Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Problema internet gigabit

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
-Heruvim-

-Heruvim-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.09.2017
Salutare,problema mea incepe acum 3 saptamani cand mi-am instalat internet telekom gigabit, din prima zi acesta nu a prins in teste mai mult de 300mbps download,
Calculatorul meu fiind destul de bun pentru acest internet am tot sunat la ei, au venit 4 echipe tehnice ,verificat tot etc, nici nau mai testat pe laptopul lor cand au vazut ca am placa de retea corespunzatoare.
PC-ul meu :
CPU : I7 2600K 3.4GHZ
SSD : Kingston HyperFury X 120gb
Ram : 8GB DDR3 1600Mhz
Placa de retea : TP-Link 3269 10/100/1000
Nu am crezut pentru o clipa ca ar putea fi din cauza PC-ului insa ieri am zis totusi sa incerc pe laptopul unui prieten cu placa de retea de 1000, si surpriza
930-960 download in teste.
Avand windows 10 am observat ca pe cutia placii de retea nu este mentionat windows 10 la compatibilitate, asa ca am instalat windows 8.1, acelas rezultat
Dupa ce instalez driverul, windowsul vede placa de retea,jos la ethernet apare 1GBPS, am verificat si la setari la duplex speed, este setata pe 1GBPS, nu m-ai am nici o idee, imi e teama ca dau bani degeaba pe alta placa de retea si buba este alta si tot asa o sa mearga, am instalat acum si windows 7 ultimate, sa incerc si varianta asta , insa rezultatele sunt la fel
Am urmat pasi si am instalat cu success driverul de la placa de retea tp-link insa degeaba.
Ma poate ajuta cineva cu vreo idee sau sugestie?
https://imgur.com/a/Iaucu
https://imgur.com/a/I0wX9

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Placa de baza nu are retea?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Incearca un Linux Live si testeaza viteza.
Daca face la fel, e o problema de placa de retea.

1. Sa dai disable la prima optiune "autodisable gigabit"

[ https://i.imgur.com/n7oB3Dv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Iti recomand sa schimbi si cablul, cateodata el poate fi problematic.

#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Placă gigabit ethernet pe slot PCI - proastă alegere. Iar la negocierea linkului, setează auto.

#5
-Heruvim-

-Heruvim-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.09.2017
@xeleron
Are dar nu mai functioneaza de acum 2 ani , de aceea am achizitionat acel tp-link.

@Adm
Este setata deja
Iar cu acelas cablu am prins 930+ pe laptop, si inainte sa fac test pe laptop oricum incercasem 3 cabluri.

@mhanor
A fost pe auto, am incercat si setata pe 1gbps, rezultatele sunt la fel
De ce proasta alegere? este din cauza asta? ce as putea face?

Edited by -Heruvim-, 17 January 2018 - 23:57.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 -Heruvim-, on 17 ianuarie 2018 - 23:28, said:

Salutare,problema mea incepe acum 3 saptamani cand mi-am instalat internet telekom gigabit, din prima zi acesta nu a prins in teste mai mult de 300mbps download,
Calculatorul meu fiind destul de bun pentru acest internet am tot sunat la ei, au venit 4 echipe tehnice ,verificat tot etc, nici nau mai testat pe laptopul lor cand au vazut ca am placa de retea corespunzatoare.
PC-ul meu :
CPU : I7 2600K 3.4GHZ
SSD : Kingston HyperFury X 120gb
Ram : 8GB DDR3 1600Mhz
Placa de retea : TP-Link 3269 10/100/1000
Nu am crezut pentru o clipa ca ar putea fi din cauza PC-ului insa ieri am zis totusi sa incerc pe laptopul unui prieten cu placa de retea de 1000, si surpriza
930-960 download in teste.
Avand windows 10 am observat ca pe cutia placii de retea nu este mentionat windows 10 la compatibilitate, asa ca am instalat windows 8.1, acelas rezultat
Dupa ce instalez driverul, windowsul vede placa de retea,jos la ethernet apare 1GBPS, am verificat si la setari la duplex speed, este setata pe 1GBPS, nu m-ai am nici o idee, imi e teama ca dau bani degeaba pe alta placa de retea si buba este alta si tot asa o sa mearga, am instalat acum si windows 7 ultimate, sa incerc si varianta asta , insa rezultatele sunt la fel
Am urmat pasi si am instalat cu success driverul de la placa de retea tp-link insa degeaba.
Ma poate ajuta cineva cu vreo idee sau sugestie?
https://imgur.com/a/Iaucu
https://imgur.com/a/I0wX9
Incearca Auto Negotiation la Speed & Dublex (eu am net tot de la Telekom de 500Mbps si prind aproape 600Mbps fara probleme).
...folosesc placa de retea integrata Realtek PCIe GBE  legata direct de Gpon-ul lor (HG8247H) fara alte artificii gen: routere sau alte prostii.

Edited by stlk, 18 January 2018 - 00:04.


#7
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Folosește cu încredere placa onboard, care probabil utilizează magistrala PCIe.
Magistrala PCI este antică și ineficientă, nu a fost gândită pentru asemenea rate de transfer per device. Lățimea de bandă teoretică este de 133MB/s shared.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Păi...e defectă. De aceea are o placa pe PCI.  Am avut aceeași problemă. Am trecut pe o placa de la Intel pe PCIe. Fără probleme după aceea.

#9
-Heruvim-

-Heruvim-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 07.09.2017
@orlandobarbulescu                           Imi poti da un link cu placa pe care ai achizitionato?

#10
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,
Pana la urma comanzi o placa de retea si iti dai seama de problema. Daca tot asa face o returnezi si aia e. Nu cred ca te duce mai mult de 100 de lei afacerea.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,137
  • Înscris: 27.06.2007
incearca si in alt slot PCI (sau in toate)

Edited by STARTREK1, 18 January 2018 - 10:36.


#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 mhanor, on 18 ianuarie 2018 - 00:21, said:

...
Magistrala PCI este antică și ineficientă, nu a fost gândită pentru asemenea rate de transfer per device.
...
Corect!Posted Image
Ia o placă gigabit dar pe PCIe.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate