Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

traseu Bucuresti - Bicaz

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu as recomanda de ajuns la Cheile Bicazului / Lacul Rosu in weekend din pricina aglomeratiei, cel mai bine este la inceputul saptamanii. Asta vara intr-o duminica am prins o coloana de 5 km inaintea Lacului Rosu pe care am parcurs-o in vreo 3 ore si ceva.

Edited by Real_NEO, 18 January 2018 - 22:12.


#20
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Astazi am facut o schita a excursiei, cu distante si timpi de pe GMaps.

Ziua 1: Bucuresti - Bicaz, 400km, 5.30h, cu un popas de masa de pranz pe la Focsani. Eventual vazut imprejurimile lacului dupa amiaza.
Ziua 2: Bicaz - Lacul Rosu + Cheile Bicazului inainte de masa de pranz, 65 km dus-intors, apoi vizitat Piatra Neamt dupa amiaza, 65km dus-intors.
Ziua 3: Bicaz - Durau - Cetatea Neamt - Manastirea Neamt - Agapia - Varatec - Bicaz, 160km total, o excursie de toata ziua.
Ziua 4: Bicaz - Gura Humorului, 136km, aprox. 2:20h. Cazare in Gura Humorului dupa pranz, eventual vizitat Suceava, Voronet si manastirea Humor dupa amiaza, 100km tur-retur.
Ziua 5: Gura Humorului - Putna si retur, cu opriri la Moldovita, Sucevita si alte obiective, excursie de toata ziua, 250km tur-retur, vreo 4 ore ar fi timpul estimat de GMaps, plus opriri.
Ziua 6: Gura Humorului - Cabana Rarau, 110km tur-retur.
Ziua 7: Gura Humorului - Iasi, 160km, cazare in Iasi, acum as spune ca daca ajung in Iasi la pranz, ar fi de ajuns o dupa amiaza si o seara de plimbare prin Iasi, copiii sunt mici si degeaba ii duc la muzee etc. Dar pot sta si 2 nopti in Iasi daca e necesar.
Ziua 8/9: Iasi - Bacau, 130km, am un prieten care ma asteapta de cativa ani pe la el.
Ziua 9/10: Bacau - Bucuresti 315km.

Asadar, in total ar fi 1750km strict pentru calatoriile de mai sus, probabil spre 2.000km cu alte mici plimbari si abateri de la traseele de mai sus pentru obiectivele turistice.

Daca credeti ca se pot aduce imbunatatiri traseului/programului, astept cu placere. Multumesc.

@Real_NEO, la Chei as ajunge marti, deci e ok.

Edited by feitosak1, 18 January 2018 - 23:41.


#21
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu cred ca este o idee buna Bucuresti - Bicaz direct pentru ca tot farmecul mergerii spre Bicaz era traseul in sine, drumul de pe Rarau > Chiril > Poiana Largului, etc. Ratezi astfel unul dintre cele mai frumoase trasee din Moldova. Tu mergi pe alt drum, nu ajungi pe Transrarau, nu cobori Chirilul, nu mergi printre munti si paduri de-a lungul Bistritei pana la Poiana Largului si ratezi multe chestii astfel. Repet, drumul in sine este cel care conteaza, nu doar destinatia.

Edited by Real_NEO, 19 January 2018 - 00:57.


#22
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai fac traseul asta, Bicaz - Poiana Largului, pe langa lac, cand merg la Durau, in ziua 3. E o greseala in postul precedent, nu sunt 160km in ziua 3, ci vreo 240-250.
As mai putea merge Bicaz - Poiana Largului - Chiril - Campulung - Gura Humorului, traseul despre care vorbesti tu (doar ca in sens invers) in ziua 4, 170km si 3:30h in loc de 136km si 2:20h (prin Tg. Neamt - Falticeni).
Am stat si m-am gandit bine, este o idee buna sa vizitez Iasiul in loc de Sibiu, in felul asta am timp mai mult in Neamt-Bucovina si las Ardealul pentru data viitoare. Si daca fac asa, inseamna ca din Bucuresti trebuie sa ajung in Neamt-Bucovina, iar mai plauzibil e un traseu Bucuresti - Bicaz decat Bucuresti - Gura Humorului.

Edited by feitosak1, 19 January 2018 - 01:49.


#23
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 feitosak1, on 19 ianuarie 2018 - 01:31, said:

Si as mai putea merge Bicaz - Poiana Largului - Chiril - Campulung - Gura Humorului, in ziua 4, 170km si 3:30h in loc de 136km si 2:20h.
Nu faci tu 3:30 pe traseul acesta, stai linistit. Iti ia cam 5h, nu-ti imagina ca urci Chirilul cu 70 la ora, este un drum in urcare destul de abrupta, prin padure, plin de viraje foarte stranse si drumul mai este si foarte ingust, doua masini abia se strecoara una pe langa alta. Vreo 30 de minute iti ia numai Chirilul sa-l urci, apoi inca vreo 20 sa cobori Transraraul, plus ca te mai opresti pe drum sa admiri peisajul ca se vede Raraul, s.a.m.d. Doar nu mergi ca racheta pe acolo. Deci realistic vei face vreo 5 ore, de la Cheile Bicazului la Gura Humorului.

Priveste latimea drumului:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Qu9zkbBFBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Real_NEO, 19 January 2018 - 02:14.


#24
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
As mai avea o intrebare: o recomandare de cazare in zona lacului Izvorul Muntelui? Am gasit pensiunea Aurora, imi place, dar e destul de departe de lac, pe drumul 155F

Imi dau seama ca nu voi face exact cat am scris, sunt timpii estimati de GMaps. Oricum, 5 ore e ok, cu o plecare la 9:00 din Bicaz.

Am vazut drumul pe GMaps, intr-adevar e foarte ingust si destul de periculos in unele locuri. Ramane de vazut daca ma bag la drumul asta, din cauza copiilor. Nu au rau de masina, dar nici nu vreau sa exagerez...

#25
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 feitosak1, on 19 ianuarie 2018 - 01:55, said:

Am vazut drumul pe GMaps, intr-adevar e foarte ingust si destul de periculos in unele locuri. Ramane de vazut daca ma bag la drumul asta, din cauza copiilor. Nu au rau de masina, dar nici nu vreau sa exagerez...
E pacat sa nu mergi pe drumul acela, e foarte frumos, insa trebuie sa adaptezi viteza la conditiile drumului, adica maxim 20 km/h, 30 deja e cam mult, eu am fost de vreo doua ori cu 30 si era sa o incurc, ca daca iti vine unul de sus mai tare si este ascuns dupa curba, te trezesti deodata cu el in fata. De asta viteza recomandata la urcarea Chirilului trebuie sa fie 20 de km/h. Daca urci incetucu' admiri peisajul si esti si in siguranta. Eu l-am urcat si l-am coborat de zeci de ori, tot secretul este sa mergi incetucu'. Iar pe Chiril este si manastirea Rarau, sigur vei fi interesat si de ea.

Plus ca alt drum nu ai pentru a putea ajunge in Campulung. Ar trebui sa mergi spre Vatra Dornei, sa treci prin ea si sa vii inapoi spre Campulung coborand Mestecanisul, adica un ocol de vreo 70-80 de km. Nu are rost numai pentru a te feri de un drum de 6 km in urcus doar pentru ca e mai ingust. Cata vreme mergi incetu nu vei avea probleme, plus ca e o experienta unica pe care nu o vei regreta.

Edited by Real_NEO, 19 January 2018 - 02:21.


#26
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pai atunci inseamna ca ma pot opri la Cabana Rarau cand trec pe acolo, dinspre Bicaz spre Humor, ca nu mai are sens sa revin pe acelasi drum in ziua 6.

De la cabana Rarau, cred ca e ok sa merg spre Campulung, la dreapta, nu tot pe Transrarau spre Pojorata, daca vreau sa ajung in Gura Humorului, nu-i asa?

Edited by feitosak1, 19 January 2018 - 02:29.


#27
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Ca sa ajungi pe Rarau venind dinspre Bicaz urci Chirilul (drumul cel ingust pe care ti l-am aratat), apoi de pe Rarau ca sa cobori in Campulung trebuie sa cobori Transraraul care este un drum lat si foarte bun, al treilea cel mai frumos drum din tara dupa Transalpina si Transfagarasan. Exista intr-adevar un drum ce te poate duce direct in Campulung fara sa mai mergi pe Transrarau insa momentan drumul este in reconstructie si nu ai ce cauta pe acolo decat doar daca ai masina inalta, Izvorul Alb se numeste drumul. Insa cel mai probabil la vara va fi in toiul asfaltarii si nu vei avea ce te baga pe acolo.

Uite ce am gasit pentru tine pe youtube:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ob0GcrzgvWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iti recomand traseul daca ai putin curaj. Observi ca persoana aceia l-a facut cu un copil mic.
Pietrele Doamnei sunt la 100 de metri de cabana Rarau si traseul este destul de usor. Pe unde este urcusul mai abrupt sunt montate lanturi, ai de ce te tine, s.a.m.d.

Iar ca sa intelegi unde a dus traseul din clipul precedent, priveste urmatorul clip cand ajune la minutul 0:53, acolo se aflau ei la finalul clipului precedent:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ug7ibuW689M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar de pe la minutul 1:00 observi in plan indepartat cladirea alba cu acoperis rosu si drumurile de pamant, aceia este statia meteo la care te poti caza, iar sus in varf este releul (si acolo te poti caza insa nu poti ajunge cu masina mica pana acolo).

Edited by Real_NEO, 19 January 2018 - 03:15.


#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Da, ziua 3 e cam lungă, nu cred să ai timp decît de Durău și poate încă ceva (eventual rezervația de zimbri de la mănăstirea Neamț, e ditamai parcul natural, poți plimba copiii, aleargă pe iarbă, văd cerbi, zimbri, urși etc.). Sau sari peste Durău, mergi direct la zimbri, apoi iei prînzul, apoi mergi la Cetatea Neamțului și la casa natală Creangă, lîngă care mai e un muzeu particular pentru copii, cu personajele lui Creangă.
Iașul, ai dreptate, nu prea ai ce face cu copii mici acolo. Dacă nu ții neapărat să îl vezi, mai bine îl scoți din program de tot decît o după amiază, e doar ocol, mai bine mai stai o zi la Bicaz sau Humor și apoi mergi direct la amicul de la Bacău, pentru o odihnă binemeritată alături de un șpriț rece. Sau stai 2 nopți la Iași, și îl vezi așa, în plimbare, „pe dinafară”. Dar măcar să merite ocolul.

#29
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Având în vedere că mergi cu 3 copii mici, nu face un program încărcat.

Nu lua cazare în Bicaz, n-ai ce face acolo, caută în satul Izvorul Muntelui (la baza barajului, în lateral), sau într-un alt sat pe malul lacului (în amonte de baraj, pe DN). Dar trebuie să te gândești și pe unde mâncați, în sate neturistice probabil mai greu. Dar din zona asta e mai mult de mers până la Lacul Roșu. Merită mers și în Durău pentru panorama Ceahlăului, dar de la baraj pe ocolite e cam mult (cam 60-70 km), iar drumul direct (prin vestul lacului, vreo 25 km) e foarte prost. Deci cu cazare în zona barajului ai 3 drumuri relativ lungi ca să vezi, pe rând, cheile Bicazului + Lacul Roșu, Durău, și zona Târgu Neamț (cetate+casa Creangă+muzeul personajelor) + mănăstiri (Agapia Văratec, Neamț, Sihăstria și mai e una în zonă). Poate e mai bine să iei cazări separate, dar și asta e greu cu copii. De ex 1 noapte la Lacul Roșu (direct din București,dar e mai lung drumul), și apoi 2 nopți în zona Agapia - Târgu Neamț. Renunți de tot la Durău, rămâne pentru la anul. Barajul și lacul le vezi în trecere de la Lacul Roșu spre Târgu Neamț (mergi pe DN15+DN15B, prin Pipirig).

La cetatea Neamț există o parcare la 100 m de unde începe drumul în pantă (interzis mașinilor). Eu am prins-o plină ochi, am parcat pe o străduță în apropiere. Drumul pietonal e în pantă relativ abruptă, e asfaltat. Nu mai știu dacă ultima bucățică (sub 100 m, pe lângă pilonii podului de acces), de la ieșirea din pădure până la punctul de taxare e asfaltată sau e pământ.

Nu recomand Iașiul (nu că n-ar merita măcar o zi), dar va fi pe fugă, și cred că mai bine mergi cu copiii în zone mai aerisite. La fel Suceava, nu la momentul ăsta (am prins ambuteiaje ca în București).

Nici Piatra Neamț (doar dacă vrei să urci cu gondola).

Urcă din Chiril la Rarău, și cobori în Pojorâta (ratezi Vatra Dornei, frumoasă, dar nu încap toate). Circuitul Pietrele Doamnei nu-l recomand cu copii mici (mai ales 3). Se urcă pe bolovani, uneori e nevoie și de mâini, e greu să asiguri simultan 3 copii (bebelușul clar în rucsac de-ăla cu găuri pentru picioare). Plus porțiunea unde se urcă agățat de lanțuri ca să ajungi la platoul de vizavi de cele 2 vârfuri (care face toți banii), e aproape imposibilă cu copii mici. Și fiindcă nu (cred că) atingi zona Pietrelor Doamnei (circuitul de drumeție), ai o alternativă foarte ușoară: în apropiere de cabană e un semn către Piatra Șoimului 15 min (eu l-am făcut în 7, voi probabil în 15). E o stâncă cu panorama superbă; dar atenție la copii, să nu treacă în afara balustradei (am fost martor, o fetiță de vreo 5 ani nu știu cum a scăpat de sub supraveghere, și a ajuns dincolo, pe o bordură de 50 cm în fața prăpastiei).

În ziua de Putna vă puteți opri la Marginea, la atelierul de olărit. Pe lângă cumpărat ceva, copii pot lua „lecții” de olărit (fac un obiect 25% cu mâna lor, 75% cu angajatul de acolo). Le dă salopetă șorț de protecție, pun mâinile, nu le iese nimic (se dărâmă mormanul ăla de lut, dar vine instructorul și scoate ceva până la urmă). Distracția durează cam 15 min, costă 20 lei (de copil, 30 de adult acum 2 anI), dar pleci cu rezultatul muncii acasă, eventual și cu filmul dacă ești pregătit.

În Gura Humorului există parc de distracții (pe malul Modovei) cu biciclete de 4 pers, ștrand, parc de aventură și alte bazaconii de-astea. Parcă în Vama și în Moldovița sunt muzee cu ouă pictate.

Și iar ceva interesant și pentru copii (n-aș crede să se dea ei în vânt după mănăstiri): Huțulca - tren/mocăniță din Moldovița (nu din Vatra Moldoviței, sunt semne).

Edited by Brainie, 19 January 2018 - 10:50.


#30
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

@Brainie, cand zic Bicaz, ma refer la zona barajului. Aici am o mica dilema. Am gasit o pensiune frumoasa in Izvorul Muntelui, dar nu are nicio priveliste la lac. Pensiuni cu priveliste la lac am gasit in Ruginesti, dar daca ne cazam acolo inseamna ca ne indepartam de Chei si de Piatra Neamt, plus ca drumul Bicaz - Humor pe Transrarau se lungeste destul de mult in conditiile astea. Ma gandesc ca nu e chiar asa importanta privelistea, nu vrem sa stam la pensiune decat sa dormim. Pot merge intr-o zi pana la Ruginesti sau in alt loc de unde se vede frumos lacul. De fapt putem opri in ziua 3, in drum spre Durau - Targu Neamt.
Legat de traseul pana la Pietrele Doamnei, e imposibil de urcat cu 3 copii. Cel mic sta in marsupiu, dar ceilalti, de 3 si 6 ani, trebuie asigurati de celalalt parinte si mi se pare foarte periculos.

Inca o data, multumesc mult pentru sfaturi, sunt extrem de utile. Deja am adaugat rezervatia de zimbri in program. Sa vedem cum ne descurcam cu timpul. Partea buna e ca nu au rau de masina copiii, cand le e somn adorm repede si le place si viteza Posted Image))

Ma bucur ca daca merg de la Bicaz la Humor pe Transrarau, castig o zi (ziua 6), cand aveam in program Humor - Cabana Rarau. Pot folosi acea zi pentru un pic de odihna si ceva activitati cu copiii in Gura Humorului.

Edited by feitosak1, 19 January 2018 - 13:27.


#31
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Brainie, on 19 ianuarie 2018 - 10:29, said:

Având în vedere că mergi cu 3 copii mici, nu face un program încărcat.

Nu lua cazare în Bicaz, n-ai ce face acolo, caută în satul Izvorul Muntelui (la baza barajului, în lateral), sau într-un alt sat pe malul lacului (în amonte de baraj, pe DN). Dar trebuie să te gândești și pe unde mâncați, în sate neturistice probabil mai greu. Dar din zona asta e mai mult de mers până la Lacul Roșu. Merită mers și în Durău pentru panorama Ceahlăului, dar de la baraj pe ocolite e cam mult (cam 60-70 km), iar drumul direct (prin vestul lacului, vreo 25 km) e foarte prost. Deci cu cazare în zona barajului ai 3 drumuri relativ lungi ca să vezi, pe rând, cheile Bicazului + Lacul Roșu, Durău, și zona Târgu Neamț (cetate+casa Creangă+muzeul personajelor) + mănăstiri (Agapia Văratec, Neamț, Sihăstria și mai e una în zonă). Poate e mai bine să iei cazări separate, dar și asta e greu cu copii. De ex 1 noapte la Lacul Roșu (direct din București,dar e mai lung drumul), și apoi 2 nopți în zona Agapia - Târgu Neamț. Renunți de tot la Durău, rămâne pentru la anul. Barajul și lacul le vezi în trecere de la Lacul Roșu spre Târgu Neamț (mergi pe DN15+DN15B, prin Pipirig).

La cetatea Neamț există o parcare la 100 m de unde începe drumul în pantă (interzis mașinilor). Eu am prins-o plină ochi, am parcat pe o străduță în apropiere. Drumul pietonal e în pantă relativ abruptă, e asfaltat. Nu mai știu dacă ultima bucățică (sub 100 m, pe lângă pilonii podului de acces), de la ieșirea din pădure până la punctul de taxare e asfaltată sau e pământ.

Nu recomand Iașiul (nu că n-ar merita măcar o zi), dar va fi pe fugă, și cred că mai bine mergi cu copiii în zone mai aerisite. La fel Suceava, nu la momentul ăsta (am prins ambuteiaje ca în București).

Nici Piatra Neamț (doar dacă vrei să urci cu gondola).

Urcă din Chiril la Rarău, și cobori în Pojorâta (ratezi Vatra Dornei, frumoasă, dar nu încap toate). Circuitul Pietrele Doamnei nu-l recomand cu copii mici (mai ales 3). Se urcă pe bolovani, uneori e nevoie și de mâini, e greu să asiguri simultan 3 copii (bebelușul clar în rucsac de-ăla cu găuri pentru picioare). Plus porțiunea unde se urcă agățat de lanțuri ca să ajungi la platoul de vizavi de cele 2 vârfuri (care face toți banii), e aproape imposibilă cu copii mici. Și fiindcă nu (cred că) atingi zona Pietrelor Doamnei (circuitul de drumeție), ai o alternativă foarte ușoară: în apropiere de cabană e un semn către Piatra Șoimului 15 min (eu l-am făcut în 7, voi probabil în 15). E o stâncă cu panorama superbă; dar atenție la copii, să nu treacă în afara balustradei (am fost martor, o fetiță de vreo 5 ani nu știu cum a scăpat de sub supraveghere, și a ajuns dincolo, pe o bordură de 50 cm în fața prăpastiei).

În ziua de Putna vă puteți opri la Marginea, la atelierul de olărit. Pe lângă cumpărat ceva, copii pot lua „lecții” de olărit (fac un obiect 25% cu mâna lor, 75% cu angajatul de acolo). Le dă salopetă șorț de protecție, pun mâinile, nu le iese nimic (se dărâmă mormanul ăla de lut, dar vine instructorul și scoate ceva până la urmă). Distracția durează cam 15 min, costă 20 lei (de copil, 30 de adult acum 2 anI), dar pleci cu rezultatul muncii acasă, eventual și cu filmul dacă ești pregătit.

În Gura Humorului există parc de distracții (pe malul Modovei) cu biciclete de 4 pers, ștrand, parc de aventură și alte bazaconii de-astea. Parcă în Vama și în Moldovița sunt muzee cu ouă pictate.

Și iar ceva interesant și pentru copii (n-aș crede să se dea ei în vânt după mănăstiri): Huțulca - tren/mocăniță din Moldovița (nu din Vatra Moldoviței, sunt semne).
Excelente sfaturile, total de acord.
Eu am fost cu 1 copil de 3 ani si nu m-am putut tine de program. Cand vrea somn, cand toaleta, cand masa, vei pierde destul timp cu "activitatile" astea.
Mai bine mai putine destinatii dar mai pe indelete decat mereu pe fuga cu 3 copii dupa tine.
Si eu cred ca e ok sa renunti la Durau si Iasi. Oricum zona e ofertanta si sigur vei mai ajunge si cu alte ocazii.
As incerca totusi cazari in satele Bucovinei mai degraba decat in orase. Sunt sate bine pozitionate(Pojorata, Sadova) pentru a acoperi obiectivele si Trans-Raraul si poti beneficia de o mancare gustoasa cum doar in Maramures mai gasesti. Daca e nevoie, pe mesaj privat iti pot recomanda si o pensiune super-ok.
Musai in zona Tg Neamt-Agapia 2 nopti de cazare caci ai destule de vazut. Iar in Agapia sunt cateva pensiuni dragute.
Poti de asemena ori la dus ori la intors sa eviti E85 si sa mergi pe Brasov-Gheorghieni-Bicaz, cu o oprire la lacul Sf Ana. Si in Tusnad gasesti pensiuni ok pentru o noapte.

Calatorie placuta.

Edited by nniki, 20 January 2018 - 14:56.


#32
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Sunt de acord ca sunt sanse mari sa nu ma pot tine de program. Ma gandeam ca daca prind o zi cu ploaie torentiala, e greu sa fac ceva cu copiii in aer liber. Nu stiu exact cum e vremea in zona in perioada 15-30 iunie, dar banuiesc ca sunt sanse mari de ploaie.
Legat de drum, sunt mai satul de drumul Bucuresti - Miercurea Ciuc, pe care il parcurg de cateva ori pe an, decat de E85. Totusi, E85 e cel mai periculos drum din tara, o sa tin cont de asta.

Edited by feitosak1, 20 January 2018 - 17:05.


#33
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Legat de cazare, la Bicaz vom sta la o pensiune din Izvorul Muntelui iar la Gura Humorului as vrea sa stam intr-o casa ca cea din poze, e o pensiune care are mai multe casute istorice aduse la un confort de secolul 21, mi se pare ca arata extrem de bine si e la 2km de drumul principal.

Attached Files



#34
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 feitosak1, on 20 ianuarie 2018 - 20:50, said:

Legat de cazare, la Bicaz vom sta la o pensiune din Izvorul Muntelui iar la Gura Humorului as vrea sa stam intr-o casa ca cea din poze, e o pensiune care are mai multe casute istorice aduse la un confort de secolul 21, mi se pare ca arata extrem de bine si e la 2km de drumul principal.
Super alegerile de cazare, sper sa confirme asteptarile.

Offtopic: Am fost mare fan Glaube, stil unic! Daca nu exista Semmy, ajungea campion mondial.

Edited by nniki, 20 January 2018 - 21:05.


#35
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Pierdeam noptile asteptand sa-l vad :D
Parerea mea e ca a fost un campion mondial fara medalie. Ce facea era artă.

Edited by feitosak1, 20 January 2018 - 21:17.


#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 feitosak1, on 20 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Ma gandeam ca daca prind o zi cu ploaie torentiala, e greu sa fac ceva cu copiii in aer liber. Nu stiu exact cum e vremea in zona in perioada 15-30 iunie, dar banuiesc ca sunt sanse mari de ploaie.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji vizavi de ploaie deoarece seceta de anul trecut pare sa continue si anul acesta. Intr-adevar in zona Raraului in anii precedenti vara era mai mult un anotimp ploios, din intregul sezon daca luai toate zilele senine si le puneai cap la cap poate iti ieseau doua saptamani per total de zile senine si insorite, iar in rest era numai ploaie. Ori anul trecut in decursul intregii veri a plouat numai de 4 ori.

Edited by Real_NEO, 20 January 2018 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate