Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cum declar veniturile realizate din strainatate? Sunt susceptibil de puscarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
eumihai20

eumihai20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2018
Salutare!

De cateva luni am obtinut venituri prin intermediul platformei Amazon.com.

Sunt relativ modeste, cateva sute de lei in total , dar NU am nicio forma de organizare juridica !!!!

Pentru ce am facut, in cel mai rau caz, voi primi o amenda sau sunt susceptibil de puscarie? Teoretic, nu se incadreaza la evaziune fiscala?

As aprecia mult daca mi-ati putea spune cum pot sa intru in legalitate si ce forma e cea mai avantajoasa?

Mersi mult !

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 eumihai20, on 17 ianuarie 2018 - 23:29, said:

Salutare!
De cateva luni am obtinut venituri prin intermediul platformei Amazon.com.

De cateva luni ai obtinut venituri, mai precis in care luni?  Cele pe 2017 se raporteaza ca venituri obtinute in straintate pana in mai 2018, celelalte la anul...

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

 eumihai20, on 17 ianuarie 2018 - 23:29, said:

Salutare!

De cateva luni am obtinut venituri prin intermediul platformei Amazon.com.

Sunt relativ modeste, cateva sute de lei in total , dar NU am nicio forma de organizare juridica !!!!

Pentru ce am facut, in cel mai rau caz, voi primi o amenda sau sunt susceptibil de puscarie? Teoretic, nu se incadreaza la evaziune fiscala?

As aprecia mult daca mi-ati putea spune cum pot sa intru in legalitate si ce forma e cea mai avantajoasa?

Mersi mult !

Cine ti-a dat banii?
Ti-au trimis vreun formular de taxe?
Teoretic nu trebuie declarat nimic la nivelul ala

Cum ai casitgat banii?

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 04.01.2018
Pai nici nu poti sa scoti banii direct de pe Amazon, doar ii transferi pe gift card si apoi cumperi produse de la ei pe care le primesti prin posta - nu are de unde sa stie statul cu ce bani ai cumparat alea.

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 Aldulescu, on 18 ianuarie 2018 - 08:10, said:

Pai nici nu poti sa scoti banii direct de pe Amazon, doar ii transferi pe gift card si apoi cumperi produse de la ei pe care le primesti prin posta
WHAT?

 eumihai20, on 17 ianuarie 2018 - 23:29, said:

Salutare!

De cateva luni am obtinut venituri prin intermediul platformei Amazon.com.

Sunt relativ modeste, cateva sute de lei in total , dar NU am nicio forma de organizare juridica !!!!

Pentru ce am facut, in cel mai rau caz, voi primi o amenda sau sunt susceptibil de puscarie? Teoretic, nu se incadreaza la evaziune fiscala?

As aprecia mult daca mi-ati putea spune cum pot sa intru in legalitate si ce forma e cea mai avantajoasa?

Mersi mult !
Completezi forumularul 201. In mai 2018 pentru perioada 01/01/2017-31/12/2017.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 04.01.2018

 baliosss, on 18 ianuarie 2018 - 08:25, said:

WHAT?
Presupun ca e vorba de programul acela Amazon MTurk, la ala nu poti sa scoti direct banii facuti.

#7
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai probabil presupui gresit. Exista posibilitatea sa vinzi produse pe Amazon, produse pe care le cumperi cu bani si le vinzi la un pret mai mare facand si tu un mic profit acolo. Iar acel profit il primesti fix in contul tau bancar.

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,029
  • Înscris: 20.12.2007

 eumihai20, on 17 ianuarie 2018 - 23:29, said:

Salutare!

De cateva luni am obtinut venituri prin intermediul platformei Amazon.com.

Sunt relativ modeste, cateva sute de lei in total , dar NU am nicio forma de organizare juridica !!!!

Pentru ce am facut, in cel mai rau caz, voi primi o amenda sau sunt susceptibil de puscarie? Teoretic, nu se incadreaza la evaziune fiscala?

As aprecia mult daca mi-ati putea spune cum pot sa intru in legalitate si ce forma e cea mai avantajoasa?

Mersi mult !
Nu cred ca tre sa te deranjezi la sumele astea dar asa pentru viitor in caz ca da norocul peste tine

Iti faci cont aici
Completezi pentru anul precedent Declaratia 201 pentru venituri realizate in strainatate
Attached File  Declaratia 201.jpg   248.54K   28 downloads
Iti va veni o declarative de impunere cu sumele pe care le ai de platit
Deocamdata nu poti sa platesti aici pe spatial ANAF-ului dar suma se va regasi si la ghiseul .rola butonul ANAF
Attached File  Buton ANAF.jpg   136.29K   29 downloads
Aici poti sa platesti cu cardul, se genereaza chitanta automat.

#9
eumihai20

eumihai20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2018
Deci am timp sa depun 201 pana in mai daca tin neaparat sa intru in legalitate Posted Image

E bine de stiut ca nu trebuie sa deschid PFA sau sa fac alte prostii  

Mersi mult de ajutor!

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 baliosss, on 18 ianuarie 2018 - 08:25, said:

Completezi forumularul 201. In mai 2018 pentru perioada 01/01/2017-31/12/2017.

Nu sunt venituri obținute în străinătate. Chiar dacă produsele nu au ajuns fizic în România, traseul lor fiscal este prin România. El primește factură de la furnizor și taie factură clientului. Profitul se realizează în România, cheltuielile se realizează aici, veniturile la fel. Chiar dacă produsele nu ajung efectiv aici, activitatea economică se desfășoară pe teritoriul țării.

Ar fi venituri din străinătate în cazul în care aș avea sediu social în altă țară. Fac treaba asta din Bulgaria, să zicem. În cazul ăla, ar trebui să respect legislația bulgară, ce-o însemna asta, le plătesc lor taxe, tot ce trebuie. Pe urmă, aș putea face declarație că eu, ca român, am obținut venituri în Bulgaria.

 Tsunnnami, on 18 ianuarie 2018 - 01:35, said:

Teoretic nu trebuie declarat nimic la nivelul ala

Dar de la ce venit trebuie declarat? Teoretic...

 eumihai20, on 17 ianuarie 2018 - 23:29, said:

Pentru ce am facut, in cel mai rau caz, voi primi o amenda sau sunt susceptibil de puscarie? Teoretic, nu se incadreaza la evaziune fiscala?

Se încadrează la evaziune fiscală și ești susceptibil de pușcărie, ca orice altă persoană care face evaziune. Că te prind, că nu, e partea a doua. Dar ești.

Tu trebuie să înțelegi o treabă. Vrei să faci activitatea asta legal, trebuie să îți deschizi un SRL, sau altă formă de organizare care e mai potrivită pentru așa ceva. Pe lângă asta, trebuie să plătești un contabil, care știe toată treaba cu dropshipping, niște taxe, impozite, TVA, dacă e cazul. Adică nu-i treabă așa simplă. Ce-ai câștigat tu câteva sute de lei, e posibil să fie pe negativ pe căi legale.

Toți v-ați bucurat când ați descoperit treaba asta cu dropshipping-ul, pentru că n-ați gândit-o ca pe o afacere, ci ca pe o bișniță. E decizia voastră, dar vă asumați consecințele.

Cel mai bine este să nu declari nimic, în situația în care ești. Mai mult rău ai face dacă ai declara. Du-te și vorbește cu un contabil și-ți va explica ce trebuie să faci, te va ajuta să-ți faci niște calcule, să vezi dacă merită toată treaba asta.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

 SmurfK, on 19 ianuarie 2018 - 00:32, said:

Dar de la ce venit trebuie declarat? Teoretic...

In cazul in care cel care te plateste scade plata ta din cheltuielile lui.
In momentul ala ar trebui sa-ti dea factura sau sa-ti trimita la sf anului un formular pe care tu sa platesti impozit.
Daca el nu se scade, nu e traba ta

#12
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 14.04.2002
Tsunnnami te rog, din nou, nu iti mai da cu presupusu pe ariile professional. Habar nu ai cine emite factura, cine e client, cine e furnizor, cum se procedeaza.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Locul unde se desfasoara activitatea economica este amazon.com, facand o analogie cu fotografia stoc as supune ca impozitul se plateate acolo unde este inregistrat amazon.com.
Tot asa din povesti stiu ca taxele si impozitele se platesc o singura data, ori in tara de origine ori unde are loc activitatea.

Spoiler

Spoiler

Edited by arg, 19 January 2018 - 08:12.


#14
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 arg, on 19 ianuarie 2018 - 07:45, said:

Locul unde se desfasoara activitatea economica este amazon.com, facand o analogie cu fotografia stoc as supune ca impozitul se plateate acolo unde este inregistrat amazon.com.
Tot asa din povesti stiu ca taxele si impozitele se platesc o singura data, ori in tara de origine ori unde are loc activitatea.

De acord, cât timp ai un document care atestă că tu tu ai sediul fiscal în țara amazon.com.

Ce zice Codul Fiscal...

23. operațiuni cu instrumente financiare - orice transfer, exercitare sau executare a unui instrument financiar, definit de legislația în materie din statul în care a fost emis, indiferent de piața/locul de tranzacționare unde are loc operațiunea;

28. persoană fizică rezidentă - orice persoană fizică ce îndeplinește cel puțin una dintre următoarele condiții:
a) are domiciliul în România;
B) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat în România;
c) este prezentă în România pentru o perioadă sau mai multe perioade care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive, care se încheie în anul calendaristic vizat;
d) este cetățean român care lucrează în străinătate, ca funcționar sau angajat al României într-un stat străin;

ART. 58 - Contribuabili
Următoarele persoane datorează plata impozitului conform prezentului titlu și sunt numite în continuare contribuabili :
a) persoanele fizice rezidente;
B) persoanele fizice nerezidente care desfășoară o activitate independentă prin intermediul unui sediu permanent în România;
c) persoanele fizice nerezidente care desfășoară activități dependente în România;
d) persoanele fizice nerezidente care obțin venituri prevăzute la art. 129.

ART. 59 - Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) În cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României;
B) În cazul persoanelor fizice rezidente, altele decât cele prevăzute la lit. a), veniturilor obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României, începând cu data de la care acestea devin rezidenți în România;
c) În cazul persoanelor fizice nerezidente, care desfășoară activitate independentă prin intermediul unui sediu permanent în România, venitului net atribuibil sediului permanent;
d) În cazul persoanelor fizice nerezidente, care desfășoară activitate dependentă în România, venitului salarial net din această activitate dependentă;
e) În cazul persoanelor fizice nerezidente, care obțin veniturile prevăzute la art. 58 lit. d), venitului determinat conform regulilor prevăzute în prezentul titlu, ce corespund categoriei respective de venit.
(2) Persoanele fizice nerezidente care îndeplinesc condițiile de rezidență prevăzute la art. 7 pct. 28 lit. B) sau c) vor fi supuse impozitului pe venit pentru veniturile obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României, începând cu data de la care acestea devin rezidente în România. Norme metodologice
(3) Fac excepție de la prevederile alin. (2) persoanele fizice care dovedesc că sunt rezidenți ai unor state cu care România are încheiate convenții de evitare a dublei impuneri, cărora le sunt aplicabile prevederile convențiilor.
(4) Persoana fizică nerezidentă care a îndeplinit pe perioada șederii în România condițiile de rezidență potrivit art. 7 pct. 28 lit. B) sau c) va fi considerată rezidentă în România până la data la care persoana fizică părăsește România. Această persoană are obligația completării și depunerii la autoritatea competentă din România a formularului prevăzut la art. 230 alin. (7), cu 30 de zile înaintea plecării din România pentru o perioadă sau mai multe perioade de ședere în străinătate care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive, și nu va mai face dovada schimbării rezidenței fiscale într-un alt stat.
(5) Persoana fizică rezidentă română, cu domiciliul în România, care dovedește schimbarea rezidenței într-un stat cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, este obligată în continuare la plata impozitului pe veniturile obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României, până la data schimbării rezidenței. Această persoană are obligația completării și depunerii la autoritatea competentă din România a formularului prevăzut la art. 230 alin. (7), cu 30 de zile înaintea plecării din România pentru o perioadă sau mai multe perioade de ședere în străinătate care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive, și va face dovada schimbării rezidenței fiscale într-un alt stat.
(6) Rezidenții statelor cu care România are încheiate convenții de evitare a dublei impuneri trebuie să își dovedească rezidența fiscală printr-un certificat de rezidență emis de către autoritatea fiscală competentă din statul străin sau printr-un alt document eliberat de către o altă autoritate decât cea fiscală, care are atribuții în domeniul certificării rezidenței conform legislației interne a acelui stat. Acest certificat/document este valabil pentru anul/anii pentru care este emis.
(7) Persoana fizică rezidentă română, cu domiciliul în România, care dovedește schimbarea rezidenței într-un stat cu care România nu are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri este obligată în continuare la plata impozitului pe veniturile obținute din orice sursă, atât din România, cât și din afara României, pentru anul calendaristic în care are loc schimbarea rezidenței, precum și în următorii 3 ani calendaristici. Această persoană are obligația completării și depunerii la autoritatea competentă din România a formularului prevăzut la art. 230 alin. (7), cu 30 de zile înaintea plecării din România pentru o perioadă sau mai multe perioade de ședere în străinătate care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive.

Trebuie să faceți diferența între venit obținut în străinătate și o activitate care implică comerț în altă țară. Dacă domiciliul tău fiscal e în țară, chiar dacă tu vinzi în altă țară, venitul se consideră realizat în România.

Explică un contabil, în mare, cum e cu dropshipping-ul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KECHx6Rx7o8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Hmm! Freelancerii de ce completeaza D200? Si ei tot din Romania lucreaza.

LE: ia vezi ce zic baietii astia. https://www.avocatne...


LLE: Acum mi-am dat seama ca faci o confuzie grava.
D200 nu e doar pentru veniturile obtinute IN strainatate ci si pentru cele obtinute DIN strainatate.

Edited by baliosss, 19 January 2018 - 09:21.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

 morogan, on 19 ianuarie 2018 - 07:22, said:

Tsunnnami te rog, din nou, nu iti mai da cu presupusu pe ariile professional. Habar nu ai cine emite factura, cine e client, cine e furnizor, cum se procedeaza.

 SmurfK, on 19 ianuarie 2018 - 00:32, said:

El primește factură de la furnizor și taie factură clientului. Profitul se realizează în România, cheltuielile se realizează aici, veniturile la fel. Chiar dacă produsele nu ajung efectiv aici, activitatea economică se desfășoară pe teritoriul țării.


Eu scriu pentru ca am fost pe strada aia.
E corect ce zice SmurfK, dar el autorul, nu zice nimic de acte, de facturi.
4 ani am fost platit de afara, eu locuind in Romania. Eram platit de Germania in contul din Canada.
Plateam taxe in Romania pentru ca intra unde scrie SmurfK, eram rezident roman.

Sunt prea putine informatii.
Daca el a cumparat un obiect de pe Amazon si l-a vandut unui neamt si a facut venit din asta €50, e cu totul alta poveste.

#17
eumihai20

eumihai20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2018
Mersi mult pentru raspunsuri tuturor!

Scuze ca nu am detaliat suficienct ceea ce fac. S-a inteles ca fac dropshipping, dar de fapt ma ocup de kindle publishing.

In mod concret, uploadez carti pe amazon si toate tranzactiile le efectueaza site-ul amazon.com .

In urma tranzactiilor efectute de site-ul amazon, eu primesc un comision in contul bancar.

Presupun ca traseul fiscal este tot prin Romania, avand in vedere ca sunt stau in Romania si uploadez cartile de aici...

O sa incerc sa ma interesez mai mai mult despre organizarea juridica, se pare ca e mai complicat decat pare la prima vedere Posted Image

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Tu le scrii? Dacă le scrii, presupun că poți intra la activități independente.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate