Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Problema viteza internet

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
kilowatt

kilowatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 13.06.2010
De doua săptămâni ma confrunt cu o problema și nu-i dau de cap , nici eu și nici providerul de internet , in cazul meu AKTA . Când bag direct cablul de internet in laptop , am viteza de 70 mb și când il trec prin router , viteza scade la 5 mb .Testat cu 3 routere diferite și pe cablu și pe wireless . Poate să-mi spună cineva care sa fie cauza ?

#2
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
.

Edited by YourFan, 17 January 2018 - 21:03.


#3
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Pe alt device ai aceeasi problema? Incearca un speedtest de pe telefon.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkilowatt, on 17 ianuarie 2018 - 20:46, said:

Testat cu 3 routere diferite și pe cablu și pe wireless.
Poate să-mi spună cineva care sa fie cauza ?
Toate routerele erau de 100mbps ?
Ca poate ai pus efectiv 3 routere din alea vechi care limiteaza viteza la internet.

Pana nu pui un router Gigabit (10 / 100 / 1000) nu poti sa fii sigur  Posted Image

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkilowatt, on 17 ianuarie 2018 - 20:46, said:

De doua săptămâni ma confrunt cu o problema și nu-i dau de cap , nici eu și nici providerul de internet , in cazul meu AKTA . Când bag direct cablul de internet in laptop , am viteza de 70 mb și când il trec prin router , viteza scade la 5 mb .Testat cu 3 routere diferite și pe cablu și pe wireless . Poate să-mi spună cineva care sa fie cauza ?

Cu ce routere ai testat?  O fi placa de retea de la laptop. Intrucat e laptop ce te costa sa vorbesti cu cineva care are RDS sa incerci sa faci o proba in alta retea?

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu are cum sa fie de la placa de retea din laptop.
A zis ca are 70mb de la providerul AXTA insa cand pune router viteza scade pana la 5mb.

Deci ori e de la routere din alea vechi ce limiteaza viteza, sau poate nu are driverul placii de retea instalat Posted Image ?!

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sa nu fie niste routere obosite de 100Mbs... De asta spun... ar putea fi facut un test, prin cablu, dintr-un router gigabit. Si vazut ce rezulta.

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postkilowatt, on 17 ianuarie 2018 - 20:46, said:

De doua săptămâni ma confrunt cu o problema și nu-i dau de cap , nici eu și nici providerul de internet , in cazul meu AKTA . Când bag direct cablul de internet in laptop , am viteza de 70 mb și când il trec prin router , viteza scade la 5 mb .Testat cu 3 routere diferite și pe cablu și pe wireless . Poate să-mi spună cineva care sa fie cauza ?
Pune aici capturi imagine (sau imagini share)  de la niste teste Speedtest! sa vedem cu ochii nostri ce viteze ai. Ce o fi insemnand pentru voi "mb":  Mb, MB, Mbps sau MB/s ?

Edited by stlk, 17 January 2018 - 21:31.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai, asta am zis si eu !
Sa nu fi pus 3 routere din alea vechi de 100mbps pe hartie ca in realitate limiteaza viteza.

Asa am luat eu teapa cu cateva routere cand imi marisem viteza de la 100 la 300mbps.

#10
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Am avut o problema identica la o locatie business, a mers perfect primul an, viteza maxima, al doilea an s-a mutat locatia la 10 metri departare si a trebuit prelungit cablul. Baietii de la rds au inadit firele, solutie rromeasca, iar la testele de banda scotea 70 Mbps, abonament de max 100 Mbps cu pppoe-ul facut direct in laptop/pc. Orice router puneam sau switch intre router si echipamentul rds...linkul sustinut era de max 10 Mbps, daca lasam pe auto , incerca sa autonegocieze si imi dadea cable unplugged. Trebuia sa fortez linkul in 10 Mbps ca sa stea conectat. Anul asta am refacut legaturile cu capsule cu gel ce nu permit oxidarea iar acum am link GB iar viteza este maxima si pe router si pe pc/laptop direct.

La mine era o problema de fire inadite/contact imperfect. Ia vezi daca in router iti face link 100/1000 Mbps, sa nu fie 10 Mbps. Se pare ca daca bagi cablul direct in laptop/pc, exista o compensare mai mare/semnal amplificat si de aia iti sustine cel putin 100 Mbps.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postct03nut, on 17 ianuarie 2018 - 21:31, said:

Anul asta am refacut legaturile cu capsule cu gel ce nu permit oxidarea iar acum am link GB iar viteza este maxima si pe router si pe pc/laptop direct.

Ce fel de capsule cu gel? Poti sa dai un link, ceva.. Just curious..

#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Acum caut, au doua gaurele, bagi capetele care vrei sa le unesti inauntru si apesi pe capsula cu un patent iar gelul inunda firele dezizolate, in acelasi timp sertizandu-le si facand contact.

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016
Conectori cu gel.

#14
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Asa :)

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postrosix, on 17 ianuarie 2018 - 21:35, said:

Ce fel de capsule cu gel? Poti sa dai un link, ceva.. Just curious..
Cred ca se refera la conectori cu gel pt. cablu UTP
Attached File  20130317_132339.jpg   351.23K   30 downloads



ON Topic:
@kilowatt, fa rost de un router Gigabit sa probezi viteza !
Ca sigur e de la routerele de 54 sau 100mbps.

Edited by super8, 17 January 2018 - 21:46.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBombalurina, on 17 ianuarie 2018 - 21:41, said:


Bine de stiut...

#17
kilowatt

kilowatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 13.06.2010
Ma repet ..când bag in laptop cablul care vine din stâlp , am testat viteza cu speed test și am 70 Mb , când bag cablul in router și pe wireless și pe cablu , îmi scade viteza sub 7 Mb/sec .Testul de viteza făcut și pe smartphone și pe laptop .Am folosit 3 routere și același fenomen  . Routere D-Link , Tp-link și Tenda AC 9 . Cablul nu este inadit .Inca nu i-am dat de cap 😬

Attached Files


Edited by kilowatt, 17 January 2018 - 23:43.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkilowatt, on 17 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Am folosit 3 routere și același fenomen  . Routere D-Link , Tp-link și Tenda AC 9 . ��

In primul rand ar trebui sa faci o proba pe acelasi cablu cu un router potent, nu cu toate pocnitorile de 100Mbs... Daca rezultatul se pastreaza, ai probabil o problema cu cablul. Chiar daca nu e inadit, are o problema fizica pe undeva pe traseu.  E greu de vorbit doar din presupuneri... doar la fata locului iti poti da seama.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate