Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Xiaomi Romania - Sibiu (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Banuiesc ca e o firma mica ce incearca sa dea lovitura devenind primul importator "oficial". Daca le merge, ulterior cei mari vor cumpara de la ei, asa ca aici e trick-ul, dar nu cred ca le va merge fiindca pentru a fi distribuitor oficial ai nevoie de rulaje foarte mari, nu o sa stea Emag sau altii sa discute cu ei.
Puteti vedea pe site-ul oficial Xiaomi unde au ei "magazine", insa sunt de fapt distribuitori locali, oricum mai mari. Nu cred ca ar fi deschis Xiaomi primul mgazin in Sibiu, in loc de Bucuresti.
Nu stiu de ce nu au incercat cei de la TCCM (Cehia), ei veneau de obicei cu marci mai putin cunoscute, au avut chiar si HTC in Romania pana acum vreo 5 ani.


Mai e unul, la fel de oficial> https://xiaomishop.ro/

#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Deci există Attached File  Screenshot_20180115-171334.jpg   82.71K   191 downloads

#21
buRn4media

buRn4media

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 09.06.2014
Nu e nimic oficial,nu acorda garantie decat electronicelor cumparate de la ei.ceilalti care vand produse xiaomi nu au garantie oficiala zic ei.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Garantia nu are nici o legatura, e la ordinea zilei sa poti obtine servicii numai de la magazinul de la care ai cumparat sau service-ul unde te trimit ei. Vorbesc de firme mari (testat Gigabyte si Nikon) si "in tarile cu apa calda". Ca de un timp Apple si Samsung te rezolva direct e alta poveste, asta nu-i un obicei generalizat. Lasind la o parte ca practic tot ce-i Xiaomi in Romania e importat "gri", caz in care nici Samsung de exemplu nu ti-ar oferi garantie pentru o scula luata pe aliexpress.

#23
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
La inceputul lunii februarie vor fi deschise magazinul online si fizic in Sibiu unde puteti consulta preturi si toate produsele.

https://xiaomiromania.com/ro/

Acum lucrăm pentru pregătirea retelelor de socializare,iar ceea ce este clar este ca atât retelele sociale cat si magazinul o sa fie pregatite cu personal in domeniu si vorbitoare de limba română.....
Din cauza lipsei de profesionalism nu am gasit un programator de web(am schimbat 3 programatori) serios ca sa íşi poată termina ceea ce a inceput pâna la final nu am gasit in România,iar această problemă a cauząt intârzierea inaugurării.Asa ca a trebuit să apelăm la profesionalismul din afara tări.Răspunsul intrebăriilor se fac de către comunicatorii sociali din afara țării si fac un efort pentru ai satisface si nu dezamăgi pe cei interesati de produsele noastre marca Xiaomi.
Tot odată am intâmpinat probleme si pe partea profesionalismului industrial românesc deoarece nu am gasit in industria noastră materialele de care sunt nevoie pentru amenajarea magazinului fizic situat in Sibiu.Mai bine spus au fost găsite in cataloagele mariilor profesionalişti din industria românescă,dar nu existau in stoc si nici nu se puteau achizitiona nici pe comandă.Aproape toate materialele pentru reformarea magazinului au fost comandate din afara tării(ex: o bară puțin iesită din comun a trebuit comandată din Franța).
Ne cerem scuze din punctul aceasta de vedere.
O sa fie corectate toate greşelile gramaticale vorbind ,iar webul o sa fie tradus in mai multe limbi.
Va mulțumim pentru sinceritatea si bunătatea dumneavoastră.

Eu zic ca vom avea o surpriza placuta, preturile vor fi putin mai mari decat cele comandate din China dar vom avea drept de retur, garantie si service oferite de producator.

Attached Files



#24
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

 dark, on 15 ianuarie 2018 - 09:09, said:

Pfff, sunt destule mall-uri și supermarket-uri pline de electronice de toate mărcile. Dacă Xiaomi deschidea o fabrică era ceva, dar ca să vină să-ți vândă, asta o fac deja destui! Nu mă impresionează!
In Sibiu eu nu am gasit telefoane Xiaomi. Toti cunoscutii care au Xiaomi, foarte putini, le-au cumparat online. Nu ai unde sa te duci sa pui mana, sa testezi, sa vezi un smartphone Xiaomi in Sibiu.

Eu nu am masina sa ma plimb prin toata tara, stiu ca cineva ar putea da o fuga in capitala sau ..... (completati voi orasul unde poti proba telefoane Xiaomi), dar nu toti au posibilitatea sa se "miste" asa repede si usor prin patrie.

Asadar, eu unul salut deschiderea unui magazin Xiaomi in Sibiu si sper sa aiba viata lunga.

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

...........
Tot odată am intâmpinat probleme si pe partea profesionalismului industrial românesc deoarece nu am gasit in industria noastră materialele de care sunt nevoie pentru amenajarea magazinului fizic situat in Sibiu.Mai bine spus au fost găsite in cataloagele mariilor profesionalişti din industria românescă,dar nu existau in stoc si nici nu se puteau achizitiona nici pe comandă.Aproape toate materialele pentru reformarea magazinului au fost comandate din afara tării(ex: o bară puțin iesită din comun a trebuit comandată din Franța).
.............
Ha ha ha, vechea problema din Romania, cea cu cataloagele. Cred ca sunt foarte multi romani care s-au lovit de problema portofoliului de produse al unei companii, care se bazeaza pe cataloage de produse si care sunt facute mai mult din ratiuni de marketing, de estetica, da bine sa arate multe produse in cataloage. As putea spune ca e dezinformare.

As, si sa nu uit: un magazin online (si probabil si fizic) din Romania, care se ocupa cu piese si accesorii pentru lumea mobila, vinde piese asa-zis originale pentru telefoane Xiaomi. Am cumparat de la ei doua componente pentru un Xiaomi 4C, care, pe langa ca nu s-au potrivit 100%, au avut si deficiente de functionare. Contactandu-i in scris, au lungit-o cu ideea ca nu exista piese originale pentru Xiaomi, cum se face ca nu stiam asta (!!), ca nici unde nu se gasesc piese originale pentru telefoane mobile! Dar au scris Original ca sa atraga clientii. Deci, atentie si de unde cumparati componente Originale, cel putin pentru Xiaomi nu se vand (nici in China, daramite in Romania).

Edited by cris2d2, 01 February 2018 - 09:34.


#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

Din cauza lipsei de profesionalism nu am gasit un programator de web(am schimbat 3 programatori) serios ca sa íşi poată termina ceea ce a inceput pâna la final nu am gasit in România,
Asa e cand vrei sa ti-o suga cineva pe o lingura de ciorba, numai amatori/amatoare gasesti. Posted Image

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

Asa ca a trebuit să apelăm la profesionalismul din afara tări.
Adica la programatorii romani plecati peste hotare.

Quote

Tot odată am intâmpinat probleme si pe partea profesionalismului industrial românesc deoarece nu am gasit in industria noastră materialele de care sunt nevoie pentru amenajarea magazinului fizic situat in Sibiu.Mai bine spus au fost găsite in cataloagele mariilor profesionalişti din industria românescă,dar nu existau in stoc si nici nu se puteau achizitiona nici pe comandă.Aproape toate materialele pentru reformarea magazinului au fost comandate din afara tării(ex: o bară puțin iesită din comun a trebuit comandată din Franța).
No shit Sherlock, si cand vorbesti limba romana stricat, tot profesionalism se numeste?
Cum mama dracu se face ca avem cateva zeci de mii de magazine din afara si niciunul nu s-a plans ca nu gaseste aia sau aialalta.
Pai ce sa-i faci ma, nene, suntem tara religioasa, n-avem noi la vanzare bari de striptease, dar nici de alt fel, ca a trebuit sa le punem pe toate la puscarii.
Chiar ma mir cum de ciorditori nu au scris inca nimic.

Buna cale de a intra pe piata au ales, sa arunce cu mocirla in stanga si in dreapta.

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

iar webul o sa fie tradus in mai multe limbi.
Ba esti neboon, are Xiaomi pseudooficialul puterea asta?
Astia vor sa intre la concurenta cu Google Translate sau sa ne vanda caramizi?

Voi fi primul care voi cumpara de la ei si le voi face reclamatie la ANPC pt ca nu ofera manuale de utilizare in limba romana, sa vedem mai apoi care-i ala "profesionalistul".

Edited by gumball3000, 01 February 2018 - 10:56.


#26
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Tocmai prin mesajul acesta ma indoiesc de profesionalismul vostru si permiteti-mi sa ma indoiesc de asemenea de faptul ca sunteti reprezentat oficial Xiaomi.

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

Din cauza lipsei de profesionalism nu am gasit un programator de web(am schimbat 3 programatori) serios ca sa iși poată termina ceea ce a inceput pana la final nu am gasit in Romania,iar această problemă a cauz±t intarzierea inaugurării. Asa ca a trebuit să apelăm la profesionalismul din afara tări.
Sunt destul de multi programatori web, foarte multi, dar fie voi nu stiti sa vi-i triati, fie oferiti preturi de doi covrigi.

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

Tot odată am intampinat probleme si pe partea profesionalismului industrial romanesc deoarece nu am gasit in industria noastră materialele de care sunt nevoie pentru amenajarea magazinului fizic situat in Sibiu. Mai bine spus au fost găsite in cataloagele mariilor profesionaliști din industria romanescă[...]
Aici iarasi fie nu ati apelat la firme ce se ocupa de amenajarea interioarelor, fie ati oferit un pret prea mic.

 marcgm, on 31 ianuarie 2018 - 19:05, said:

O sa fie corectate toate greșelile gramaticale vorbind ,iar webul o sa fie tradus in mai multe limbi.
Eh, noi sa fim sanatosi.

Cu un asemenea mesaj, sincer, as ocoli sa achizitionez produse Xiaomi, dar noroc ca nu ma informez folosind informatii dintr-o singura sursa.

Sfatul meu este sa va revizuiti criteriile de angajare si calitate a ceea ce oferiti.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ca nu au gasit programatori romani buni si vorbitori de limba romana, mi se pare o gluma buna. Posted Image  Sau lispsesc de acolo cuvintele: voluntariat si ieftin.....  Si partea cu ” bara putin iesita din comun” suna aiurea.
Profesionalism taica... Posted Image

Nu stiu cat de oficiali or fi, important este sa asigure service/garantie si preturi bune. Altfel toata osteneala este degeaba.

Ahhh si ziarele alea in geam.... Posted Image

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Ciubex, on 01 februarie 2018 - 10:59, said:

Tocmai prin mesajul acesta ma indoiesc de profesionalismul vostru si permiteti-mi sa ma indoiesc de asemenea de faptul ca sunteti reprezentat oficial Xiaomi.
Avand in vedere gradul de limba romana existent in acel mesaj, nu exista vreun dubiu.
Totusi nu inteleg de unde e acel copy/paste, pt ca pe facebook-ul lor nu am gasit nimic, posibil sa fi inceput sa-si primeasca iar MIUI pe acolo si sa se fi pus pe sters (au mai procedat asa si in trecut)
https://www.facebook...omiromaniashop/
Edit: da, se pare ca a fost pe facebook acel mesaj postat

 MembruAnonim, on 01 februarie 2018 - 11:01, said:

Ahhh si ziarele alea in geam.... Posted Image
Ce vrei, boss, daca nu au gasit jaluzele in Romania, doar stii si tu, suntem niste inapoiati, doar perdele avem de vanzare.
APoi ce sa faci, nu auzi ca n-a fost programatoru profesionist, a construit si ala magazinul cu ce a gasit la indemana, mai un ziar, mai un scoci.

 MembruAnonim, on 01 februarie 2018 - 11:01, said:

Nu stiu cat de oficiali or fi, important este sa asigure service/garantie si preturi bune. Altfel toata osteneala este degeaba.
Nu e nimic oficial, e ceva firma dubioasa de a deschis si prin Spania si au zis ca au dat lovitura si la noi.

Uite cum arata un magazin oficial xiaomi: https://www.google.r...al xiaomi store
Nu bataia aia de joc pe 10x10m, de zici ca e service GSM din scara de bloc.

Uitati si comunicatul de la Xiaomi cum arata:

Quote

“In Europe the company starts in Poland, Lithuania, Latvia, Estonia, Ukraine, Belarus, Russia, Hungary, Czech Republic, Slovakia and Greece.” … declaratia oficiala Mi facuta pentru publicatie Deutsche Build
Din comentarii de pe https://www.arenait....cial-sibiu.html

Pacat de brand-ul oficial, pentru ca gunoaie ca astia ajung usor-usor sa-l paraziteze si sa-l distruga.

Edited by gumball3000, 01 February 2018 - 11:27.


#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Iti dai seama ca-n China sunt copii ale magazinelor sau mai stiu eu ce brand vestic, iar in Romania o sa fie o clona de Mi Store, asta o sa fie de pomina.
Top 5 Fake Stores Found in China
De fapt nu ar fi de mirare, in tara plagiatelor, cand insusi ministrul, pardon fostul ministru al invatamantului a afirmat ca nu plagiatele sunt o problema... nu ar fi nimic deosebit sa apara un 'plagiat' si in materie de magazin.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 adisz, on 15 ianuarie 2018 - 08:56, said:

Dau dovada de inteligenta si viziune.
Nota 10.
Sunt curios de comentariile acelor vocali care infiereaza "chinezariile" in general si de care forumul nu duce lipsa Posted Image
Dac-o sa vina cu preturi de China n-o sa vocifereze nimeni dar cred ca vor fi preturi adaptate cu comision baban tipic romanesc si atunci comentariile vor aparea inevitabil .

#31
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Nu ca ar conta opinia mea (la cate postari am, e cam greu sa fiu citit de cei la care scrie sub avatar Senior Members sau Moderators), dar cred ca sunteti cam răi cand va referiti la acest potential magazin Xiaomi din Sibiu. Din moment ce e scris oficial ca se va deschide, in mai multe locuri pe web, pare cam greu sa fie un fake store. Probabil va fi un reseller autorizat Xiaomi, cum sunt si cele deschise in Spania.

#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu i-am contactat pe chinezii originali si mi-au dat un răspuns evaziv, nimic clar. Mă gândesc că dacă era pe bune magazinul din Sibiu nu-i durea tastatura să-mi spună clar. Nici nu n-au spus. Chiar dacă nu e oficial, le-ar face vânzare si e de înteles. Părerea mea este că nu e oficial.

Edited by caiuscorneliu, 01 February 2018 - 12:16.


#33
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
@cris2d2 in Sibiu poți vedea xiaomi la vânzare în Auchan și Carrefour cam de 1 an de zile, recent am văzut A1,a fost și 4X iar mai de mult am văzut Redmi Note 3 și chiar MiBand.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 LauEugen, on 01 februarie 2018 - 21:05, said:

@cris2d2 in Sibiu poți vedea xiaomi la vânzare în Auchan și Carrefour cam de 1 an de zile, recent am văzut A1,a fost și 4X iar mai de mult am văzut Redmi Note 3 și chiar MiBand.
Si garantie?

#35
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Probabil de la Depanero e garantia.

#36
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 29.09.2010
https://www.gsmarena...-news-29405.php

Pare ca se confirma si din surse oficiale.
Bine totul se bazeaza pe pagina de promovare, inca nici un anunt din partea companiei mama unde sa fie clara trasata intentia de a patrunde/promova produsele pe canal oficial si la noi.
Sa speram ca se vor confirma si clarifica detaliile oferite pana acum si vom avea parte de un asemenea magazin.

Alte stiri pe tema in cauza:

https://www.arenait....ul-oficial.html

Edited by Morphinus, 02 February 2018 - 08:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate