Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

programatori - cum va simtiti facand ceva... veleitar?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
pai recunostinta publicului neinformat este mai mult sau mai putin nula.
Iar neinformati ( sau inafara publicului tinta ) sunt destui, si de obicei sunt mai galagiosi.

Edited by MarianG, 18 January 2018 - 00:36.


#38
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
eu nu am dileme de genul asta, lucrez pentru bani nu pentru glorie. e adevarat ca am inceput din pasiune, dar cu timpul se mai schimba prioritatile :)

#39
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009
Intr-o tara dezvoltata ai 70% din oameni in servicii, 20% in industrie si doar 2% in agricultura. Cel putin asa am auzit la scoala candva.

De ce doar 2% in agricultura? Pentru ca doar de atat e nevoie.

De ce nu lucreaza mai multi oameni in agricultura? Nu este mai important sa ne hranim decat sa programam?

Ca sa raspund pentru initiator: iti supraestimezi rolul in societate, in ideea ca ar trebui sa faci ceva maret.

Daca esti chirurg si operezi un om pe inima, nu tu l-ai salvat. Societatea, spitalul l-au salvat, sutele de ani de cercetare in medicina au fost responsabile.

Chirurgul a fost un simplu misionar al disciplinei sale, pentru care este mai bine sau mai prost platit in functie de factori care nu merita neaparat dezbatuti.

Pleci de la ideea ca un bolnav supraviețuiește doar prin miracolul medicului care doamne ajuta nu a gresit cand a atins cu bisturiul.

Cand de fapt el a trait poate 3 luni in spital cu perfuzii si tratamente pana cand s-a depistat (si nu doar de un doctor) care ar fi problema.

Suntem in 2018, cu toti trebuie sa fim responsabili de meseria noastra, indiferent ca esti medic, programator sau agricultor.

#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Referitor la ultima linie, 100% de acord, plus
pe aceasta tema
Spoiler
programatorii conduc lumea

Edited by MarianG, 19 January 2018 - 23:17.


#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postmihai96alex, on 19 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Intr-o tara dezvoltata ai 70% din oameni in servicii, 20% in industrie si doar 2% in agricultura. Cel putin asa am auzit la scoala candva.

De ce doar 2% in agricultura? Pentru ca doar de atat e nevoie.

De ce nu lucreaza mai multi oameni in agricultura? Nu este mai important sa ne hranim decat sa programam?

Ca sa raspund pentru initiator: iti supraestimezi rolul in societate, in ideea ca ar trebui sa faci ceva maret.

Daca esti chirurg si operezi un om pe inima, nu tu l-ai salvat. Societatea, spitalul l-au salvat, sutele de ani de cercetare in medicina au fost responsabile.

Chirurgul a fost un simplu misionar al disciplinei sale, pentru care este mai bine sau mai prost platit in functie de factori care nu merita neaparat dezbatuti.

Pleci de la ideea ca un bolnav supraviețuiește doar prin miracolul medicului care doamne ajuta nu a gresit cand a atins cu bisturiul.

Cand de fapt el a trait poate 3 luni in spital cu perfuzii si tratamente pana cand s-a depistat (si nu doar de un doctor) care ar fi problema.

Suntem in 2018, cu toti trebuie sa fim responsabili de meseria noastra, indiferent ca esti medic, programator sau agricultor.

(A nu se lua personal...):

Da, nu singur medicul ala a salvat pacientul, nu sunt un taran tocmai venit cu gaina in fata cabinetului medical. Sunt inca mai importanti oamenii care au facut cercetarea medicala, in inginerie medicala, progresele facute pentru a asigura o rata minima a complicatiilor etc etc. De altfel, unii medici sunt destul de limitati (ca intelect), dar asta e alta discutie (...)

Dar, ce sa vezi, programatorii regulari (de Romania) nu prea fac nimic din astea (!)

Tocmai ca eu nu imi supraestimez nimic. Mai ales ca la viata mea am facut doua meserii considerate "hard", intre care si cea de programator.

De ce ar trebui sa ma multumesc facand munci regulare, banale, derizorii (cum sunt majoritatea, mai ales ca in Romania cercetarea nu prea exista)? De ce ar trebui un programator sa se multumeasca cu asta? Sau vrei ca un creator de reclama stupida pentru (zic si eu) credite sa isi puna clipul la culcare, si sa fie si multumit?

De ce sa negam o realitate evidenta? Unii oamenii atata pot, atat aspira, ii doare numai daca nu au nimic in burta sau in cont, si cam atat.

Societatea actuala (capitalista) a mutat /denaturat satisfactia si reusita intrinseca in viata, meserie, societate. Prin asigurarea unui venit suficient, si prin atractia in cursa consumerista, a dat iluzia protagonistilor ca ei ar fi oameni de succes, nu numai profesional, ci si ca oameni. De fapt, a creat iluzia ca succesul profesional sau financiar e aproape tot ce conteaza. Celelalte dimensiuni (evident, mai umane) s-au stafidit treptat. Chestia asta s-ar putea termina candva, si inca abrupt. Nu ca am putea face mare lucru, ca indivizi (actionand singuri)...

Pare ca e discurs de fost munictor pensionar frustrat, dar nu e...

Ganditi-va macar asa: e o iluzie sa crezi ca succesul strict financiar /profesional te implineste ca om. In maxim 100 de ani esti out, si ramane dupa tine ce ramane: 10 reclame la credite, sau 10 oameni salvati, sau 10 avioane care nu au cazut, datorita unor sisteme de siguranta concepute de tine. E trist sa vezi ca niste tineri sunt manipulati in felul asta... dar, ce sa vezi: cu cat traiesti mai mult intre masini, cu atat ai sansa sa stii mai putin despre oameni.

Responsabilitatea e una, amprenta asupra umanitatii e altceva.

Vezi multi tineri programatori si nu e unul fara telefon cu diagonala mare, sau cu o masina mai veche de 10 ani, si daca ii intrebi ce au facut pentru niste vecini, cunoscuti la care ei tin, atunci ei ridica pierduti din umeri. Nu exista o cultura a voluntariatului (lasam chestia cu open source, aia e putin [mai mult] altceva). Mi se pare obtuz sa traiesti numai in meseria ta. Ce e drept, societatea (mai ales romaneasca) favorizeaza asta...

Edited by aaaa4567, 20 January 2018 - 00:42.


#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Dar e OK daca multi nu sunt de acord. Nici mie nu mi-a pasat, multi ani, de altceva.

Si referitor la:

Quote

programatorii conduc lumea

... e destul de naiv sa crezi asta. Programatorii regulari implementeaza ceea ce e scris in specificatii. [Nici arhitectii nu invart lumea, stati linistiti]. Programatorii, adesea, se pierd in razboaie obscure (aproape fanatisme: Windows vs Linux e clasic, dar mai sunt si altele) care, privite din afara, nu difera mult de cele "Steaua vs Dinamo" etc etc, adica pe fond niste copilarii. De la niste intelectuali, sau oameni de anvergura [da, stiu, "nu toti trebuie sa fie" - argumentul suprem...], parca am pretentii la atceva. Ca sa fie tacamul complet, in industrie se folosesc si nume penibile - "Sunt expert in Django" din gura unui tanar de 25 de ani (chiar si daca stie bine platforma /etc in cauza) ar putea provoca rasete unora sau/si reactii de genul: Ce esti tu, mai, pu&oi?

Daca intelegi prin asta ca "lumea depinde de programatori", atunci poate da, dar ... ...

Asta nu e valabil numai la tineri. Am rude pe care trebuie sa le conving de o realitate medicala umbland pe la n doctori, doar ca sa le scot din cap ce "s-a spus la televizor". Deci nu e ceva ce tine neaparat de lipsa de experienta de viata...

Edited by aaaa4567, 20 January 2018 - 01:15.


#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Sincer nu inteleg ce vrei de la topicul asta.
Sunteti multi, si neexperimentati, n-o spun eu, a spus-o Martin.

Ce ti-e cu "programatorii de Romania" ca nu inteleg?
programam intr-un limbaj, ca vorbim nativ o limba sau o alta chiar nu trebuie sa aiba importanta.
mesajul transmis trebuie sa fie inteles de orice alt programator
Ce volunatariat ? Omul cand se prezinta volutar intr-o situatie nu este obligat sa-si spuna meseria de baza.

Lasam doctorii in legea lor.

View Postaaaa4567, on 20 ianuarie 2018 - 00:16, said:

Responsabilitatea e una, amprenta asupra umanitatii e altceva.
am ajutat oamenii sa-si puna amprenta pe Luna.
https://futurism.com...yone-to-access/

Edited by MarianG, 20 January 2018 - 02:43.


#44
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postaaaa4567, on 20 ianuarie 2018 - 00:57, said:

[programatorii conduc lumea]
... e destul de naiv sa crezi asta. Programatorii regulari implementeaza ceea ce e scris in specificatii.
Nu, nu conduc lumea, atata doar ca toata partea "civilizata" a lumii se bazeaza pe ei - produse mai bune si mai ieftine. Majoritatea echipamentelor/uneltelor pe care le folosim in viata de zi cu zi au un "cod" in spate - ca e cel care controleaza cuptorul cu microunde, PCul, telefonu', dracovenia de taxat biletu', cardul de salariu sau automobilul este [relativ] irelevant.

Eu nu sunt programator "hardcore" (sa zicem "softist"), vin de pe "filiera" electronica (digitala) cu "valente" de programare. Sau invers (depinde cum privesti). Dar oriunde intorc privirea dau de "dracovenii" electronice programate.

Sigur, fara suportul hardware, ar fi fix zero. Si invers la fel - fara suportul software -  ar fi fix zero. Si nu ma refer la avioane, elicoptere si autobuze, ci la cele relativ banale de pe langa casa.

Pe de alta parte, "programatorul Django" e la fel de relevant ca angajatorul/HRul care iti cere experienta, in acelasi paragraf, in "C/C++/C#". Pentru ca automobile si "C".

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 20 ianuarie 2018 - 00:16, said:

Dar, ce sa vezi, programatorii regulari (de Romania) nu prea fac nimic din astea (!)

Programatorul rareori e si antreprenor, asa ca face ce i se cere.

Vrei ca mai multi programatori din Romania/Europa sa dezvolte treburi mai exotice? Contribuie la crearea locurilor de munca necesare, dar care sa plateasca pe masura cunostiintelor necesare; nu doar 5-10% in plus, sau chiar minus, fata de joburile "banale".

#46
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View Postaaaa4567, on 20 ianuarie 2018 - 00:57, said:


Pentru initator as putea scrie o carte pe tema asta.
In Romania e o problema cu gandirea critica. Si cu alte lucruri, dar trebuie rezumat ca sa nu ma intind prea tare.

View Postaaaa4567, on 20 ianuarie 2018 - 00:16, said:

De ce sa negam o realitate evidenta? Unii oamenii atata pot, atat aspira, ii doare numai daca nu au nimic in burta sau in cont, si cam atat.

Ai infipt cutitul exact in rana.
Nu trebuie sa respecti acele norme ale societatii. In special cand nivelul este dat de oameni cu cultura slaba, fara un nivel acceptabil de autenticitate.

Realitatea este ca pana acolo am ajuns noi cu piramida lui Maslow. Cu salariile "babane" am umplut lejer baza piramidei (adapost, mancare si sex) si mai departe nu stim ce sa facem. Dar asta nu inseamna neaparat ca si tu trebuie sa te multumesti cu atat.

Problema este urmatoarea: pui egalitate intre faima si succes profesional. Ca si cand programatorii Open-Source pe care ii lauzi au ajuns si faimosi. Doar unii dintre ei, foarte putini, sunt vizibili, multi sunt anonimi.

Cu un lucru gresesti sigur: mult mai putini oameni decat crezi isi dedica viata altruistic.

Linus Torvalds are o avere de 150 de milioane de dolari. In principiu a primit actiuni de la Red Hat, dar iti spun cu siguranta ca nu munceste pe degeaba.
El isi permite sa duca o viata altruistica prin care poate sa implementeze ce vrea muschii lui.

Nu toti au norocul lui. Altul, ca Evan You, creatorul Vue.js, cere donatii prin Patreon ca sa se dedice full-time muncii open-source. A ajuns la vreo 8000 de dolari pe luna, semnificativ mai putin decat ar castiga ca angajat pe la o firma mare. E un sacrificiu de admirat.

Raspunsul meu e simplu: in Romania oamenii pur si simplu nu se identifica cu aceasta cultura la care te referi. Altfel ideea mea este ca greutati se intalnesc si in America, doar ca la un nivel mai inalt. Si ca pana la urma, si acolo totul se reduce la bani. Conceptul de a face ceva maret se pierde undeva in abis.

Edited by mihai96alex, 20 January 2018 - 22:44.


#47
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postmihai96alex, on 20 ianuarie 2018 - 22:44, said:

Linus Torvalds ...
Nu toti au norocul lui.
Ce noroc ?

#48
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View Postnavistar_eagle, on 20 ianuarie 2018 - 23:06, said:

Ce noroc ?

Norocul, in sensul de "good fortune", de a crea si munci la ceva ce este baza la 75% din internet. Linuxul putea pur si simplu sa nu prinda si oamenii sa dezbata Windows vs BSD.

In rest am vrut doar sa evidentiez ca la nivel inalt nu face nimeni nimic pe degeaba.

#49
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View Postaaaa4567, on 15 ianuarie 2018 - 22:18, said:

In alte meserii (inginerie, medicina) poti spune ca iti pui amprenta intr-o mai mare masura asupra vietii celor din jur. Voi cum va simtiti vis-a-vis de chestia asta?
Ingineria e "un morman de fiare vechi" in RO. Am vorbit si eu cu fosti colegi de facultate sau actuali de master, care s-au ambitionat calumea sa mearga pe inginerie. Unii fac migrare de cod HMI, altii desi sunt angajati in RO stau mai mult pe la clienti prin strainatate (stau ilegal de mult) salariu de RO evident..., altii .. au lucrat pe la SISCOM. Iar dintre cunostinte mai vechi, majoritatea care au mers pe inginerie, pana la urma au ajuns in IT. Inginerie adevarata, daca vrei sa faci, tre' sa pleci din tara.
La capitolul medicina... oricum mi se pare ca majoritatea medicilor din RO castiga cam mult pentru ce fac de fapt. Multi nu stiu sa identifice simptome foarte cunoscute/evidente. Degeaba au facut 10 ani de medicina.

Edited by crs12decoder, 08 February 2018 - 22:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate