Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Tableta Samsung Tab S2 8 inch - lag in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am cumparat o tableta Samsung Tab S2 de 8 inch si am facut update la Andoid. Este ultima versiune de update Android 7. Joc SimCity Buildit si frameaza ca altceva. Tableta a venit cu android 6. Nu am testat prea mult jocul, dar se auzea intrerupt si rau.
Sa ii fac un hard reset, sa citesc cum se revine la Android 6, stock sau sa instalez un custom rom.
Asa sunt de slabe tabletele Samsung S ?

Acelasi joc il joc si pe Huawei P9 - pe care merge bine, fara lag si are tot Android 7 (la specificatii, cred ca sunt comparabile). Pe ipad pro de 9.7 si 12 - merge absolut impecabil ! Pe ipad 9.7, modelul mai vechi din 2016 cred, cu 2 Gb de ram, jocul merge impecabil ! Se vad chiar oameni care merg pe strada, detalii care nu sunt vizibile in Tab S2 !

Chiar si pe un LG G Flex mai vechi, merge mai bine jocul decat pe S2.

Sunetul, in Android 6 se auzea uneori sacadat. Ma asteptam la mai mult de la tableta asta.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Are rezolutie mare la ecranul 4/3, 1536 x 2048, cu accent pe 1536 pe latura mica, care e faina ca aduce aminte de monitoarele vechi, insa solicita prea mult GPU-ul.

S2 8" are fie Mali-T760 MP6 la T710, T715, fie Adreno 510 la T719N

Sunt GPU-uri cu performante mult peste entry level ( 3 - 6 X mai mare ), dar si mult sub high end ( +/- 3 - 4 X sub )

Sunt GPU-uri so-so OK pt. 720p.

Seteaza 768 x 1024  care e fix 1/2 pe latura si se face natural aliasingul sau interpolarea care e problematica la ecranele non CRT.
Pana la rezolutia asta GPU-ul poate sa faca fata la o performanta mediocra cat de cat acceptabila.

Deci pune jocurile in rezolutie mai mica.

Rezolutia HD ( 720p) e OK si pe monitor de 17", deci pe 8" cu atat mai mult.

Daca nu se vad anumite detalii nu e de la rezolutia in sine ci de la calitatea montorului.
Tab S2 in varianta de 8" are o porcarie de pentile cu fractiuni de pixel si cu sebpixelii amestecati intre pixeli diferiti, asa ca e de inteles nemultumirea - sunt naspa rau astea pentile...
S2-ul de 9,7" avea ecran RGB OK cu toti subpixelii la locul lor pe fiecare pixel, dar daca nu te documentezi la timp - asta se intampla - iei teapa...

Edited by loock, 17 January 2018 - 00:45.


#3
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Foloseste Samsung Game Tuner pe care-l descarci .apk de pe rehosteri pentru ca in Play Store este considerata actualmente incompatibila cu tableta (este o aplicatie gratuita oferita de Samsung). De acolo setezi ce vrei. N-are absolut nici o legatura cu versiunea de Android instalata sacadarea in acel "joc".
Apropo: LG G Flex avea un ecran 720p (rezoluție incomparabil mai mica), iar Huawei P9 avea ecran FHD. Ambele rezolutii sunt mult mai mici decat cea suportata nativ de Tab S2, in timp ce GPU-ul de pe tableta este aproximativ la acelasi nivel cu cel de pe telefonul Huawei mai devreme mentionat (din pacate nu imi amintesc rezultate specifice).

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
După ce ai făcut trecerea de la android 6 la 7 ai făcut un factory reset? Cam așa se procedează pentru optimizarea aplicațiilor.

#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ loock - are Adreno ™ 510 @ 600 Mhz. Am incercat sa schimb rezolutia, dar revine la cea actuala. Cred ca trebuie root pentru a se mentine rezolutia.
@ Dariusdd - dau intai un factory reset si instalez aplicatia
@ nick5roo - nu am dat factory reset. Am uitat, Dau acum. Daca nu se rezolva, instalez si Samsung Game Tuner.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Rezolutia mai mica ar fi bine sa fie setata doar din setarile custom ale jocurilor solicitante, nu pt uz general.
Cel putin asa ar fi normal, ca la PC.
Cauta in meniurile de setari ale fiecarui joc.
Daca jocurile nu au in meniul lor asa ceva, sunt ele proaste...

Ca sa ai interpolare downsample naturala la 1/2 pe latura trebuie setat 768 x 1024 pt un ecran de 1536 x 2048.
Daca setezi 720p  x 1280 fix, in loc de 768, ai doua variante, dar niciuna nu e tocmai fericita - una ar fi true pixel cu rama neagra lata pe toata cele 4 laturi, iar daca e marita pe orizonatala atunci se face interpolare nenaturala si e posibil sa se vada mai rau, si nu se vede OK cu pentile nici macar in rezolutia nativa....
Insa poti incerca, daca e AMOLED poate interpolarea e mai OK decat la LCD, insa din cauza tipului pentile oricum e dubioasa treaba...

Edited by loock, 19 January 2018 - 11:28.


#7
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am dat Factory Reset la tableta, reinstalat joc, merge la fel. Tot frameaza.
Am instalat Samsung Game Tuner  - vad ca se schimba setarile si in joc, fara root.

Am dat:
50% rezolutie  + 30 fps + 80% textura - ruleaza bine, dar cam mica rezolutia pentru ecran si nu se pot colecta bine produsele de pe factory. Nu am vazut sa sacadeze.
70% rezolutie + 60fps + 30% textura - reolutia e buna, dar sacadeaza, mai putin ca inainte dar tot sacadeaza. Inseamna ca tine mai mult de rezolutie decat de textura.
60% rezolutie + 60 fps + 80% texura - merge ok, dar la detalii, este un pic pixelat

Cum s-a scris, vad ca tine mai mult de rezolutie decat de textura sau fps.
Pentru jocul asta, optim vad ca este 55-60% rezolutie + 60 fps + 100% textura.

O gramade de dispozitive - telefoane, tablete cu o gramada de formate de ecrane de diferite dimensiuni si rezolutii incat cred ca este extrem de greu sa potrivesti un joc cat de cat...

@ loock - m-am uitat in meniul jocului. Nu se poate seta rezolutia, setari de grafica. Banuiesc ca nu isi mai bat capul cu el.
Dupa cum scrii, ar trebui sa am 1/2 din rezolutia actuala. Cu 55%-60% - cine stie ce rezolutie ciudata am. Las atunci 50% rezolutie + 60 fps + 100% textura.

Bine ca merge fara root, nu as vrea neaparat sa ii fac root sau eu stiu ce modificari doar pentru a juca un joc.

Edited by lopi, 19 January 2018 - 12:13.


#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am vazut o treaba interesanta: de obicei, joc cu tableta functionand pe baterie, fara sa fie conectata la incarcator. Dupa ce scade bateria sub 70% incepe sa mearga jocul mai greu. Am conectat la tableta o baterie externa si a merge perfect.

Atunci cand joc pe baterie, uneori incepe sa aibe lag. Daca joc cu incarcatorul sau baterie externa conectat, merge perfect, chiar la rezolutie si detalii maxime !

Sa fie vreo problema la baterie sa nu ii furnizeze suficient curent si atunci procesorul sa functioneza la frecventa mai mica ? Sau, poate este un sistem de siguranta de la sistemul de operare. Cand este conectata la incarcator si are cat curent vrea, functioneaza impecabil cu orice setari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate