Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stampila pașaport in tarile UE

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Vorbim de un cacat de stampila cu o data pe ea. Orice vames/politist de frontiera ti-o aplica pe pasaport daca il rogi. Nu este ilegal sa stampilezi pasaportul si nu este interzis de niciun regulament.

Auzi, cica sa trimiti mail ambasadorului. Eu cred ca mai bine ii trimiti direct lui Johanis.

Edited by izometric, 15 January 2018 - 09:19.


#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Chit ca-i valabila cartea de identitate in tarile UE,eu am circulat intotdeauna cu pasaportul.
Din tarile UE n-am nici o stampila.In majoriatea vamilor nici nu l-au deschis,l-am aratat si mi-au facut semn sa trec mai departe.Doar vamesii romani mi-au controlat portbagajul,de vreo trei ori

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Nu se mai pune stampila atunci cand calatoresti in UE. Dar poti oricand sa ceri. Insa te pot refuza. Nu ai cum sa ii obligi sa iti puna stampila in pasaport.
Dar cred ca daca le explici frumos ca vrei ca amintire o sa iti faca hatarul.

Eu am in pasaport si stampila din Antarctica. Si stampila din Ushuaia (ca este cel mai sudic oras). Am chiar si de la Machu Picchu.


Tocmai ce ne-am intors din Australia si nu am in pasaport nici viza nici stampila. Si chiar ii ziceam sotului ca imi pare rau ca nu am stampila ca era cel de-al saptelea continent pe care am ajuns. El zicea in gluma ca daca vreau neaparat pot sa ma duc sa ii dau o palma peste ceafa vamesului si o sa fiu foarte bagata in seama dupa aia :)

#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postizometric, on 15 ianuarie 2018 - 09:19, said:

Vorbim de un cacat de stampila cu o data pe ea. Orice vames/politist de frontiera ti-o aplica pe pasaport daca il rogi. Nu este ilegal sa stampilezi pasaportul si nu este interzis de niciun regulament.

Auzi, cica sa trimiti mail ambasadorului. Eu cred ca mai bine ii trimiti direct lui Johanis.


Avem glume si imi scapa? Pana la ambasador, ai un secretariat, un consul, un departament de relatii cu publicul, etc... Poate nu se mai folosesc stampilele respective (sunt casate, se folosesc exclusiv pentru cei care au nevoie de vize de intrare sau doar pentru avizare la intrarea in tara a marfurilor). Va primi, spre diferenta de tine, un raspuns diplomatic. Daca nu vrea sa astepte si pleaca maine, poate intreba in vama...

#23
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostPololica, on 15 ianuarie 2018 - 11:09, said:



Avem glume si imi scapa?

Da, de santier.

#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Post_Smiley_, on 15 ianuarie 2018 - 08:20, said:

daca vrei alt pasaport trebuie sa-l predai pe cel vechi, din ce stiu eu...
daca si restul de 14000 de postari le-ai facut oferind informatii tot asa de corecte...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate