Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

card blank

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
salut...sper ca postez in aria corespunzatore. n-am idee unde ar trebui
cand merg sa platesc factura la RDS, aduc doar acel cod de bare rupt de pe o factura....
as dori sa il am impregnat pe un card facut de mine/personalizat

nu stiu cum sa intreb, dar pot undeva sa fac un card la comanda cu acel cod impregnat pe el?
la un deastea de xerox sau de ceva?
cat m-ar costa? nu neaparat alb sau alta culoare, ci cu un peisaj si peste sa fie acel cod
intelegeti ideea

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Comenzile de acest gen se dau direct la furnizorii din localitatea Ramnicu Valcea.Nu prin forum.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
ciudata ideea ta, insa, acel cod de bare pe care il duci tu lunar la casierie este in fiecare luna altul....ce zici, faci un card in fiecare luna?
adica tie ti se pare ca e liniuta linuta...insa este o criptare a informatiilor din factura (cod abonat, suma de plata, luna etc)...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostStefanLiviu, on 16 ianuarie 2018 - 14:03, said:

nu stiu cum sa intreb, dar pot undeva sa fac un card la comanda cu acel cod impregnat pe el?

Nu iti faci mai bine un cont in Digicare sa achiti pe net, cu cardul bancar, decat sa umbli dupa tine cu codul de bare (Semnul Fiarei) ??

Compania inutila ENEL a trimis prin posta astfel de carduri cu cod de bare care identifica clientul... N-am folosit niciodata asa ceva, pentru ca platesc numai si numai pe net.

Edited by rosix, 16 January 2018 - 14:11.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acel cod de bare e același de fiecare dată? E un fel de cod de abonat, nu ține de factura respectivă ?

Din ce știu eu, nu e nevoie de fapt de nimic, doar numele și adresa.
Dacă ții tu neapărat, te duci la un copy shop sau gen, unde fac stickere, ti-l scanează, îl printează pe autocolant și îl lipești pe orice.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Ia aplicatia Virtualcards daca ai un smarphone: https://www.virtualc...-functioneaza-3

Bagi acolo codul de bare sau il scanezi si iti ramane in telefon. Apoi cand te duci sa platesti, doar iti scaneaza ecranul telefonului.
Asta daca e acelasi cod de bare in fiecare luna.

Edited by bai3tzash, 16 January 2018 - 14:12.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci tu vrei sa ai imprimat codul de bare de pe factura? Pai, pe fiecare factura se genereaza un cod unic de bare, deci s-ar putea sa iti fie inutil. Daca pe factura apare un cod de bare pentru client, te-ar putea ajuta in sensul ca la POP Digi sa scaneze dupa codul de client si sa incaseze de la tine. REPET: doar in cadrul unitatilor Digi vei putea folosi codul de client (este aferent unei baze de date interne, teoretic indisponibila altora).

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De ce să plimbi poza aia după tine, dacă oricum plătești la RDS, că acolo spui numele și poți plăti ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbai3tzash, on 16 ianuarie 2018 - 14:12, said:

Bagi acolo codul de bare sau il scanezi si iti ramane in telefon. Apoi cand te duci sa platesti, doar iti scaneaza ecranul telefonului.

Daca tu crezi ca duamnele de la Posta au pregatirea si echipamentele necesare sa scaneze un smartphone... te inseli amarnic...  Plus ca ti-l pot scapa pe jos oricand...

#10
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Mare ti-e gradina Doamneee, vrea sa faca card cu un cod unic de plata sa plateasca de mai multe ori. Sa pui si poza cu tine sa vada lumea "minunea"

Edited by pascali_daniel, 16 January 2018 - 14:18.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostStefanLiviu, on 16 ianuarie 2018 - 14:03, said:

cat m-ar costa? nu neaparat alb sau alta culoare, ci cu un peisaj si peste sa fie acel cod
intelegeti ideea

Hai sa-ti vand un pont.  Daca esti din Bucuresti sau ai magazin Decathlon in orasul tau, iti poti crea un card de fidelitate cu imagine personalizata, pe care mai apoi sa te duci sa-l ridici din magazin.
Asa ca... inloc sa incarci dealuri si vai in acea imagine personalizata, de pe fata cardului, incarci un cod de bare inconjurat de dealuri si vai... Codul de bare Decatlon e inscriptionat pe spatele cardului deci nu o sa te incurce.

Bingo!

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite cumperi un așa ceva

Attached File  card.jpg   13.23K   7 downloads

Te duci la o firmă de publicitate. Ăia fac un sticker și îl lipești pe ăsta. Ai și cod ai și stickul cu tine.
Nu mai fiți răi.
E bun și cardul ăsta.
Dacă nu știi cum te cheamă.

Sper că nu întrebi voalat despre cum să faci un card bancar.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
M-am uitat pe factura RDS si are cod personalizat pentru fiecare factura, nu un cod de client pe care sa-l poti inscriptiona pe un card. Iar codul ala de client oricum il poti nota undeva ca e in 8 cifre.

#14
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
multumesc de atatea raspunsuri dar acel cod il folosesc de multe luni...
sa mai detaliez putin situatia mea...
eu platesc la puncte dealea de plata de prin magazine....
si aduc acel cod lung....care incepe cu codu client am vazut
primesc factura rds doar pe email asa am optat
si verific lunar acolo online si apar platite nu e incurcatura

vreau sa imi fac card gen cum e ala primit prin posta de la gaze
la gaze cand platesc prezint cardu lor cu codu lor

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostStefanLiviu, on 16 ianuarie 2018 - 14:35, said:

vreau sa imi fac card gen cum e ala primit prin posta de la gaze
la gaze cand platesc prezint cardu lor cu codu lor

Da mai.. .fa sa fie mai multe, eventual de culori diferite... Nu ti-e mai simplu pe net?

#16
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrosix, on 16 ianuarie 2018 - 14:37, said:

Da mai.. .fa sa fie mai multe, eventual de culori diferite... Nu ti-e mai simplu pe net?
salariul nu vine pe card si deasta nu are rost metoda care o spui

edit: nici pe telefon sa am poza cu codu nu e bine ca poate am telefonu descarcat.

Edited by StefanLiviu, 16 January 2018 - 14:42.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Intra aici, pune codul de cifre de pe hartie, genereaza, print pe hartie, decupeaza, lipeste-l pe un pastic de dim. cardului si gata..
http://online-barcode-generator.net/

Attached File  Untitled.jpg   96.91K   13 downloads

Edited by crokodilu, 16 January 2018 - 15:03.


#18
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Exista ceva asemanator la Enel. Un card cu codul de client, ce se poate folosi la bancomatele de plata. Scanezi codul si iti spune ce facturi ai si cat ai de platit. Cardul ramane acelasi, este codul de client, nu codul facturii. Ar fi o idee buna sa faca si RDS asa ceva, dar la cat de ieftini/zgarciti sunt, nu cred ca vor face.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate