Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Stație de lipit reglabilã ParkSide

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Intamplator am intrat aseara in Lidl si am vazut ca au la vanzare statii de lipit.
Aveti idee daca sunt bune pentru lipire/dezlipire componente pe placi de baza, etc...
Multumesc!

Attached File  288070.jpg   144.5K   157 downloads

#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
La componente mici care nu-s legate de un plan de masa merge, da la condensatoare, tranzistoare de putere sau mufe n-ai ce face cu ea.
Ii prea putin 40W(sau cat are) mai ales ca nu-i o statie cu control al temperaturii in functie de temperatura varfului ci un letcon cu un dimmer inseriat.
Mai bine cauta un pistol de lipit "Radio Progres" ca sigur faci mai buna treaba cu el.

Edited by gabyxm, 16 January 2018 - 23:19.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostY0samiteSam, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

Intamplator am intrat aseara in Lidl si am vazut ca au la vanzare statii de lipit.
Aveti idee daca sunt bune pentru lipire/dezlipire componente pe placi de baza, etc...
Multumesc!

Attachment 288070.jpg

     E o prostie. Nu merita sa dai banii pe asa ceva.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc.
pentru mufe si condensatori ma intereseaza mai mult

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E un letcon prapadit cu sensor de temperatura care ori merge ori nu merge.
    De la ala pana la o statie de lipit e cale lunga.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,200
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu ma gandeam sa-mi cumpar una.
Ca putere 40W e OK, ar trebui sa fie OK.
Am vreo 5 ciocane de lipit si 3 pistoale, dar n-am statie. Cand am vazut reclama la teveu mi-a venit asa o pofta sa mi-o iau, dar mi-a cam pierit dupa ce am mai citit cateva pareri.
La ciocane de lipti am de 8W(f mic), 1 altu de 8W (mic), de 30W (OK, cel mai des utilizat dintre ciocane) si de 150W (urias, il utilizez rar, dar in anumite chestii e bun, are inertie termica enorma).
Cel mai mult folosesc pistolul de lipit insa(foarte bun calitativ, mai am si 2 mai proaste pe care nu le mai folosesc deloc), inclusiv la SMDuri  0603, am modificat un varf pentru asa ceva, mi-am facut si un adaptor pentru SMD.
Mai am si o suflanta din aia de indepartat vopsea, cu temperatura reglabila, dar am utilizat-o cu succes si la electronica, pentru dezlipit SMDuri, integrate, am facut chiar si un reflow BGA reusit cu ea :) E mare si greu de manevrat, dar impreuna cu un reglaj de temperatura si cu o sonda K, imi fac treaba. Fac o testare pe o placa de smartfon sau ceva inainte de a ma apuca si .. merge, scot "lucrarea" la capat. :)


Daca nu ai deloc ciocan, recomand ceva, pe undeva pe la 30-40W, e cel mai des utilizabil. Varful conteaza mult, e bine sa ai ceva mai scump si de rezerva. Si un flux bun sa-l poti curata bine.
Si (sau).... ceva mai scump, un ciocan de lipit. Dar atentie, majoritatea sunt petarde, infasurarea secundara e subtire in plus mai are si un contact prost cu barele care ies afara din el. Cele mai bune sunt alea gen ceausiste unde iese profilul de cupru direct din transformator, gaurite cu tarod pentru prindere ansa. Conteaza mult ansa, eu folosesc ansa despicata, excelenta, se "duce" mai greu, in plus tesitura aia te ajuta mult sa lipesti ca si cum ai avea ciocan de lipit, cu o inertie termica mult mai mare. Se poate poliza conic pentru piese mici, dar trebuie ingrijita, curatata,recositorita dupa fiecare utilizare, altfel se mananca repede.
Si statia cred ca e buna, dar.. e mare, incomoda, greu de carat, depozitat, etc.. Ma rog, nu ma pronunt, o statie buna isi face treaba insa nu Parkside ci una cu stabilizare termica, control temperatura.

#7
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
E un letcon cu rezistenta la 230v...destul de periculos pentru electronica...nu merita cumparat! Nu este o statie la 24v cu un control bun al temperaturii.

Edited by RasAlGhul, 17 January 2018 - 00:23.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaccip, on 17 ianuarie 2018 - 00:17, said:

Varful conteaza mult,
De subliniat asta... multi se sperie de putere insa la o lipitura conteaza mult si inertia varfului, adica energia inmagazinata in el care ajuta la lipire un numar de secunde, nu doar puterea lui.

Edited by andreic, 17 January 2018 - 08:10.


#9
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
E un gunoi chinezesc, eu nu mai cumpar nimic electric/electronic de la Lidl, mi-am luat teapa de prea multe ori.

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Am luat-o eu ieri, aseara am probat cu ea sa lipesc niste condensatori si rezistente pe o placa de baza la un radio mai vechi. Concluzia unde este fludor mult pe lipitura abia merge, unde este un punct de fludor isi face treaba. Ca pret, 60 de lei dai, banii aia face

Edited by pascali_daniel, 17 January 2018 - 08:11.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPMmd63, on 17 ianuarie 2018 - 07:50, said:

E un gunoi chinezesc, eu nu mai cumpar nimic electric/electronic de la Lidl, mi-am luat teapa de prea multe ori.
Scule electrice de la Alimentara = gozuri !

#12
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Asa-zisa statie de lipit consta intr-un letcon la 230V si un variator de bec intr-o cutie de plastic. Nu are nici un fel de senzor de temperatura. O caricatura.
Cu 300 de lei iti iei o statie de lipit termostatata cu letcon la 24V cu care-ti faci treaba decent.

#13
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
ia o statie de lipit calumea.
gasesti pe la noi / ebay clone de hakko fx*** decente(trebuie totusi sa iti faci temele sa nu cumperi ceva prost), pe care merg varfurile hakko origniale / clone.
conteaza foarte mult controlul temperaturii, mai ales cand vrei sa repari ceva - dezlipesti un pad smd si ti-ai facut de lucru tot restul zilei ...

o alta varianta ar fi sa cumperi doar letcon-un si cu un traf de 24V si ceva componente sa faci controller-ul - asa am facut pentru prima statie de lipit.

conteaza foarte mult si varful - recomand sa cauti unul care suporta varfuri "dalta" - iti asigura transfer termic mult mai bun si cu unul de ~1.2mm nu ai probleme, il poti folosi fie cu partea lata fie rotit la 90 grade

eu am o chestie ~ decenta cumparata din tara, cu letcon si suflanta ce accepta varfuri de hakko, doar ca sta prost la partea de inertie termica.
in ultima vreme folosesc un TS-100 (https://hackaday.com...soldering-iron/) alimentat de la un alimentator de laptop (cele de asus se potrivesc perfect) sau un acumulator 4S cu litiu (celulele dintr-un acumulator de laptop, impaturite in alt format, la care am adaugat un circuit de protectie).

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mie imi place suportu' arcuit ! ...
inainte vreme tineam ciocanele de lipit, pe masa,
in scrumiere sau in te miri ce chestii ! ... Posted Image

Edited by realduc, 17 January 2018 - 09:12.


#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
40W e mai mult decît ok pt orice lucrare de electronică normală. Pt dezlipit table poa' să bage pistolul, nu tb stație.
să nu exagerăm acum cu sculele profesionale. Da, poți cumpăra stații Weller cu sute de dolari, dar la ce-i trebuie inițiatorului, ar putea fi ok.

mai poți face și vizită pe Maica Domnului unde sînt multe magazine de electronică și să iei ceva gen Welleman (o marcă mai de "hobby" dar foarte populară), poti găsi cam la dublul stației de la Lidl - pe la 140 de lei.

Un dezavantaj al stației Lidl e că s-ar putea să ai dificultați să găsești vîrf de schimb. Dacă nu poți schimba vîrful, trebuie să arunci stația la un moment dat - sau să improvizezi ceva. Cele Weleman ca și alte mărci au vîrfuri standard.

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am vazut ceva modele marca BAKU.
https://www.gsmnet.r...on-baku-bk-936e

Ati incercat?

#17
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
O versiune ieftina de statie de lipit : https://www.tehnoele...ta_gordak_936_a
Ciocanele de lipit sunt clone Hakko, destul de reusite. Folosesc o statie Gordak care are si aer cald de 4-5 ani si sunt multumit de ea.

#18
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
vîrfurile pt Hakko sînt standard deci este ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate