Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum sa construiesc casa?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Buna ziua,

Acum 2 saptamani am cumparat un teren de 700 mp pe care vreau sa construiesc o casa, probabil anul asta la rosu si restul la anul. Sau ar fi mai bine toata anul viitor cand voi avea toti banii necesari?

Vreau sa o fac cu 3 camere, 2 bai, bucatarie, hol, holuri... in felul urmator:

Caut planul de compartimentare al unui apartament cu 3 camere pe care mi l-as dori, dar pe care nu il pot cumpara datorita pretului. Apoi fac casa la fel sau cu mici modificari, iar acoperisul in functie de noul plan.

M-am tot gandit ca ar fi mai usor si mai ieftin de incalzit daca ar fi cu etaj: bucataria, o camera la parter, o baie, iar celelalte 2 camere si inca o baie la etaj, pentru ca parterul ar avea tavanul incalzit si etajul ar avea podeaua incalzita. Si am prieteni care au facut case asemanatoare, dar cand merg pe scari ma uit la cat spatiu trebuie incalzit in plus fata de o casa care are doar parter.

Oare energia conservata asa, nu va fi mai mica decat energia necesara pentru a incalzi scarile ? Adica 6-8 mp pe nivel, inseamna 12 - 16 mp, * 2.5 - 3 m inaltime, poate insemna ca trebuie sa incalzesc un spatiu de 50 metri cubi. Merita asa ?

Edited by DragosMK3, 14 January 2018 - 16:09.


#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Fa-ti casa asa cum si-a facut Buhnici

#3
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Asa nu. A facut-o din niste placaje si a pus sub ea o chestie derivata din sticla. Si are mansarda doar intr-o parte. Eu nu vreau experiment, o casa normala obisnuita, cum au facut si altii, dar nu stiu cum ar fi mai eficienta energetic? Va fi incalzita cu centrala pe gaz, asa ca e important sa fie cat mai usor/ieftin de incalzit.

Edited by DragosMK3, 14 January 2018 - 16:13.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDragosMK3, on 14 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Buna ziua,

Acum 2 saptamani am cumparat un teren de 700 mp pe care vreau sa construiesc o casa, probabil anul asta la rosu si restul la anul. Sau ar fi mai bine toata anul viitor cand voi avea toti banii necesari?

Vreau sa o fac cu 3 camere, 2 bai, bucatarie, hol, holuri... in felul urmator:

Caut planul de compartimentare al unui apartament cu 3 camere pe care mi l-as dori, dar pe care nu il pot cumpara datorita pretului. Apoi fac casa la fel sau cu mici modificari, iar acoperisul in functie de noul plan.

M-am tot gandit ca ar fi mai usor si mai ieftin de incalzit daca ar fi cu etaj: bucataria, o camera la parter, o baie, iar celelalte 2 camere si inca o baie la etaj, pentru ca parterul ar avea tavanul incalzit si etajul ar avea podeaua incalzita. Si am prieteni care au facut case asemanatoare, dar cand merg pe scari ma uit la cat spatiu trebuie incalzit in plus fata de o casa care are doar parter.

Oare energia conservata asa, nu va fi mai mica decat energia necesara pentru a incalzi scarile ? Adica 6-8 mp pe nivel, inseamna 12 - 16 mp, * 2.5 - 3 m inaltime, poate insemna ca trebuie sa incalzesc un spatiu de 50 metri cubi. Merita asa ?

Ia sistemul american, incalzire cu flux de aer

#5
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDragosMK3, on 14 ianuarie 2018 - 16:03, said:

....Oare energia conservata asa, nu va fi mai mica decat energia necesara pentru a incalzi scarile ? Adica 6-8 mp pe nivel, inseamna 12 - 16 mp, * 2.5 - 3 m inaltime, poate insemna ca trebuie sa incalzesc un spatiu de 50 metri cubi. Merita asa ?
Toti credem, cata vreme nu avem cunostinte suficiente, ca incalzim "un spatiu de x metri cubi" sau "o suprafata de x metri patrati"
Ambele variante sunt insa gresite.
Casa pierde caldura prin suprafetele exterioare de contact cu mediul inconjurator: pereti, acoperis, podea.
Cea mai eficienta forma e cea de sfera; dar o casa sferica e mai putin...obisnuita, si mai greu de construit.
Urmatoarea forma cu eficienta maxima e cea de cub. Deci o casa cu mansarda se potriveste cel mai bine.
Insa, pentru a fi sigur ca faci o treaba buna, urmareste de la inceput sa prevezi anumite chestii: o izolatie termica foarte buna (adica nu...10cm), amplasarea sistemului de incalzire, a celui de racire, etc. Amplasarea camerelor e si ea foarte importanta, de exemplu eu am ajuns la concluzia ca cea mai buna amplasare pt bucatarie este la sud-est, cea mai buna amplasare a sufrageriei e pe sud-vest, cea mai buna amplasare a dormitorului e pe nord-vest. Dar, fireste, nu trebuie sa iei asta ca "litera de lege".
Toate aceste planuri, ca sa iasa "casa visurilor", dureaza.
Ai putea sa te inspiri un pic de aici. Te pot ajuta cu calculele termice, am ajuns sa le "visez".

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Fa casa inteligenta , controlata prin smartphone.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PyBWxTwayh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 14 January 2018 - 16:54.


#7
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 16:13, said:

Ia sistemul american, incalzire cu flux de aer

Am cautat pe net cateva centrale cu flux de aer. Unele functioneaza cu electricitate si par ca vor consuma multi bani, am gasit si altele pe gaz, unde scrie ca functioneaza garantat de la -15 grade in sus. Poti sa imi arati un link cu un exemplu din ce zici ?

View Postaddysoftware, on 14 ianuarie 2018 - 16:25, said:

Toti credem, cata vreme nu avem cunostinte suficiente, ca incalzim "un spatiu de x metri cubi" sau "o suprafata de x metri patrati"
Ambele variante sunt insa gresite.
Casa pierde caldura prin suprafetele exterioare de contact cu mediul inconjurator: pereti, acoperis, podea.
Cea mai eficienta forma e cea de sfera; dar o casa sferica e mai putin...obisnuita, si mai greu de construit.
Urmatoarea forma cu eficienta maxima e cea de cub. Deci o casa cu mansarda se potriveste cel mai bine.
Insa, pentru a fi sigur ca faci o treaba buna, urmareste de la inceput sa prevezi anumite chestii: o izolatie termica foarte buna (adica nu...10cm), amplasarea sistemului de incalzire, a celui de racire, etc. Amplasarea camerelor e si ea foarte importanta, de exemplu eu am ajuns la concluzia ca cea mai buna amplasare pt bucatarie este la sud-est, cea mai buna amplasare a sufrageriei e pe sud-vest, cea mai buna amplasare a dormitorului e pe nord-vest. Dar, fireste, nu trebuie sa iei asta ca "litera de lege".
Toate aceste planuri, ca sa iasa "casa visurilor", dureaza.
Ai putea sa te inspiri un pic de aici. Te pot ajuta cu calculele termice, am ajuns sa le "visez".


Da bineinteles ca din acel spatiu de incalzit conteaza cati mp sunt la exterior si cu ce e izolat zidul. Am facut un efort foarte mare sa citesc ce ai scris dupa "forma de sfera" si a meritat. M-am uitat putin peste jurnalul tau si il voi citi pe tot, dar mai mult de curiozitate. Dupa cum spuneam, nu o sa am timp si nici chef de experimente. Vreau sa fac ceva asemanator cu ce au facut sute de mii de romani, dar modificat la nevoile mele de spatiu si factura la gaze cat mai ieftina posibil.

Cunosc oameni care au facut case foarte interesante, 2 luni pe an, cu ziduri iesite in exterior, camere cu 3 pereti la exterior, tavanul pe pamant si deasupra terasa si alte chestii ineficiente energetic, care au ajuns sa plateasca multi bani pe gaz si acum se roaga la Dumnezeu sa nu vina ger prea mare ca sa nu cheltuie prea mult pe factura. Iar vara ei platesc prea mult pe curentul electric ca e greu de racit casa interesanta, desi nu e foarte mare.

Nu vreau sa fiu ca ei, de ma asta intreb: e mai eficienta o casa pe un nivel, unde pe toata suprafata nu exista altceva deasupra care sa tina de cald sau o casa cu etaj, dar care are in plus 6-8 mp de tavan si 10-12 mp de perete exterior de incalzit ?

Edit: la o casa de forma unui cub, m-am gandit si eu, insa pentru asta va trebui sa fie cu etaj, pentru a se apropia de forma unui cub exista 2 variante: o suprafata simetrica pe directia N-S sa spunem, adica 4 camere in loc de 2, ceea ce este exclus in cazul meu, sau constructia celor 2 camere de forma dreptunghiulara, nu foarte eficienta, pentru ca tot etajul ( camere, baie, hol ) sa alcatuiasca un patrat.


View PostBenderbut, on 14 ianuarie 2018 - 16:52, said:

Fa casa inteligenta , controlata prin smartphone.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PyBWxTwayh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma atrage ideea folosirii unui termostat controlat prin smartphone si a unei instalatii de irigare a ierbii si florilor legata la o priza programabila, poate chiar la o statie meteo, dar cam atat deocamdata.

Edited by DragosMK3, 14 January 2018 - 17:09.


#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDragosMK3, on 14 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Am cautat pe net cateva centrale cu flux de aer. Unele functioneaza cu electricitate si par ca vor consuma multi bani, am gasit si altele pe gaz, unde scrie ca functioneaza garantat de la -15 grade in sus. Poti sa imi arati un link cu un exemplu din ce zici ?

https://www.hometips...ce-diagram.html

Cauta dupa "natural gas furnace"

N-am probleme nici la -40°C
Unitatea e in casa, in basement

#9
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Casa lui Buhnici o sa ajunga sa fie un exemplu. Din pacate pentru el - este construita in tara gresita.

Gandeste-te la ce ai tu nevoie, nu te arunca cu capul inainte la experimentele altora si cei mai important: nu lasa pe altii sa comande pe banii tai! Tu si familia ta sunteti singurii care stiti ce vreti si care o sa locuiti in varianta finala. Daca la sfarsit nu seamana nici 60% cu ce ai vrut tu  atunci ai un esec.  Organizeaza-ti banii in asa fel incat etapele sa fie una dupa alta. Nu te lua dupa meseriasul cutare ca asa a facut el si uite ca nu sunt probleme. Respecta proiectul si incearca sa detaliezi ce ai de facut pe etape. In rest, bafta!

#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
casa lui buhnici e un grajd cu un perete mare de sticla. atat doar ca marketingul a facut din ea o casa "wow". pot sa iti vorbesc si eu in termeni mega pomposi si sa strecor cifre legate de cum are loc arderea intr-un motor cu combustie interna si totodata cat de interesant poate fi pistonul si biela. atat doar ca la sfarsit iti zic ca vorbesc de un motor de dacie care dupa 5 ani crapa. magic asa-i ?:)

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ca o faci cu etaj sau fara, diferenta de cheltuieli e nesemnificativa. Eu zic sa o faci cum iti place nu cum cheltui mai putin la incalzire. Pana la urma e vorba sa stai 12 luni/an intr-o casa care nu e pe gustul tau doar ca sa platesti mai putin  cu 50 de lei/luna 3 luni/an. Daca nu iti permiti 150-200 de lei pe an in plus la intretinere nu iti face casa, cauta un apartament.
Eu de exemplu vand casa cu etaj si nu mai vreau sa aud in viata mea de casa cu etaj. Mi se pare a dracului de incomoda la locuit asa ca o sa caut alta veche fara etaj si o sa o extind doar la sol. Sau poate construiesc de la zero, fara etaj, nu ma intereseaza ca platesc cu 200/luna mai mult iarna.

Edited by PoeOvidiu, 14 January 2018 - 18:54.


#12
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Indiferent de solutia aleasa (caramida, BCA, lemn, etc.) lucru cel mai important in reducerea costurilor cu incalzirea tine de termoizolatie, cu cat mai groasa cu atat mai bine.
Ai spatiu suficient pentru o casa parter. La ceea ce spui ca vrei, adica dispunerea unui apartament cu 3 camere ajustat, vei avea o amprenta ceva mai mare decat la P+M (sau P+E), dar daca forma va fi rectangulara, eventual un acoperis in 2 ape, nu vor fi diferente de costuri considerabile.

#13
sory695

sory695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2011
daca vrei pareri de la cineva cu experienta de peste 25 ani in domeniu si ajutor in a urma pasii necesari inceperii proiectului si mai tz.  constructiei suna-ma sa vb 0735027901 Dumitru

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fii atent acilea : nu fa casa dupa modelul unui apartament . Fa-o toata parter cu delimitare zona de dormit . Acoperisul fa-l in 2 ape , simplu fara zorzoane si aiureli . Fa-o din BCA ytong ( grosimea zidurilor exterioare nu mai mica de 25 cm fara termoizolatie ). Apoi termoizoleaza peretii exteriori cu minim 20 cm polistiren si tavanul cu minim 40 cm vata . Pune geamuri tripan . Daca nu-ti permiti trebusoarele astea , nu te apuca ci mai bine ia-ti apartament si vinde terenul . Casa o faci o singura data ( majoritatea ) si atunci fa-o bine , adica nu fa camere de 3x3 m si baia de 3 mp , c-o sa injuri toata viata .
Daca totusi te manca s-o faci cu etaj sa nu care-cumva sa-ti faci balcoane => ai curte nu ai nevoie de balcoane ( costa intretinerea si finisarea lor cat o alta casuta ) .

#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Contează ce îți permiți în primul rand și abia apoi ce îți dorești.
Găsești destule comparații pe forum P vs P+M vs P+1, rămâne să le interpretezi după propriile necesitati

#16
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014

View Postzile_san, on 14 ianuarie 2018 - 18:24, said:

casa lui buhnici e un grajd cu un perete mare de sticla. atat doar ca marketingul a facut din ea o casa "wow". pot sa iti vorbesc si eu in termeni mega pomposi si sa strecor cifre legate de cum are loc arderea intr-un motor cu combustie interna si totodata cat de interesant poate fi pistonul si biela. atat doar ca la sfarsit iti zic ca vorbesc de un motor de dacie care dupa 5 ani crapa. magic asa-i ?Posted Image
Am fost foarte interesat de blog-ul lui cand a inceput constructia casei. Am incercat sa raman convins ca e bine ce face pana la "am cheltuit 10 mii de euro pe kit-ul de panouri fotovoltaice, invertoare si restul... pentru a limita factura de electricitate la 60 de lei pe luna" - a zis ceva de genul asta. Nu stiu cat ar consuma o casa de dimensiunea aia? 100 de lei pe luna, 150 ? Investitie de 10 mii de euro pentru 20-30 de euro economie pe luna.


View PostPoeOvidiu, on 14 ianuarie 2018 - 18:52, said:

Ca o faci cu etaj sau fara, diferenta de cheltuieli e nesemnificativa. Eu zic sa o faci cum iti place nu cum cheltui mai putin la incalzire. Pana la urma e vorba sa stai 12 luni/an intr-o casa care nu e pe gustul tau doar ca sa platesti mai putin  cu 50 de lei/luna 3 luni/an. Daca nu iti permiti 150-200 de lei pe an in plus la intretinere nu iti face casa, cauta un apartament.
Eu de exemplu vand casa cu etaj si nu mai vreau sa aud in viata mea de casa cu etaj. Mi se pare a dracului de incomoda la locuit asa ca o sa caut alta veche fara etaj si o sa o extind doar la sol. Sau poate construiesc de la zero, fara etaj, nu ma intereseaza ca platesc cu 200/luna mai mult iarna.
Nu chiar doar ce imi place, e vorba si de constructi si de incalzire. Scara de beton costa si casa va trebui facuta mai mare. Scarile ( parter + etaj ) vor avea un volum de aer si o suprafata exterioara comparabila cu cea a unui dormitor. Conteaza? Da, la o casa de 3 dormitoare sa faci cu etaj e ca si cum ai construi inca o camera in plus.

Cunosc pe cineva care a facut un living open space cu deschidere catre scari si in lunile cand au fost -18 - 20 de grade incalzirea la toata casa costa aproape 2000 de lei. Daca nu se distra cu scari uriase si living deschis sigur il costa mai putin cu multe sute de lei. Anul viitor vrea sa isi faca tavan la living, oricat de aiurea ar suna asta.

Diferenta e mult mai mare decat 50 de lei pe luna sau 200 de lei pe an! Iar apartamente nu mai merita cumparate pe nicaieri: apartamentele de 3 camere costa mai mult decat o casa de aceeasi suprafata. Ap 3 camere 70 mp - 80 mii de euro, asta inseamna peste 1000 Euro/mp, in orasele mai mici 700-800 Euro/mp. Nu ai cum sa faci o casa mai scump de 1000 Euro/mp. Bine, ai cum, daca esti Buhnici.  Posted Image  Chiar si 700 Euro/mp e mult peste ce au reusit altii, cu aceleasi finisaje pe care mi le doresc si eu. Din ce am vazut la oameni case construite acum 2-3 ani, cu 500 Euro/mp se poate face casa frumoasa.

Ca si suprafete, vor fi mici, am locuit o perioada intr-o casa prea mare si ca numar de camere si ca suprafete, facuta in anii '90, acum sunt alte vremuri, nu mai merge asa.

@ceilalti:

Sigur ca voi folosi materiale care izoleaza bine. Nu clasicele "caramida Porotherm sau "tip Porotherm" - facuta de alte firme, de 24 cm si polistiren de 10 cm". Am vazut ca exista caramida de 36 si 38 cm, unele din ele cu goluri de aer, altele cu vata minerala in acele goluri. Asa ceva voi folosi. Am vazut ca mai nou cel mai groase placi de polistiren sunt de 20 cm.

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 17:17, said:

https://www.hometips...ce-diagram.html
Cauta dupa "natural gas furnace"
N-am probleme nici la -40°C
Unitatea e in casa, in basement
Foloseste cineva de pe forum in Romania? Care sunt costurile comparativ cu centrala pe gaze si calorifere?

Edited by DragosMK3, 14 January 2018 - 21:37.


#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
on topic : DACA mi-as construi o casa as face-o pe un singur etaj. de ce sa ma plimb intre etaje la mine in locuinta nu pricep. asa cum a zis cineva mai sus, apelezi la un arhitect si incerci o delimitare a locului intim/dormitor de restul casei.folosind materiale de calitate si izolatie buna lucrurile vor ramane in zona decenta de cheltuieli. evident, casa nu ai de ce sa o faci de 500 mp, ideea de a sta la casa o vad ca pe placerea de a sta in aer liber. important e terenul nu distanta mare intre pereti.

totodata, "gadgeturile" lasa-le pentru cei plictisiti si maniaci cu butonatul. casa trebuie sa iti ofera siguranta, sa fie in ea totul bine gandit astfel inca sa nu dea gres. un milion de prize inteligente, setarea frigiderului de pe telefon, trasul apei la wc prin activarea unui senzor cand te ridici de pe buda sunt toate pentru amatorii de nimicuri. casa trebuie sa aiba structura buna, izolatie buna, instalatii bune, proiect bun ( a se citi sa nu fie un cub :) ) .

off topic : legat de buhnici, e total aiurea modul in care incearca acum o mare parte din oameni sa isi expuna in totalitate viata personala pentru a face niste bani. casa lui nu are absolut nimic din ce ar trebui sa aiba o casa, din punctul meu de vedere. parca e luata o casa din norvegia/suedia si pusa in "corbeanca" . o fi mega evoluati suedezii dar sa nu uitam ca acum 500 de ani casapeau masiv pe toti pe care ii intalneau, nu au "caldura interioara" specifica unei persoane din zona mediterana, asadar maximul de "Design" ce pot sa il scoata sunt niste linii drepte si monocromie la greu. parerea mea evident:)

p.s. calculeaza-ti un buget pentru casa. de exemplu 100.000 euro. daca nu ai 150.000 euro nu te apuca sa construiesti ca nu vei termina proiectul

Edited by zile_san, 14 January 2018 - 22:57.


#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDragosMK3, on 14 ianuarie 2018 - 17:02, said:

1..... cateva centrale cu flux de aer. Unele functioneaza cu electricitate si par ca vor consuma multi bani,....
2.... M-am uitat putin peste jurnalul tau si il voi citi pe tot, dar mai mult de curiozitate. Dupa cum spuneam, nu o sa am timp si nici chef de experimente. Vreau sa fac ceva asemanator cu ce au facut sute de mii de romani, dar modificat la nevoile mele de spatiu si factura la gaze cat mai ieftina posibil.
3......Nu vreau sa fiu ca ei, de ma asta intreb: e mai eficienta o casa pe un nivel, unde pe toata suprafata nu exista altceva deasupra care sa tina de cald sau o casa cu etaj, dar care are in plus 6-8 mp de tavan si 10-12 mp de perete exterior de incalzit ?
4......la o casa de forma unui cub, m-am gandit si eu, insa pentru asta va trebui sa fie cu etaj, pentru a se apropia de forma unui cub exista 2 variante: o suprafata simetrica pe directia N-S sa spunem, adica 4 camere in loc de 2, ceea ce este exclus in cazul meu....
1. Electricitatea e cea mai scumpa forma de energie, si e pacat s-o irosim. Dar.. nici gazele nu sunt chiar o solutie, deoarece vei fi dependent de rusi pana la sfarsitul zilelor. E bine sa iti prevezi varianta unei posibile schimbari in viitor. Din pacate la o curte mica nu prea te poti baza pe vegetatie pentru o solutie de incalzire alternativa.
2. Absolut. Eu am gargauni (sunt ecologist), nu trebuie sa ma copiezi, trebuie sa iei doar ce-ti place de acolo, sa extragi unele idei care iti convin, si atat Posted Image O sa vezi ca, desi trec in revista si calculez niste chestii (mai mult sau mai putin) "uimitoare", nu sunt chiar cu capul in nori, si aleg la final ceva ce e cat mai rentabil, ceva ce imi permit, ceva ce nu frizeaza absurdul..
3. La mine suntem doar doi - nu am copii - si mansarda nu o fac neaparat pentru ideea de cub, ci pentru ca vreau atelier. Si cum atelierul consuma energie termica iarna pentru incalzire, de ce sa-l fac "lipit de casa, ca toata lumea", si sa nu-l fac "deasupra casei"? Si-uite-asa, a aparut mansarda... Casa de locuit de fapt are doar parter, 70 mp, e cam ca un apartament ceva mai mare...
Ai grija ca la mansarde e problema vara, se cam incalzesc, chiar si izolate. Ce-i drept, poti pune ceva fotovoltaice si folosesti energia solara care vara e din belsug. Terenul meu e la munte si e frig, nu am aceasta problema.
4. Pai "cub" nu inseamna neaparat "sa o faci cub", ci "sa tinzi spre cub". Adica ceea ce ai scris si tu acolo: nu balcoane balconase,, nu o forma cu iesituri, nu o forma de L sau de U. Ceva simplu, un dreptunghi. A mea e dreptunghi si are interiorul de 6 pe 11 metri, si e semimansarda, deci nici etaj, nici mansarda. Dar ai sa vezi in jurnal ce si cum...

Edited by addysoftware, 15 January 2018 - 06:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate