Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Achizitie laptop sh navigare net, muzica, filme

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Vreau sa imi cumpar ceva in principal pentru stat pe net, in timp ce ascult muzica, si ocazional filme, am nevoie doar pentru cateva saptamani, dupa care il voi revinde.

Nedumerirea o am la procesor, i3-ul de pe desktop era suficient pentru scopurile de mai sus, un i3 mobil e ? De exemplu un i3-330M. Pe Cpu Boss vad ca per total performanta e undeva la jumatate. Sa ma orientez spre un i5 ?

La Ram 4GB, placa video nu ma intereseaza, hdd cred ca un 320-500GB mi-e suficient. Ecranul ceva intre 13-15 inci. Bateria nu e relevanta, il voi tine in priza. Cred ca mai mult de 800 ron n-are rost sa dau pe el. Ba chiar gasisem ceva la 600 si cu garantie 1 an.

Edited by BG_183, 17 January 2018 - 12:07.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,305
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ceva ocazional nici de i3 nu ai nevoie doar ptr stat pe net si sa asculti muzica sau sa vezi filme.
Si un Atom poate face asta. Doar ca se misca un pic mai incet.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBG_183, on 17 ianuarie 2018 - 12:06, said:

La Ram 4GB, placa video nu ma intereseaza, hdd cred ca un 320-500GB mi-e suficient. Ecranul ceva intre 13-15 inci. Bateria nu e relevanta, il voi tine in priza. Cred ca mai mult de 800 ron n-are rost sa dau pe el. Ba chiar gasisem ceva la 600 si cu garantie 1 an.

Daca tot nu il iei pe termen lung cauta un laptop cu 4Gb DDR2 si Intel P8400... Ar trebui sa coste cca. 500-600 lei si iti faci treaba cu el.  Insa de revandut nu este usor - sunt laptopuri depasite, nimeni nu mai baga bani in asa ceva.  Daca vrei ceva mai performant - Lenovo T430... posibil sa depaseasca bugetul.

#4
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 16.04.2007
Mai bine cumperi o tableta!
Poti sa o iei cu tine si cand stai pe wc...Posted Image

#5
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostOPEDI, on 17 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Atunci nu cumpara.
inchirieaza

Am gasit sa inchiriez ceva de genul 6euro/zi. Exista mai ieftin ?

6euro inmultit cu sa zicem 2 saptamani vin 84 euro = 400 ron. Mi se pare mult. Asa daca il cumpar si il revand pierd mult mai putin.

#6
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
daca aveai nevoie de un autoturism pentru 2 saptamani?
tot asa procedai? cumparai?
ti se parea mult?
pierzi castigi, negustor te numesti.
cine-ti da siguranta ca vei gasi repede cumparator?
de bni de rau, atunci cand il cumperi tu, ai garantie.
cand il vinzi, cum procedezi?
olx? trimiti un cartof, ca sa reduci "pierderile"?

Edited by OPEDI, 17 January 2018 - 12:40.


#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdem3ntor, on 17 ianuarie 2018 - 12:30, said:

Mai bine cumperi o tableta!
Poti sa o iei cu tine si cand stai pe wc...Posted Image
rectificare: e buna doar pt stat pe WC :))

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBG_183, on 17 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Am gasit sa inchiriez ceva de genul 6euro/zi. Exista mai ieftin ?

6euro inmultit cu sa zicem 2 saptamani vin 84 euro = 400 ron. Mi se pare mult. Asa daca il cumpar si il revand pierd mult mai putin.


Ha, ha, ha...Posted Image  Numai chilipirgii pe SP.... care se scobesc sub unghie pentru orice maruntis... Binentele ca iesi mai bine daca iei un harb de dual-core tot cu 400 lei care iti ramane in casa...

Ia-ti gandul ca vei putea sa-l revinzi (eventual in castig). Nu cumpara nici drk.. .E tehnologie depasita, de 2008, e plina piata...
Daca iti iei un harb cu bani putini, il iei sa-l folosesti tu, sa-ti faci treaba cu el cand mai apar situatii si ai nevoie.

Edited by rosix, 17 January 2018 - 12:50.


#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postrosix, on 17 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Ha, ha, ha...Posted Image  Numai chilipirgii pe SP.... care se scobesc sub unghie pentru orice maruntis... Binentele ca iesi mai bine daca iei un harb de dual-core tot cu 400 lei care iti ramane in casa...

Ia-ti gandul ca vei putea sa-l revinzi (eventual in castig). Nu cumpara nici drk.. .E tehnologie depasita, de 2008, e plina piata...
Daca iti iei un harb cu bani putini, il iei sa-l folosesti tu, sa-ti faci treaba cu el cand mai apar situatii si ai nevoie.

Sunt zgarcit, recunosc Posted Image) Cred ca mai plusez spre 1000 ron atunci. Vreau sa-l revand dupa, in o luna-doua maxim.

De asta ce ziceti: https://www.it-sh.ro...4gb-ddr3-500gb/ ?

Edited by BG_183, 17 January 2018 - 13:03.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBG_183, on 17 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Sunt zgarcit, recunosc Posted Image) Cred ca mai plusez spre 1000 ron atunci. Vreau sa-l revand dupa, in o luna-doua maxim.

De asta ce ziceti: https://www.it-sh.ro...4gb-ddr3-500gb/ ?

Nu.. hai sa ne intelegem. Faptul ca iti ei un laptop SH de cati bani ai, sa iti faci treaba cu el, e absolut ok.  Faza cu revanzarea nu pot sa o inteleg.  Un astfel de laptop il iei ca sa-l folosesti tu pana crapa si il trimiti la reciclat, altfel tre sa-l pui cu 200 lei mai ieftin pe Olx si stai cu lunile sa-l vinzi, ca sunt pe toate drumurile.

Cauta un Lenovo T430.. chiar face banii.

Edited by rosix, 17 January 2018 - 13:14.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,305
  • Înscris: 15.06.2004
E usor de gasit sa cumperi, extrem de greu sa revinzi ceva din IT.
Mai ales ca se devalorizeaza in fiecare zi.

De multe ori dau pe degeaba componente vechi, ca nu merita sa-mi bat capul cu revanzarea.

Daca nu vrei sa inchiriezi - posibi lsa gasesti si preturi mai bune, poate poti imprumuta de la un prieten.

#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostBG_183, on 17 ianuarie 2018 - 12:06, said:

Salut.

Vreau sa imi cumpar ceva in principal pentru stat pe net, in timp ce ascult muzica, si ocazional filme, am nevoie doar pentru cateva saptamani, dupa care il voi revinde.
Ia un resigilat de la eMag, il returnezi dupa 30 de zile si aia e. Zic sa iei un resigilat ca macar daca tot ai de gand sa il returnezi sa nu "strici" un laptop sigilat aiurea.

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostTz3posu, on 17 ianuarie 2018 - 14:11, said:

Ia un resigilat de la eMag, il returnezi dupa 30 de zile si aia e. Zic sa iei un resigilat ca macar daca tot ai de gand sa il returnezi sa nu "strici" un laptop sigilat aiurea.
Asta ar fi maxim de calicie, dar este o idee buna, afterall.

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View Postsonnydellmarco, on 17 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Asta ar fi maxim de calicie, dar este o idee buna, afterall.
Știu oameni care-și luau DSLR-uri de mii de euro în concedii, 2-3 săptămâni, își descărcau materialele și apoi returnau produsul.
Până la urmă de-aia ai cele 30 de zile, să testezi produsul, să vezi dacă ești mulțumit și dacă te hotărăști să-l păstrezi, nu?

Că tu știi de la bun început că nu o să-l păstrezi, asta ține de moralitate și e o altă discuție. :D

#15
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postvlad29marko, on 17 ianuarie 2018 - 14:25, said:

Știu oameni care-și luau DSLR-uri de mii de euro în concedii, 2-3 săptămâni, își descărcau materialele și apoi returnau produsul.
Până la urmă de-aia ai cele 30 de zile, să testezi produsul, să vezi dacă ești mulțumit și dacă te hotărăști să-l păstrezi, nu?

Că tu știi de la bun început că nu o să-l păstrezi, asta ține de moralitate și e o altă discuție. Posted Image
EMAG-ul te lasa sa-l returnezi fara sa ceara vreo explicatie, din cate stiu. Altii nu sunt asa de permisivi si parca se aplica numai la achizitionarea online.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@BG_183

Ia-ti un Lenovo T430 pe care sa-l pastrezi, nu are rost sa-l vinzi. Un laptop oricand e utili intr-o casa, chiar fara baterie. Sa spunem ca pleci la munte si ai de achitat o rata sau de planificat un traseu pe harta si nu ai internet banking pe telefon. Nu e mai simplu sa iei laptopul cu tine, totusi?

#17
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Nu ma injurati prea tare.
Daca aveti i3-i5 sau core 2 duo mai vechi, nu va grabiti sa va instalati W10, lasati-le cu Win7. Vreti W10 si sa se miste decent? SSD obligatoriu

#18
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Thinkpad L430 + ssd, si n-o sa mai vrei sa-l vinzi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate