Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caloriferul se incalzeste doar pe jumate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
se inchide turul si se aeriseste pana se incalzeste caloriferul cu apa de pe retur, apoi se inchide returul si se deschide turul, se aeriseste iar, apoi se inchide aerisitorul si gata

#20
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 DragosMK3, on 16 ianuarie 2018 - 00:31, said:


Nu am mai vazut calorifere cu 2 robinete. Cel de retur e pentru golire?
Dacă ai nevoie să schimbi caloriferul ce faci?
Oprești agentul termic din subsol,privänd pe ceilalți locatari de confortul căldurii?
Așa izolezi caloriferul cu pricina prin închiderea celor doi robineți(tur-retur)schimbi caloriferull,deschizi robineții și încerci să te bucuri că ai și tu căldură.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 DragosMK3, on 16 ianuarie 2018 - 00:31, said:

Nu am mai vazut calorifere cu 2 robinete. Cel de retur e pentru golire?
Lasa, nu te necaji, pana cand vei deveni major, ai sa vezi.
Caloriferul nu e bidon ca sa-ll golesti tot pe unde il umpli.Iar turul e ca sa intre apa in el si returul ca sa iasa din el apa care intra prin tur.
Iar daca nu se incalzeste in partea de jos, e pentru ca sta prea mult apa in el si se raceste prea mult. Cauze: robinet de retur defect, teava de retur infundata,....

#22
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Coloana de retur a blocului are aer. Trebuie aerisit de vecinul de la ultimul etaj. Asta dacă nu cumva a tăiat-o.

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
caloriferul este vechi?
sa nu ai probleme la el

#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Nu e de la calorifer, posibil sa fie coloana de retur infundata pe undeva pe verticala sau pe orizontala. Inchide robinetul de tur si incearca aerisirea pe retur, daca nu vine apa fierbinte ai un indiciu ca este infundat returul si posibil ca circulatia sa fie ingreunata si apa sa se raceasca pe traseu.

Edited by aris86, 16 January 2018 - 09:58.


#25
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Cheamă un instalator sa Îți facă aerisirea pe retur. Dacă e țeavă de otel...canci! Dacă e țeavă tip henco desfaci puțin piulițe de la retur pana iese doar apa, fără sa mai fâșie cu aer. Sau erisesti Cum ți s a recomandat , anterior, pe rand tur/retur. Dacă ești la penultimul etaj și deasupra nu locuiește nimeni...vei păți acest lucru la fiecare intervenție care golește instalația. Stau la ultimul etaj și știu Cum era când eramă branșat la încălzirea centralizata. Vagoane de apa am scos sa aerisesc coloanele...pana am pus centrala!

#26
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Salut

Aceeasi problema cu initiatorul am avut si eu la un bloc vechi, la un calorifer de fonta de vreo 140 de kg. Vara, cand instalatia era golita, am montat robineti de trecere langa coloana, am schimbat tevile de conectare de 3/8, pe tur si retur, si cu greu am putut muta caloriferul intr-o baie pentru a-l curata. A iesit mal, nisip, moloz, tot ce se stransese timp de 40 de ani. Cu toate astea nu am putut elimina piatra depusa pe primul element. Dupa ce l-am curatat, am montat aerisitor pe stanga sus si robinet de golire, stanga jos.
Aceste calorifere vechi erau conectate la instalatie, pe o singura parte, pe dreapta. Turul sus si returul jos. Pe stanga erau elementii blocati si depunerile stranse din mezozoic Posted Image

Iarna, cu toate ca primul element din stanga era caldut, ceilalti duduiau si temperatura in dormitorul cu pricina a crescut cu vreo 6 grade, fata de anul anterior.
Nu va mai zic ca a trebuit sa folosesc o cheie de 2 toli si arzator, pentru a desface capacele acelea si a monta aerisitor.
A fost munca, insa a meritat.

Sper ca v-a fost de folos postul

Edited by sonnydellmarco, 16 January 2018 - 10:19.


#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Tu spui cu aeristoare automate caloriferul frige mai tare?

#28
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 aris86, on 16 ianuarie 2018 - 10:27, said:

Tu spui cu aeristoare automate caloriferul frige mai tare?
Am pus aerisitor automat la un calorifer de tip port prosop, in care ajungeau bule de aer (locuiam la un etaj superior) si se auzea cum galgaia. In rest, nu se justifica investitia, e cam scump.

#29
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013

 aris86, on 16 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Nu e de la calorifer, posibil sa fie coloana de retur infundata pe undeva pe verticala sau pe orizontala. Inchide robinetul de tur si incearca aerisirea pe retur, daca nu vine apa fierbinte ai un indiciu ca este infundat returul si posibil ca circulatia sa fie ingreunata si apa sa se raceasca pe traseu.

Am incercat, am inchis robinetul de tur am deschis de retur si s-a racit de tot caloriferul, vine apa rece pe retur, apoi am dat drumul la tur am observat ca s-a incalzit mai jos de jumate aproape pana jos, acuma e fierbinte pana la jumate si de la jumate in jos iar tot mai rece dar acum si ultima teava e calduta, pe tur vine apa fiarta, in camera nu poti sta trebuie deschis geamul asa caldura da dar in bucatatie nu, e pe alta coloana in bucatarie pe alte tevi nu pe alea din camera.

 SILE802002, on 16 ianuarie 2018 - 09:58, said:

Cheamă un instalator sa ĂŽți facă aerisirea pe retur. Dacă e țeavă de otel...canci! Dacă e țeavă tip henco desfaci puțin piulițe de la retur pana iese doar apa, fără sa mai fâșie cu aer. Sau erisesti Cum ți s a recomandat , anterior, pe rand tur/retur. Dacă ești la penultimul etaj și deasupra nu locuiește nimeni...vei păți acest lucru la fiecare intervenție care golește instalația. Stau la ultimul etaj și știu Cum era când eramă branșat la Ă®ncălzirea centralizata. Vagoane de apa am scos sa aerisesc coloanele...pana am pus centrala!

Da, stau exact la pen ultimul etaj, deasupra mea sta cineva in chirie din cate stiu eu si are calorifere dinalea vechi. Caloriferele mele sunt noi iar ala cu pricina e ala tip cu linii pt suport prosop sau ma rog, cum so numi.

Edited by Revers20, 16 January 2018 - 12:03.


#30
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Cheam un instalator sa ti le aeriseasca, sa nu faci vreo greseala si sa provoci inundatie.

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 sonnydellmarco, on 16 ianuarie 2018 - 10:15, said:

Salut

Aceeasi problema cu initiatorul am avut si eu la un bloc vechi, la un calorifer de fonta de vreo 140 de kg. Vara, cand instalatia era golita, am montat robineti de trecere langa coloana, am schimbat tevile de conectare de 3/8, pe tur si retur, si cu greu am putut muta caloriferul intr-o baie pentru a-l curata. A iesit mal, nisip, moloz, tot ce se stransese timp de 40 de ani. Cu toate astea nu am putut elimina piatra depusa pe primul element. Dupa ce l-am curatat, am montat aerisitor pe stanga sus si robinet de golire, stanga jos.
Aceste calorifere vechi erau conectate la instalatie, pe o singura parte, pe dreapta. Turul sus si returul jos. Pe stanga erau elementii blocati si depunerile stranse din mezozoic Posted Image

Iarna, cu toate ca primul element din stanga era caldut, ceilalti duduiau si temperatura in dormitorul cu pricina a crescut cu vreo 6 grade, fata de anul anterior.
Nu va mai zic ca a trebuit sa folosesc o cheie de 2 toli si arzator, pentru a desface capacele acelea si a monta aerisitor.
A fost munca, insa a meritat.

Sper ca v-a fost de folos postul
asta că ești harnic..., io - leneșul - dădeam 300 lei pe alt calorifer...

#32
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 gushpi, on 16 ianuarie 2018 - 12:51, said:

asta că ești harnic..., io - leneșul - dădeam 300 lei pe alt calorifer...

E un hobby. Insa unul de fonta de dimensiunile acelea, e cu mult peste 300 RON.

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 sonnydellmarco, on 16 ianuarie 2018 - 10:44, said:

Am pus aerisitor automat la un calorifer de tip port prosop, in care ajungeau bule de aer (locuiam la un etaj superior) si se auzea cum galgaia. In rest, nu se justifica investitia, e cam scump.
[ http://www.utilul.ro/continut/produse/7301/540/supapa-aerisire-automata-12_7301_1_1361812625_10449.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images2.imgbox.com/6c/5b/xRfPncRl_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este recomandat sa montam cate un aerisitor automat pe fiecare calorifer sau la capatul coloanei, mai ales la etajele superioare ale blocului.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 16 January 2018 - 18:58.


#34
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010

 Revers20, on 16 ianuarie 2018 - 11:59, said:



Am incercat, am inchis robinetul de tur am deschis de retur si s-a racit de tot caloriferul, vine apa rece pe retur, apoi am dat drumul la tur am observat ca s-a incalzit mai jos de jumate aproape pana jos, acuma e fierbinte pana la jumate si de la jumate in jos iar tot mai rece dar acum si ultima teava e calduta, pe tur vine apa fiarta, in camera nu poti sta trebuie deschis geamul asa caldura da dar in bucatatie nu, e pe alta coloana in bucatarie pe alte tevi nu pe alea din camera.



Da, stau exact la pen ultimul etaj, deasupra mea sta cineva in chirie din cate stiu eu si are calorifere dinalea vechi. Caloriferele mele sunt noi iar ala cu pricina e ala tip cu linii pt suport prosop sau ma rog, cum so numi.

În acest moment nu prea ai ce sa faci. Problema vine din doua cauze, fie țeavă de retur e înfundată pe orizontală la tine în casa sau pe verticala la etajele inferioare. Trebuie sa mergi din apartament în apartament pe coloana ta și sa întrebi oamenii, fiind cam reticenți, cu greu vei obține acces. Bafta!

P.S. Blocul din ce an este?

Edited by aris86, 16 January 2018 - 22:08.


#35
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

 xmanyacs77, on 16 ianuarie 2018 - 05:56, said:

Eu am aerisit caloriferele din apartament in acest fel:

1. Am inchis robinetul de la teava tur.....am lasat robinetul de la retur deschis.......am deschis aerisitorul si am lasat sa curga pana a iesit apa fara aer.

2. Am deschis robinetul de la teava tur.....am inchis robinetul de la teava retur......am deschis aerisitorul si am lasat sa curga pana a iesit apa fara aer.

3. Am deschis ambele robinete tur+retur si am inchis aerisitorul.......acum caloriferele sunt fierbinti complet.Posted Image

*Procedura este recomandata de inginerii de la RADET.
Stii tu ceva dar nu stii bine...la caloriferele si tevile de la radet probabil e alta treaba, alta presiune in instalatie, mult mai mare decat la centralele de apartament. In primul rand turul se aeriseste de prima data, nu la urma, cum zici tu ca la sfarsit ai deschis si turul si ai mai aerisit putin, dupa care abia dupa aia ultimul pas a fost si deschiderea returului. NU!
Procedura "ca la carte" e urmatoarea: la inceput inchizi ambii robineti, tur si retur, apoi deschizi aerisitorul ca sa scoata aer si apa de pe tur (presiunea de pe tur sa se echilibreze). Apoi dai drumul usor returului, cu turul inchis in continuare, pana cand apa de pe retur impinge aerul aflat in partea de sus  (daca a mai ramas), in afara. Apoi dupa ce apa curge lin fara aer inchizi aerisitorul (returul e deja deschis, ca l-ai aerisit, da?), si abia la final, ultimul pas e deschiderea completa a turului (sau daca ai cap termostatat pana la gradatia dorita)! Tu nu mai ai de ce sa aerisesti si turul la final, fiindca se face aerisirea lui la inceput, iar la sfarsit daca mai ramane aer va fi impins de catre presiunea din retur in afara! Nu mai are rost sa aerisesti turul la final din moment ce d epe retur iti vine doar apa lina, fara aer!
La aerisitor dai drumul o singura data, cu robinetii inchisi, cat timp cu cealalta mana deschizi returul, atunci si doar atunci, pana mai iese aer (daca mai este)!

#36
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Nu a observat nimeni ca acel calorifer e legat gresit? Ca este vorba de calorifer port prosop, se leagă doar jos, tur-retur.
Sus rămâne doar aeristorul. Normal că dacă legi turul sus, apa caldă va fugi pe drumul cel mai scurt spre retur, prin primii elemenți. Dacă o bagi pe jos, fiind mai ușoară decât apa rece  se ridică pana sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate