Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vizita premierului nipon in Romania

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Premierul Japoniei a facut azi o vizita oficiala in România. Prima vizita oficiala a unui Prim-Ministru al Japoniei in Romania. De plictiseala (intrucat nu a avut cu cine sa se intanleasca la Guvern) a vizitat Muzeul Satului.

Pentru cine nu stie, Japonia este a treia economie a lumii dupa SUA si China. Cat de prost sa fii ca sa dai cu piciorul unei astfel de oportunitati!!!

Edited by Patefon, 16 January 2018 - 15:15.


#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:15, said:

Cat de prost sa fii ca sa dai cu piciorul unei astfel de oportunitati!
Nu prosti, ci ticalosi:
1. Nu e de spaga, nu-i intereseaza
2. Nu vor sa ne asociem cu tari dezvoltate, pentru ca acestea nu-i suporta pe infractori.
3. Vor sa ne asociem doar cu oligarhii si regimuri cleptocratice dupa chipul si asemanarea lor.

#3
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
Asa si? Noi avem probleme cu doamna de la Videle si dumneata ne spui de nu stiu ce prim-minstru din Japonia? Japonia nu e Videle!

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Shinzo Abe, premierul Japoniei, avea programată o vizită la Guvernul României, marți. Anunțul a fost făcut în urmă cu mai bine de 10 zile, însă haosul de la Guvern a dus la ratarea acestei oportunități.
După ce PSD și-a demis, din nou, premierul, Shinzo Abe a renunțat să mai meargă la Palatul Victoriei. Va merge doar la Cotroceni, pentru o discuție cu Klaus Iohannis.
Rareș Năstase, corespondentul ProTV, scrie despre cât ne costă aceste bâjbâieli.
”Mă gândesc cum este văzut, la nivel diplomatic, un astfel de moment. Presupun că nici nu contează despre oficialul cărei țări e vorba. Dar e Japonia. Am văzut ce înseamnă cultura acestui popor. Şi vă spun că mi-e tare ruşine!

Shinzo Abe s-a gândit să vină şi în România, ca să discute despre posibile relaţii economice. Ar fi fost o vizită scurtă. Oficială, anunţată cu mult timp înainte, pe căi diplomatice. La fel cum a făcut la sârbi sau la Sofia, unde a fost primit corespunzător.

E un moment penibil, cartea noastră de vizită este în acest moment o interminabilă răfuială între găşti de partid. Ne dăm în stambă, de ne ştiu şi japonezii.
Japonia este considerată a treia putere economică a lumii.

Japonia e ţara unde e lipsă de respect să bagi cartea de vizită în buzunar, fără să o citeşti, în faţa celui care ţi-a lăsat-o.
E ţara în care miniştrii de la Transporturi îşi cer scuze, public, atunci când trenurile adună câte 2 sau 3 minute de întârzieri, anual.  

Premierul Shinzo Abe şi cei care îl însoţeau s-au trezit cu uşa închisă în nas la Guvern. I-a păsat cuiva?
Mi-e ruşine…

Rareș Năstase

http://stirileprotv.ro/romania-te-iubesc/rarec-nastase-despre-cum-a-fost-primit-shinzo-abe-in-romania-ne-dam-in-stamba-de-ne-c-tiu-c-i-japonezii.html#ziarecom

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:15, said:

(intrucat nu a avut cu cine sa se intanleasca la Guvern) a vizitat Muzeul Satului.

Las', ca poate-l primeste Mustata, impreuna cu Gabitza si Olgutza.
Si-l duc la peste, la Belina...

Edited by sylvius, 16 January 2018 - 15:24.


#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Dat fiind ca imparatul Japoniei nu paraseste teritoriul tarii vorbim de o vizita la cel mai mare nivel posibil. Ar fi trebuit primit cu onoruri militare.

Ne batem joc. Mi-e rusine ca-s român.

Edited by Patefon, 16 January 2018 - 15:26.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Norocul lui, altfel intra in depresie din cauza mitocanilor din guvern. Ce i-ar fi putut povesti Tudose? Istoria lui Terente?
Sa zica mersi si sa-si vada de drum...

Chiar... daca postul de prim-ministru tot e liber, n-am putea sa i-l oferim?

Edited by danvlas, 16 January 2018 - 15:29.


#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,097
  • Înscris: 03.07.2008

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Dat fiind ca imparatul Japoniei nu paraseste teritoriul tarii vorbim de o vizita la cel mai mare nivel posibil. Ar fi trebuit primit cu onoruri militare.

Ne batem joc. Mi-e rusine ca-s român.

A fost primit de doi secretari de stat. Mai mare rusinea.

O vizita fructuoasa ar fi insemnat niste investitii consistente, investiti pe care psdul nu le poate controla / spagui / parazita... Mai bine sa se tavaleasca romanii in chinurile saraciei decat asemenea investitii care nu genereaza spaga si contracte oneroase.

#9
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Aiureala...parca nu stia respectivul premier japonez ca nu mai are omolog la Bucuresti...putea sa anuleze calatoria de aseara, dar a venit cu alt scop. Personal.Posted Image

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Buna ziua dragi telespectatori. Va prezentam un scurt rezumat al vizitei preimierului nipon in Romania:

[ https://i.imgur.com/mkhFnmC.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


... si acum meteo!

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Si asa ambasadele cârâie, la ce naiba sa-l primim? Las ca le aratam lor, mama lor la toti!

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
baga-mi-as toata katana in pesedeu si in mortii lor (politici) de imbecili!

#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:15, said:

Cat de prost sa fii ca sa dai cu piciorul unei astfel de oportunitati!!!

Ce oportunităţi ?

România e o ţară săracă economic. Premierul Japoniei face un turneu în Serbia, Bulgaria şi România, adică în ţări care, în perioada comunistă aveau legături strânse cu regimul din Coreea de Nord. Prin aceste ţări, Japonia speră să intre pe un drum de comunicare cu cineva din preajma lui Kim Jong Un.

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Repede venira spalatorii de infractori sa ne arate cum nu avem noi nevoie de strainii cei rai.

#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:26, said:



Ne batem joc. Mi-e rusine ca-s român.
Imi pare rau s-o spun dar asta am vrut sa scriu si eu.


Bai nene daca nu vine urgent la putere o diktatura militara sau ceva pe acolo am impresia ca mai avem 2-3 generatii si ne ducem pe phula.
Definitiv.

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Patefon, on 16 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Ne batem joc. Mi-e rusine ca-s român.

Noi ne batem joc ?
Cu ce ne batem, noi, joc ?...

Tara asta a fost o bataie de joc de la un capat, la celalalt, de 30 de ani incoace si mai bine.

Ma rog, tara...

Poporul, nu tara.
Tara in sine nu are nici o vina, decat faptul ca suporta pe teritoriul ei, o populatie de calitate indoielnica, cu moravuri si mentalitati dubioase, care si-a batut joc sistematic de tot si toate, furandu-si mereu, caciula.

Calitatea e ultraminoritara.

In treij' de ani, ar fi trebuit sa evoluam. Macar democratic, daca spiritual nu se punea problema...
Insa totul a fost doar aparent - in fapt, am regresat mereu...

Azi, cautam solutii rapide si miraculoase, cand ele au disparut demult...
Am pierdut cam toate trenurile, din cauza noastra.
Acum stam in gara si fluieram a paguba, uitandu-ne, tamp, la ce se intampla cu noi...

Edited by sylvius, 16 January 2018 - 15:37.


#17
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 lupini, on 16 ianuarie 2018 - 15:33, said:



Ce oportunități ?

.....

Un TGV Constanta - Bucuresti - Sibiu - Cluj - Oradea

#18
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 lupini, on 16 ianuarie 2018 - 15:33, said:



Ce oportunități ?

RomĂąnia e o țară săracă economic. Premierul Japoniei face un turneu Ăźn Serbia, Bulgaria și RomĂąnia, adică Ăźn țări care, Ăźn perioada comunistă aveau legături strĂąnse cu regimul din Coreea de Nord. Prin aceste țări, Japonia speră să intre pe un drum de comunicare cu cineva din preajma lui Kim Jong Un.
Gresit, tu ai impresia ca japonezii aia chiar sint idioti ?
Plm, la atita timp de la caderea comunismului mai
traiesc oameni care sint tovarasi cu Cacanaria de Nord ? Probabil ca da, cu perfuzii in nas.

Edited by lil debul, 16 January 2018 - 15:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate