Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Credința vindecătoare și credința mântuitoare

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 14 ianuarie 2018 - 15:37, said:

Pai nu te laudai tu in gura mare ca numai ortodocsii sunt miezul iar restul sunt vase de rusine?
Ce-ai facut, te-ai vandut?

Cum tu esti absolut sigur cand spui ca numai ortodocsii fac parte din biserica lui Dumnezeu, si eu sunt absolut sigur ca Dumnezeu se caca pe el de ras cand vede ce poti sa debitezi.Posted Image

Măi, Dude, răspunde  mai întâi la întrebare, apoi decizi cine ”se cacă pe el”, că Dumnezeu în nici un caz.

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Dorel666, on 14 ianuarie 2018 - 15:05, said:

Dacă ai fi polițist și ai avea un dosar mare de rezolvat, cu ce ai începe?

Te-a învins acest număr? Vai, ție!

Apocalipsa 15:2 Și am văzut ca o mare de sticlă amestecată cu foc și pe marea de sticlă, cu alăutele lui Dumnezeu în mână, stăteau biruitorii fiarei, ai icoanei ei și ai numărului numelui ei.
De ce imi raspunzi la intrebare cu o alta intrebare ?
Nu stii raspunsul ? sau raspunsul denigreaza scrierile din Biblie ?

In orice caz, cu parere de rau te informez ca Universul are peste 12 miliarde de ani vechime;
Terra a aparut in urma cu aproximativ 4-4.5 miliarde de ani;
iar oamenii sunt rodul unei evolutii ce dateaza de vreo 5-6 milioane de ani.

Chiar daca nu sunt informatii exacte, acestea sunt dovedite empiric si fara tagada.
Pe cand scrierile din Biblie sunt bazate pe.....povesti, mituri si imaginatie.
Deoarece:
Pamantul nu este plat;
nu are 6.000-7.000 de ani;
D-zeu nu a luat pamant in mana sa-l modeleze in forma de papusa si sa sufle sa devina om.... etc.
Dumnezeu nu este o fantoma cu puteri supranaturale ! e o forma de energie, un fel de liant ce tine laolata energia vizibila si invizibila ochiului in Univers.



p.s.:
eu stiam ca oamenii credinciosi se feresc a folosi numarul ce reprezinta numele fiarei ce osandeste credinciosii.
Apropos, cand va veni Apocalipsa chiar vor sta "biruitorii fiarei pe o mare de sticla cu alautele lui D-zeu. in mana" ?
Ca pe mine ma duce cu gandul la niste oameni ce stau pe un desert al carui nisip a fost sticlificat in urma unei explozii nucleare.

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 super8, on 14 ianuarie 2018 - 17:36, said:

In orice caz, cu parere de rau te informez ca Universul are peste 12 miliarde de ani vechime;
Terra a aparut in urma cu aproximativ 4-4.5 miliarde de ani;
iar oamenii sunt rodul unei evolutii ce dateaza de vreo 5-6 milioane de ani.
Posted Image

putina maleabilitate/flexibilitate nu ar strica...

Edited by Dude_2nd, 14 January 2018 - 18:05.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 14 ianuarie 2018 - 15:41, said:


Măi, Dude, răspunde  mai întâi la întrebare, apoi decizi cine ”se cacă pe el”, că Dumnezeu în nici un caz.
Ce Dude visezi tudorele? Si ce botez?

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 14 ianuarie 2018 - 15:32, said:

Rânjești degeaba la mine...! Dacă-mi spui cu ce botez a fost botezat leprosul din evanghelia de azi, îți spun și eu cu ce botez sunt botezați catolicii ca să fie mântuiți...

Că Hristos i-a spus ”Credința ta te-a  mântuit”. Dar nu există mântuire fără de botez, că este scris ”cine va crede și se va boteza, va fi mântuit”.
Ai gresit adrisantul Dorel666.
Se pare ca isus va mantui doar samaritenii findca ei s-au intors spre isus . Pe cand ortodoxia se intoarce catre "moaste sfinte" . Cica pe ortodocsi ii va mantui o catedrala .Posted Image

Edited by pacopaco1967, 14 January 2018 - 17:51.


#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 super8, on 14 ianuarie 2018 - 17:36, said:

De ce imi raspunzi la intrebare cu o alta intrebare ?
Nu stii raspunsul ? sau raspunsul denigreaza scrierile din Biblie ?

In orice caz, cu parere de rau te informez ca Universul are peste 12 miliarde de ani vechime;
Terra a aparut in urma cu aproximativ 4-4.5 miliarde de ani;
iar oamenii sunt rodul unei evolutii ce dateaza de vreo 5-6 milioane de ani.

Chiar daca nu sunt informatii exacte, acestea sunt dovedite empiric si fara tagada.
Pe cand scrierile din Biblie sunt bazate pe.....povesti, mituri si imaginatie.
Deoarece:
Pamantul nu este plat;
nu are 6.000-7.000 de ani;
D-zeu nu a luat pamant in mana sa-l modeleze in forma de papusa si sa sufle sa devina om.... etc.
Dumnezeu nu este o fantoma cu puteri supranaturale ! e o forma de energie, un fel de liant ce tine laolata energia vizibila si invizibila ochiului in Univers.



p.s.:
eu stiam ca oamenii credinciosi se feresc a folosi numarul ce reprezinta numele fiarei ce osandeste credinciosii.
Apropos, cand va veni Apocalipsa chiar vor sta "biruitorii fiarei pe o mare de sticla cu alautele lui D-zeu. in mana" ?
Ca pe mine ma duce cu gandul la niste oameni ce stau pe un desert al carui nisip a fost sticlificat in urma unei explozii nucleare.

Ți-am pus o întrebare simplă și ușoară. Era chiar așa de greu să răspunzi?

Cât privește vechimea Pământului, deschide un thread special cu credința aceasta a ta...

 ericmario, on 14 ianuarie 2018 - 17:45, said:

Ce Dude visezi tudorele? Si ce botez?

Am greșit ”adrisantul”. Se mai întâmplă.
Referitor la întrebare nu știu ce n-ai priceput. Te-am întrebat cu ce botez a fost botezat leprosul. Sau s-a mântuit fără de botez?

 pacopaco1967, on 14 ianuarie 2018 - 17:50, said:

Ai gresit adrisantul Dorel666.
Se pare ca isus va mantui doar samaritenii findca ei s-au intors spre isus . Pe cand ortodoxia se intoarce catre "moaste sfinte" . Cica pe ortodocsi ii va mantui o catedrala .Posted Image

De fapt era o proorocire pentru a doua venire, când o singură biserică, din cele zece rămase, se va întoarce la Hristos, deși toate zece au fost vindecate de ”lepra” necredinței. Bineînțeles, o singură biserică ORTODOXĂ. Dar apoi se vor mai întoarce patru...

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Travertin2_0, on 14 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Fiecare om este absolut liber sa aleaga ce vrea. Romanii ortodocsi prin definitie nu sunt cotropitori si nici nu te obliga sa te faci ortodox. Esti buhdist, musulman, evreu, protestant etc? N.am, prietene, nici o problema cu tine. Sa fii sanatos. Nu suntem misionari sa te "corupem" sa fii de.al nostru. Crezi in ce vrei. Noi doar iti spunem cum sta treaba. Fara obligatii.
doar construim mega catedrale și ne împotrivim ca oricare alții să facă la fel. Să construiască moschei de exemplu.

Edited by DaculScoril0, 15 January 2018 - 00:09.


#26
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 DaculScoril0, on 15 ianuarie 2018 - 00:09, said:

Să construiască moschei de exemplu.
La ce bun, pentru mantuirea islamului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate