Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum este facultatea in strainatate?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SplitSecond

SplitSecond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2011
As dori sa stiu pe ce principiu functioneaza o facultate in strainatate. Vreau sa studiez psihologia educatie, iar la noi in tara nu cred ca mi-as atinge potentialul maxim. La capitolul examene se procedeaza la fel ca in Romania, in sensul ca ti se preda zeci de pagini unde nu stii ce trebuie sa inveti sau ti se arunca niste carti la ID din care trebuie sa inveti cat mai mult? Si as vrea sa stiu pretul unei asemenea facultati. Multumesc !

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Cam peste tot se considera ca studentul e autonom, desi unii explica mai bine ca altii. Mai peste tot cantitatile de materie sint mari.
Cit costa gasesti pe siteurile lor. Mai sint burse si ajutoare financiare.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 January 2018 - 10:04.


#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Păi in loc de 2 sesiuni pe an ai 5.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
e mult mult mai bine ca in ro, se face scoala adevarata, esti respectat ca student etc
costurile sint 0 in multe tari EU

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostVillefort, on 17 ianuarie 2018 - 10:29, said:

Păi in loc de 2 sesiuni pe an ai 5.
Depinde. Am cunoștințe la universități din UK și îmi povesteau că acolo anul e împărțit în trimestre și nu au sesiune decât la finele anului, până atunci au un fel de proiecte și teme care le asigură deja mare parte din notele finale.

Fiecare țară și universitate cu politica ei. Nu poți avea un răspuns universal valabil la așa o întrebare.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 17 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Cam peste tot se considera ca studentul e autonom, desi unii explica mai bine ca altii.
Ba in Romania esti autonom si nu se intereseaza nimeni de soarta ta. Acolo au "guidance counselors" care te ghideaza si te supravegheaza, au fraternitati ale studentilor sa te integrezi mai bine, sa iti faci prieteni, etc.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
exemplu de UK:
-vei face DOAR materiile care au strict legătură cu specificul facultății (in cazul nostru avem 6 materii/an)
-creditele se iau cu combinația lucrare practică + examen (intr-un an pot fi mai multe lucrări)
-toate proiectele se fac in grup de 4-6 studenți, fiecare cu părticica sa
-costă maxim 9000 lire/an (bani primiți de la guvernul UK), bani care-i dai inapoi in următorii 15 ani cu o dobândă fixă de 3%/an (graficul de rambursare este extrem de avantajos pt absolvent: in primii ani se plătesc 50 lire/lună, iar apoi suma crește ajungând la 300 lire/lună... se consideră că-n 8-10 ani ți-a crescut ceva salariul) noi nu am garantat cu nimic imprumutul!!!
Nu este ușor, dar nici inutil... precum este orarul in RO (unde la chimie aveam: istorie, sport, filozofie, electrotehnică, limbă străină)

#8
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postvlad29marko, on 17 ianuarie 2018 - 10:58, said:

Depinde. Am cunoștințe la universități din UK și îmi povesteau că acolo anul e împărțit în trimestre și nu au sesiune decât la finele anului, până atunci au un fel de proiecte și teme care le asigură deja mare parte din notele finale.

Fiecare țară și universitate cu politica ei. Nu poți avea un răspuns universal valabil la așa o întrebare.

In UK si Scandinavia e destul de lejer.

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAldulescu, on 17 ianuarie 2018 - 11:27, said:

Ba in Romania esti autonom si nu se intereseaza nimeni de soarta ta. Acolo au "guidance counselors" care te ghideaza si te supravegheaza, au fraternitati ale studentilor sa te integrezi mai bine, sa iti faci prieteni, etc.

Daca nu-ti faci prieteni in Romania, ai 0 sanse in alta parte cu toate fraternitatile lor.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
...era să uit: economie politică, marketing!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate