Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Proiect aerospatial personal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018
As dori sa incep, pentru un proiect personal, sa construiesc o carcasa de elicopter (doar partea de exterior) de la 0, adica in marime naturala, 12 metri lungime, 2 m latime si 3 metri inaltime. Schema si cotele le am, nu stiu materialele necesare si principiul de constructie. Ma poate ajuta sau indruma cineva ? Multumesc.  Adica cineva care se pricepe, cineva care a terminat o facultate de profil. Nu raspund la intrebari stupide.

#2
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Cum adica doar partea de exterior? Structura de elicopter e de tip monococa, nu are partea exterioara si partea interioara.

#3
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018
Adica, exteriorul asa cum se prezinta el, cu usi, rotoare, coada. Nu ma refer la elemente de interior: bord de navigatie, scaune, componente gen motor, legaturi pneumatice, interfata electrica. Ci doar carcasa simpla.

Edited by starfire32, 14 January 2018 - 22:50.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Materiale ca materiale, dar ma indoiesc serios ca ai tehnologia necesara constructiei, pe partea de sudura, lipire, imbinare.

View Poststarfire32, on 14 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Ci doar carcasa simpla.

Ai nevoie de autoclava, cel putin.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
un elicopter aerospatial?

#6
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Poststarfire32, on 14 ianuarie 2018 - 22:49, said:

Adica, exteriorul asa cum se prezinta el, cu usi, rotoare, coada. Nu ma refer la elemente de interior: bord de navigatie, scaune, componente gen motor, legaturi pneumatice, interfata electrica. Ci doar carcasa simpla.

Adica vrei practic toata celula. Pai te costa o gramada de bani. Ca sa-ti dau o cifra estimativa in jur de 300.000 de euro. Materialele sunt foarte scumpe, o simpla placa de 1mx1m de 2024 e vreo 1000 de dolari.

Edited by titi_greucean, 14 January 2018 - 22:59.


#7
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Dorele .....................

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Daca vrei butaforie, lemn, osb, polistiren expandat, spuma poliuretanica, cutit lung si ascutit bine, ceva vedere in spatiu...

#9
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
In principiu se poate, dar ma indoiesc ca ai cunostintele necesare pentru asa ceva.

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Pare promițător.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nFXCnzPXgHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Omul vrea sa faca o jucarie la copii.

#12
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View PostEinstein_Albert, on 14 ianuarie 2018 - 23:21, said:

Omul vrea sa faca o jucarie la copii.

Avand in vedere dimensiunile specificate de mine, adica marime naturala, nu cred ca va iesi de jucarie. Asa ca abtine-te de la autoironii.

View PostKersim, on 14 ianuarie 2018 - 23:02, said:

In principiu se poate, dar ma indoiesc ca ai cunostintele necesare pentru asa ceva.


Cred ca daca va fi ceva promitator, sigur se va gasi vreun prof de la facultatea din strada Polizu sa imi furnizeze tehnologia de know-how.

View Posttiti_greucean, on 14 ianuarie 2018 - 22:56, said:

Adica vrei practic toata celula. Pai te costa o gramada de bani. Ca sa-ti dau o cifra estimativa in jur de 300.000 de euro. Materialele sunt foarte scumpe, o simpla placa de 1mx1m de 2024 e vreo 1000 de dolari.

Gandeste-te ca va fi o replica, cel mai probabil o pot face intreaga exclusiv din aluminiu sau policarbonat, nu neaparat otel sau mai stiu eu ce alt metal scump.

View Postalexpet, on 14 ianuarie 2018 - 22:56, said:

un elicopter aerospatial?

Nu, unul virtual. Inceteaza si tu sa te autoironizezi.

#13
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018
Ce incerc eu sa fac este un model Bell 222, varianta marime naturala. Il voi face asa cum am specificat in totalitate din aluminiu sau policarbonat, materiale foarte ieftine, deoarece va fi o replica, o macheta, ceva pentru expozitie. Pentru partea de sudura, asamblare, proiectare voi colabora si cu o firma din Bucuresti specializata in asa ceva, nu dau inca nume, care mi-a promis ca imi va furniza si tehnologia de know-how. De asemenea voi colabora si cu un cadru didactic de la Facultatea de Inginerie Aerospatiala care are cunostinte solide in constructia de aeronave.  Piesele le pot face si eu acasa, in CAD. Insa nu stiu exact ce sa fac, de unde sa incep, ce piese sa am, cum sa le imbin, aici nu ma refer la un simplu rotor, ci la principiul de constructie. Si ca sa va faceti o idee despre ceea ce vreau sa construiesc, uitati-va aici:

https://barrieaircra...-222-230-03.jpg

Si nu e imposibil. Au construit copii de scoala replici in marime naturala ale unor avioane supersonice militare.

Asa ca va rog sa lasati ironiile si sa veniti cu idei pertinente. Orice idee serioasa reprezinta un pas inainte.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Poststarfire32, on 14 ianuarie 2018 - 23:59, said:

Piesele le pot face si eu acasa, in CAD.
Insa nu stiu exact ce sa fac, de unde sa incep, ce piese sa am, cum sa le imbin, aici nu ma refer la un simplu rotor, ci la principiul de constructie.
Cred ca prima data trebuie sa incepi cu cotele ! asta pt. a avea informatii concrete despre modul in care sa construiesti elicopterul.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbritneysbitch, on 14 ianuarie 2018 - 23:04, said:

Pare promițător.
E girocopter, nu elicopter.

#16
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Ai cu ce sa-l lacuiesti? Pare usor de facut....

Attached Files

  • Attached File  sic.jpg   236.97K   48 downloads

Edited by cjo, 15 January 2018 - 00:59.


#17
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View Postandreic, on 15 ianuarie 2018 - 00:56, said:

E girocopter, nu elicopter.

Asa este, un girocopter este o aeronava simpla, construita acasa, cu un singur motor, la fel de simplu, cu performante reduse. Poate sa fie si motor de Dacia Logan ca performante, ca sa ridice o greutate totala de 110 kilograme.

View Postcjo, on 15 ianuarie 2018 - 00:58, said:

Ai cu ce sa-l lacuiesti? Pare usor de facut....

Nu e o problema lacuitul sau vopsitul, ci asamblatul.

Edited by starfire32, 15 January 2018 - 01:23.


#18
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Sugerez să începi cu un model in AutoCAD. Am găsit unul deja făcut: https://grabcad.com/...ll-helicopter-1

Pasul următor ar fi să împarți fuselajul pe sectoare și să măsori absolut tot. Durerile de cap și de portofel încep la partea de modelat tablă, pentru care îți trebuie echipament. :D

Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate