Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Parere proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
SplitSecond

SplitSecond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2011
Salutare ! De curand am inceput sa scriu intr-o pagina de Facebook (pagina mea persoana de Facebook) ceea ce ma deranjeaza la sistemul de invatamant actual si nu numai. As dori pe aceasta cale sa va exprimati opinia in legatura cu subiectul pe care l-am dezbatut pe jumatate. Like-urile sunt optionale (nu sunt cersetor), ceea ce vreau de la voi este o opinie sincera dupa cum am scris si mai sus. Si vor urma mai multe dezbateri, mult mai grave, asta fiind doar un tentacul dintr-o caracatia formata de 28 de ani de la caderea revolutiei. Multumesc !


//

Daca se considera reclama, va rog sa stergeti aceasta postare

https://www.facebook...ulMeuMizerabil/

Edited by SplitSecond, 14 January 2018 - 10:42.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu am Facebook.
Scrie aici.

#3
SplitSecond

SplitSecond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2011

View Postpelikanu, on 14 ianuarie 2018 - 10:38, said:

Nu am Facebook.
Scrie aici.


Jumatate dintre studenti abandoneaza facultatea inainte sa o termine (Pro TV), este intr-adevar o cifra foarte ingrijoratoare (mai exact unul din trei studenti abandoneaza facultatea inainte de a o termina (DIGI 24)). In primul videoclip pe care il voi posta pe aceasta pagina parcurgem impreuna acest drum (de la ciclul primar pana la cel post-doctoral) si vedem unde ajungem (in majoritatea cazurilor ajungem nicaieri). Nici facultatea pe care o terminam, nici statul nu sunt interesati de cei care termina o facultate, iar asta este unul lucru foarte grav. Iar 40% (aproape jumatate) din cei care termina un ciclu superior de invatamant lucreaza intr-un alt domeniu (cum ar fi call center, dar nu judec pe nimeni!! Am dat doar un exemplu !!!). Parintii sunt confuzi, trimitandu-si odraslele (urmasii, copiii) la cele mai bune licee/ universitati mergand pe principiul "Daca eu n-am facut macar, tu, sa faci !!". Ceea ce este total gresit, in unele cazuri copiii nu isi doresc sa profeseze in domeniul unde a fost silit sa dea. Iar de aici incepe ironia deoarece, dupa 18 ani, elevul silit are posibilitatea (daca trage tare in liceu) sa ajunga la o facultate de prestigiu care sa ii asigure viitorul si implicit sa isi aleaga meseria pe care o place. Ideea este in felul urmator in cazul invatamantului romanesc : Iei nota mica la examenul de capacitate, ajungi la un liceu slab desi poate esti paralele cu matematica (pentru ca asta trage elevii in jos). Daca ai pierdut aceasta sansa la o reusita, ti se mai acorda o ultima sansa, la liceu. Acolo te lovesti iar de matematica si cu putina materie cenusie vei reusi, prin tocit (la biologie in cazul meu) si prin intelegerea a unor formule la matematica sa iei bacul cu nota mare si implicit sa iti alegi domeniul in care vrei sa te califici. Cu BAC-ul neluat este mai complicat deoarece el iti deschide portile chiar pentru o facultate privata care nu este atat de buna fata de una de stat (asa zic unii, iar eu tin sa ii contrazic). Voi vorbi si despre situatia facultatilor private - de stat in videoclipul ce urmeaza. Daca tot nu reusesti sa iei bacul te poti inscrie la o scoala profesionala sau postliceala unde nu iti trebuie bac, insa daca alegi o postliceala si implicit vrei sa te faci A.M.G (Asistent Medical Generalist) ti se va cere diploma de BAC la angajare deci pierzi 3 ani facand nimic, fara BAC desigur. Eu personal, nu va recomand aceste scoli si din nou, voi vorbi in videoclip de ce sunt contra scoala profesionala ( de orice natura).

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSplitSecond, on 14 ianuarie 2018 - 10:33, said:

Salutare ! De curand am inceput sa scriu intr-o pagina de Facebook (pagina mea persoana de Facebook) ceea ce ma deranjeaza la sistemul de invatamant actual si nu numai. As dori pe aceasta cale sa va exprimati opinia in legatura cu subiectul pe care l-am dezbatut pe jumatate. Like-urile sunt optionale (nu sunt cersetor), ceea ce vreau de la voi este o opinie sincera dupa cum am scris si mai sus. Si vor urma mai multe dezbateri, mult mai grave, asta fiind doar un tentacul dintr-o caracatia formata de 28 de ani de la caderea revolutiei. Multumesc !


//

Daca se considera reclama, va rog sa stergeti aceasta postare

https://www.facebook...ulMeuMizerabil/
Opiniile cui? ale unui neica-nimeni? vazute/comentate de la ce nivel de cultura? de care parte a baricadei? Si ar mai putea fi niste intrebari....
Si eu pot sa-mi "esprim" niste opinii despre nenorocitii de martieni, desi nu stiu "ezact" pe unde dreaq´ pluteste planeta aia.... si daca nu cumva martienii sunt de fapt de pe Venus

Edited by myshyk, 14 January 2018 - 12:51.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
asta pana iti sterge Facebook-ul postarea sau blocheaza contul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate