Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Docking station HP t5730w

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
Bună ziua!
Cine îmi poate spune cum pot calcula parametrii unui calculator pe care vreau să-l ridic ca server? La el urmează a fi conectate 24-30 Docking stations HP t5730w.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
?????????????????????????????????????????????????
Cum adică să calculezi parametrii ?
Cum conectezi docking station-uri la un server ?
HP t5730w nu e docking station.

E din gama HP Compaq Thin Client

Ce anume vrei să faci ? Mai exact puțin ?

#3
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
am 30 de HP t5730w cu memory flash de doar 2gb, și vreau să le conectez la un server. Cam ce parametri ar trebui pentru server?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
ĂĂĂĂ ?

De ce să le conectezi ? Ca să ce ?

#5
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
pentru ca sa fie introduse  intr-o retea anume si a se folosi un grup de oameni cu documentatie secreta!

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi dacă vrei o rețea nu ai nevoie de server. Ai nevoie de switch.

Zicea un coleg pe aici că dacă vrei ceva e bine să ne spui ce vrei. Nu să ghicim noi.

Attached File  retea.jpeg   3.66K   2 downloads

și bam ... rețea

După care o securizezi dacă ai documente secrete.
Deși dacă ai documente secrete nu lași treijde inși să le vadă.
Că o pui de un nou WikiLeaks

Edited by exceswater, 16 January 2018 - 15:21.


#7
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
ideea este ca aceste HP t5730w au o memorie de doar 2 Gb fapt care nu imi permite sa instalez  un sistem de operare normal si nici programele care mi-ar trebui! de asta si miam  imaginat ca ar trebui ridicat un server  la care sa fie conectate aceste calculatoare!

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai că e ceva mai complicat.
HP Compaq t5730w Thin Client offers flexibility and power. It comes with a customizable Windows Embedded Standard or Linux operating system with local application support, full-featured browser, media player, and broad peripheral support.
Ai 30 de chestii din acestea.
În funcție de ce vrei să faci cu ele, afli dacă se poate.
Dacă se poate, ăstea au probabil nevoie de server cum ai zis (mea culpa, aveam impresia că sunt gen mini pc, dar e altceva).
Serverul ăla se configurează.

Hai invers.
Fără să dai detalii despre documente, ce anume vrei să faci ?
Vedem după dacă se mulează echipamentul pe care îl ai pe cerințe.

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Thin clientul are so  pe cei 2 g ram , dar cu el poti virtualiza o parte din aplicatii de pe server  si tot acolo virtualizezi un spatiu de stocare.
In primul rand serverul trebuie sa faca fata la o retea gigabite si sa fie capabil de cel putin 30 conexiuni rdp sau vnc in primul rand , apoi urmeaza solutia de bk, securitatea si regulile de acces
La 30 de posturi  cauta un server dedicat acestui lucru  tot de la hp , eu recomand chiar doua
http://store.diskles...com/700002.html

Edited by ciine, 16 January 2018 - 15:50.


#10
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
Aceste 30 HP t5730w să fie interconectate între ele, dar la bază să fie un server pe care să stochez toate documentele, să pun antivirus, poștă etc. Să pot monitoriza toți utilizatorii.

Aceste HP t5730w este o donație...
RAM 4Gb
Memorie de stocare (HDD)-2Gb

dar ce parametri?) aproximativ

Edited by Maximtiltu, 16 January 2018 - 15:37.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMaximtiltu, on 16 ianuarie 2018 - 15:45, said:

Aceste 30 HP t5730w să fie interconectate între ele, dar la bază să fie un server pe care să stochez toate documentele, să pun antivirus, poștă etc. Să pot monitoriza toți utilizatorii.

Aceste HP t5730w este o donație...
RAM 4Gb
Memorie de stocare (HDD)-2Gb

dar ce parametri?) aproximativ

Sunt o donație că sunt mai multe.
Atenție cu monitorizarea aia. Că nu ai voie să îi citești omului poșta electronică, e mai cu schepsis aici.
Decât să îl șpionezi pe utilizator, mai bine nu îi dai voie la diverse. E mai sigur.

Ca să pui poștă pe ele trebuie internet. Odată ce ai internet la revedere securitate.
Vrei de fapt să faci un fel de NetCafe ?

Edited by exceswater, 16 January 2018 - 15:51.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu , ce vrea el e perfect valabil,
In primul rand ce SO au instalate , win sau linux  , in functie de asta alegi serverul si SO pt server
Specificatiile unuia original il gasestoi pe net , ti-am pus si un link  ca model pt cca 15 unitati , orice e mai dotat de atit e indicat
In internet iese numai serverul  pe care setezi fireware cu reguli stricte de intrare iesire  atit pe wan cit si pe lan, stocarea de bk se poate face si in cloud

Edited by ciine, 16 January 2018 - 16:01.


#13
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
Pe mine mă interesează ce parametri ar trebui să fie la calculatorul pe care îl vom folosi ca server, ieșire la internet nu va fi, poșta va fi doar între ei pentru evitarea folosirii stickurilor

Win XP

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMaximtiltu, on 16 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Pe mine mă interesează ce parametri ar trebui să fie la calculatorul pe care îl vom folosi ca server, ieșire la internet nu va fi, poșta va fi doar între ei pentru evitarea folosirii stickurilor

Win XP
Nu am avut niciodata unul in mana , am folosit numai thin client in automatizari si aplicatii industriale sau chestii domestice .
Pt xp probabil ca e nevoie de un win server 2003  . Cauta specificatiile la un hp proliant gen 7 sau mai mare,  sa nu ai probleme
https://h20195.www2....cname=c04199811

Edited by ciine, 16 January 2018 - 16:21.


#15
Maximtiltu

Maximtiltu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.12.2017
Mulțumesc pentru ajutor!

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
sistemele astea se folosesc de fapt ca clienti pentru masini virtuale citrix. tie iti trebuie un server citrix... da' cred ca mai bine le donezi si tu cuiva care stie ce sa faca cu ele. daca vrei neaparat sa le folosesti, incepe sa citesti despre xen desktop. dar sa nu te astepti sa fie ieftin.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Folosim cateva mii de Thin Clienti.
Sub CITRIX, adevarat, dar au un FLASH pe care este instalat SO-ul si ce mai trebuie(diverse drivere locale)
Toate aplicatiile se acceseaza si ruleaza pe o FERMA de servere. Documentele personale se regasesc pe un(mai multe) STORAGE.
Indiferent de pe ce terminal te loghezi in retea, vei avea aceleasi aplicatii si documente personale la dispozitie.
Utilizarea TC-urilor este un capitol aparte si trebuie gestionata de oameni care stiu cu ce se mananca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate