Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic
 Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

transport mobila grea la etaje su...
 TCL 98X955

Concursuri false, ce ziceti?

Recomandare AC pentru o camera

Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

Medicina clasică față în față cu medicina naturistă

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

data

data

Senior Member

• Grup: Senior Members
si medicina clasica ia in considerare organismul in totalitatea lui; si aici exista antecedentele personale si heredo-colaterale; si in cazul medicinei clasice tratamentul se individualizeaza pentru fiecare pacient, este clasica expresia "exista bolnavi, nu boli";

cu toate acestea in medicina clasica sunt posibile studiile obiective; de ce oare?

despre tratamentul cancerului, poate tu esti rezervat, dar uita-te in jur cate "oferte" exista pentru tratamentul cancerului din partea unor persoane care nu sunt autorizate pentru tratament medical ci pentru vanzarea de suplimente alimentare;

in cazul pacientilor in care nu exista alte solutii sunt de acord cu tratamentele naturiste, cu conditia ca pacientul sa fie in continuare monitorizat de un medic, pentru ca macar prin intermediul unor analize obiective sa poata fi depistata o eventuala evolutie negativa.

problema medicinei altenative este lipsa unor reguli; nu orice afectiune poate fi tratata naturist; cu toate astea nu exista nicaieri precizat: "afectiunea X poate fi tratata alternativ; mai precis de la stadiul 1 pana la 3, mai departe nu se poate"; exagerand ... pot fi tratate fracturile cu ceaiuri? duc acestea la reducerea fracturii si la imobilizarea ei?

nu neg efectele pozitive ale medicinei alternative, dar exista atata dezorganizare incat 1 tratament foarte eficient se pierde printre zecile de sarlatanii

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

• Grup: Members

days, on Nov 29 2007, 01:48, said:

Adica daca mi se arde un bec in casa schimb toata instalatia electrica ? Daca se sparge roata dreapta fata, le schimb pe toate 4? Am auzit multe de la oameni in cativa ani de medicina dar probabil ca nu voi inceta sa raman uimit de...astfel de idei.

Doar copii fara drept de a detine buletin isi sustin punctele de vedere cu emisiuni de la tembelizor.

Am mai vazut o tampenie zisa intr-un filmulet spre care ai pus tu link pe forumul asta. Comparau acolo incidenta cancerelor din 1900 cu cea din 1950 sau de azi... Oare poate un adult sa ia in serios o informatie atat de stupida ? Presupun ca un medic alternativ din ala...da. El nu stie ca in 1900 nu exista mamografia pentru depistarea cancerelor de san (abia au fost descoperite in 1895 razele X :) ), sau colonoscopia pentru depistarea cancerelor de colon, sau markerii tumorali pentru diversele tipuri de cancer ( AFP pt cancer hepatic, PSA pt cancer prostatic, HCG pt cancer ovarian, etc ). Deci exista in ziua de azi metode cu sensibilitati de depistare a unui cancer de mii sau sute de mii de ori mai mari decat acum o suta de ani. Si atunci care-i logica in a compara datele statistice de atunci cu cele de azi ??

Singurul avantaj al medicinei alternative fata de cea 'clasica' este ca poate folosi ca subiecti de testare a 'tratamentelor' oamenii, pe cand medicul 'clasic' abia daca are voie sa omoare 10-20 de soareci si 5 iepuri incercand un nou medicament ca se si trezeste un front de eliberare a animalelor sau frantuzoaica aia cu cainii ei sa faca scandal si sa bage prostii in capul muritorului de rand ( prin intermediul tembelizorului, in special! ). Dar ce poate face medicul daca are de testat un medicament gen...sa zic... ciclofosfamida (chimioterapic) ? Alternativu' testeaza strugurii si nu stiu ce alte superbitati de tratamente de genul asta ce mai erau scrise pe forum... Efecte secundare la struguri? Hmm...poate diareea daca nu ai limita. Efecte secundare la ciclofosfamida ? Sterilitatea...si altele. Deci cine se ofera? Dar te 'scapa' strugurele de cancer ? :)))))) Pe cand ciclofosfamida, da. Si cui ii pasa ca esti steril dupa varsta de 70 de ani? Important e ca mai traiesti inca 10 ani.

Asadar, fuga impreuna in podgorie Mirovaia! Eu unul, ador strugurii!

Si tot apropo de medicina traditionala versus medicina moderna:
stiai ca inainte de parintele medicinei moderne HIPOCRAT (caruia ii port o stima deosebita pt. ca i-am rostit juramantul) un popor practica aceasta medicina traditionala (acupunctura, homeopatie, phihoterapie, etc)? Si erau cu aprox. 3000 de ani inainte de Hristos? Sti cine sunt aceia? Poporul chinez (caruia la fel ii port o stima deosebita).
Si acel popor isi bazeaza stiinta (ca este o adevarata stiinta si acupunctura si homeopatie) pe o lunga experienta si pe un lung studiu si filosofic si practic?
Si ca toata medicina moderna isi are baza in aceasta medicina traditionala? Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante. Care la randul lor au fost studiate sa se vada ce efecte au in diferite boli = homeopatia.
Si abia dupa aia au aparut studiile statistice - gen dublu orb si altele - si iarasi mai apoi au aparut metodele moderne de investigatie si diagnostic - gen markeri tumorali, vsh si altele.
Deci se cuvine sa tratam medicina traditionala cu RESPECTUL CUVENIT pentru ca se afla la baza medicinei moderne si nu invers.
Sunt convins sa putini dintre cei ce citesc acest forum stiu cum se pune un diagnostic complet in medicina traditionala (homeopatie si acupunctura) si ca sunt mai multi care stiu cum se pune un diagnostic in medicina moderna.
Va asigur ca este nevoie de mai multe cunostinte ca sa pui un diag. corect in medicina traditionala decat in cea moderna unde lucrurile sunt mult mai clare. Si tratamentul este mai usor si isi face efectul mai repede. Si efectul trece la fel de repede. Si boala poate ramane si recidiveaza in cele mai multe cazuri.
Pentru ca in cele mai multe cazuri se trateaza EXCLUSIV boala si simptomele in sine. Si nu se vede ansamblul care este pacientul. Ceea ce nu se intampla in cazul medicinei traditionale. Care de fiecare data trateaza ansamblul in sine = pacientul.
Oricum discutia este lunga si niciodata nu se va incheia.

Spor la treaba.

antigen

antigen

Djilawurr

Danut Ianc, on Dec 2 2007, 00:39, said:

Si ca toata medicina moderna isi are baza in aceasta medicina traditionala? Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante. Care la randul lor au fost studiate sa se vada ce efecte au in diferite boli = homeopatia.

Homeopatia e altceva.

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

antigen, on Dec 2 2007, 00:54, said:

Homeopatia e altceva.

Si oare ce ar putea fi homeopatia? Nu este un fel de medicina? O ceva diferit de medicina... si eu nu am aflat inca. NU esti tu dragut sa ma luminezi?

Merci anticipat pentru efort.

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned

Danut Ianc, on Dec 2 2007, 13:17, said:

Si oare ce ar putea fi homeopatia? Nu este un fel de medicina? O ceva diferit de medicina... si eu nu am aflat inca. NU esti tu dragut sa ma luminezi?

ce-ai incercat sa definesti tu acolo este eventual medicina naturista, nu homeopatia.

acum iti recomand sa ne spui ce-ai vrut sa intelegem prin "medicina". da, de medicina alopata e al dracului de diferita.

antigen

antigen

Djilawurr

Danut Ianc, on Dec 2 2007, 13:17, said:

Pai am facut asta deja. Am pus un link catre DEX, unde este definita homeopatia. Cu placere.

Si NU "toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante". Unele sunt chiar de origine animala sau fungica.

data

data

Senior Member

...
Si acel popor isi bazeaza stiinta (ca este o adevarata stiinta si acupunctura si homeopatie) pe o lunga experienta si pe un lung studiu si filosofic si practic?
Si ca toata medicina moderna isi are baza in aceasta medicina traditionala?
...
Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante.
...
Pentru ca in cele mai multe cazuri se trateaza EXCLUSIV boala si simptomele in sine. Si nu se vede ansamblul care este pacientul. Ceea ce nu se intampla in cazul medicinei traditionale. Care de fiecare data trateaza ansamblul in sine = pacientul.
Oricum discutia este lunga si niciodata nu se va incheia.

Spor la treaba.

de unde le scoti?

medicina moderna nu deriva din medicina traditionala chineza
nu "Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante."

iar ultima afirmatie e cea mai tare: cea ca in medicina moderna "nu se vede ansamblul care este pacientul";  toata medicina moderna se bazeaza pe tratamentul ca un intreg, cu afectiuni multiple, cu antecedente personale etc.
tu cand consulti un pacient nu il privesti in totalitatea lui?

mianna

mianna

Senior Member

eh, o fi lipsit de la primul curs, ala cu "nu exista boala, ci bolnav" :)

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

mianna, on Dec 2 2007, 13:40, said:

ce-ai incercat sa definesti tu acolo este eventual medicina naturista, nu homeopatia.

acum iti recomand sa ne spui ce-ai vrut sa intelegem prin "medicina". da, de medicina alopata e al dracului de diferita.

Medicina - este o chestie complicata (poti sa ii spui stiinta) cu care tratezi oamenii. Care iti permite ca atunci cand poti sa ii si vindeci.
In acceptiunea mea aceasta stiinta include atat partea alopata a medicinei, partea naturista sau poti sa ii zici si neconventionala si include si psihoterapia care este o parte importanta a tratamentului

Oare si medicina naturista nu are inclusa si homeopatia?

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

data, on Dec 2 2007, 16:04, said:

de unde le scoti?

medicina moderna nu deriva din medicina traditionala chineza
nu "Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante."

iar ultima afirmatie e cea mai tare: cea ca in medicina moderna "nu se vede ansamblul care este pacientul";  toata medicina moderna se bazeaza pe tratamentul ca un intreg, cu afectiuni multiple, cu antecedente personale etc.

Il privesc ca si un intreg atunci cand am timp. Dar sunt convins ca atunci cand omul iti vine pentru o banala durere in gat ii prescrii Faringosest sau orice altceva fara sa te mai gandesti ca poate aceasta durere in gat este o manifestare a unei alte boli mult mai grave si care dureaza de mai mult timp.

Pentru cel cu primul curs: nu am lipsit de la primul curs. Doar ca acela a fost cam de mult si de atunci am apucat sa mai si trec prin filtrul gandirii ceea ce am invatat si ceea ce si fac.

Sunt convins ca medicina moderna priveste pacientul si nu boala. Dar dupa cum spuneam in prima fraza. Atunci cand ai timp. Si sunt convins ca timpul de 10 min pe pacient NU iti permite sa il privesti ca un intreg.
Teoria este foarte frumoasa dar din pacate este doar teoria. Practica din pacate este diferita de ceea ce am invatat in facultate si este diferita de teorie.

Oricum, dupa cum ziceam, discutia este lunga, neconcludenta in contextul de fata si acum "useless".

Spor la treaba

data

data

Senior Member

Danut Ianc, on Dec 2 2007, 18:23, said:

Il privesc ca si un intreg atunci cand am timp.

...

Sunt convins ca medicina moderna priveste pacientul si nu boala. Dar dupa cum spuneam in prima fraza. Atunci cand ai timp. Si sunt convins ca timpul de 10 min pe pacient NU iti permite sa il privesti ca un intreg.
Teoria este foarte frumoasa dar din pacate este doar teoria. Practica din pacate este diferita de ceea ce am invatat in facultate si este diferita de teorie.

Oricum, dupa cum ziceam, discutia este lunga, neconcludenta in contextul de fata si acum "useless".

Spor la treaba

nu da vina pe medicina moderna pentru optiunea ta (incorecta si se incadreaza in viziunea romaneasca "merge si legat cu sarma");

cand omul iti vine pentru o banala durere in  gat ii prescrii Faringosest sau orice altceva fara sa te mai gandesti  ca poate aceasta durere in gat este o manifestare a unei alte boli mult  mai grave si care dureaza de mai mult timp.

si daca acel pacient chiar are o afectiune mult mai grava si tu ii dai Faringosept? este medicina clasica de vina ca tu nu ai privit pacientul ca un intreg? in schimb medicina traditionala este extraordinara pentru ca priveste omul ca un intreg?

si este gresit sa crezi ca daca asa faci tu asta caracterizeaza medicina clasica :nonobad:

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

data, on Dec 2 2007, 20:30, said:

nu da vina pe medicina moderna pentru optiunea ta (incorecta si se incadreaza in viziunea romaneasca "merge si legat cu sarma");

si daca acel pacient chiar are o afectiune mult mai grava si tu ii dai Faringosept? este medicina clasica de vina ca tu nu ai privit pacientul ca un intreg? in schimb medicina traditionala este extraordinara pentru ca priveste omul ca un intreg?

si este gresit sa crezi ca daca asa faci tu asta caracterizeaza medicina clasica :nonobad:

Ceea ce fac eu este o chestie de echilibru.
Sunt convins ca tu ai mai mult timp pentru pacientii tai si mai ales ii privesti ca un intreg de fiecare data cand vin la tine pentru o durere in gat si mai ales atunci cand la usa ta stau inca 10.
La fel ceea ce fac eu ma caracterizeaza doar pe mine si nu medicina in ansamblu. Dar sunt convins ca daca ai vb cu alti medici ai constata la o privire profunda ca lucrurile stau mult mai rau decat le prezint eu aici. Si nu le prezint din povesti sau din amintiri sau din ceea ce am citit.

MTC priveste pacientul ca si intreg pentru ca nu are alta optiune. Pentru ca asa este construita. Nu se poate intregul fara parti dar nici parti fara intreg. Totul este imbricat si implicit tu trebuie sa faci asta. Si credema ca nici acuma nu vorbesc din amintiri, povesti sau ceea ce am citit in carti scrise de gospodine. Si cand tratezi prin metode traditionala tratezi intregul si implicit si partile.

PS. Crede-ma ca sunt multumit de ceea ce fac in momentul de fata. Si rezultatele sunt la mijloc. Normale pentru un medic normal. Pt. ca nu lucrez intr-o clinica vestita ca sa am timp sa filosofez pe seama ciclofosfamidei care da efecte secundare peste exact 3,2 ani si 3 ore sau pe seama nu stiu carui studiu in dublu orb despre efectele nu stiu carui medicament acuma scos care inca nu a apucat sa fie testat.
Si acei oameni fac o munca extraordinara si am toata STIMA si RESPECTUL pentru ei. Dar de la mine pana la ei este un drum lung. Credema ca nu am timp de filosofie la cabinet. Trebuie doar sa imi rezolv treburile zilnice si sa nu las nimic nerezolvat.

Oricum iti doresc o saptamana cat mai usoara si cat mai putina lume la usa.

Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

Active Member

data, on Dec 2 2007, 16:04, said:

de unde le scoti?

A zis foarte bine, însă îți lipsește perspectiva lui.
De exemplu să zicem că ai o viroză, guturai sau bronșită și îți curge nasul. La un moment dat rămâi cu o nară înfundată și respiri preponderent pe cealaltă.
Foarte puțini știu că fiecare nară corespunde unui canal energetic :IDA și PINGALA. Unul acceptă energie Yang, altul Yin (nu mai știu legătura corectă între fiecare). Respirând doar pe o nară, undeva în organism va apare un dezechilibru, fiindcă va deveni preponderentă una din cele două polarități. Medicina alopată nu ține cont și de acest aspect în evoluția bolii fiindcă ignoră existența substratului energetic și de aceea (în principiu) nu a fost și nu va fi cu adevărat eficientă.

De aia un șaman de pe malurile Amazonului sau un practicant de Ayurveda are avantaje nete fiindcă întotdeauna va urmări cauza. Alopatia în general atacă doar la un nivel superficial, fară a ține cont de efectele provocate în plan subtil.

În pdf - Ancient knowledge and alternatives for Western medicine - pt guest

Edited by Mirovaia_Scorb, 02 December 2007 - 22:32.

mianna

mianna

Senior Member

Il privesc ca si un intreg atunci cand am timp. Dar sunt convins ca atunci cand omul iti vine pentru o banala durere in gat ii prescrii Faringosest sau orice altceva fara sa te mai gandesti ca poate aceasta durere in gat este o manifestare a unei alte boli mult mai grave si care dureaza de mai mult timp.

ai doar grija sa nu-i dai si aspirina inainte de-a avea timp sa-ti spuna ca-l doare stomacul postprandial.

antigen

antigen

Djilawurr

@Danut Ianc: Pe tine nu te deranjeaza afirmatiile eronate pe care le faci? Ma refer la cele de netagaduit, de exemplu definitia homeopatiei, originea homeopatiei (apropo, a fost inventata de catre un neamt, Hahnemann, nu de catre chinezi), ca toate medicamentele provin din plante etc. Daca nu, e bine ca esti impacat cu tine insuti si cu convingerile tale (cele multe).

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

antigen, on Dec 2 2007, 23:31, said:

@Danut Ianc: Pe tine nu te deranjeaza afirmatiile eronate pe care le faci? Ma refer la cele de netagaduit, de exemplu definitia homeopatiei, originea homeopatiei (apropo, a fost inventata de catre un neamt, Hahnemann, nu de catre chinezi), ca toate medicamentele provin din plante etc. Daca nu, e bine ca esti impacat cu tine insuti si cu convingerile tale (cele multe).

Fii convins ca sunt impacat cu ele (convingerile) cele multe.
Neamtul respectiv din cate imi aduc eu aminte a cam studiat in China. Si pot sa iti spun ca acu' cateva mii chinezii foloseau "homeopatia" sau cum s-o fi numit atunci. Ca si a doua linie in tratament. A 3-a era acupunctura. Da sti care era prima? Habar nu ai. Psihoterapia (ma rog definitia nu ceea ce este acuma).

Si cam care ar fi originile medicamentelor ma rog frumos? NU la inceput au fost plantele la baza? Oare? Crezi ca in vreamea lui Hipocrate (STIMA) exista laboratoare de sinteza a aspirinei sau a ciclofosfamidei? Ma cam indoiesc. Sau poate daca esti suficient de in varsta poate nu ai uitat-o pe bunica ta atunci cand iti dadea ceai de ceapa ca sa scapi de tuse? Poate sti poate nu, dar afli acuma.
Poate sunt si pilule moderne exclusiv de sinteza, dar baza au fost plantele.

Si pentru voi va recomand un curs de anul I:  Istoria Medicinei. Dar din pacate incepe numai de la greci din cate iti aduc eu aminte.

Si inca o data: fii convins ca sunt impacat cu mine insumi. Si nu numai atat: incerc sa ma si perfectionez. In ramura alopata a medicinei pe care cu cinste si onoare o practic dar si in ramura traditionala a medicinei (MTC) in care sunt un novice deocamdata.

O saptamana usoara si tie.

Danut Ianc

Danut Ianc

Member

mianna, on Dec 2 2007, 23:11, said:

ai doar grija sa nu-i dai si aspirina inainte de-a avea timp sa-ti spuna ca-l doare stomacul postprandial.

Era probabil o mica gluma. Pt. ca nu m-am prins la inceput. Dar am inceput sa rad si nu ma pot opri. O sa le povestesc la colegi de asta si o sa radem impreuna de "glumita" ta nevinovata.

mianna

mianna

Senior Member

Toate medicamentele existente la ora actuala au la baza substante initial separate din plante.

asta ai spus, danutule

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate