSD, gasesti in bugetul tau.

ex: https://www.emag.ro/...3/pd/D6SLKNBBM/

Edited by LensFlare, 18 January 2018 - 10:46.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.emag.ro/...3/pd/D6SLKNBBM/

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E din cauza hdd-ului, cum s-a spus. Orice cu un ssd cinstit (nu emmc onboard sau alte prostii) o sa mearga super-ok. Chiar si procesoarele alea "U" pe care nu stiu de ce le baga astia in laptopuri de 15.6 cu dvd, probabil ca-s mai ieftine.

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce nu? Nu toți au nevoie de putere mare de procesare, însă ar aprecia o autonomie mai mare și un laptop silențios, chiar că este de 15.6". ULV-urile au ajuns suficient de performante pentru marea majoritate a utilizatorilor, adică cei care fac chestii basic.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Puterea de procesare nu-i rea, chiar si pentru utilizatorii foarte slabi (desi e discutabil care-s aia, firefox cu google mail, whatsapp si site-ul vodafone te face sa vrei sa-ti aunci citeodata calculatorul si cu un procesor serios de desktop; de asemenea sa nu-ti mearga fluent video-urile facute cu telefonul pe calculator iarasi nu-i fun). Dar in fine, scriu asta de pe un Core 2 asa ca nu-i imposibil.

In ceea ce priveste "ar aprecia o autonomie mai mare" problema e ca nu o obtin pentru ca bineinteles producatorii economisesc si la baterii ca sa compenseze orice economie de energie facuta de componente. In cazul de fata la laptopul de dinainte de postul meu a se observa ca e aproape imposibil de gasit prin specificatii ceva despre baterie. Am gasit pe undeva pe afara ca are una de 3 celule si 36Whr care e mai mult baterie de ipad decit de laptop de 15.6. De ipad nu f mare si nu pro, ca ala pro de 12.9 are 40+Wh. In consecinta sint timpi de ordinul a 2-4 ore dati pentru laptopul respectiv si in mod sigur dupa ceva timp (mai ales ca bateria nici nu se schimba) autonomia asta pe care o sa o aprecieze utilizatorii e ca pot sa mute (cu incarcator cu tot) din dormitor in sufragerie laptopul fara sa il opreasca.

#7
cuart

cuart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 06.07.2006
Ca sa avem si o rezolutie la topic:
- Pana la urma a ramas acelasi laptop luat initial. Motivul principal a fost comportamentul lui dupa ce reusea sa incarca complet windows-ul. Astepti initial cateva minute la boot iar ulterior pt. un browsing light si office mergea decent.
(Orice upgrade sarea in buget binisor)

Multumesc pt. sfaturi. Topic inchis

#8
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salutare! La ce configuratie are acel notebook Asus, nu are cum sa fie lent, mai ales pentru o utilizare office. Daca vrei sa devina mai rapid, ii mai pui 4 GB Ram si eventual un SSD. Eu am un notebook Toshiba cu procesor Intel Core i3 din generatia a V-a, HDD de 500 GB si 4GB RAM si se misca rapid pentru o utilizare home multimedia. Dupa ce i-am mai pus inca 4GB RAM si SSD de 500 GB, notebook-ul pur si simplu "zboară". Acum contează si ce OS rulează notebook-ul. Pe al meu am instalat Windows 10 Home (cu licenta) pe 64 bit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate