Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Turcia si canalul Istanbul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#1
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
In timp ce Romania balteste in prostie, incompetenta si mizerie, chinuindu-se de 28 de ani sa treaca dracului Carpatii cu o sosea.. vecinii nostri de la Balta Neagra au idei. Mari.

Turkey has revealed the planned route for a 45-kilometer (28-mile) canal through Istanbul aimed at taking the pressure off the busy Bosporus Strait. The ambitious project would include three underwater tunnels for cars.

Turcia tocmai ce a anuntat ruta finala a Canalului Istanbul. Lucrarile la aceasta mega-structura vor incepe anul acesta. Vorbim de un proiect cu o uriasa importanta strategica in zona Marii Negre. Proiect ce trebuie privit in contextul invaziei chinezesti si a noii rute maritime aferente Drumului Matasii. Lumea se misca. Tarile cu adevarat importante reactioneaza.

In Romania nu are cine sa se intalneasca cu premieru' Japoniei.

Quote

Ceea ce avem deocamdată ca certitudine este apariţia în forţă a Turciei în altă zonă de securitate esenţială pentru Europa, zona energetică, vitală pentru supravieţuirea multora dintre Statele Membre din UE.

Turcia nu numai că începe să-şi asigure independenţa energetică, dar are confirmat statutul de nod strategic cu capacităţi care pot servi nu numai obiectivelor de acum ale lui TurkStream, ci, în anumite condiţii care fac parte acum din redesenarea zonelor de influenţă din Orientul Apropiat, se poate lega de alte trasee de conducte, dinspre alte regiuni aflate acum în perioadă de conflict sau de post-conflict şi care caută soluţii alternative la ofertele de până acum.

Ar trebui să ne intereseze în cel mai înalt grad aceste reaşezări rapide şi substanţiale ale plăcilor tectonice care se deplasează de mai mult timp şi chiar încep să se ciocnească în regiunea noastră. Aşa cum ar trebui să ne preocupe bătălia teribilă asupra controlului zonelor de influenţă care pot genera schimbări, ameninţări sau, dimpotrivă, şanse cu adevărat fabuloase. Poate, cred eu, ar trebui toate acestea şi pe lista noastră de priorităţi de interes naţional. Poate, după ce vom termina cu sportul înlocuirii de guverne şi al luptelor interne. Poate, cine ştie, odată şi odată, chiar şi se va întâmpla minunea.

Citeste mai mult: adev.ro/p2n2s5

Ma deprima lucrurile astea. Sincer.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q9aKoBeQDiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce altii sunt capabili? ca tot doua maini si doua picioare au si aia? de ce in Romania nu suntem capabili de nimic? de ce? Posted Image

Edited by Alecsandru010, 16 January 2018 - 19:26.


#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Cind  ai dictatura construiesti si canalul Dunare -Marea Neagra !

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAlecsandru010, on 16 ianuarie 2018 - 19:25, said:

De ce altii sunt capabili? ca tot doua maini si doua picioare au si aia? de ce in Romania nu suntem capabili de nimic? de ce? Posted Image
Exact aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu: si noi avem maini si picioare, de ce noi nu putem sa facem ?

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Impresionant.
Bravo lor...!

#5
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Pentru ca Romania nu un lider ca Erdogan care sa conduca tara cu o mana de fier. Dragnea e un gainar, nu ajunge nici macar la papucul lui Erdogan.

Edited by titi_greucean, 16 January 2018 - 19:32.


#6
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017
Noi vrem sa fim plătiți pentru cat se poate de putina munca, noi votam penali, noi tragem teapa patronului noi vrem sa Ăźncasăm banii fara sa predam proiectul, noi vrem sa Ăźncasăm șpaga si apoi potopul șamd. Știti foarte bine despre ce vorbesc.

Edited by Epdm, 16 January 2018 - 19:36.


#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
De ce nu largesc Bosforul mai bine, in loc sa construiasca alt canal?

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostAldulescu, on 16 ianuarie 2018 - 19:38, said:

De ce nu largesc Bosforul mai bine, in loc sa construiasca alt canal?


Findca Bisforu ala e tapetat cu ISTORIE d'aia .;..

#9
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
De fapt lucrurile marete cu adevarat se construiesc in tari fara erdogani,putini,teleormaneni......

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostEpdm, on 16 ianuarie 2018 - 19:34, said:

Noi vrem sa fim plătiți pentru cat se poate de putina munca, noi votam penali, noi tragem teapa patronului noi vrem sa Ăźncasăm banii fara sa predam proiectul, noi vrem sa Ăźncasăm șpaga si apoi potopul șamd. Știti foarte bine despre ce vorbesc.
Nu e chiar asa. S-au facut si la noi destule (sosele, citeva autostrazi) cu mina de lucru locala. Romanul poate lucra foarte bine. Problema e la prioritati, politica, proiecte pe termen lung.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nimic anormal. Turcia face pipi pe Romania la multe capitole: productie, comert, infrastructura, servicii, etc. Brovo lor!

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pt ca aia au o strategie pe termen lung economica,energetica,geopolitica.Chiar de schimba orientarea politica proiectele raman.Si pt. ca puscaria la ei e grea,nu concedii ca la noi.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru ca:

View Postf300, on 13 februarie 2017 - 11:30, said:

Sa zicem mersi ca au luat-o razna chestiile pe la turci ca altfel ramineam cum am fost aproape tot mileniul precedent o periferie un pic mai saraca a lor.

Lumea crede ca am fost si sintem cumva mai breji ca turcii. Nu sintem si n-am fost. Toata perioada comunista si 10+ ani dupa s-a facut bisnita cu ce se gasea la ei si nu se gasea la noi, de la tigari la Twix, jocuri si ceasuri electronice, casetofoane, etc. In 2015 salariul minim in Turcia era echivalent 425 euro si un pic.

Sa ne miram noi ca turcii fac aia sau aialalta e ca si cum s-ar mira indienii de ce fac englezii. Nu e nici o mirare.

Ca o paranteza: Dacia are pe site-ul turcesc preturile in moneda locala. Desi e instabila. Noi nu putem sa avem in moneda locala, chiar daca fabricam aici si leul e de bine de rau relativ stabil. Nici macar rovinieta nu e in lei.

Edited by f300, 16 January 2018 - 20:07.


#14
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Mai citesc uneori pe forum si ma doare faptul ca nu se poate trai fara sa facem comparatii cu realizarile/visele altora....
De unde si pina unde ne comparam cu Turcia,Anglia ,Franta Germania ,Spania ?? Astea au fost mari imperii, iar noi ?Slugi,iobagi care au platit/si platesc dari , biruri si alte dandanale facute pe bani publici de beizadelele noastre din frunte.....restu despre ce vorbim?Posted Image
PS:
Acum 18 ani in urma am lucrat in Turcia unde  am prins si cutremurul din 2000 de la ei .Un fapt interesant este ca unii dintre ei erau convinşi de faptul ca si acum România este considerata tot un fel de  paşalîc...Posted Image

Edited by cristian68n, 16 January 2018 - 20:24.


#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAldulescu, on 16 ianuarie 2018 - 19:38, said:

De ce nu largesc Bosforul mai bine, in loc sa construiasca alt canal?

Ca ar inseamna sa dea jos si 3 poduri plus mii de constructii de pe marginea lui

#16
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 16 ianuarie 2018 - 20:14, said:



Ca ar inseamna sa dea jos si 3 poduri plus mii de constructii de pe marginea lui

Navigarea prin canal se plateste. Vrei mai repede scoti banul.

#17
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Stiu sigur ca e cel putin o moschee pe malul bosforului, fix pe mal, aflata in patrimoniul UNESCO.
Si din cate imi a duc aminte (poate ma insel) e aflata fix in zona cea mai stramta si mai aglomerata.

Asa ca largire...never!!!!

#18
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
pana in 2023 ar trebuii sa fie gata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate