Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

E permisul auto obtinut prea usor in Romania?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

Poll: E permisul auto obtinut prea usor in Romania? (95 member(s) have cast votes)

Este permisul auto prea usor obtinut in Romania?

  1. Da (46 votes [48.42%] - View)

    Percentage of vote: 48.42%

  2. Nu (49 votes [51.58%] - View)

    Percentage of vote: 51.58%

Un examen mai greu ar reduce numarul de accidente?

  1. Da (41 votes [43.16%] - View)

    Percentage of vote: 43.16%

  2. Nu (47 votes [49.47%] - View)

    Percentage of vote: 49.47%

  3. Nu stiu (7 votes [7.37%] - View)

    Percentage of vote: 7.37%

Ar ajuta un examen mai scump dpdv al taxelor?

  1. Da (16 votes [16.84%] - View)

    Percentage of vote: 16.84%

  2. Nu (75 votes [78.95%] - View)

    Percentage of vote: 78.95%

  3. Nu stiu (4 votes [4.21%] - View)

    Percentage of vote: 4.21%

Vote Guests cannot vote

#19
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdanaciu, on 14 ianuarie 2018 - 18:04, said:

Deci din cauza infrastructurii si a autoritatilor unii merg cu 100 pe sectiunile de 50 si cu 200 pe sectiunile de 130 de km/h?
Daaaaaaa!!!!!!
Toti aia care merg mai incet decat tine sunt niste idioti si aia care merg mai tare maniaci.
Fiecare merge cat are incredere in capacitatile sale, cat are incredere in masina, cat isi permite sa isi plateasca amenzile in caz de le incaseaza. In Germania sunt destule autostrazi mai proaste ca la noi, sa vezi ce sacadezi la 200 km/h pe dalele de beton, dar fara limita de viteza.
Problema in Romania e coruptia de la examene si mjodul nerealist de examinare. Eu dupa ce am luat permisul inainte sa am prima masina la vbreo 6 luni dupa am mai facut cateva ore cu instructorul sa imi intru in mana, atunci mi-a spus ca acum invat sa conduc sofereste, adaptat traficului, adica complet diferit fata de stilul in care circula masinile de scoala, pt c aatunci obiectivul era sa ma descurc in traficul real, nu s apromovez un examen nerealist.
Limitele de viteza is acceleasi de vreo 70 de ani incoace chit ca masinile au evoluat enorm si sunt mult mai manevrabile. Pe vreme alui Ceausescu aveau ceva idee logica, limita de 80 km/h pt Daciile 1300 si 90 km/h pt Volga si restul de masini mai serioase, asta in 1966. Pai ma scuzati dar o masina moderna franeaza de vreo 2-3 ori mai rapid decat masinile din 1966 si sunt mult mai stabile pe drum. In mare limitele sunt pt a face rost de bani la buget din amenzi.
Vrei sa reduci numarul mortilor in accidente, fa autostrazi sau macar drumuri cu 2 benzi sa nu isi mai riste lumea viata in depasiri, asta e singura solutie reala.

Edited by SpeedDemon, 14 January 2018 - 18:30.


#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema nu e examenul. Idiotii se comporta exemplar si la examen si cand e politie in zona. Isi amintesc dintr-o data toate regulile de circulatie dar le uita cum trec de echipaj.
Problema cea mai grava e aplicarea selectiva a legii de catre organe.
Ala are X6 nu il oprim, ala a depasit cu 11 km/h il oprim si amendam, ala merge cu luminile de ceata noaptea dar nu-l amendam ca militienii stiu sa citeasca doar partrea cu viteze legala din tot codul rutier.
Problema e organul slab pregatit sau prea speriat de sistemul in care lcreaza ca sa aplice legea.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAnn0nyym0us, on 14 ianuarie 2018 - 16:53, said:


Pe de alta parte, citesc ca in Germania de exemplu, permisul auto costa undeva la 2000 de euro.
Cand salariile din Romania vor fi la nivelul celor din Germania, sunt sigur ca si scoala auto din Romania va costa cat costa in Germania. Posted Image

#22
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Problema e asa: incepatorii sunt prosti si neinstruiti, "veteranii" sunt prosti si nesimtiti.
Si unii, si altii, nu sunt, marea lor majoritate, in stare sa tina volanul in mana.
Dar se comporta ca niste zmei.
Vezi din ce in ce mai multi soferi ca nu sunt in stare sa faca o parcare de Doamne-ajuta, daramite sa evite un obstacol, mai ales daca au si ceva viteza.
Fufele care se sperie la volan cand bati din palme, sunt la ordinea zilei.
Totusi, le vezi vorbind la telefon non-stop, fara hands-free, ca le e greu sa foloseasca o casca bluetooth sau cu fir. Nu li se mai vede telefonul de firma.
Vina e la instructori, ca nu-si dau interesul absolut deloc, nunstiu cum sa faca sa injumatateasca orele de conducere; e la agentii examinatori, care dau permisul, chiar daca te vede ca esti praf, ca nu stii nici macar vitezele sau ca n-ai niciun control al volanului ... si e si la ei, soferii, care nu constientizeaza ca pot face victime oricand.
Nu e vorba neaparat de incepatori, am vazut soferi extrem de vechi fara absolut nicio treaba cu sofatul.
Dar care bagau placa aia "am 30 de ani de soferie si nu am niciun accident ..."
P-astia i-as intreba, totusi, cate accidente au provocat la viata lor ... mai ales prin stilul individualist de a conduce, fara sa tina cont de ce se intampla in jurul lor.

#23
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
de la 400 euro in sus rata de promovare creste simtitor...

Edited by dresler, 14 January 2018 - 18:51.


#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostPaunDutzi, on 14 ianuarie 2018 - 18:13, said:


Un permis mai scump ar face ca pe sosele sa gasesti doar bizoni. Ei au bani. Saracii cu Logan nu-si mai pot permite un permis cinstit.
Foarte bine punctat! Posted Image

#25
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016

View Postxmanyacs77, on 14 ianuarie 2018 - 18:55, said:

Foarte bine punctat! Posted Image
Good point, adica. Posted Image

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-ar putea salva vieti daca permisul de conducere ar fi provizoriu pentru primii 2 ani.
Cu permis provizoriu nu ai voie sa conduci masini cu mai mult de 70 CP, nu ai voie pe autostrada, vitera maxima mai mica cu 20 km h, puncte de penalizare duble centralizate pentru cei 2 ani.
Dupa 2 ani, dai examen pentru permis definitiv cu conditia sa nu ai mai mult de10 puncte penalizare.

Edited by pasilla, 14 January 2018 - 19:03.


#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAnn0nyym0us, on 14 ianuarie 2018 - 16:53, said:

Vedem pe drumuri o multime de bizoni, barbati si femei. Considerati ca se obtine prea usor permisul in Romania, si de aceea avem atat de multe accidente?

Pe de alta parte, citesc ca in Germania de exemplu, permisul auto costa undeva la 2000 de euro. Un permis mai scump ar face viitorii conducatori auto mai constiinciosi in timpul instruirii?

Gresit. Daca s-ar baga la 2000euro, ai vedea tot pe bizonii respectivi, deoarece au bani.
Pe de alta parte, stiu o gramada de capsunari care au venit din spania sau italia cu permisul luat acolo.
Si la noi se poate lua pe mita din cate am vazut la TV.
Problema mea e cu betivii care se urca inconstienti la volan, i-as baga intr-un lagar pe toti.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu pretul permisului ( pe bune nu cu spaga ) e problema ci aplicarea legii la sange in ceea ce ii priveste pe soferi ,  fara drept de replica in cazul unor abateri grave . Ai parcat intr-un loc nepermis si ai blocat accesul aiurea , umbli cu masina fara asigurare sau masina nu corespunde starii tehnice de a lua ITP pe bune , ai depasit viteza legala , necedarea la trecerea de pietoni si cate si mai cate sa se finalizeze cu anularea permisului fara alte discutii , vrei permis faci din nou scoala . Sa vezi ce repede ar disparea bizonii din peisaj .

#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostAnn0nyym0us, on 14 ianuarie 2018 - 16:53, said:

Considerati ca se obtine prea usor permisul in Romania, si de aceea avem atat de multe accidente?

Nu, consider ca este suspendat mult prea greu si pe mult prea putin timp.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu o data am vazut cum niste ghiolbani nu faceau loc salvarii - la astia le-as lua dreptul pe viata de a mai conduce pe drumurile publice !

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu are nici o legatura cu pretul. Sigur , teribilismul exista si va exista indiferent de pretul examenului . Deasemenea exista si imbecilitatea dar ea face parte din existenta noastra. Nu poate fi combatuta . O idee buna ar fi sa se extinda infrastructura rutiera si atunci s-ar diminua numarul accidentelor . O alta idee buna ar fi sa se explice  cretinului  care circula cu casti in urechi pe strada ca strada nu-i tarlaua lu' ma'sa si lu tac'su si ca nu este un loc in care toti ceilalti trebuie sa aiba grija sa nu dea accidental peste el . Si asta ar reduce numarul de accidente. Cateodata imi vine sa opresc , sa cobor de la volan si sa bat cate un retard din asta pana obosesc . Nu am mai obosit de ani buni .

Edited by JurasikMan, 14 January 2018 - 19:27.


#32
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Eu as zice nu ca e "obtinut prea usor", ci ca se pastreaza prea usor. As propune ca perioada de valabilitate a permisului sa fie mai mica (3-5 ani, dupa cum s-ar dori), iar la prelungirea perioadei de valabilitate sa se re-examineze teoretic si practic posesorii de permis. De asemenea si examenul medical sa fie pe bune, nu doar o serie de stampile pe o foaie.
Asta impreuna cu niste penalizari mai drastice pentru contraventii (gen prima data cand n-ai acordat prioritate la pietoni e ok suspendare permis 30 de zile, dar daca o comiti de 3-4 ori aceeasi fapta sa iti ia permisul pe cel putin 12 luni) ar face sau sa se conduca mult mai bine pe soselele noastre.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Problema cu nesimtirea la volan e mult mai complexa decat credeti si are, cum spuneam mai sus, radacini psihologice, tine de educatie.
Adica, derbedeii tineri pe care ii vedeti iesind de la scoala si tipand ca discreieratii, fara sa le pese de cei din jur, sunt viitorii criminali pe sosele de maine.  Ca nepasarea fata de ceilalti se transpune, pe sosea, in nepasare fata de partenerii de trafic, fata de conditiile meteo, fata de lege, fata de risc si asa mai departe.

Deci, nu se rezolva cu 3 intrebari in plus la examenul auto sau cu proba de noapte la oras... ci prin educatie in spiritul prudentei si bunului simt de mici copii... lucru care la romani nu prea se practica.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,550
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 14 ianuarie 2018 - 16:53, said:

Vedem pe drumuri o multime de bizoni, barbati si femei. Considerati ca se obtine prea usor permisul in Romania, si de aceea avem atat de multe accidente?

Pe de alta parte, citesc ca in Germania de exemplu, permisul auto costa undeva la 2000 de euro. Un permis mai scump ar face viitorii conducatori auto mai constiinciosi in timpul instruirii?
Romania e sat fara caini.
Germania e stat politienesc-dai un flash pe autostrada si te paraste, arati dejtu' mijlociu' te paraste, iei amenda.
Si te frige rapid pentru orice. Si nu merge cu "sunt cutare si x din politie e nașu meu".

La care se adauga diferenta de civilizatie.


View Postxmanyacs77, on 14 ianuarie 2018 - 17:53, said:

Din cauza pedepselor mult prea blande din Romania! Posted Image
Pedepsele sunt ok. Doar ca NU se aplica legea. Scapa cu avocati niste unii, care baga in mormant pe altii.  
Politia nu-si face datoria, iar cand pare la datorie, sta la ciubucuri , cu comportament golanesc.

#35
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View PostSpeedDemon, on 14 ianuarie 2018 - 18:27, said:

...
Limitele de viteza is acceleasi de vreo 70 de ani incoace chit ca masinile au evoluat enorm si sunt mult mai manevrabile. Pe vreme alui Ceausescu aveau ceva idee logica, limita de 80 km/h pt Daciile 1300 si 90 km/h pt Volga si restul de masini mai serioase, asta in 1966. Pai ma scuzati dar o masina moderna franeaza de vreo 2-3 ori mai rapid decat masinile din 1966 si sunt mult mai stabile pe drum. In mare limitele sunt pt a face rost de bani la buget din amenzi.
...

In 1966 nu existau Daciile. Diferentierea de viteza a aparut mai tarziu pe considerente economice.
Volga/Pobeda/Warszawa, Trabantul, Dacia 1100 si Wartburgul aveau limita admisa la 70km/h.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSpeedDemon, on 14 ianuarie 2018 - 18:27, said:

Limitele de viteza is acceleasi de vreo 70 de ani incoace chit ca masinile au evoluat enorm si sunt mult mai manevrabile. Pe vreme alui Ceausescu aveau ceva idee logica, limita de 80 km/h pt Daciile 1300 si 90 km/h pt Volga si restul de masini mai serioase, asta in 1966. Pai ma scuzati dar o masina moderna franeaza de vreo 2-3 ori mai rapid decat masinile din 1966 si sunt mult mai stabile pe drum. In mare limitele sunt pt a face rost de bani la buget din amenzi.
Si reflexele umane sunt "mai" performate prin aplicarea noilor tehnologii !

Edited by pasilla, 14 January 2018 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate