Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Probleme sunet antena1,3,ZU TV grila FREE sat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rorschach_AI

rorschach_AI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2018
Buna ziua,recent am achizitionat serviciul FREE sat care a fost activat pe o cartela TVR.Totul a decurs ok,am introdus frecventele pt programele respective,am receptionat programele,decodarea se face ok fara probleme,in schimb nu am sunet de nici o culoare la antena1,3,zu tv.Am incercat sa ma joc cu setarile receiver-ului(mentionez ca detin un TECHNISAT DIGIT hd8-s).In schimb celelalte programe au sunet.Antena International are sunet,fiind pe aceeasi frecventa 11131 v 16593 EW2 16.0 est,ceea ce este destul de dubios pentru mine,si confuz.Daca cineva care detine acest serviciu poate sa imi confirme daca are sau nu sunet pe acele programe mi-ar fi de un enorm ajutor.Multumesc anticipat!

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,177
  • Înscris: 27.06.2007
problema e la tine; incearca cu alt receptor dvb-s2 (hd)
e frecventa oficiala a grupului Intact de pe care operatori de cablu preiau transmisia antenelor (nu ar mai fi avut nimeni sonor)

#3
rorschach_AI

rorschach_AI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2018

View PostSTARTREK1, on 16 ianuarie 2018 - 18:07, said:

problema e la tine; incearca cu alt receptor dvb-s2 (hd)
e frecventa oficiala a grupului Intact de pe care operatori de cablu preiau transmisia antenelor (nu ar mai fi avut nimeni sonor)

Multumesc de raspuns,momentan nu detin alt receptor dvb-s2,probabil o sa fie nevoie sa cumpar.Ma interesa daca actuala problema e cauzata de software-ul receiver-ului sau ceva legat de partea hardware.Mi se pare destul de ciudat ca restul canalelor sa aibe sunet iar cele mentionate mai sus nu au deloc.

#4
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Ai nevoie de un decodor care sa stie AAC pe partea de sunet.

Edited by flobuc, 16 January 2018 - 20:19.


#5
rorschach_AI

rorschach_AI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2018
Am observat ca in dreptul la programele urmatoare :

antena 1,antena stars,antena 3,happy channel,ZU tv este trecut cu rosu Ro AAC exceptie facand Antena International. (Sursa: lyngsat.com)

E clar,e nevoie de receiver care stie sa decodeze AAC,habar nu am cand au trecut respectivii aceste programe la format audio ACC,stiu cand erau aceste programe la liber le decodam cu o conserva de hyundai de la digi,dar asta fiind acum cativa ani.
In fine,multumesc de lamurire,o sa revin daca e cu intrebari despre un receiver potrivit pt a solutiona problema mea.O zi buna!

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vrei sa iti spun sugestia mea....
daca vrei sa iti iei receiver, ia unul combo (dvb-t2/c/s2), ca sa il poti folosi macar 5 ani de acum incolo. ia unul care suporta HEVC, ca nu se stie cand schimba astia standardul la dvb-t2. de asemenea, sa aiba slot pentru CAM.
iti spun sa iti iei combo din cauza ca nu stii de ce vei avea nevoie pe viitor.

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,217
  • Înscris: 22.02.2017
Bun sfat da rich1974. HEVC obligatoriu ;).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate