Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

COMANDA EMAG

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Buna tuturor

Apelez la voi in speranta ca ma puteti ajuta,
Am plasat o comanda la Emag pe data de 10ian.
Am comandat 3 produse
Am facut plata in avans cu cardul.
Am primit coletul in data de 12ian si cand l-am desfacut ce sa vezi..era UN SINGUR PRODUS!
Curierul nu mi-a dat nicio chitanta doar coletul.
Cand am ajuns in casa si am vazut in colet doar un singur produs din toate cele trei comandate ,l-am sunat din nou pe curier sa i-l intreb sigur e doar acest colet pentru numele meu? Nu mai era si altul? A zis ca nu era si ca emagu asa face,trimite separat
DA,Emag trimite produsele separat atunci cand comanzi si de la alti vanzatori de pe site-ul lor
Am zis bine, o sa sun eu la ei.
Am sunat la ei de 3 zile ma chinui sa ne intelegem si sa le explic ca eu in colet am primit UN SINGUR PRODUS! Ei zica ca nu , ca le-au trimis pe toate,pt ca toate au acelasi AWB
Au zis ca o sa sune la firma de curierat sa le de-a o confirmare cum ca eu am primit comanda

Eu am primit comanda partial!!!
Am sunat si curierul din nou si i-am zis dle nu mi-ai dat chitanta alaltaieri pt colet si zice el: pai ce chitanta sa iti fi dat daca aveai deja platit coleetul?
pai bine zic,dar eu cum dovedesc la emag acum ca eu am primit sau nu restul de celelalte doua produse??
Ce sa fac
help!
I-am amenintat ca ii dau in judecata daca nu imi trimit produsele sau sa imi dea banii inapoi

Edited by Starcraft11, 15 January 2018 - 13:52.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Veriga slabă: plata cu cardul. ;)

#3
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Ai semnat pentru preluarea coletului?

#4
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
La predarea produselor achitate online ce trebuie efectiv doar livrate curierul iti cere un ID sa iti noteze seria si numarul si cred ca si numele.
De obicei suna inainte sa vina sa vada daca esti acasa, eu nu sunt 90% din cazuri si il intreb daca e ok buletinul altei persoane din casa, mereu e ok.
Deci, nu cumva i-ai dat id-ul cand ai preluat comanda? Nu cumva coletul primit e numerotat gen 1 din 3?
Daca ai semnat de primire pentru toate te-ai ars, el poate zice ca ti le-a dat si nu poti sa dovedesti ca nu e asa.

#5
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View Posthades, on 15 ianuarie 2018 - 13:58, said:

Ai semnat pentru preluarea coletului?
Nu am semnat nimic Posted Image Nu am primit nicio chitanta,nimic,l-am si intrebat pe curier: ATAT??
zice el,da ,atat.

View PostTz3posu, on 15 ianuarie 2018 - 13:58, said:

La predarea produselor achitate online ce trebuie efectiv doar livrate curierul iti cere un ID sa iti noteze seria si numarul si cred ca si numele.
De obicei suna inainte sa vina sa vada daca esti acasa, eu nu sunt 90% din cazuri si il intreb daca e ok buletinul altei persoane din casa, mereu e ok.
Deci, nu cumva i-ai dat id-ul cand ai preluat comanda? Nu cumva coletul primit e numerotat gen 1 din 3?
Daca ai semnat de primire pentru toate te-ai ars, el poate zice ca ti le-a dat si nu poti sa dovedesti ca nu e asa.
Nu mi-a cerut niciun ID,
Nu am semnat nimic,
Azi cand l-am sunat sa-l intreb uite in legatura cu comanda aia din ziua x, nu mi-ai dat nicio chitanta nimic,si produsele celelalte tot nu mi-au venit pt ca stia si el ca nu le-am primit deoarece l-am sunat exact in ziua cand mi-a dat coletul dar eu am gasit in el un singur produs! Si zice curieru: Asa face emagu',trimite separat..
Si nu e prima oara cand fac comanda la Emag,de aceea de sunat inainte sa trimita colaetul nu m-au mai sunat de cand mi-am facut cont la ei..

Edited by Starcraft11, 15 January 2018 - 14:02.


#6
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
Nu se ofera chitanta daca nu ai nimic de platit curierului.
Vezi ce scrie pe awb-ul lipit pe cutie. de obicei scrie detalii referitoare la greutate. Fa o poza si trimite-o celor de la emag.
Si da, la emag se mai obisnuieste sa trimita produsele in colete separate, chiar daca sunt toate cumparate de la ei (nu mereu sunt trimise din acelasi warehouse).
In cont ce iti apare? Ca au fost livrate impreuna si ai un singur awb? Poate restul produselor din comanda nu au fost trimise inca.

#7
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostStarcraft11, on 15 ianuarie 2018 - 13:59, said:

Nu am semnat nimic Posted Image Nu am primit nicio chitanta,nimic,l-am si intrebat pe curier: ATAT??
zice el,da ,atat.
Atunci zi-le ca ai gresit, era alt colet cel primit si care credeai ca e comanda respectiva si defapt nu ai primit nimic din comanda aia Posted Image si sa verifice ce s-a intamplat, poate te scoti de un produs in plus.
Nu e ceva fair, dar daca ei iti fac din astea atunci le-o intorci si sa plateasca pentru ce fac, la curier ma refer, ca ei platesc.
Asta in cazul in care nu iti ajunge comanda completa.
Nu cred ca ti-o da pe incredere decat daca te cunoaste curierul, altfel iti cere un id sa iti notezele datele drept dovada ca a livrat coletul/e.

Edited by Tz3posu, 15 January 2018 - 14:06.


#8
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Am primit si eu 3 produse in 3 colete diferite, comandate toate de la emag, nu afiliati. Si produsele erau: un stick, ram calculator (2 module - au venit impreuna), obiectiv foto. Partea nasoala a fost ca a trebuit sa ma intalnesc de 3 ori cu nenea de la curier. Fiecare produs a venit intr-o cutie in care incapeau lejer toate 3.

#9
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Acum sun la Emag de minim 3,4ori pana reusesc sa vorbesc aproape cu fiecare ,,incompentent de consultant " ca sa stie toti care e problema,e a 3 a zi cand ma chinui sa le explic care e problema,ei toti spun ca au inteles dar nimeni nu face nimic.
Stau si cu banii blocati,si cu produsele pierdute!

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View Postursamajor, on 15 ianuarie 2018 - 13:56, said:

Veriga slabă: plata cu cardul. Posted Image
Da sigur .. comanda tu pe amazon de ex. fara sa platesti cu cardul.

#11
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View Postcenzunet, on 15 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Nu se ofera chitanta daca nu ai nimic de platit curierului.
Vezi ce scrie pe awb-ul lipit pe cutie. de obicei scrie detalii referitoare la greutate. Fa o poza si trimite-o celor de la emag.
Si da, la emag se mai obisnuieste sa trimita produsele in colete separate, chiar daca sunt toate cumparate de la ei (nu mereu sunt trimise din acelasi warehouse).
In cont ce iti apare? Ca au fost livrate impreuna si ai un singur awb? Poate restul produselor din comanda nu au fost trimise inca.
Da,intr-adevar desi cumperi toate produsele de la emag ei pot sa ti le trimita separat,am trecut si prin asta
Dar cand fac asa,de obicei pun la fiecare produs in parte atunci cate un AWB diferit, adevarat.
In contul meu emag la comanda toate sunt pe acelasi AWB si scrie: comanda livrata! adica cum ca am primit produselePosted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View PostTz3posu, on 15 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Atunci zi-le ca ai gresit, era alt colet cel primit si care credeai ca e comanda respectiva si defapt nu ai primit nimic din comanda aia Posted Image si sa verifice ce s-a intamplat, poate te scoti de un produs in plus.
Nu e ceva fair, dar daca ei iti fac din astea atunci le-o intorci si sa plateasca pentru ce fac, la curier ma refer, ca ei platesc.
Asta in cazul in care nu iti ajunge comanda completa.
Nu cred ca ti-o da pe incredere decat daca te cunoaste curierul, altfel iti cere un id sa iti notezele datele drept dovada ca a livrat coletul/e.
Hai mai, acum ma faci sa ma simt vinovata ca nu am postat prima oara aici pe topic problema mea si i-am cautat pe astia de la emag prima oara...Bagami-as..'....
Deja le-am zis ca am primit doar unul singur Posted Image
haha

Sa merg la fan courier personal oare??? Ei mi-au livrat partial acest colet.

Edited by Starcraft11, 15 January 2018 - 14:10.


#12
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Mai aşteptă câteva zile, poate sunt pe drum. Mie mi s-a întâmplat ceva asemănător (ce-i drept nu apărea în cont că întreaga comandă a fost livrată) şi a ajuns al 2-lea colet după o săptămână... Din păcate eMag are prostul obicei să trimită separat produsele, în loc să le pună pe toate într-un singur colet. Dacă nu se schimbă nimic, eu aş face o vizită la firma de curierat dacă aş fi în locul tău. Ori s-au rătăcit prin depozit, ori le-au "rătăcit" băieţii prin depozit. :)

#13
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
AH DA, ACUM M-AM UITAT PE CUTIA IN CARE AM PRIMIT UN SINGUR PRODUS SI SCRIE: NR.colete 2 / x

ce inseamna asta?

trebuia sa primesc doua colete,doua cutii,nuu?

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Suna si fa reclamatie la emag si sa-ti dea numar de inregistrare. Sau fa-o pe site prima data si suna apoi la ei. Ca sa fie si ceva scris, cu numar de inregistrare. Daca nu se rezolva, reclamatie la OPC, altceva nu ai ce face.

Trebuia sa primesti X produse.

Edited by bai3tzash, 15 January 2018 - 14:14.


#15
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View PostCipry7, on 15 ianuarie 2018 - 14:12, said:

Mai aşteptă câteva zile, poate sunt pe drum. Mie mi s-a întâmplat ceva asemănător (ce-i drept nu apărea în cont că întreaga comandă a fost livrată) şi a ajuns al 2-lea colet după o săptămână... Din păcate eMag are prostul obicei să trimită separat produsele, în loc să le pună pe toate într-un singur colet. Dacă nu se schimbă nimic, eu aş face o vizită la firma de curierat dacă aş fi în locul tău. Ori s-au rătăcit prin depozit, ori le-au "rătăcit" băieţii prin depozit. Posted Image
Eu cred ca a doua varianta
Mai ales ca tipul care mi-a adus coletul ma cunoaste ca la cate comenzi mi-a adus....
De ciuda de ce sa nu bage si el mana in buzunar,nu?
Tot timpul e mai bun ceva ce e de gratis ,nu?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Trimite-le mesaj aici  sau pe Facebook, iti vor analiza mai bine problema decat la telefon.

Edited by gumball3000, 15 January 2018 - 14:15.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View PostStarcraft11, on 15 ianuarie 2018 - 14:12, said:

NR.colete 2 / x
trebuia sa primesc doua colete,doua cutii,nuu?
Da. Trebuie sa reclami la curier ca ti-a livrat doar partial - o cutie din 2.

Coletele EMAg sunt cu deschidere la primire - le deschizi si verific marfa si abia apoi semnezi ca ai primit.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostStarcraft11, on 15 ianuarie 2018 - 13:45, said:

Buna tuturor

Apelez la voi in speranta ca ma puteti ajuta,
Am plasat o comanda la Emag pe data de 10ian.
Am comandat 3 produse
Am facut plata in avans cu cardul.
...
Trebuia sa deschizi coletul, (iti dadeai seama si dupa greutate ca nu ai toate produsele in colet), vedeai ca-ti lipsesc produsele si scriai la observatie in foaia curierilor ca lipsesc produsele , invers ei zic ca le-au predat pe toate iar tu nu ai nici o dovada ca nu le-ai primit pe toate.

Edited by stlk, 15 January 2018 - 14:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate