Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Patriarhul numit premier in circumstante politice dificile

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
kroton stiam ca este numele unei plante.

Attached File  croton2.jpg   288.91K   1 downloads

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkroton, on 16 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Oficial, el e capul bisericii ortodoxe si reprezentantul a 87% din romani botezati in rit ortodox.
Să precizăm chestiunea reprezentării - așa e dar doar pe relația cu Dumnezeu și lumea cealaltă. Pentru ce se întîmplă pe lumea asta patriarhul reprezintă doar instituția numită BOR.

View Postkroton, on 16 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Tu ca om de rand nu poti sa ripostezi.
Tocmai am făcut-o.

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdan1980_25, on 16 ianuarie 2018 - 18:56, said:

Apoi, BOR a construit mai mult decat orice guvernare post-decembrista. Ca e vorba de azile, ca e vorba de case de copii, ca e vorba de o droaie de biserici....s-au facut.

vrei să exemplifici partea cu azilele și casele de copii?

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 03 martie 2018 - 21:46, said:

vrei să exemplifici partea cu azilele și casele de copii?
E o informație publică, te poți informa.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă Patriarhul stă atât de bine la toate capitolele, de ce să nu fie o lege ca în caz de stare marțială, Patriarhul să poată deveni și Mareșal, comandant al bravelor oștiri române?

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmario_bril, on 03 martie 2018 - 21:47, said:

E o informație publică, te poți informa.
tocmai că m-am informat: nu-s nici azile, nici case de copii, sau dacă sunt sunt ridicol de puține.

Edited by DaculScoril0, 04 March 2018 - 16:58.


#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDaculScoril0, on 04 martie 2018 - 16:58, said:

tocmai că m-am informat: nu-s nici azile, nici case de copii, sau dacă sunt sunt ridicol de puține.
Posibil sa fie cateva dar in comparatie cu cladirile cu 3 turle ce sunt impanzite cu zecile de mii in toata tara parca numarul caselor de copii e insignifiant. Dar stii de ce nu ar construi prea multe ? Findca nu aduc bani ci se cheltuie  dar nu in folosul barbosilor. Au construit cateva case de copii doar asa sa ia  ochii naivilor si sa mai cotizeze la buzunarul lor. Cred ca BOR-ul e organizatia ce adaposteste cei mai multi hoti , urmatoarea organizatie fiind a penticostalilor.

Edited by pacopaco1967, 04 March 2018 - 20:31.


#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 04 martie 2018 - 16:58, said:

tocmai că m-am informat: nu-s nici azile, nici case de copii, sau dacă sunt sunt ridicol de puține.
Nu știi să te informezi.
http://map.patriarhia.ro/

View Postpacopaco1967, on 04 martie 2018 - 20:30, said:

Posibil sa fie cateva dar in comparatie cu cladirile cu 3 turle ce sunt impanzite cu zecile de mii in toata tara parca numarul caselor de copii e insignifiant. Dar stii de ce nu ar construi prea multe ? Findca nu aduc bani ci se cheltuie  dar nu in folosul barbosilor. Au construit cateva case de copii doar asa sa ia  ochii naivilor si sa mai cotizeze la buzunarul lor. Cred ca BOR-ul e organizatia ce adaposteste cei mai multi hoti , urmatoarea organizatie fiind a penticostalilor.
Ca de obicei, bați câmpii.

#27
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Asta ar mai lipsi: Patriarhul sa fie premier :)).
Atunci erau alte vremuri, era monarhie, era alta constitutie. Regele totusi era mai luat in seama decat cum e azi luat in seama Klaus.
Fiecare sa ramana cu treaba lui, ca ne-au fost suficienti cati ani am stat cu unul care le facea pe toate.

#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDaculScoril0, on 04 martie 2018 - 16:58, said:

tocmai că m-am informat: nu-s nici azile, nici case de copii, sau dacă sunt sunt ridicol de puține.
te-ai informat gresit. Dupa ce vezi harta pusa de colegul de mai sus...in lumina noilor dezvaluiri, este ca biserica a facut de vreo 50 de ori mai mult in 28 de ani si cu bani mai putini decat statul roman?
Asa ca sa nu-mi spuna cineva ca exista un administrator al banilor in tara asta mai bun decat cel de la patriarhie.
Si atunci repet: daca ar veni cu un program de guvernare si ar zice ca in 4 ani va face 200 km de autostrada si 5 spitale...apoi sa fii sigur ca asa va face si inca la termen.
Ce si-a pus in cap, aia a facut, indiferent cat rahat am mancat noi prin media.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 13:46, said:


Si atunci repet: daca ar veni cu un program de guvernare si ar zice ca in 4 ani va face 200 km de autostrada si 5 spitale...apoi sa fii sigur ca asa va face si inca la termen.

Da, va reorganiza niște mănăstiri transformându-le în spitale iar autostrăzile le va face cu multe rugăciuni, către Ceruri...

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmario_bril, on 05 martie 2018 - 12:06, said:

Nu știi să te informezi.
http://map.patriarhia.ro/

tu glumești?
câteva sute de paturi/locuri în azil au vre-un fel de relevanță pentru o țară de dimensiunea României?

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 13:46, said:

te-ai informat gresit. Dupa ce vezi harta pusa de colegul de mai sus...in lumina noilor dezvaluiri, este ca biserica a facut de vreo 50 de ori mai mult in 28 de ani si cu bani mai putini decat statul roman?

suntem de acord cu toții că Statul Român n-a făcut nimic în ultimii 30 de ani. Cu ce te compari? 50x0=0

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postkroton, on 16 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Dat fiind situatia politica si economica dezastruoasa , e posibil ca PSD si PNL, care se feresc sa mai guverneze, sa propuna un guvern de uniune nationala  sub conducerea celui care reprezinta 87% din populatia Romaniei, adica romanii de religie ORTODOXA ?
Conform constitutiei, credeti ca este eligibil?


Ba si seamana intre ei. Ai zice ca Daniel e o Reincarnare a lui Cristea.
  Sunt ortodox dar nu ma simt reprezentat de un gunoi cu barba. Cred in Dumnezeu nu intr-un popa prefacut care demonstreaza ca preasfintia sa slujeste doar ochiul dracului.

Refuz sa cred intr-un popa, indiferent de popa. Niste prefacuti care cer bani in numele lui Dumnezeu. Daca asta e ortodoxia atunci nu sunt ortodox, nu am cerut si nici nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa fiu. Cand va scrie in Biblie ca trebuie sa dam bani la popa atunci o sa cred in popi. Pana atunci sunt niste cersetori prefacuti. Niste putori oridnare care folosesc religia ca sa isi adune averi. Nu are nici o treaba cu credinta.

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 13:46, said:

Si atunci repet: daca ar veni cu un program de guvernare si ar zice ca in 4 ani va face 200 km de autostrada si 5 spitale...apoi sa fii sigur ca asa va face si inca la termen.

Nu stiu cum sa iti explic eu tie..... dar daca fiecare guvern facea autostrazile din programul pentru care a fost votat partidul care il sustine cred ca si aia cu buda in fudul gradinii mergeau pe autostrada pana la buda sa se usureze.  Cred ca aveam vreo 10.000 de km de autostrada  cu 8 benzi pe sens plus cate 4 benzi de urgenta pe fiecare sens.
Cu program poate sa vina daca nu il respecta. Sa faca intai 200 de km de autostrada si 5 spitale in 4 ani si pe urma poate sa guverneze.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2018 - 13:40.


#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDaculScoril0, on 06 martie 2018 - 13:27, said:

tu glumești?
câteva sute de paturi/locuri în azil au vre-un fel de relevanță pentru o țară de dimensiunea României?
Câteva sute sunt nu de paturi, ci de așezăminte. :nonobad:
Lucru care, se pare că a depășit cu mult mai mult față de ceea ce a făcut Guvernul de 28 de ani încoace, deși era în sarcina acestuia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate