Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Tarife gaz eon

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,818
  • Înscris: 15.06.2007
Salut. Azi am intrat pe net sa vad cat e factura de gaz, ca zilele trecute nu am reusit, situl eon fiind praf.

mi se pare ciudat ca la sectiunea facturi, sunt campuri diferite la "detalii contor" pe o pagina separata fata de de "detalii factura".

Luna trecuta am platit pentru 481mc gaz 572 de lei, iar luna asta prin estimare au pus 341mc la un pret doar cu vreo 30 de lei mai mica, 541 de lei  S-a scumpit gazul?
Nu-mi convine ca nu pun toate detaliile unei facturi pe aceeasi pagina. Puteau sa puna exact factura cum vine ea prin posta. Attached File  20180117_140903.jpg   83.9K   45 downloadsAttached File  20180117_140849.jpg   102.14K   46 downloadsAttached File  20180117_141022.jpg   83.36K   46 downloadsAttached File  20180117_140934.jpg   76.64K   44 downloads

343mc ultima factura, si costa 541de lei.Attached File  Screenshot_2018-01-17-14-24-23.png   46.73K   38 downloads

Edited by tfmercedez, 17 January 2018 - 14:21.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
http://stirileprotv....ii-casnici.html
Dar nu stiu cat de mult afecteaza acest lucru factura ta.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Mi se pare ca trebuie sa alegi factura electronica

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vad ca tariful este acelasi peste tot, 125.98 lei/MWh.

Factura precedenta pare a fi una de regularizare.

Consumul la cea precedenta  este de 3.81 MWh, iar la asta noua este de 3.6 MWh. Poate s-a schimbat PCS-ul.

Edited by pasilla, 17 January 2018 - 14:42.


#5
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Cred ca la prima factura, ai avut si ceva cu minus pe acolo, probabil regularizare. La a doua factura nu ai avut nimic cu minus pe ea.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
dar la acest furnizor nu ai posibilitatea sa transmiti lunar consumul, astfel incat sa platesti cat consumi, nu cat estimeaza el ? nu au oficiu virtual, sa-ti poti face cont si sa transmiti indexul, sa vizualizezi factura, istoricul de consum, de plati ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ba da. Lunar, intre 15 si 21 ale lunii, poti trimite indexul autocitit. Sau te poti baza pe estimari, ori o data la 3 luni vine un angajat care sa faca citirea.

Este si istoric de consum, facturile afisate in aplicatie sau online.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,818
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcorinadaniela, on 17 ianuarie 2018 - 17:02, said:

dar la acest furnizor nu ai posibilitatea sa transmiti lunar consumul, astfel incat sa platesti cat consumi, nu cat estimeaza el ? nu au oficiu virtual, sa-ti poti face cont si sa transmiti indexul, sa vizualizezi factura, istoricul de consum, de plati ?
Ba da, dar nu pot trimite indexu cand vreau eu. Doar in primele zile ale lunii 01-07. Luna asta cand am vrut eu sa ma conformez nu le-a mers situ , apoi am uitat. Oricum sunt cu mult in urma, pt ca mi-am propus sa platesc constant in limita a 500 de lei, numai ca asta vara am uitat de vreo doua ori sa dau indexul si mi-au venit facturi mici estimate, si nu am recuperat cu indexul de oe contor.

Pe mine ma mira ca la cantitatea de gaz exprimata in mc, diferenta este mare, de peste 100mc si la bani doar 30 de lei..

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2018 - 17:14, said:

Ba da. Lunar, intre 15 si 21 ale lunii, poti trimite indexul autocitit. Sau te poti baza pe estimari, ori o data la 3 luni vine un angajat care sa faca citirea.Este si istoric de consum, facturile afisate in aplicatie sau online.
La mine nu au vazut contorul de 4 ani. Pentru ca e in spatele casei, si bransamentul vine de la vecini.
A venit odata un specimen, cu mutra de albanegrist, sa zica ca e "cititor de contoare". Ma uit la el: pe bune? Duminica, la pranz?  Nu tu buletin, salopeta, ecuson. Hai siktirrr!

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Daca nu aveai acea diferenta intre estimat si consumul real in perioada oct-dec, ai fi avut de platit mai mult cu 165 lei, adica un total de aprox 645 lei, fara TVA.
De aici falsa impresie ca pretul pe mc sau mwh a fost mai mic atunci, fata de factura curenta.

Edited by corinadaniela, 17 January 2018 - 18:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate