Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare Hard Disk 3 TB

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut, vreau sa îmi cumpăr un hard-disk nou de 3TB pentru a tine jocurile si filmele pe el dar nu știu ce firma sa aleg dintre Western Digital și Seagate.Pentru sistemul de operare am deja un ssd Samsung 850 PRO de 512 GB.Momentan pentru jocuri folosesc un Samsung de 1TB F3 insa am nevoie de spatiu mai mare.Buget pana in 600 RON
Mulțumesc!

Edited by bronxxx, 15 January 2018 - 12:18.


#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
WD, clar.

#3
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Nu-ti recomand harduri asa mari, au multe platane in ele, nu sunt rezistente in timp si sunt sensibile la socuri mecanice. Ca firma alege Western Digital, sunt mai fiabile. Daca nu te grabesti cu stocarea datelor alege cumpara (pe rand) 3 harduri de cate 1TB daca nu vrei sa plangi dupa ala de 3 TB la vreo 3 ani de utilizare. Nu mai iau in calcul si timpii de raspuns care fac probleme si la un HDD de 1TB daca este incarcat cu peste 600MB de date, dapa-i la unu HDD de 3TB plin cu vreo 2TB de date (la ce vrei sa bagi pe el, ai sa-ti plangi singur de mila)

Edited by pascali_daniel, 15 January 2018 - 12:43.


#4
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Dar de unde stiti voi ca sunt mai fiabile WD?
"Smart money" sunt pe capacitate cat mai mare. Din punct de vedere probabilistic este mai bine.


//Eu l-as alege pe asta: https://www.pcgarage...ii-7200rpm-64mb
Are viteaza de citire bunicica. La capitolul fiabilitate toate's la fel.

Edited by AwkwardMe, 15 January 2018 - 12:49.


#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
De foarte multi ani, de pe vremea cand existau HDD Conner pe piata :-) folosesc Seagate.
Am luat de pe olx un hdd extern Seagate de 4 TB (3.5") si am extras HDD din interior.
Iti recomand ca pentru stocare de date sa iei la turatie mica (5400 rpm) in loc de 7200 rpm,
sunt mai reci si vor dura mai mult.

#6
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

View PostAwkwardMe, on 15 ianuarie 2018 - 12:40, said:

Dar de unde stiti voi ca sunt mai fiabile WD?
Pai iti dau exemplu meu, cu un laptop, l-am luat cu un hard de Seagate de 320GB, apoi in service mi l-au schimbat tot cu un Seagate de 320GB si dupa ce a iesit din garantie i-am luat un WD de 500GB, are vreo 4 ani si merge si acum iar in 2 ani de garantie am schimbat 2 harduri Seagate

Edited by pascali_daniel, 15 January 2018 - 12:49.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpascali_daniel, on 15 ianuarie 2018 - 12:35, said:

Nu-ti recomand harduri asa mari, au multe platane in ele, nu sunt rezistente in timp si sunt sensibile la socuri mecanice.


"Asa" mari, e 2011 din nou?! De ceva timp nu mai renteaza sa iei sub 4TB daca chiar ai nevoie de spatiu. Iar in ceea ce priveste ca nu-s rezistente ia vezi de la singura informatie publica cit de cit incredere (si mai buna decit "am avut un hard disc marca X si a murit/n-a murit"): https://www.backblaz...-rates-q3-2017/ La 3TB au ramas doar cu o fractiune infima (in jur de 0.1% din cit estimez asa din ochi) si in afara de niste modele de Seagate-uri care se stie ca au fost dezastru (nota: nu apar acolo dar anterior a fost o linie antologica de Seagate-uri de 3TB care a fost si mai dezastru, atentie initiator!) hard discurile se tin foarte bine (chiar si alea de 10+TB).

#8
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

Quote

Pai iti dau exemplu meu, cu un laptop, l-am luat cu un hard de Seagate de 320GB, apoi in service mi l-au schimbat tot cu un Seagate de 320GB si dupa ce a iesit din garantie i-am luat un WD de 500GB, are vreo 4 ani si merge si acum iar in 2 ani de garantie am schimbat 2 harduri Seagate
aaa. . .credeam ca ai relatii pe la vr'un furnizor si stii ce numar intra in garantie de la fiecare brand. Altfel 2 hdd-uri nu reprezinta un etalon.

#9
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Citeste si review-urile de pe site-urile IT care vand asa ceva (hardurile de peste 2TB) si convinge-te. Conteaza ce spune lumea de acolo ca le-au cumparat, nu ce spun statisticile (ca stii ce face statistica). Se strica destul de des, nu tin in timp, au timp de reactie maricel daca sunt incarcate peste 2/3 din capacitatea lor, au o tenta de incalzire excesiva in utilizare (mai ales alea de 7200 rtpm), unele dupa vreo juma de an se aude huruit sau un zgomot "aiurea" in ele, etc. Citeste review-urile de pe Emag, PCGarage, convinge-te

View PostAwkwardMe, on 15 ianuarie 2018 - 12:56, said:

aaa. . .credeam ca ai relatii pe la vr'un furnizor si stii ce numar intra in garantie de la fiecare brand. Altfel 2 hdd-uri nu reprezinta un etalon.
Cand am fost sa schimb in  garantie hardul ala, cei din service-ul Altex stiau de problema lor cu hardurile. Iti spun si modelu un HP635

Edited by pascali_daniel, 15 January 2018 - 13:07.


#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostAwkwardMe, on 15 ianuarie 2018 - 12:40, said:

La capitolul fiabilitate toate's la fel.
Ce gluma buna.
Initiator, eu as merge pe Western Digital.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@pascali_ Exact ce ziceam, review-urile de genul "am luat un hard disc si mi-a murit dupa X luni, zile sau saptamini". Marca Y sucks (nu ca e mult de ales, au ramas doua firme jumate care fac hard discuri).

Imi aduc aminte de discutiile cind mi-am luat hard de 2.5GB. Da, GB. Da, mai mic decit stick-urile care se dau gratis acum ca marketing de la anumite firme. Valeu, ce te faci cu atitea date, daca iti crapa, bla bla.

In ceea ce priveste viteza si incalzirea depinde de modelul exact nu neaparat de capacitate. Sa vezi cum se incalzeste unul de 300GB la 15700 rpm. Iar aia cu viteza care se duce naibii pe masura ce se umple discul e mai ales valabil la SMR. Dar asta e alta poveste, trebuie sa stii ce si de ce vrei sa cumperi nu prejudecati ca masinile cu motor mare nu-s rapide pentru ca tu ti-ai luat camion.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Seagate-urile sunt rasnite, mi-a picat si mie unul, nu recomand.
WD sunt mult mai bune in ordinea calitatii ar fi seria Black, Red, Purple si Blue.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Statistic nu e mare diferenţă între cele 2 firme în ceea ce priveşte fiabilitatea, totuşi WD are câteva serii de HDD specializate pe domenii, pt. stocare NAS există seria WD Red, iar pt. stocare PC seria WD Green, care are consum mai redus în detrimentul performanţei..

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu folosesc 3 HDD-uri WD RED de 3 Tb pe PC-uri ptr stocare - n-am avut nicio problema cu ele - au cam 2 ani.
Am si Black de 1 Tb - ala cred ca are deja 6 ani. Am si un Seagate de 2 Tb. - cam 4 ani.

Personal pana in prezent nu am avut vreodata un HDD busit. Mai am pe-acasa si un antic WD de 800Mb... e inca functional, dar nu mai am PC cu ATA.

Daca ai o sursa tapana si nu sunt probleme cu curentul ( UPS ) nu pica asa usor Hardurile.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpascali_daniel, on 15 ianuarie 2018 - 12:35, said:

cumpara (pe rand) 3 harduri de cate 1TB daca nu vrei sa plangi dupa ala de 3 TB la vreo 3 ani de utilizare.
Foarte interesant (si in acelasi timp si foarte gresit) punct de vedere.

Am HDD-uri de 3TB si de 4TB in casa si merg fara nici o problema. Cele de 3TB intra in al 4-lea an de utilizare, SMART-urile arata impecabil la ambele ... si sunt in NAS; adica utilizate foarte des, in regim 24/7.

#16
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
In cazul meu nu s-a stricat niciun HDD (Hitachi, Samsung, WD, Seagate).

View Postpascali_daniel, on 15 ianuarie 2018 - 13:06, said:

Citeste si review-urile de pe site-urile IT care vand asa ceva (hardurile de peste 2TB) si convinge-te. Conteaza ce spune lumea de acolo ca le-au cumparat, nu ce spun statisticile (ca stii ce face statistica).
De unde stii ca statisticile sunt false si comentariile sunt adevarate ? Daca e invers ? Daca mint toti ? Daca nu minte niciunul ?

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Exista o problema cu statisticile. Au nevoie de timp pentru a fi corecte. Asta inseamna ca un HDD relativ nou nu poate fi prins in statistici. Si cum apar HDD-uri modele noi cam la 1-2 ani ( chiar si revizii diferite ale aceluiasi model ) e cam greu sa le iei in calcul.
Singura chestie ok la statistica - poata sa spuan cam ce marca e fiabila. Dar atat. Cand incepe cu modelele nu mai e valabila din motivele de mai sus.

Oricum de vreo 2 ani incoace HDD-uriel de 3 Tb sunt cele mai rentabile pret/capacitate.

#18
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View PostAldulescu, on 15 ianuarie 2018 - 13:22, said:

Seagate-urile sunt rasnite, mi-a picat si mie unul, nu recomand.
WD sunt mult mai bune in ordinea calitatii ar fi seria Black, Red, Purple si Blue.
Mie imi  functioneaza un Seagate de 160GB de 12 ani, non-stop...asta-i argument tehnic?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate