Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Xiaomi Romania - Sibiu (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Dacă nu-s oficiali nici suportul nu are cum sa fie ...

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
.

#57
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai de ce o reamenajeaza, au dat comunicat pe FB ca le-au spart deja o data pana acum magazinul hotii aia de romani imputiti?
Ca dupa zabrelele de la usa asa ai zice.

Marketing nene, cand unii se chinuie sa faca intrarile magazinelor cat mai atractive, primitoare, altii le decoreaza ca in Jilava in 1900 si ceva.

Partea amuzant e ca o caramida infipta in geamul ala ar fi mai de efect decat sa te chinui sa iesi cu sacul cu prada pe usa aia, ca pe usa daca ti se scoala penis risti sa nu mai poti iesi din magazin.

Eu nu inteleg totusi cum de le permit cei de la XIaomi sa le paraziteze brand-ul, pentru ca nu este magazinul oficial al celor de la Xiaomi.
E ca si cand un Gigi GSM si-ar pune maine sigla luminoasa "Apple Store Romania".

Edited by gumball3000, 08 March 2018 - 18:56.


#58
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pe un site romanesc de stiri cineva spune asta:

Quote

Magazinul din Sibiu și XiaomiRomania.com/ro nu sunt oficiale, ci sunt o inițiativă a unui dealer (am înțeles că ar fi un partener din Spania ce ar fi întrevăzut posibilitatea de a-și extinde operațiunile pe plan local, de aici și comunicarea defectuoasă din social media).
Xiaomi pregătește deschiderea unui shop oficial în țara noastră. Va fi în București și deschis alături de un partener local (nu este vorba de un magazin online sau de retail clasic). Nu am informații cum că la pachet va veni și un shop care să livreze în întreaga țară. Va fi în genul Huawei Customer Service Center, dar și cu terminale expuse spre vânzare…….preluat de la un alt site


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au deschis site-ul. Partial. La prima vedere preturile telefoanelor sunt mai mari fata de ce avem acum la alte magazine. Posted Image

#60
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Magazinul oficial de obicei are preturi mai mari decit celelalte (cel putin decit alea "decente"), aia e clar. Nu ca preturi mari = magazin original neaparat!

#61
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 11.03.2014
La Chisinau/Republica Moldova a fost deschis un magazin fizic pe 16 Martie . Au si vanzari online. Pe langa telefoane vand si televizoare, aspiratoare mi Robot ,etc.
xiaomistore.md

#62
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Ma uitam pe site-ul lor, au niste preturi de iti cumperi mai repede de la Emag sau Pc Garage, sunt cu cel putin 20% mai scumpi.
Din punct de vedere al specificatiilor tehnice, am cautat intamplator Roidmi 3S, care cantareste DOAR 400 g Posted Image) (cred ca are vreo 50g max), cu microfon - NOT si radio FM - NOT.

Sa te tot iei dupa site.

Designul dispozitivului Xiaomi Roidmi 3S
Este unul dintre cele mai mici produse ale firmei Xiaomi, cu dimensiuni reduse de 5.3 x 2.5 x 2.5 cm, poate trece neobservat. Cântărește doar 400 de grame, fabricat din plastic, are un design clasic și este disponibil în două culori: alb și negru. Pe lângă funcțiile menționate, dispozitivul dispune de microfon și radio FM. Porturile USB se află în zona superioară fiind accesibile chiar și pentru șofer.

Edited by Florin_Alex, 21 March 2018 - 09:25.


#63
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde unde e șoferul! :D
Nu merită achiziționarea de pe site!

#64
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View Postgumball3000, on 03 februarie 2018 - 11:59, said:

Hai sa vedem:
Romana mai stricata decat a unui ungur ==> checked Posted Image
Mintit poporu' ca e magazin oficial ==> checked Posted Image
Aruncat cu laturi la poporu' roman  ==> checked Posted Image
Magazin in scara de bloc, gen GigiGSM ==> checked Posted Image
Anuntat doua dati diferite pt lansarea magazinului si nerespectat niciuna ==> checked Posted Image
Blocat utilizatorii care intrebau pe FB daca e magazin oficial  ==> checked Posted Image

Lipsa manuale de utilizare in limba romana? ==> coming soon Posted Image
Probleme cu garantiile? ==> coming soon Posted Image
Inchis sandramaua si plecat cu coada-ntre picioare ==> to be announced Posted Image
http://forum.mobilissimo.ro/index.php?/topic/6298-nesimitirea-celor-de-la-xiaomi-sibiu/

#65
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postgumball3000, on 08 martie 2018 - 18:55, said:

...........
Eu nu inteleg totusi cum de le permit cei de la XIaomi sa le paraziteze brand-ul, pentru ca nu este magazinul oficial al celor de la Xiaomi.
E ca si cand un Gigi GSM si-ar pune maine sigla luminoasa "Apple Store Romania".

Simplu, cum xiaomi (ca si 99% dintre chinezarii) nu plateste brevetele asa si magazinul asta!
Cine sa-i dea in judecata, hotii mai mari?
Si apoi cuvantul xiaomi in chineza are tente injurios sexuale (de aia nici nu se numesc produsele lor asa in PRC)!
E ca si cum noi am fabrica ceva si am numi pe cel exportat in PRC "SaVoTragprostilor".

* Nu mai tin minte (si nici nu ma intereseaza) daca in cantoneza sau mandarin (pe langa alte 1000 de dialecte).
  Simplu de verificat: duceti-va in orice magazin chinezesc si salutati-i "shaomi" cu accent pe mi (asta e pronuntia (aproape) corecta pentru caracterele xiaomi)!

Edited by breitner, 06 July 2018 - 12:55.


#66
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbreitner, on 06 iulie 2018 - 12:32, said:

Simplu, cum xiaomi (ca si 99% dintre chinezarii) nu plateste brevetele asa si magazinul asta!
Cine sa-i dea in judecata, hotii mai mari?
Si apoi cuvantul xiaomi in chineza are tente injurios sexuale (de aia nici nu se numesc produsele lor asa in PRC)!
E ca si cum noi am fabrica ceva si am numi pe cel exportat in PRC "SaVoTragprostilor".

* Nu mai tin minte (si nici nu ma intereseaza) daca in cantoneza sau mandarin (pe langa alte 1000 de dialecte).
  Simplu de verificat: duceti-va in orice magazin chinezesc si salutati-i "shaomi" cu accent pe mi (asta e pronuntia (aproape) corecta pentru caracterele xiaomi)!
Etymology:
Xiaomi is the Chinese word for "millet". In 2011 its CEO Lei Jun suggested there are more meanings than just the "millet and rice." He linked the "Xiao" part to the Buddhist concept that "a single grain of rice of a Buddhist is as great as a mountain," suggesting Xiaomi wants to work from the little things, instead of starting by striving for perfection, while "mi" is an acronym for Mobile Internet and also Mission Impossible, referring to the obstacles encountered in starting the company. He also stated that he thinks the name is cute. In 2012 Lei Jun said that the name is about revolution and being able to bring innovation into a new area. Xiaomi's new 'Rifle' processor has given weight to several sources linking the latter meaning to the Communist Party of China's "millet and rifle" (小米加步枪) revolutionary idiom during the Second Sino-Japanese War.

Sursa.

In google translate, millet se traduce in romaneste prin "mei" (planta).

Pe un site, comentatorii scriu ca:
The word XIAOMI is a chinese word which is actually pronounced as shaw-mi. The word xiao means ‘little’ and mi means 'rice'. So, Xiaomi means little-rice.

#67
hobos

hobos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 20.10.2007
Simplu, cum xiaomi (ca si 99% dintre chinezarii) nu plateste brevetele asa si magazinul asta!
Cine sa-i dea in judecata, hotii mai mari?
Si apoi cuvantul xiaomi in chineza are tente injurios sexuale (de aia nici nu se numesc produsele lor asa in PRC)!
E ca si cum noi am fabrica ceva si am numi pe cel exportat in PRC "SaVoTragprostilor".
* Nu mai tin minte (si nici nu ma intereseaza) daca in cantoneza sau mandarin (pe langa alte 1000 de dialecte).
  Simplu de verificat: duceti-va in orice magazin chinezesc si salutati-i "shaomi" cu accent pe mi (asta e pronuntia (aproape) corecta pentru caracterele xiaomi)!




Un link, ceva?Sau vb. asa sa ne aflam in treaba?

Edited by hobos, 06 July 2018 - 13:18.


#68
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Ai internetul la dispozitie pentru cultura generala plus o gramada de magazine cu chinezi inauntru!
Pe spate la dispozitivele xiaomi (pronuntie shaomi sau jiaomi) scrie doar MI (adica mei (cereala) in majoritatea dialectelor).

La noi inseamna doar niste telefoane bune si foarte bune accesibile ca pret, la ei poate insemna "orez si mei" si "mei si pusca" si "mei si penis", etc)

Edited by breitner, 06 July 2018 - 13:45.


#69
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postbreitner, on 06 iulie 2018 - 13:27, said:

Ai internetul la dispozitie pentru cultura generala plus o gramada de magazine cu chinezi inauntru!
Pe spate la dispozitivele xiaomi (pronuntie shaomi sau jiaomi) scrie doar MI (adica mei (cereala) in majoritatea dialectelor).

La noi inseamna doar niste telefoane bune si foarte bune accesibile ca pret, la ei poate insemna "orez si mei" si "mei si pusca" si "mei si penis", etc)
Si eu astept niste surse care sa-ti sustina cele afirmate mai devreme, nu am gasit nimic referitor la ce ai scris.

Xiaomi produce doua game de telefoane: Mi si Redmi. Toate modelele din gama Mi au logoul MI in fata sus. Cele din gama Redmi nu au nici un logo pe fata telefoanelor ci doar pe spate, MI, ca de altfel si cele din gama Mi. In concluzie, toate telefoanele Xiaomi au MI pe spate, dar doar cele din gama Mi au si in fata acelasi logo MI :)

De asemenea, restul produselor Xiaomi, care nu sunt telefoane, fac parte din gama Mi, ca de exemplu: Mi TV, Mi Box, Mi Band, Mi Drone, Mi Air Purifier, Mi Powerbank, Mi Earphones etc.

Dupa cum e precizat pe site-ul Mi.com, logoul MI inseamna Mobile Internet, dar cuprinde si alt inteles, cum s-a mai scris deja aici: Mission Impossible.

#70
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Incepand cu 5S, au renuntat la a scrie Mi pe fata ecranului.

#71
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View Postdiabolik213, on 06 iulie 2018 - 15:20, said:

Incepand cu 5S, au renuntat la a scrie Mi pe fata ecranului.
Ai dreptate, multumesc pentru clarificare.

#72
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@cris2d2
chiar nu stii sau nu vrei sa cauti si astepti totul de-a gata?
Iti dau unpunct de plecare: 小米手机5
Si cauta si 小米 si sa-mi spui unde gasesti xiaomi!
Si mai terminati cu SF (misiune imposibila,  mobile internet, marfar indian,etc. Pur si simplu inseamna mei.

Edited by breitner, 06 July 2018 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate