Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Setare retea RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu are configuratie ip valida.
Attached File  NU POATE COMUNICA.jpg   100.16K   116 downloadsAttached File  CONECTARE LA RETEA NECUNOSCUTA FARA TRAFIC.jpg   98.05K   111 downloads
PC-u nou ( refurbished) lenovo, windows10, nu am acces la internetul rds
Attached File  inet e resourse not found.JPG   54.89K   94 downloads
nu face nici macar ping
Deschide fereasrea dos, clipeste cursorul si dupa 15 secunde se inchide

Edited by OPEDI, 14 January 2018 - 20:39.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Cei de la RDS ti-au dat allow la mac? Cu ei ai discutat? Ei au un stil de a filtra macurile.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Am discutat.
Nu am adus in discutie mac.
Le-am zis ca nu merge net-ul si am resetat de 2 ori user mname si parola

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Le-ai mentionat ca pc-ul este nou? nu l-ai mai avut pana acum? Daca accesezi routerul vezi pc-ul conectat la el?

#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Da, le-am spus ca sistemul este nou,9 nu stiu cat de bine au bagat la cat aceasta informatie, am dubii in aceasta privinta) astazi l-am primit.
Nu am ruter, folosesc utp-ul direct in pc-u.
Am vechiul sistem, un amarat de p4 cu care ma conectez acum, in acest moment.
internetul RDS-ului este functional in acest moment pe vechea configuratie

Edited by OPEDI, 14 January 2018 - 20:56.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOPEDI, on 14 ianuarie 2018 - 20:40, said:

Am discutat.
Nu am adus in discutie mac.
Le-am zis ca nu merge net-ul si am resetat de 2 ori user mname si parola

N-ai ce sa resetezi ca alea sunt fixe, atribuite de RDS. Si, din cate stiu, nu au restrictie pe MAC.  Trebuie incercat din nou, pana merge.

Edited by rosix, 14 January 2018 - 20:58.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,393
  • Înscris: 08.02.2011
Cloneaza MAC-ul pc-ului cu p4 pe noul sistem si incearca din nou. Asa stiam si eu, ca RDS nu are restrictie pe MAC, dar nu se stie.

#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
am 50 de ani, ma depaseste.
Nu stiu ce inseamna cloneaz si nu stiu sa gasesc MAC-ul
+ ca pana acum 5 ore nu am folosit decat XP,cu  Windows10 abia am facut cunostiint ( dar imi place)
mai incerc, sterg si refac conexiunea, ma joc in setari cat mai mult, dar am impresia ca nu voi reusi singur.
Daca este important sa stiti ca nu am activat w10, inca nu am razuit cifrele ascunse de pe sticker,(tocmai in idee ca poate voi face retur)
Apropo, daca fac retur, voi primi toti banii sau 100 de lei ( pretul licentei) se vor evapora ?

Edited by OPEDI, 14 January 2018 - 21:08.


#9
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Nu stiu cum ii la altii da la mine pe RDS nu s-a pus niciodata problema de MAC.

@initiator: sigur ai facut corect configurarea retelei? Daca zici ca esti cu cablul de net direct in laptop, trebuie sa fie PPPoE.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fLJImEmVB5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La minutul 1:16 ai campurile "Username" si "Password" unde trebuie sa introduci numele de utilizator si parola pe care le ai trecute in contractul RDS.

Edited by gabyxm, 14 January 2018 - 21:07.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
IPv4 nici macar nu cred ca e un IP RDS! (automat nici IPv6). Ai facut si tu setarile la inceput? (adica o retea noua) sau vrei sa se conecteze dar setarile alea sunt facute de cei din fabrica? (adica erau pentru o retea de test)

Edited by stlk, 14 January 2018 - 21:09.


#11
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
am facut o conexiune noua, am folosit user-ul si parola rds, dar in momentul cand vreau sa accesez internet-ul se deconecteaza si apare eroare

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststlk, on 14 ianuarie 2018 - 21:06, said:

IPv4 nici macar nu cred ca e un IP RDS! (automat nici IPv6). Ai facut si tu setarile la inceput? (adica o retea noua) sau vrei sa se conecteze dar setarile alea sunt facute de cei din fabrica? (adica erau pentru o retea de test)

IP-ul ala cu 169. x.x.x  e alocat automat de Win10 cand nu gaseste la ce sa se conecteze.
@initiator, seteaza placa pe conectare Auto si incearca din nou. Fara nicio clonare de MAC doar introducand cu atentie user si parola, asa cum sunt ele date de RDS.
Daca tot nu merge incearca sa reinstalezi driverul de LAN urmat de restart si o iei de la capat.

Daca placa e setata sa se conecteze pe Auto simpla scoatere a cablului si bagare la loc in PC ar trebui sa-ti aloce un nou IP.  Verifica setarile la placa de retea, pentru ca, daca sunt pe manual si au balarii in ele, nu se va conecta.

Edited by rosix, 14 January 2018 - 21:14.


#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrosix, on 14 ianuarie 2018 - 21:11, said:

IP-ul ala cu 169. x.x.x  e alocat automat de Win10 cand nu gaseste la ce sa se conecteze.
@initiator, seteaza placa pe conectare Auto si incearca din nou. Fara nicio clonare de MAC doar introducand cu atentie user si parola, asa cum sunt ele date de RDS.
Daca tot nu merge incearca sa reinstalezi driverul de LAN urmat de restart si o iei de la capat.
Daca placa e setata sa se conecteze pe Auto simpla scoatere a cablului si bagare la loc in PC ar trebui sa-ti aloce un nou IP.  Verifica setarile la placa de retea, pentru ca, daca sunt pe manual si au balarii in ele, nu se va conecta.
Ai dreptate! acum imi aduc aminte ca si pe XP era la fel, tin minte ca aveam net de la o retea de cartier si pica tot tipul, automat imi schimba Ip-ul in 169.x.x.x/ (vedeam Ip-ul schimbat in Borgchat iar setarile la PC pentru retea erau pe automat) Posted Image

Edited by stlk, 14 January 2018 - 21:23.


#14
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postrosix, on 14 ianuarie 2018 - 21:11, said:


@initiator, seteaza placa pe conectare Auto si incearca din nou.
nu stiu cum sa faca asta.
Conectare auto? nu am gasit nicaieri ( pe acolo pe unde am umblat ) setarea asta.
Cat despre driver, ( asta este placa de retea), marvell yukon 88e8057 nu am gasit driver specializat de w10, am gasit pentru w8.
Dar atunci cand am vrut sa-l instalez nu am reusit, eroarea spunea ca intai trebuie sa dezinstalez pe cel vechi

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOPEDI, on 14 ianuarie 2018 - 21:21, said:

nu stiu cum sa faca asta.
Conectare auto? nu am gasit nicaieri ( pe acolo pe unde am umblat ) setarea asta.
Cat despre driver, ( asta este placa de retea), marvell yukon 88e8057 nu am gasit driver specializat de w10, am gasit pentru w8.
Dar atunci cand am vrut sa-l instalez nu am reusit, eroarea spunea ca intai trebuie sa dezinstalez pe cel vechi

Dezinstaleaza-l si lasa Win10, sa-ti instaleze un driver generic pentru placa... Apoi, cu placa pe Auto, ar trebui sa te poti conecta.

Incearca insa, intai, sa setezi placa aia pe auto. Click dreapta jos acolo unde e calculatorul ala cu semnul exclamarii

Network and Sharing / Local Area Connection / Properties / Internet protocol Ipv4 / Properties iar acolo vezi sa fie setat pe Auto...
Scoate cablul din spate si baga-l din nou. Ar trebui sa mearga.

Edited by rosix, 14 January 2018 - 21:32.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrosix, on 14 ianuarie 2018 - 21:26, said:

Dezinstaleaza-l si lasa Win10, sa-ti instaleze un driver generic pentru placa... Apoi, cu placa pe Auto, ar trebui sa te poti conecta.
Incearca insa, intai, sa setezi placa aia pe auto. Click dreapta jos acolo unde e calculatorul ala cu semnul exclamarii
Network and Sharing / Local Area Connection / Properties / Internet protocol Ipv4 / Properties iar acolo vezi sa fie setat pe Auto...
Scoate cablul din spate si baga-l din nou. Ar trebui sa mearga.
Nu cred ca rezolva nimic! Din ce inteleg de pe net placa de retea nu e compatibila cu Windows 10. Eu stau si ma intreb daca PC-ul refurbished a venit cu Win10 preinstalat!?  (daca da, se pare ca cei care i-au vandut PC-ul sunt total pe din afara, trebuia sa testeze si placa inainte sa-l vanda) sau daca a schimbat initiatorul Win 7!? (sau 8) cu 10 fara sa se intereseze inainte daca are drivere pentru componente.
Cred ca singura solutie este sa cumpere o placa de retea noua compatibila cu Windows 10!
(asta daca nu are alte probleme de compatibilitate si cu alte componente).

Edited by stlk, 14 January 2018 - 21:57.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@OPEDI, ia zi, frate, cum e treaba?  E calculator venit cu Win8 sau cu nimic pe el si te-ai apucat tu sa instalezi Win10 fara sa te gandesti la drivere sau ce?
Placa de retea e distincta de placa de baza sau e integrata pe placa de baza?
Daca calculatorul a venit cu Win 10 instalat pe el, ar trebui sa mearga si placa de retea, nu?

Scoate-ne din ceatza....

Edited by rosix, 14 January 2018 - 21:54.


#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu am disparut, dar m-am chinuit in continuare.
https://www.pchouse....ws-10-home.html
asta-i pc-ul
da, cred ca ungurii astia vand fara sa stie exact daca exista drivere.
la asa casa mare trebuia sa-mi livreze si un cd-u???
Attached File  comanda de la pc house.JPG   87.94K   38 downloads

Edited by OPEDI, 14 January 2018 - 22:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate