Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alternative pentru FitBit Flex2 (baterie mai buna)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Folosesc Fitbit de peste 3 ani, mai intai Flex, apoi am facut upgrade la Flex 2. Unul dintre lucrurile care nu m-au multumit niciodata a fost bateria, la ambele modele avand o durata de 4 zile sau mai putin, se pare ca Flex 2 este chiar ceva mai slab decat Flex, de inteles luand in considerare dimensiunile. La vremea respectiva nu prea aveam de ales, dar se pare ca acum sunt zeci de alte modele care nu erau disponibile acum 2 ani. O alta hiba e cat dureaza sa se incarce...cam 3 ore sau chiar mai mult via USB (acasa il conectez via un incarcator de baterii care are si port USB cu amperaj mai mare si se incarca in 1-1.5 ore, dar ce cele mai multe ori il incarc la birou)

Imi place f. mult cat de mic e Flex 2 si cum se muleaza pe incheietura mea firava Posted Image dar in acelasi timp, nu inteleg ce i-au impiedicat sa mareasca dimensiunile cu 5-10%, lucru care ar fi garantat probabil o baterie care sa tina o saptamana in loc de 4 zile. De multe ori uit sa-l incarc la timp, chiar daca am si la birou, si-acasa cumparat incarcator separat, asa ca ma gandesc sa renunt complet la Fitbit si sa trec la altceva...dar ce?

Am citit despre Xiaomi Mi Band 2, impresionant cat tine bateria, dar e multe prea mare, am vazut un video cu ambele modele, (Flex 2 vs. acesta) si e cam de 3 ori mai mare se pare Posted Image , chiar si pe incheietura de barbat pare mai degraba ceas in toata regula decat activity band.

Asadar, ce alternative am? Sper sa gasesc ceva cu o interfata/app similar cu cel de la Fitbit (adica simplu si intuitiv), functiuni similare, sa fie rezistent la dus asa cum e Flex 2, si sa fie slim/subtire.

Multumesc de sfaturi.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
MiBand 1 nu iti place? E mult mai mic ca 2, tine vreo 40 de zile, fata e de metal, nu se zgarie.

#3
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2018 - 13:42, said:

MiBand 1 nu iti place? E mult mai mic ca 2, tine vreo 40 de zile, fata e de metal, nu se zgarie.
E mult mai mic ca Mi Band 2, dar totusi mult mai mare decat Fitbit Flex 2.

Nu am nevoie chiar de 40 zile, m-as multumi cu 7-8, adica sa-l incarc in fiecare saptamana in loc de lunea si joia Posted Image

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
MiBand 1 e ieftin, tine de uiti sa il mai incarci, e rezistent. Sunt ceva avantaje.

#5
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2018 - 16:46, said:

MiBand 1 e ieftin, tine de uiti sa il mai incarci, e rezistent. Sunt ceva avantaje.

Stiu, da uitandu-ma in magazin la modele  Surge sau Charge spre exemplu, mi s-au parut mari/incomode, iar aceste Mi Band 1/2, par poate chiar mai mari. Ca sa intelegi, circumferinta incheieturii mele este aprox. 12cm Posted Image , așadar....orice chestie arată mult mai mare pe încheietura mea.

De-asta imi place marimea Flex 2, mult mai mult decat Flex 1, pentru că e....pe mărimea mea Posted Image

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pune bratara la glezna :). Eu am incercat, dar cureaua e prea mica.

#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postlucifer76, on 16 ianuarie 2018 - 18:15, said:

Pune bratara la glezna Posted Image. Eu am incercat, dar cureaua e prea mica.

Haha...la asta nu m-am gandit...acum iarna probabil ar mai merge, desi imi place sa port si iarna rochii....dar vara? O sa creada lumea ca sunt eliberata conditionat! Posted Image Posted Image

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Razi tu, razi, dar masoara PASII mai bine asa, nu confunda scrisul la birou cu alergare :) Eu am vrut pentru bicicleta sa o pun la glezna pentru ca la mana nu reactiona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate