Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum alegem schiurile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Elen-Viorel-69

Elen-Viorel-69

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.06.2017
Bună ziua! Doresc să-mi achiziționez o pereche de schiuri pentru mine (1,82 m, 91 kg). Nu sunt meseriaș pe pârtie dar mă descurc binișor. Ce fel de schiuri recomandați, având în vedere că locuiesc la câmpie, iar magazine de specialitate, cu vânzători-specialiști, nu există!

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
https://www.evo.com/...skis-size-chart

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In functie de tara in care vrei sa schiezi. Pentru Romania merg cele cu role ( avem "decat" iarba ) . Daca vrei clasice ( pentru zapada ) ....muta-te in Austria !

#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Ia si tu acolo o pereche de schiuri bune Rossignol, Salomon, Head , Atomic, legaturile sa fie bune, dublu securit, dar toate sunt asa acuma si in plus vezi sa nu fie mai lungi de 1.70, cred ca de 1.70 aproximativ ti-ar fi bune. Nu sari neaparat la cele mai scumpe, daca sunt de marca sunt o garantie ca sunt OK chiar si la preturi mai mici.

Edited by Testosteron, 15 January 2018 - 12:55.


#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostTestosteron, on 15 ianuarie 2018 - 12:53, said:

Ia si tu acolo o pereche de schiuri bune Rossignol, Salomon, Head , Atomic, legaturile sa fie bune, dublu securit, dar toate sunt asa acuma si in plus vezi sa nu fie mai lungi de 1.70, cred ca de 1.70 aproximativ ti-ar fi bune. Nu sari neaparat la cele mai scumpe, daca sunt de marca sunt o garantie ca sunt OK chiar si la preturi mai mici.
Corect, e bine sa iei si claparii odata cu schiurile, sa faci legaturile stabile...poti incerca la un Decathlon?! Nu lua schiuri mai mari, e greu sa le controlezi...

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Schiul trebuie sa fie intre funte si barbie, deci un 170cm ar merge pentru tine.

E de dorit schi de incepatori/intermediari, dar mai important decat schiul si legaturile sunt de la bun inceput claparii!

Claparii trebuie sa fie buni, sa se muleze bine pe picior, atat la glezna, cat F important in partea din fata a piciorului!

O sugestie

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAdm, on 15 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Schiul trebuie sa fie intre funte si barbie, deci un 170cm ar merge pentru tine.

E de dorit schi de incepatori/intermediari, dar mai important decat schiul si legaturile sunt de la bun inceput claparii!

Claparii trebuie sa fie buni, sa se muleze bine pe picior, atat la glezna, cat F important in partea din fata a piciorului!

O sugestie
As adauga ca un clapar bun, nu iti raneste picioarele dupa o zi pe partie si face ca miscarile piciorului sa fie transmise 100% catre schiu.  Practic ca piciorul tau, claparul si schiul sa fie un tot. Un clapar larg e cale sigura catre accident.

Edited by sonnydellmarco, 15 January 2018 - 14:20.


#8
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

View PostAdm, on 15 ianuarie 2018 - 13:16, said:


Le-am comandat eu pe alea dar le-am returnat. Legaturile pareau extrem de prost facute, plastic prost, bavuri urate, finisaj urat... Nu am apucat sa le testez, dar vizual nu mi-au inspirat nicio incredere si le-am dat inapoi.

#9
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Hervis au de multe ori serii de schiuri facute special pentru ei. Nu le gasesti niciunde altundeva si sunt modele facute sa se vanda in masa. Daca un model de la Hervis nu apare pe site-ul producatorului, e "serie speciala". Si daca are si pret foarte avantajos, e clar de ce.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu exista o regula la carv , parerea mea , poti avea schiuri de 2 m sau de 1,6 m indiferent de inaltime . Acuma depinde si ce " stil " bagi . Pt slalom urias te-as sfatui sa iti iei de 2 m .
In functie si de starea fizica si varsta se iau schiurile , unul cu genunchii praf care schiaza cu orteze fii sigur ca are schiuri mai scurte .

View PostAdm, on 15 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Schiul trebuie sa fie intre funte si barbie, deci un 170cm ar merge pentru tine.


Gresit !

#11
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
In primul rand, cat timp schiezi intr.un an?
Ca daca schiezi 2 sapt pe afara pe undeva nu merita sa.ti cumperi sau cumpara ceva ieftin la mana a doua de prin austria cand se termina sezonul. Claparii tb sa fie noi si termoformata cizma pe piciorul tau.


Mai bine inchiriezi. Si scapi si de partea de intretinere.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
O intrebare related: cum alegi ochelarii de schi, presupunand ca schiezi in Romania, si de dimineata pana seara?

Lentila:
- S1 (ceata)
- S2 (intermediar)
- S3 (soare)
- cu lentile interschimbabile
- heliomati
?

Culoare:
conteaza?

Vad niste preturi de-ti cad plombele la ochelarii mai profi (Atomic, Scott, Oakley, Salomon) si n-as vrea sa-mi para rau.

Edited by don_dannielo, 21 January 2018 - 11:37.


#13
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Nu există ochelari ieftini si buni. Asta e motivul pentru care eu (schiez putin) nu am investit in ei. Am vazut însă la prieteni (monitori de schi in Austria) ochelari bine peste 100 Eur, poate chiar 200.

Vezi să îți stea bine pe cască si sa fie sau fotocromatici (heliomati) fie sa aibă 2-3 lentile, pentru diverse situații (ceață, soare, seară).

Ideea e ca daca-i iei fără cască și nu se integrează bine, i-ai luat degeaba. Nu contează țara în care schiezi, contează lumina și condițiile atmosferice.

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-am nici casca, dar o s-o aleg pe aia sa se potriveasca cu ochelarii, mai tarziu.
Ochelarii cu 2-3 lentile ma tenteaza, dar tocmai aia sunt 600+ ron la reducere.

Edited by don_dannielo, 21 January 2018 - 18:28.


#15
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Atunci macar mergi la un magazin si ia-i împreună, poate pupi si-un discount la pachet. Plus mănuși.

#16
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Daca mergi in poiana sau predeal nici nu conteaza cum sunt ci doar marca. Idem casca si restul echipamentului.
Acum intr-o nota mai serioasa, cat de mult schiezi? Schiezi pe ceata sau furtuna de zapada? Daca schiezi din an in paste eu recomand ceva ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate