Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat cu un LCD proaspat cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dj50

dj50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.12.2003
Sal,

Mi-am luat un TFT Samsung 960BF 19'' de dragul ochilor si dupa prima zi efectele n-au fost foarte bune.
Nu stiu de ce dar mi se pare mai obositor decat CRT-ul vechi de 6 ani pe care-l aveam inainte. Senzatia dupa o zi de munca e ca si cand m-as fi uitat la soare toata ziua, chiar in conditiile in care am setat brightness-ul si contrast-ul pe la 30-40 din 100.

Momentan il tin pe rezoltia nativa 1280x1024 la refresh de 60hz.

Ceva idei care e pb?

#2
shushu2oo

shushu2oo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.08.2005

View Postdj50, on Feb 21 2006, 20:53, said:

Sal,

Mi-am luat un TFT Samsung 960BF 19'' de dragul ochilor si dupa prima zi efectele n-au fost foarte bune.
Nu stiu de ce dar mi se pare mai obositor decat CRT-ul vechi de 6 ani pe care-l aveam inainte. Senzatia dupa o zi de munca e ca si cand m-as fi uitat la soare toata ziua, chiar in conditiile in care am setat brightness-ul si contrast-ul pe la 30-40 din 100.

Momentan il tin pe rezoltia nativa 1280x1024 la refresh de 60hz.

Ceva idei care e pb?
Instaleaza softul ala de calibrare a culorilor(natural color de pe cd cu drivere, si mai e unul). Apoi ai de ales in tipul de iluminare al backlight-ului. Ai 3 alegeri, una "ca lumina zilei", a doua "neon" si a treia "imi scapa". Alege una dupa preferinte. Nu schimba rezolutia nativa. Refresh-ul nu conteaza la LCD, dar esti liber sa incerci un 75 Hz, cine stie....

Apoi, daca efectele nu sint cele scontate, incearca si un filtru ptr monitor, se poate sa ajute....

Edited by shushu2oo, 21 February 2006 - 20:58.


#3
qbic

qbic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.02.2006
1) Nu stiu daca ai intrare DVi la monitorul ala... daca ai foloseste-o.
2) Calibreaza un pik culorile direct din directX.

Attached Files



#4
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Foloseste intrarea DVi si vei vedea diferente. Instaleaza si softurile cu care ai primit monitorul ( Magic Bright-nu este grozav si se blocheaza dar vei vedea diferenta). De ce nu urci frecventa la 75?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am trecut si eu prin asta - dupa un timp te obisnuiesti - dar cu conditia sa ai in pemanenta o sursa de lumina care cade direct pe ecran. Este de departe cea mai buna solutie.

Quote

Apoi ai de ales in tipul de iluminare al backlight-ului. Ai 3 alegeri, una "ca lumina zilei", a doua "neon" si a treia "imi scapa".

Fals. E vorba de nuanta de culoare - a 3-a e "Custom". Practic nu am vazut nici un monitor LCD care sa aiba posibilitatea de a regla intensitatea luminii de backlight - desi ar fi o chestie excelenta, si posibila, in anumite limite. Toate setarile de luminozitate, contrast, culoare se aplica direct cristalelor lichide. Din cauza asta, monitoarele LCD nici nu redau corect Negrul - e un gri mai mult sau mai putin inchis.

Un filtru ptr monitor CRT te ajuta destul de mult la inceput, dar chiar si el e destul de slab. Ar trebui ceva cam de 2 ori mai dens ptr o calmare a ochilor. Si mai e un dezavantaj nu e acelasi raport 4/3 - practic e mai lat decat monitorul, dar taie din laturile de sus si jos - daca il pui chiar pe centru. Am folosit si eu cateva saptamani.

#6
dj50

dj50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.12.2003
Eu ma tot gandesc ca poate sa fie si de la text ... are sens faza aia cu cleartype din XP? ca sa stiu daca-mi bag XP-ul sau nu.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Cleartype e ok ptr documente. Dar nu e suficient sa instalezi doar XP-ul trebuie sa descarci si ClearType Power Toy.
Plus ca poti mari icoanele, eventual fonturile - eu folosesc 120dpi ptr fonturi - dar am inatlnit vre-o 2 programe care fac urat cu asemenea fontiuri - nu afiseaza butoanele sau le afiseaza aiurea si nu functioneaza. Poti selecta eventual Large Fonts, dar se vede mai uat numele din headerul ferestrelor.

#8
dj50

dj50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.12.2003

View Posteiffel, on Feb 22 2006, 16:47, said:

Cleartype e ok ptr documente. Dar nu e suficient sa instalezi doar XP-ul trebuie sa descarci si ClearType Power Toy.
Plus ca poti mari icoanele, eventual fonturile - eu folosesc 120dpi ptr fonturi - dar am inatlnit vre-o 2 programe care fac urat cu asemenea fontiuri - nu afiseaza butoanele sau le afiseaza aiurea si nu functioneaza. Poti selecta eventual Large Fonts, dar se vede mai uat numele din headerul ferestrelor.

Super tare ClearType ... O sa mai experimentez cu una cu alta si va tin la curent

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate