Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Poate cineva oferi niste Ponturi pentru Inchirieri apartamente?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
buna ziua, este prima oara cand vreau sa inchiriez, insa nu ma pricep. Asadar am contractul, trebuie sa fie minim pe trei luni (cel mai bine 1 an ar am inteles ca trebuie), altfel nu-l pot depune la finante.

bun, m-a sunat dimineata un cuplu, vor doar doua luni sa inchirieze apartamentul, deci nu cel putin 3 cat trebuie pentru a depune contractul la finainte. In primul rand este jumatatea lunii, n-as vrea sa pierd cealalta jumatate de bani, ei vor sa inchirieze de la 1 februarie. Si ar vrea sa fie la mica intelegere.

intrebare, fiindca nu pot avea incredere in necunoscuti oricat de draguti ar parea. Ce masura de precautie imi pot lua ca sa fiu sigur ca nu-mi "distrug" ceva prin casa? Adica pot sa le dau sa semneze contractul, unde sunt toate clauzele, dar devreme ce tot nu-l duc la finante, ce valoare are?

ideea de ca nu ma deranjeaza sa platesc 16% la stat, dar nici cuplul nu poate sa stea mai mult de 2 luni. Deci, trebuie sa ma asigur ca totul merge ok chiar si fara contract. Nici nu pot sa-i refuz, par amabili.

niste sfaturi din partea cunoscatorilor m-ar ajuta in aceasta situatie. va rog, multumesc.

Edited by me_suzy, 17 January 2018 - 14:17.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici o chestie fără acte. Ca să nu ai surprize după aceea.
Gen

http://chiriasitepari.blogspot.ro/

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Mica intelegere presupune anumite riscuri si avantaje(scapi de impozit)
Poti cere garantie, suma este la mica intelegere din nou.
Insa daca se intampla ceva major ... ramai cu garantia si buzele umflate.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu, nu inchiria fara contract!
Exclus mica intelegere, dragalaseniile etc!
Te poti trezi cu casa goala, cu restante la utilitati, etc, plus ca faci evaziune fiscala si nu are sens.

#5
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Conteaza destul de mult ce vrei tu. Din ce descrii, cei care te-au sunat nu se suprapun planului tau deci draguti - nedraguti, ar trebui sa ii refuzi elegant.

Un sfat personal,: daca vrei sa inchiriezi pe termen lung este sa te duci cu pretul putin sub cel al zonei. Un 20-30 de euro pe luna iti garanteaza ca oamenii aceia sunt interesati in a pastra locuinta pe termen mai lung si mai putin dornici de a cauta alte variante.

Doi la mana, nu inchiria niciodata pe principiul primul venit - primul servit. Stabileste-ti o zi de vizionari (de exemplu sambata) si programeaza-I pe toti ce interesati. Lasa-i sa vada pe toti, nu lua o decizie pana la final. Cum te intreaba ei despre casa, intreaba-i si tu pe ei. Ce planuri au, in ce  zona muncesc si asa mai departe. La final, alege pe cei care ti s-au parut cei mai potriviti iar celorlalti comunica-le raspunsul negativ.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Inchiriere doar pe doua luni suna tare ciudat.Eu nu m-as baga la asa ceva.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu pot sa refuz,par amabili.Posted Image

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Asa amabile erau si chiriasele lui bunica-miu, pe principiul nu inchiriez la baieti ca-s golani, fetele-s cuminti....si au plecat cu ce-au putut si cu restante la chirie, intretinere, etc.
De atunci, s-a lecuit de inchiriat, definitiv.

Edited by -Diana-, 17 January 2018 - 14:33.


#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postme_suzy, on 17 ianuarie 2018 - 14:15, said:

ideea de ca nu ma deranjeaza sa platesc 16% la stat, dar nici cuplul nu poate sa stea mai mult de 2 luni. Deci, trebuie sa ma asigur ca totul merge ok chiar si fara contract. Nici nu pot sa-i refuz, par amabili.

niste sfaturi din partea cunoscatorilor m-ar ajuta in aceasta situatie. va rog, multumesc.
In afaceri "banii vorbesc".

Ideea este ca trebuie sa aiba banu' jos pentru 2 luni + garantie babana pe care o reprimesc la final numai daca totul este in regula, altfel este mai bine sa fie refuzati oricat de draguti sau amabili ar fi.

Inchirierea unui apartament este o afacere, ia bani si pentru ceea ce trebuie platit Statului si plateste, chiar daca nu depui declaratia, deoarece au facut legea cu picioarele fara a avea cea mai mica idee despre ce se intampla in realitate, asa esti aproape 100% in regula, ori consulta un avocat.

Edited by poadol, 17 January 2018 - 15:05.


#10
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
un Ponta , doua Ponturi? Posted Image

Legat ade inchiriere pe 2 luni....da, dar cu conditii speciale (adica as pune chiria minim 30% mai mult decat cea lunara normala, precum si un depozit agreat). 2 luni e aproape regim B&B. Mai degraba sa-si caute AirBnb daca nu vor sa accepte o rata mai mare.

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mai intai, sa ti se rupa ca par draguti, iar apoi trimite-i la dracu'. sau la hotel.

daca ai casa goala, atunci poate-poate, dar cu pret mai mare si garantie x2
sau x3. daca le convine, bine, daca nu, sa-si caute alt fraier.

Edited by dygey, 17 January 2018 - 15:34.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ce lași în casă costă mai puțin decât face chiria pe care o încasezi, tu calculezi riscul.
De asemenea, fără hârtii, acte, să nu te trezești cu vreo familie mutată acolo că l-au cumpărat nu știu cum.

Sau să găsești vreo grădină zoologică.

Într-un singur cuvânt:

acte și garanție.

Posted Image

Edited by exceswater, 17 January 2018 - 15:49.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postme_suzy, on 17 ianuarie 2018 - 14:15, said:

buna ziua, este prima oara cand vreau sa inchiriez, insa nu ma pricep. Asadar am contractul, trebuie sa fie minim pe trei luni (cel mai bine 1 an ar am inteles ca trebuie), altfel nu-l pot depune la finante.
. Nici nu pot sa-i refuz, par amabili.


Nu are importanta termenul de inchiriere , statul abia asteapta sa incaseze bani !
Contractul ... eh s-a ras-discutat , mai cauta pe forum . Garantia e f importanta adica o suma pe care o primesti si o returnezi cand pleaca . Din garantie poti repara eventualele stricaciuni si poti plati facturile restante ale chiriasilor , urmand ca restul din suma sa il dai inapoi .
Nu accepta ca banii de chirie sa fie socotiti din garantie ca iti iei teapa .
Daca nu poti refuza anumiti " potentiali " chiriasi doar ca ti se par draguti si amabili atunci nu mai cere sfaturi si da anunt ca esti casa de binefacere .

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eu am fost in situatia de a sta in Bucuresti (in chirie)... vreo 3-4 ani.

Ce pot sa spun ... din prisma proprietarului e groaznic. La ce moace si creaturi tiranozauristice cu burta si chelie dai prin Bucuresti, ti-e frica sa stai tu in propriul apartament (fara o ,,minima” pază), d-apoi să dai și în chirie. Nu există ,,drăguți”, ,,simpatici”. Există doar șmecherii. De ambele părți...

Ce-i drept, în București, închiriatul este o afecere. Cred că 40-50% trăiesc din chirii. Moștenesc 2-3-4-5 apartamente, și sunt rezolvați pe viață. Dar, cunoscând situația din Bucale, dacă aș fi proprietar, n-aș da în chirie. La nimeni.

Dacă toți ar fi gândit ca mine, stăteam în ciu-ciu 3-4 ani Posted Image . Chestia cu garanția, e cu două tăișuri:
- teoretic, sunt considerați bani ,,de rezervă” de care se atinge proprietarul în cazul în care distrugi, ai restanțe, etc.
- în practică, banii ăia nu-i mai vezi niciodată. Și atunci, ca și chiriaș, îți faci un ,,plan”. Dacă stai pe 12-24 de luni, este normal, firesc, să-ți plătești taxele la timp. Dar, dacă ai de gând să pleci (în ultimele luni din contract), e ok să lași ultimele 1-2 luni până lămurești treaba cu proprietarul: Plătesc integral taxele, și primesc inapoi 100% comisionul?

De ce zic asta? Se cam ,,uită” de comision ... (in special proprietarul). Rămâne un subiect închis. Un ban dat ,,că așa trebuie”, un ,,bonus” de instalare ...

Pentru că am nimerit și proprietari (care au 2-3 apartamente), dar care nu lucrează, iar imediat ce plăteam chiria, mergeau la bodega din colț să bea banii, riscam (și am presimțit/mirosit foarte bine) să rămân fără comisionul recuperat (dat inițial). Iar atunci, 3 luni de neplată a taxelor s-au încadrat fix in cei 170-180 de euro (drept comision). Când am întrebat de comision: Știi că mi-e greu, trebuie să fac rost, dar vedem. E clar. Aplicăm planul de mai sus.

Per ansamblu, am recuperat cash comisionul (adică am plătit eu taxele la zi - cu chitanță) și am primit comisionul, în mână, în euro. Dar au fost și cazuri (precum cel de mai sus). După ce primeam comisionul, aproximam (știți că de obicei intretinerea e cu o luna in luna) consumul din luna respectiva, si mai plateam 100-200 de lei.

PS. Nu vreau sa vorbesc de cazurile in care proprietarii sunt mână în mână cu administratorii de bloc, și fix când au un chiriaș, bagă la intretinere știu eu ce taxe de rulment, de 500-600-700 de lei. Alea nu le plătesc veci pururi. Fix pe intervalul ăla de 12-24 de luni s-au găsit să schimbe țevile în tot blocul? Pe banii chiriașului? Deci, absolut toate taxele (în afără de taxele de rulment, sau cele ,,de termen lung” / apartamentului: văruit casa scării, etc.) le-am plătit. La zi. Dar când se intra pe șmecherie, și pe nesimțire, atunci stăm la masă și discutăm (dacă ai cu cine).

Edited by Rhesus, 17 January 2018 - 16:31.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postme_suzy, on 17 ianuarie 2018 - 14:15, said:

buna ziua, este prima oara cand vreau sa inchiriez, insa nu ma pricep. Asadar am contractul, trebuie sa fie minim pe trei luni (cel mai bine 1 an ar am inteles ca trebuie), altfel nu-l pot depune la finante.

bun, m-a sunat dimineata un cuplu, vor doar doua luni sa inchirieze apartamentul, deci nu cel putin 3 cat trebuie pentru a depune contractul la finainte. In primul rand este jumatatea lunii, n-as vrea sa pierd cealalta jumatate de bani, ei vor sa inchirieze de la 1 februarie. Si ar vrea sa fie la mica intelegere.

intrebare, fiindca nu pot avea incredere in necunoscuti oricat de draguti ar parea. Ce masura de precautie imi pot lua ca sa fiu sigur ca nu-mi "distrug" ceva prin casa? Adica pot sa le dau sa semneze contractul, unde sunt toate clauzele, dar devreme ce tot nu-l duc la finante, ce valoare are?

ideea de ca nu ma deranjeaza sa platesc 16% la stat, dar nici cuplul nu poate sa stea mai mult de 2 luni. Deci, trebuie sa ma asigur ca totul merge ok chiar si fara contract. Nici nu pot sa-i refuz, par amabili.

niste sfaturi din partea cunoscatorilor m-ar ajuta in aceasta situatie. va rog, multumesc.



View Postexceswater, on 17 ianuarie 2018 - 14:24, said:

Nici o chestie fără acte. Ca să nu ai surprize după aceea.
Gen

http://chiriasitepari.blogspot.ro/
chiriașii tăi par a fi personaje din poveștile astea....

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post-Diana-, on 17 ianuarie 2018 - 14:33, said:

Asa amabile erau si chiriasele lui bunica-miu, pe principiul nu inchiriez la baieti ca-s golani, fetele-s cuminti....

Cu riscul de ban (ia-o ca pe o gluma), bunica-tau s-o fi ales si cu alte beneficii de la fetele alea "cuminti". Posted Image

View PostRhesus, on 17 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Eu am fost in situatia de a sta in Bucuresti (in chirie)... vreo 3-4 ani.

Ce pot sa spun ... din prisma proprietarului e groaznic.

Las' ca nici din prisma chiriasului nu e parfum. Unii proprietari sint capcauni, nu te lasa in pace, te bazaie, iti stau pe cap, te fac sa nu-ti priasca sa stai acolo.

View PostRhesus, on 17 ianuarie 2018 - 16:04, said:

creaturi tiranozauristice cu burta

Si noi, astia cu burta nu sintem oameni, nu avem sentimente ? Huuuuuoooooo !!!!! Neaceasca, sari si tu. :)

Edited by Ion_de_la_Raion, 17 January 2018 - 17:05.


#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 17 ianuarie 2018 - 17:07, said:

Las' ca nici din prisma chiriasului nu e parfum. Unii proprietari sint capcauni, nu te lasa in pace, te bazaie, iti stau pe cap, te fac sa nu-ti priasca sa stai acolo.

Ai 150% dreptate, legat de ,,nu te lasa in pace”, ,, te băzăie”. La mulți, intratul doar o dată / lună în apartament, atunci când dai chiria, înseamna pelerinaj la 2-3 zile sub diferite pretexte.

Asta chiar nu am înțeles-o. Cioc cioc la ușă: am trecut și eu, ,,din întâmplare***” prin zonă........... Păi stai frate, că nu suntem în pelerinaj la Sf. Parascheva. Și când spun pelerinaj, includ administratorul, soția administratorului, vecinul de palier, proprietarul, soția proprietarului, și .... câinele acestora Posted Image Posted Image

Trebuie un dresaj reciproc: Proprietarul trebuie să dreseze chiriașii necinstiți, iar chiriașii trebuie să dreseze proprietarii neciopliți.

Sunt curios cum stă treaba prin Cluj, Timișoara, Iași, Brașov. Mă refer în special la calitatea umană (fie că vorbim de chiriași, fie de proprietari).

*** sau sa ude florile Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Rhesus, 17 January 2018 - 17:16.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bad post.

Edited by Ion_de_la_Raion, 17 January 2018 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate