Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Imprimanta Laser

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
filip

filip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.01.2004
Doresc sa achizitionez o imprimanta laser pentru un scop specific:
printarea de fisiere excel pe baza unor macro-uri care vor executa printarea repetata a aceeasi pagini excel cu mici modificari.  Cu alte cuvinte imprimantei i se vor da comenzi de cate 100 de pagini si apoi va fi lasata sa lucreze.  Estimez un volum de 500 pagini pe zi in serii de cate 100 de pagini.

Viteza de 20ppm este mai mult decat suficienta, chiar si o viteza de 5 pagini pe minut ar fi multumitoare.
Operatorul programului va rula programul si va lasa calculatorul sa functioneze si sa tipareasca 100 de pagini.

Pentru o aplicatie de acest gen este nevoie de imprimanta cu memorie mare pentru a nu se bloca daca primeste atat de multe solicitari sau cele din generatia noua nu au astfel de probleme?


Care este cea mai avantajoasa solutie atat ca pret (initial+costul pe pagina tiparita)  cat si ca stabilitate/sa nu se incurce hartia/sa nu se blocheze etc.


Multumesc.

#2
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Vorbeste lumea ca imprimantele Kyocera ar avea cel mai mic TCO (total cost of ownership). Nu sunt ieftine chiar, dar se gasesc si second. Cauta una care sa stie PostScript si sa suporte sa-i pui mult ram (eu am o kyocera fs3750 luata second si merge sa-i pui 64mb). Deasemenea, ar fi bine sa aiba un harddisk (sau o memorie de orice fel) pe care sa-si memoreze task-urile, chestie foarte utila daca ai de scos mai multe exemplare ale aceluiasi document. A mea, nefiind model de varf, are o chestie numita RAMdisk-adica ia din memoria imprimantei.
Iar despre paper jam-uri...depinde mult de ce hartie folosesti.
Alt model pe care-l stiu si care mi-ar fi placut sa-l iau e Lexmark (IBM) 4039.
Astea amandoua sunt imprimante de 25.000 de pagini pe luna, post-script, cu printserver. Ar merge excelent la ce vrei tu. Second se gasesc in jur de 100 de euro. Consumabilele se pot reconditiona, deci costurile nu sunt mari. Kyocera are avantajul unui drum (cilindru) fabricat din siliciu amorf care daca ai grija de el merge si un milion de pagini, producatorul garantand 300.000. Tavile au capacitate de 250 de foi.
Viteza e in jur de 16ppm normal si cred ca e mai mare in mod draft.
Nu spun ca nu sunt si altele, dar eu pe astea le stiu.

Edited by bchendran, 21 February 2006 - 22:06.


#3
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
Salut.Lexmark e330 :coolspeak: 64 mb memorie la care ii poti atasa carduri daca vrei .conexiune prin port paralel(daca vrei sa printezi din DOS  :D ) o am de 2 sapt si merge bine.Trag cam 20 pag pe zi..

#4
filip

filip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.01.2004

View Postrazzvann, on Feb 21 2006, 22:38, said:

Salut.Lexmark e330 :coolspeak: 64 mb memorie la care ii poti atasa carduri daca vrei .conexiune prin port paralel(daca vrei sa printezi din DOS  :D ) o am de 2 sapt si merge bine.Trag cam 20 pag pe zi..


Dupa parerea mea conexiunea paralel iese din discutie intrucat sunt mult mai lente decat pe USB

Ideea este urmatoarea: programul teoretic e limitat doar de limitarea procesorului si a imprimantei.

Pentru procesorul Pc-ul practic nu e limitare fiind vorba de un program simplu care ruleaza pe un pentium 4.

Astfel o imprimanta rapida imbunatateste TCO si prin faptul ca un operator uman pierde mai putin timp in fata pc-ului.

Edited by filip, 21 February 2006 - 23:46.


#5
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu ai nevoie de ram mult in cazul tau, imprimanta e legata direct la pc-ul respectiv si gata.
Problema e cu alea 500 pagini zilnic... Cauta ceva cu volum mai mare de copii pe luna si fa niste preturi la consumabile. Daca nu faci refill si folosesti numai toner original, Kyocera de departe. Pe ultimul loc, Konica - Minolta :)

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Daca nu faci refill si folosesti numai toner original, Kyocera de departe.
Asta asa e...nu se prea gaseste refill de calitate pentru kyocera. Dar cum un cartus de toner de 20.000 de pagini e 90 de euro (original) si acelasi cartus chinezesc, facut de Armor, e putin sub 50 de euro, ce mai conteaza? (afirmatia se aplica in cazul imprimantei pe care o am eu)

#7
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

View Postfilip, on Feb 21 2006, 23:45, said:

Dupa parerea mea conexiunea paralel iese din discutie intrucat sunt mult mai lente decat pe USB

Ideea este urmatoarea: programul teoretic e limitat doar de limitarea procesorului si a imprimantei.

Pentru procesorul Pc-ul practic nu e limitare fiind vorba de un program simplu care ruleaza pe un pentium 4.

Astfel o imprimanta rapida imbunatateste TCO si prin faptul ca un operator uman pierde mai putin timp in fata pc-ului.
Vorbeam de port paralel nu ca rapiditate,de ex : am un prog in foxpro si nu merge print cu imprimanta legata USB ,ci doar paralel ,poti sa printezi si pe usb din dos dar trebuie te complici putin,asa cu paralel merge direct :)

Edited by razzvann, 22 February 2006 - 20:56.


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am la serviciu lexmark T420 si T430 (vreo 8 bucati).. tiparesc in medie cam 300 pagin/zi (uneori mai mult)...
cea mai veche (T420 fata-verso) are mai mult de 2 ani si nici o problema.... probleme nu am avut nici cu celelate, dar am folosit numai cartuse noi, originale. Un cartus tine cam 7000-8000 pagini, incarcarea costa cam 1.500.000 lei)

#9
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
cam toate modelele de imprimante actuale le poti gasi aici aproape la toate fiind specificate si consumabilele originale cu pretul lor ca sa stii pe ce urmeaza sa dai banii cind iti iei o imprimanta.cu cit e imprimanta laser mai ieftina cu atit mai putine pagini tine cartusul si de multe ori e mai scump decit imprimanta :naughty:

Edited by CUSTOMERCUS, 22 February 2006 - 22:10.


#10
overtaxer

overtaxer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 03.01.2006
ce vreau sa intreb si eu, ca novice- tonerul la imprimantele laser daca nu se foloseste mult timp se usuca? adica e ca in cazul imprimantelor pe cerneala? nu radeti de intrebare, nu ma pricep

#11
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Da... se intimpla ceva similar, adera particulele de toner unele de altele. De aceea e bine sa agiti cartusul cu toner cind il schimbi.
Dar nu am auzit sa nu mai poata fi folosit tonerul, probabil doar sa treaca multi ani.

#12
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Vrei imprimanta laser fiabila? atunci lasi totul deoparte si cauti un Canon. Este recunoscut faptul ca sunt cele mai fiabile din lume, neavand poate cel mai mic TCO.

Cu memoria nu ai treaba, daca e o imprimanta noua, mai ales daca e conectat prin USB 2.0.

#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Iti recomand Kyocera, imprimante robuste in general fara mari probleme tehnice se gasesc si la sh-uri la preturi foarte bune iar costul de tiprire este mic.
Daca vrei ceva mai "profesional" mergi pe Konica Minolta - in cazul tau nu prea se justifica !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate