Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Salyut 7 (2017)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,558
  • Înscris: 05.11.2009
numai mie mi se pare ca nu e cu nimic deosebit fata de un blockbuster american, doar ca eroul pozitiv e.. rusnac? fix aceleasi faze bashite si clisee pe care le vezi in orice film sf de categorie b...

Edited by vanitty, 16 January 2018 - 21:20.


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbullterrorist, on 16 ianuarie 2018 - 21:16, said:

Cred ca n-ai inteles ce-am zis. Mai citeste o data.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbullterrorist, on 16 ianuarie 2018 - 21:16, said:

Total off topic!  tu te uiti la sf pentru............relatiile interumane?   da filmele psihologice pentru ce sunt bune atunci?
@YOUR_GOD nu a spus ca se uita la filme SF pt. relatiile interumane; ci a zis ca il ingretoseaza faptul ca americanii incearca sa "normalizeze" relatiile homosexuale in mintea heterosexualilor si duc political correctness-ul dincolo de ridicol daca vom ajunge sa ne imbracam numai in negru pt. ca niste femei se simt ofensate de orice alta culoare.

Cat despre film, am sa vad cum fac sa-l vad si eu ca vad ca are recenzii bune.
Sa nu ma injure tovarasii mei daca le cer sa faca rost de film :lol: ca sigur ma vor injura din cauza limbii.

#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si cand te gandesti ca inca nu a aparut la cinematograf... si lumea da si note...

#23
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostYOUR_GOD, on 15 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Inteleg si nu ma afecteaza. E treaba lor, totusi, nu inteleg ce treaba are asta cu filmul SF. Cred ca exact aceasta disperare dupa incluziune, duce la o reactie adversa din partea unora...ca mine.

Cred ca avem nevoie disperata de o briza de aer...diferit, venita din alta parte de cand de la idiotii de americani.
Incep sa cred ca si filmele astea sunt produse ca orice alt bun: de o singura persoana, pentru ca prea seamana.
Ce Kim Jong Un e chiar tampit cand zice ca sunt propaganda americana? Asa e, sunt propaganda ideologica majoritatea.
Adevaru ca nu chiar toate, dar decat sa-si riste resursa umana incercand sa le cearna, le interzice total.

Cand eram mai tanar vedeam hollywoodu asa feeric, ca un loc unde se adunau oamenii si-si dadeau drumu liber la imaginatie. Poate chiar era asa odata prin 70 si 80. Acum insa e infestat de politruci nenorociti.
Si e greu sa le iei fata, deoarece au multe resurse. Ca sa fiu mai clar si sa fac o paralela, te uiti la vreun episod din vreun anime si-ti dai seama de ce librarie impresionanta de sunete au adunat. Apoi te uiti la vreun desen romanesc de pe vremea comunismului sau chiar rusesc sau chiar american de pe vremea lu popeye marinaru si vezi ce saracacioase sunt in suntete. Si asta e doar un mic amanunt. Asa si cu hollywoodu, numai ca americanii astia sunt rau cu capu. Aveau o adevarata industrie in materie de recuzita, decoruri, miniaturi si au promovat kkt-u de CGI peste tot desi arata mult mai naspa decat efectele practice. Acum filmele noi cu modele si efecte practice sunt raritati.

On topic: Cu siguranta o sa ma uit la filmul asta. Sper sa fie subtitrat ca in afara de nu zaietz pagadi si adin dva tri cetir mai greu cu limba rusa.

Din trailer fata aia mica a cosmonautului e chiar enervanta (la voce).

Edited by Genjurooo, 21 January 2018 - 03:38.


#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Filmul are sub in engleza.

Hollywood-ul este o industrie care produce bani. Sunt si cativa regizori pasionati pe acolo, dar rari. Restul, fac bani. Scot pe banda rulanta rechini impotriva avioanelor, animatii pentru redusi mintal etc.
Filmele de calitate lipsesc din toate genurile, nu doar SF si asta pentru ca tot omul acorda note, iar piata migreaza catre prostie, pentru ca aceasta nu impune limite.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.dailymail...IQ-decline.html
https://www.fourmila...s/IQ/1950-2050/
Nici nu-i de mirare. Si se pare ca scaderea cea mai accentuata e dupa anul 2000.

#26
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostYOUR_GOD, on 21 ianuarie 2018 - 10:50, said:

Filmul are sub in engleza.
Da, l-am vazut. E ok. Chiar imi plac sefeuri cu tehnica mai invechita asa. Mi-a adus aminte de Apollo 13.
Dar si de Armageddon unde un rusnac repara nu stiu ce echipament cu ciocanu sau ceva. Aici la fel numai ca nu e prezentata ca o gluma. Adica nu puteau gasi o solutie mai inventiva? Macar sa taie teava cu un aparat de sudura sau sa foloseasca o oglinda pt. a activa senzoru.

Quote

Hollywood-ul este o industrie care produce bani. Sunt si cativa regizori pasionati pe acolo, dar rari. Restul, fac bani. Scot pe banda rulanta rechini impotriva avioanelor, animatii pentru redusi mintal etc.
Filmele de calitate lipsesc din toate genurile, nu doar SF si asta pentru ca tot omul acorda note, iar piata migreaza catre prostie, pentru ca aceasta nu impune limite.
Oricum filmele bune, de calitate, inca sunt apreciate de public, dar acum, pe langa producatorii responsabili cu spalarea pe creier ideologica, au aparut si o serie de contopisti "economisti" si "statiscieni" care fac ei legea si sunt atat de prosti (de fapt producatorii care-i angajeaza) incat nu-si dau seama ca producerea artificiala de hype si ghiveciu de film aduc doar profit pe termen scurt cat pacalesc prostimea, insa pe termen lung distrug franciza si dauneaza companiei.

Edited by Genjurooo, 21 January 2018 - 18:14.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, toti traiesc momentul. Trag cat merge, si pa.
Mie mi s-a parut nostim cum tipul de la sol, si ajutat de gravitatie, nu a reusit sa strambe tubul acela metalic contorsionat, dar au reusit in spatiu, imbracati in costume si fara gravitatie.
Nu este spalare pe creier. Cine-l are, il foloseste. Patriotismul mai trebuie si inspirat si cam asta este, o mandrie...nejustificata. Dar care face bine. Filme bune s-au dus, chestiuni tampite s-au amestecat cu SF-ul si au iesit niste strutocamile.
Star Trek Discovery. Film bun.

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
L-am vazut si eu, din primele minute am crezut ca e cu sergiu nicolaescu dar ala nu juca in sf-uri :) echivalentul unui film american de mana a doua.

#29
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Dragut, asa ca un film hollywoodian rusesc.
Faza cu senzorul si ciocanul... auch. hehe, precis au recuperat senzorul ala de pe vreun tanc ceva :D

#30
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Nesperat de reusit, nu credeam ca rusii pot face un film de genul asta. N-are atata bling precum cele facute de americani, dar cu atat mai bine. L-au impachetat si ei destul de ok, ceva propaganda ieftina au mai strecurat, dar nu intr-atat incat filmul sa fie gretos.

#31
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Foarte frumos, l-am vazut chiar azi.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,458
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPhobos, on 14 ianuarie 2018 - 22:02, said:

Un film rusesc foarte bun, emotionant, inca o dovada ca un film poate misca privitorul chiar si fara bravura artificiala hollywoodiana. Merita vazut.

Nu este un film science fiction, ci e inspirat din fapte reale.

http://www.imdb.com/title/tt6537238/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PKvzQ-x3c1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
inspirat.. dar daca citesti si alte chestii,  o sa aflii ca filmul nu este 100% fapte reale.
Defpt si Apollo 13 a fost un blockbuster, de  mare succes. Recent m-am uitat la el a 3-a data.  Tot inspirat din fapte reale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate