Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[Germania] BMW seria 5 sau seria 7

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
GoToSleep

GoToSleep

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2018
Buna seara!

M-am decis sa-mi cumpar o masina si am in gand un BMW seria 5 sau seria 7. Initial m-am gandit sa o cumpar din Romania dar am auzit foarte multa lume ca "ar fi mai bine din Germani" (preturile mai mic, masinile nu au fost inca calarite prin Romania).

Totusi, cat de mici pot fi preturile le aceste masini in Germania fata de Romania? Am sa va dau un exemplu spre ce m-as orienta.

Model masina: BMW
Seria: 5 sau 7
Tip: Coupe / Saloon (de preferat in 4 usi)
An: 2007+
Pret: Pana in 15.000 euro
Culoare: de preferat negru / gri metalic
CP: de preferat 200+

As prefera sa aibe si navigatie si optional (ca si "moft") as dori sa aibe si sunroof. Poate sa fie pe benzina sau diesel, nu conteaza. Cutia am vazut ca foarte putine modele o au manuala, deci nu ma uit neaparat dupa una manuala.

Cam astea ar fi cerintele mele si am gasit cateva modele pe mobile.de, insa am auzit ca daca te duci in anumite targuri si mai negociezi poti scoate preturi chiar  mai bune decat pe site. Pe site te-ai uita "orientativ". Acum nu zic ca iei cu 4000 euro o masina mentionata de mine mai sus si merge perfect. De asta am venit aici sa va intreb si pe voi, cei care sunteti mai familiari cu situatia.

Am gasit ceva pe placul meu aici: Seria 5

Aparent are un pret chiar foarte bun din punctul meu de vedere. Problema ar fi ca are aproape 300k km. Ma gandesc ca pana in pretul meu pot gasi un seria 5 / seria 7 conform cerintelor mele si cu un km mai mic.

Acum, vreau sa va intreb, merita sa te duci in Germania? Gasesti ceva bun intr-un pret  mai mic incat sa merite sa te duci, sa vezi, sa iei pe platforma..acte..numere provizorii etc? De asemenea, exista samsari ok cu care pot vorbi sau as putea sa ma duc personal sa cumpar masina? De ex. sa ma duc intr-un targ anume de masini sau sa vorbesc cu anumite persoane de pe mobile.de? Am inteles ca nu prea vorbesc engleza si daca nu stii negocia cu ei nu ar fi prea intelept sa mergi singur.. Ma gandesc ca oricum daca e sa contactez un samsar, cu ce isi mai pune si el partea lui ma ajunge tot la fel ca una SH din Romania?

De asemenea mai stiti alte site-uri din Germania pe care m-as mai putea uita sa-mi fac o idee? Sau macar stiti cumva preturile pentru un Seria 5 sau 7 cu cele mentionate mai sus?

Va multumesc!

Edited by GoToSleep, 16 January 2018 - 20:35.


#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Km multi si are cutie automata, desi cutiile automate la BMW rezista bine, e totusi un risc. Vrei automata neaparat?

Nu conteaza ca nu stiu engleza cei de la parcul auto, te vei intelege cu ei fara probleme, te poti duce si singur, eu am mers de 2 ori.

Pe de alta parte, poti cauta platforme si sa mergi cu omul cu platform si aduci masina contra cost.
Tipul de pe platforma va fi soferul tau, probabil va rupe si niste germana, te va ajuta cu multe sfaturi utile, iar ca bani tot pe acolo iesi si scapi de un stres, nu mai scoti numere etc

Sint si samsari ok care iti aduc la comanda, dar compromisul de mai sus, sa mergeti impreuna cu platforma, mi se pare cea mai buna varianta.

Impozitele, te-ai gandit la ele? Este Euro4 si motorul maricel.

Cat ar costa schimbul distributiei?

Edited by unbrutus, 16 January 2018 - 20:43.


#3
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
la 15 ooo euro iei un F10 sau  F11 daca nu ai mari pretentii la dotari.
eventual sfatulm eu e sa mai astepti si daca mai pui 2 000 poti lua ceva mai sus ca si an de fabricatie .
bafta la alegere !

#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
In urmatoarele 10 minute o sa sara toti pe tine ca de ce iti iei bemveu la 15k euro , ca o sa bagi o gramada de bani in el , ca aia si aia si ailalta ..
Insa intrebarea principala e alta . Pana in 15k euro gasesti un E60 intretinut corespunzator si daca vrei sa ti o aduca altul in tara sau sa o iei tu de pe autovit, mai pregateste o mie-doua .

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vrea la 15k , insa se uita la E60 la 7k .
Daca dai 15k, atunci uita-te la F10. Si 520d merge de foarte ok, nu e submotorizat.

#6
GoToSleep

GoToSleep

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.01.2018

View Postjmek4you, on 16 ianuarie 2018 - 20:55, said:

In urmatoarele 10 minute o sa sara toti pe tine ca de ce iti iei bemveu la 15k euro , ca o sa bagi o gramada de bani in el , ca aia si aia si ailalta ..
Insa intrebarea principala e alta . Pana in 15k euro gasesti un E60 intretinut corespunzator si daca vrei sa ti o aduca altul in tara sau sa o iei tu de pe autovit, mai pregateste o mie-doua .

Da stiu, ma asteptam la raspunsuri troll sau la chestii de genu ca BMW e fita si ca e greu de intretinut si costa mult si sa ma uit la altceva. Oricum mersi de sfat, o sa ma uit spre mai multe modele.

View Posteugentim, on 16 ianuarie 2018 - 20:54, said:

la 15 ooo euro iei un F10 sau  F11 daca nu ai mari pretentii la dotari.
eventual sfatulm eu e sa mai astepti si daca mai pui 2 000 poti lua ceva mai sus ca si an de fabricatie .
bafta la alegere !

Nu ma gandeam sa gasesc F10 sau F11 in banii astia. O sa ma uit, merci!!

View Postunbrutus, on 16 ianuarie 2018 - 20:39, said:

Km multi si are cutie automata, desi cutiile automate la bmw rezista bine, e totusi un risc. Vrei automata neaparat?

Nu conteaza ca nu stiu engleza cei de la parcul auto, te vei intelege cu ei fara probleme, te poti duce si singur, eu am mers de 2 ori.

Pe de alta parte, poti cauta platforme si sa mergi cu omul cu platform si aduci masina contra cost.
Tipul de pe platforma va fi soferul tau, probabil va rupe si niste germana, te va ajuta cu multe sfaturi utile, iar ca bani tot pe acolo iesi si scapi de un stres, nu mai scoti numere etc

Sint si samsari ok care iti aduc la comanda, dar compromisul de mai sus, sa mergeti impreuna cu platforma, mi se pare cea mai buna varianta.

Impozitele, te-ai gandit la ele? Este Euro4 si motorul maricel.

Cat ar costa schimbul distributiei?

Nu vreau automata neaparat insa  putine modele cu cutie manuala am gasit pe mobile.de. In principiu sunt genul caruia ii place sa schimbe vitezele manual. Nu cred ca gasesc un model cu padele in banii astia. Cat despre costurile aferente aducerii in tara, taxe, service..am bani deoparte pentru asta si ma gandesc ca o sa ma incadrez.

View PostTruculMagic, on 16 ianuarie 2018 - 21:10, said:

Vrea la 15k , insa se uita la e60 la 7k .
Daca dai 15k, atunci uita-te la F10. Si 520d merge de foarte ok, nu e submotorizat.

Am zis pana in 15k, nu am zis ca ma uit sa cheltui 15k fix. Sunt modele si modele, dotari, etc. Poate gasesc ceva frumos in 10k sau poate gasesc un F10 cu dotari bune in 15k. Cu cat e mai mult pe placul meu cu atat sunt mai mult dispus sa dau 15k.

De asemenea acela era doar un exemplu ce mi-a venit "la mana". Deoarece stiu un prieten care a dat in Romania 6000 euro pe un seria 3 2007 E90 chel, iar acel bmw este seria 5, are destule dotari pe el si arata chiar bine.

Un exemplu bun dupa sfaturile tuturor: https://www.olx.ro/o...d615e0;promoted

Cred ca acel F10 arata foarte bine. :)

Edited by GoToSleep, 16 January 2018 - 21:24.


#7
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Arunca un ochi aici : https://suchen.mobil...eId=C&steered=1

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
in ardeal masinile din germania se aducu 450-500 euro pe platforma.
daca te duci tu acolo si umbli si scoti nr rosii , drum dus-intors, oboseala costa mult mai mult.
cumpara masina care iti place. cauta si pe autovit poate gasesti ceva modele si prin tara.
baga la cautare model BMW, euro 5 euro 6 pret 15.000 si sorteaza-le in ordine descrescatoare. care iti place o cumperi

#9
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011

View Postanarchy78_ro, on 16 ianuarie 2018 - 21:23, said:

E o diferenta destul de mare intre un 530d si un 330i dpdv al spatiului oferit , dotarilor si al consumului. Un e90/91 3.0d nu merita mai mult de 10k euro.

Edited by jmek4you, 16 January 2018 - 21:45.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
e iarna, ar fi bun unu 4x4

#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
În calitate de posesor de BMW (525d, 730d) am câteva de subliniat:
1. Sunroof - majoritatea au, si toate cu aceasi problema, se înfudă scurgerea și plouă înăuntru;
2. CP - toate au peste 200, depinde de ceea ce cauti, ca nu e totuna un 520d sau 535d;
3. Neaparat test în reprezentanta.

#12
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Atentie la primele F10/ F11, sunt cu siguranta modele 2010/11, deci in teorie cu probleme cunoscute cu distributia.

#13
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
pai cu 15 k euro doar nu ia f10 din2015. mai conteaza 3500 lei cat costa sa schimbi distributia?

#14
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostLipsum, on 16 ianuarie 2018 - 21:53, said:

În calitate de posesor de BMW (525d, 730d) am câteva de subliniat:
1. Sunroof - majoritatea au, si toate cu aceasi problema, se înfudă scurgerea și plouă înăuntru;

Eu nu am aceasta problema ( 540i Sedan ).

#15
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostGoToSleep, on 16 ianuarie 2018 - 20:34, said:

M-am decis sa-mi cumpar o masina si am in gand un BMW seria 5 sau seria 7.
Model masina: BMW
Seria: 5 sau 7
Tip: Coupe / Saloon (de preferat in 4 usi)
An: 2007+
Pret: Pana in 15.000 euro

Culoare: de preferat negru / gri metalic
CP: de preferat 200+

Am gasit ceva pe placul meu aici: Seria 5 Aparent are un pret chiar foarte bun din punctul meu de vedere. Problema ar fi ca are aproape 300k km. Ma gandesc ca pana in pretul meu pot gasi un seria 5 / seria 7 conform cerintelor mele si cu un km mai mic.

Spui ca dispui de un maxim de 15k euro, dar te uiti la o masina de 7k euro de 11 ani vechime (da, 11 ani, ianuarie 2007 e fabricata)...deja numarul de km nu stiu cat mai conteaza in cazul asta, sunt altele de luat in calcul.

View PostGoToSleep, on 16 ianuarie 2018 - 20:34, said:

Acum, vreau sa va intreb, merita sa te duci in Germania? Gasesti ceva bun intr-un pret  mai mic incat sa merite sa te duci, sa vezi, sa iei pe platforma..acte..numere provizorii etc? De asemenea, exista samsari ok cu care pot vorbi sau as putea sa ma duc personal sa cumpar masina? De ex. sa ma duc intr-un targ anume de masini sau sa vorbesc cu anumite persoane de pe mobile.de?
Merita sa te duci in Germania sa cumperi masina de la un privat, in targuri gasesti aproximativ aceleasi masini ca la noi, manarite si facute sa arate frumos pentru vanzare.

View Postjmek4you, on 16 ianuarie 2018 - 20:55, said:

In urmatoarele 10 minute o sa sara toti pe tine ca de ce iti iei bemveu la 15k euro , ca o sa bagi o gramada de bani in el , ca aia si aia si ailalta ..
Insa intrebarea principala e alta . Pana in 15k euro gasesti un E60 intretinut corespunzator si daca vrei sa ti o aduca altul in tara sau sa o iei tu de pe autovit, mai pregateste o mie-doua .
Problema nu este ca de ce ii trebuie bmw de 15k euro, problema este ca el se uita la unul de 7k si zice ca e ok...

View PostGoToSleep, on 16 ianuarie 2018 - 21:13, said:

Da stiu, ma asteptam la raspunsuri troll sau la chestii de genu ca bmw e fita si ca e greu de intretinut si costa mult si sa ma uit la altceva. Oricum mersi de sfat, o sa ma uit spre mai multe modele.
Costa, e o masina din clasa premium si costa, nu te raporta la costul de sh, te raportezi la costul de nou asta daca nu te apuci sa o repari la coltul strazii cu piese de provenienta incerta si dupa te plangi ca majoritatea ca masini proaste si ca totul scump. Stii ce zic?

View PostGoToSleep, on 16 ianuarie 2018 - 20:34, said:


Am zis pana in 15k, nu am zis ca ma uit sa cheltui 15k fix. Sunt modele si modele, dotari, etc. Poate gasesc ceva frumos in 10k sau poate gasesc un F10 cu dotari bune in 15k. Cu cat e mai mult pe placul meu cu atat sunt mai mult dispus sa dau 15k.

Atunci uite-te la cele in jur de 15k euro, e clar ca vei lua ceva superior, nu? In caz contrar nu mai arunca vorbe cu buget de 15k euro cand tu te uiti la masini de 7k euro. Spune exact cat esti dispus sa cheltui, nu doar sa arunci sume de dragul de a o face.



In alta ordine de idei, in 15k euro iti iei frumos o compacta noua cu care nu vei avea vreo grija minim 4-5 ani, minim...dar fiecare face ce vrea cu banii lui.

#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Ai 15k euro, initial vb de F10 insa te uiti la E60 2006 cu prima inmatriculare in 2007 ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate