Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imprimanta laser color compacta

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Uite cum am facut eu.
Am calculat in excel costul initial(eu am pus imprimanta + cartusele, am considerat ca vine cu cartuse goale sau proaste)
Imprimanta SH, majoritatea fara wireless, de aia am mai pus un range extender.
Si am luat in considerare pretul pe 4 variante:
1. Tonere originale (exclus la mine, dar.. le-am pus acolo spre comparatie)
2. Tonere compatibile (sunt multe variante, dar am pus pe alea ieftine, in realitate am optat sa cumpar ceva mai scumpe dupa un pic de studiu pe net/forumuri)
3. Refill (e o varianta si asta demna de luat in calcul, am cautat pretul pe net)
4. Refill acasa (am pus si varianta asta, desi nu cred ca o sa merite, nu ma pricep la ce tip de toner and stuff, dar pe viitor, cine stie? Poate ma hotarasc sa printez mai mult si.. e o varianta, macar sa incerc pe un cartus negru sa vedem ce iese)

Preturile nu le-am cautat prea atent, am pus ce-am gasit la prma cautare.
Asadar am luat imprimanta care a fost cea mai ieftina. Ma rog, eu am vrut SH, dar poti face acelasi lucru si pentru alea noi. Avantajul la SH e pretul, dar mai ales pretul pe pagina. Dezavantajul.. riscul, lipsa garantiei.

Asadar mi-am luat HP CM2320FXI, e f. buna, a venit cu Black original 20%, Yellow original 80%, Mangenta clona proasta 20%, Cyan original 80%.
Am mai consumat eu un 5-10% din fiecare, si am cumparat Black si Mangenta compatibile, dar ceva mai de calitate (toner chimic), diferenta se simte fata de mangenta aia facatura cu care a venit.
Imprimanta merge brici, in pagina aia de service, statistica zice ca s-au tras 80k pagini, din care 40 pagini au fost prinse (jam), adica un 0.05% paperjam ceea ce mi se pare OK. La mine n-a dat niciun jam.  Scanerul pare-se ca a functionat OK la vechiul proprietar 183jams/16k scanari, dar la mine face ceva probleme pe duplex, probabil de la stat degeaba prin depozit, trebuie sa-l desfac sa vad poate se rezolva problema dupa curatare, rotile par OK. Pana acum am tras cam 800 pagini si am scanat vreo 500, la scanarea duplex scoate foaia stramb si da jam des, oricum imaginea de pe verso nu o scaneaza aliniat cu pagina si o lungeste un pic, dovada ca aluneca foaia prin mecanismul ala cu roti.


Eu cred ca pentru o utilizare home, un SH e o varianta decenta. consider ca am avut noroc cu ea, chiar si cu problemele de la ADF duplex. Nu am avut insa nevoie de scanare duplex, jamurile alea le-a dat la testare, am cica si garantie 1 an, dar consider ca problema e minora pentru a apela la garantie, e SH for godsake totusi, n-are cum sa mearga ca una noua, mai ales ca mai tre schimbate si rotile alea din cand in cand, banuiesc ca n-au fost.
https://gyazo.com/e9...b07c202c0d74289
https://gyazo.com/89...a4ef9b26f68b0d1
https://gyazo.com/d9...f53e926ef2c599a

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să îmi spuneţi că sunt off topic, şi îmi cer scuze, dar e magenta  nu  mangenta.
A fost de prea multe ori ca să rezist.

On topic, pentru acasă un laser BW ieftinel e suficient.
Depinde de nevoile fiecăruia, dar nu văd rostul unei imprimante color laser acasă.
Părerea mea

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postexceswater, on 15 ianuarie 2018 - 20:16, said:

pentru acasă un laser BW ieftinel e suficient.
Depinde de nevoile fiecăruia, dar nu văd rostul unei imprimante color laser acasă.
Ei nu. Marea majoritate a ce imprim eu sunt color. Mai exact tot felul de referate ale copiilor care la ora 10 seara isi aduc amine ca dimineata le trebuie un referat despre broaste sau despre marte. Bineinteles cu poze, color.
Am la servici doua imprimante mari, profesionale, color dar decat sa ma duc la ora 10 la birou mai bine am o imprimanta color acasa. Si daca tot iau ceva, macar sa fie si cu functie de scanare si multiplicare ca sa stiu o treaba,

Edited by Kroghy, 15 January 2018 - 20:19.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postelbjorn, on 15 ianuarie 2018 - 17:49, said:

@radunic: Degeaba compar costul cand ma trezesc cu cartusele uscate. Aia sunt bani aruncati pe geam ,)
Între modelele laser, nu laser cu inkjet!

#23
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
As dori sa achizitionez o imprimanta laser multifunctionala si m-am oprit la 2 modele. Pentru ca am buget limitat undeva in jur de 500 de lei.
1. Multifunctional laser monocrom Brother DCP-1622WE (asta are si WiFi) https://goo.gl/yABzQH
2. Multifunctional HP LaserJet Pro MFP M26a   https://goo.gl/ZxHquE

As dori sfaturi si sugestii care din cele 2 sunt mai OK pe parte de fiabilitate si costuri de printare / intretinere.

Se printeaza maxim 100-200 de coli/luna, dar se scaneaza si documente si se fac copii xerox aprox. 50 coli/luna

Edited by musicallro, 25 January 2018 - 11:42.


#24
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Primul model îl am eu de o săptămână. Prima impresie e că-i cam zgomotoasă. În rest sunt mulțumit de ea. Am luat-o pe asta pentru că are consumabile la un preț decent.

#25
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Cat ajung consumabilele? De ce as avea nevoie? Nu am mai avut imprimanta laser până acum...

#26
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Ma bag si eu aici cu o recomandare de imprimanta A4, laser color. Nu multifunctionala, nu am ce face cu scanner. Dar daca exista, nu ma deranjeaza. Buget cam 900 de lei.

Doua variante, link-uri de pe emag:

HP LaserJet Pro M180N - 930 RON la prmotie

Brother HL3140CW - 920 RON, tot asa la promotie

Nu ma intereseaza duplex, o sa scot pagini cu tot felul de imagini si desene pentru copii, ca sa nu ma mai plimb la copy shop cu stick-ul si sa stau la coada. Vreau sa fie wireless si sa aiba tava de alimentare, sa nu umblu la ea inainte sa dau sa printeze. Pusesem ochii pe un Canon 6020, dar la ala trebuie sa ii dai tu foile de fiecare data.

La HP am auzit ca o incarcare la cartuse e sub 100 de lei, iar pt Brother am gasit in RO cartuse compatibile cu ~80 de lei, fara transport, deci acceptabil. Ma gandesc ca reincarcarea e tot pe acolo (sunt online kit-uri de refill, in USA, care cu tot cu transport ajung cam la 120 de dolari, pentru color + negru), deci nu sunt chiar foarte scumpe.

Inca nu sunt 100% hotarat, desi inclin spre Brother. A fost pentru vreo doua ore una resigilata la 650 de lei, imi pare rau ca nu am luat-o atunci. Are cineva sau a folosit vreuna din ele?

Edited by daemon, 01 March 2018 - 09:53.


#27
PCC

PCC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdaemon, on 01 martie 2018 - 09:53, said:

Ma bag si eu aici cu o recomandare de imprimanta A4, laser color. Nu multifunctionala, nu am ce face cu scanner. Dar daca exista, nu ma deranjeaza. Buget cam 900 de lei.

Doua variante, link-uri de pe emag:

HP LaserJet Pro M180N - 930 RON la prmotie

Brother HL3140CW - 920 RON, tot asa la promotie

Nu ma intereseaza duplex, o sa scot pagini cu tot felul de imagini si desene pentru copii, ca sa nu ma mai plimb la copy shop cu stick-ul si sa stau la coada. Vreau sa fie wireless si sa aiba tava de alimentare, sa nu umblu la ea inainte sa dau sa printeze. Pusesem ochii pe un Canon 6020, dar la ala trebuie sa ii dai tu foile de fiecare data.

La HP am auzit ca o incarcare la cartuse e sub 100 de lei, iar pt Brother am gasit in RO cartuse compatibile cu ~80 de lei, fara transport, deci acceptabil. Ma gandesc ca reincarcarea e tot pe acolo (sunt online kit-uri de refill, in USA, care cu tot cu transport ajung cam la 120 de dolari, pentru color + negru), deci nu sunt chiar foarte scumpe.

Inca nu sunt 100% hotarat, desi inclin spre Brother. A fost pentru vreo doua ore una resigilata la 650 de lei, imi pare rau ca nu am luat-o atunci. Are cineva sau a folosit vreuna din ele?
Ia Brother e super buna , eu o am de 3 ani si functioneaza cu cartuse compatibile care costa 200 lei setul. Eu zic ca merita si are si wireless !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate