Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Despărțirea în silabe a elementului de compunere „geo-”

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Cum pronunțați elementul „geo-”, într-o silabă sau în două? (Mă interesează cum pronunțați efectiv, nu cum credeți că e corect.) (25 member(s) have cast votes)

Bifați cuvintele în care pronunțați ge-o în DOUĂ silabe.

  1. geolog (23 votes [14.47%])

    Percentage of vote: 14.47%

  2. geometrie (11 votes [6.92%])

    Percentage of vote: 6.92%

  3. geotermal (23 votes [14.47%])

    Percentage of vote: 14.47%

  4. geografie (10 votes [6.29%])

    Percentage of vote: 6.29%

  5. geologie (23 votes [14.47%])

    Percentage of vote: 14.47%

  6. geocentric (24 votes [15.09%])

    Percentage of vote: 15.09%

  7. geograf (22 votes [13.84%])

    Percentage of vote: 13.84%

  8. geostaționar (23 votes [14.47%])

    Percentage of vote: 14.47%

Vote Guests cannot vote

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Am găsit recent pe internet cîteva discuții aprinse în care lumea se ciondănea pe tema despărțirii în silabe a cuvintelor geografie și geometrie, mai exact a pronunției într-o silabă sau în două a elementului geo-.

Am încropit sondajul de față pentru a afla cam ce proporții există în uz între cele două pronunții și cum depind proporțiile de cuvîntul în cauză. Cu puțin noroc poate ajungem și la o explicație.

Ca de obicei în astfel de sondaje, nu contează cum credeți că ar fi corect, ci cum pronunțați în mod natural.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AdiJapan, on 14 ianuarie 2018 - 07:00, said:

Am găsit recent pe internet cîteva discuții aprinse în care lumea se ciondănea pe tema despărțirii în silabe a cuvintelor geografie și geometrie, mai exact a pronunției într-o silabă sau în două a elementului geo-.
Eu pronunț într-o silabă.

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 althea, on 14 ianuarie 2018 - 07:20, said:

Eu pronunț într-o silabă.
La cuvintele geografie și geometrie? Sau la toate din sondaj?

#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Functie de cuvant, intr-o silaba sau doua.

Edited by shmecherul, 14 January 2018 - 07:53.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AdiJapan, on 14 ianuarie 2018 - 07:30, said:

La cuvintele geografie și geometrie? Sau la toate din sondaj?
Doar la geografie și geometrie. Am crezut că se înțelege pentru că am citat doar primul paragraf Posted Image : geo-gra-fi-e, geo-me-tri-e.

Edited by althea, 14 January 2018 - 09:06.


#6
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Separat.
Ge-

#7
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
ge-o-gra-fi-e
ge-o-me-tri-e
Vezi https://dexonline.ro/

Edited by Rubin1977, 14 January 2018 - 09:04.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 althea, on 14 ianuarie 2018 - 08:09, said:

Doar la geografie și geometrie. Am crezut că se înțelege pentru că am citat doar primul paragraf Posted Image : geo-gra-fi-e, geo-me-tri-e.

Sigur nu pronunti gio- in loc de geo-? E difici de pronuntat eo, la sfarsitul silabei, intr-o singura constructie.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
ge-o-log
ge-o-grafie
ge-o-metrie
ș.a.m.d

nu e nici un motiv să diferențiezi între aceste cuvinte

Edited by DaculScoril0, 14 January 2018 - 09:41.


#10
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 DaculScoril0, on 14 ianuarie 2018 - 09:41, said:

ge-o-log
ge-o-grafie
ge-o-metrie
ș.a.m.d

nu e nici un motiv să diferențiezi între aceste cuvinte
Și eu pronunț la fel. Dar motiv de diferențiere există, la cei care pronunță diferențiat.

Numărul de răspunsuri în prezent e încă mic (13), dar deja se vede o tendință spre un anumit rezultat: la geometrie și geografie cam jumătate din vorbitori pronunță geo- într-o silabă, iar la restul cuvintelor aproape toți pronunță în două. Explicația cred că trebuie căutată în folosirea foarte frecventă a celor două cuvinte în școală. Probabil dacă la școală se învăța și geologia am fi văzut același fenomen și la acest cuvînt.

#11
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 AdiJapan, on 14 ianuarie 2018 - 07:00, said:

Am găsit recent pe internet cîteva discuții aprinse în care lumea se ciondănea pe tema despărțirii în silabe a cuvintelor geografie și geometrie, mai exact a pronunției într-o silabă sau în două a elementului geo-.

Am încropit sondajul de față pentru a afla cam ce proporții există în uz între cele două pronunții și cum depind proporțiile de cuvîntul în cauză. Cu puțin noroc poate ajungem și la o explicație.

Ca de obicei în astfel de sondaje, nu contează cum credeți că ar fi corect, ci cum pronunțați în mod natural.
De fapt, întrebarea ta ar fi dacă grupul de două vocale, eo, din elementul de compunere geo-, se pronunță în diftong, sau în hiat.
Dincolo de verificarea pe care o poți face folosind dicționarele (inclusiv dexonline), răspunsul e simplu și derivă din etimologia cuvântului (vezi Geea).
Dacă am pronunța în diftong (adică într-o singură silabă), ar trebui să pronunțăm ca la pronunția numelui propriu George. Cum însă etimologia prefixului geo- ne spune altceva, e evident că trebuie să pronunțăm în hiat.
Cât privește întrebarea în sine, toate cuvintele din chestionar au același element de compunere, așadar toate trebuie pronunțate în hiat.
E drept, în vorbirea curentă, din grabă, unele dintre acestea (geometrie, geografie) ajung să fie pronunțate în diftong, dar pentru altele e de-a dreptul imposibil, ca de exemplu, geostaționar.
Oricum însă, eu pronunț așa cum e corect: toate cuvintele cu elementul de compunere geo-, în hiat. Așa am și răspuns la chestionar.
Surprinzător însă, pentru mine, este faptul că există persoane care nu-și dau seama că toate cuvintele din chestionar prezintă aceeași situație. Normal ar fi fost să existe o egalitate deplină a procentelor de răspunsuri, pentru toate cuvintele.
Asta îmi arată cât de superficială e școala în zilele noastre. Posted Image

Edited by stancosty, 14 January 2018 - 10:10.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
stancosty, mu uita ca limba se schimba, e vie. Daca majoritatea vor pronunta in diftong, aceea va fi regula.
Nu stiu de ce se da atat de multa importanta acestor lucruri, cata vreme intelegi ce vrea sa spuna chiar nu mi se pare o problema modul de pronuntie. In plus pronuntia poate fi alterata de alti factori, de exemplu regiunea geografica a vorbitorului.
Nu mi se pare ca denota superficialitate a scolii ci, mai degraba, rigiditate a anumitor interlocutori.

#13
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 AlexEn, on 14 ianuarie 2018 - 10:14, said:

stancosty, mu uita ca limba se schimba, e vie. Daca majoritatea vor pronunta in diftong, aceea va fi regula.
Nu stiu de ce se da atat de multa importanta acestor lucruri, cata vreme intelegi ce vrea sa spuna chiar nu mi se pare o problema modul de pronuntie. In plus pronuntia poate fi alterata de alti factori, de exemplu regiunea geografica a vorbitorului.
Nu mi se pare ca denota superficialitate a scolii ci, mai degraba, rigiditate a anumitor interlocutori.
Nu ai înțeles nimic din ce am spus eu. Superficialitatea școlii nu rezultă din pronunție, ci din inconsecvența cu care sunt privite lucrurile. Mi se pare logic faptul că, dacă pronunți un cuvânt într-un fel (greșit, corect, nu contează), să le pronunți pe toate la fel, că structura e aceeași. Dar tocmai faptul că mulți nu reușesc să-și dea seama de similitudine, înseamnă că școala are o problemă.
În altă ordine de idei, însuși faptul că spui: Nu stiu de ce se da atat de multa importanta acestor lucruri este un argument că școala este superficială (și crede-mă, știu ce vorbesc, cunosc foarte bine sistemul).
Asta pentru că, deși aparent este o afirmație nevinovată, în realitate ea este una foarte gravă. Exact în asta constă superficialitatea școlii: în faptul că v-a lăsat să credeți că merge și-așa (românește), fără reguli, de capul fiecăruia. Ei bine, nu-i așa! Da, limba e vie, ca orice în lumea asta, ea se schimbă, dar nu de pe o zi pe alta și nu după pofta și placul oricui! Există niște norme și atât timp cât sunt în vigoare, ele trebuie respectate. Altfel, am ajunge să nu ne mai înțelegem, adică exact ce spuneai: cata vreme intelegi ce vrea sa spuna. Dacă fiecare ar vorbi și ar scrie cum îl taie capul, s-ar ajunge ca fiecare să vorbească pe limba lui. De ce crezi că, până la generalizarea scrierii și a mass-media, mai toate limbile aveau o mulțime de dialecte, de nu se înțelegeau între ei doi oameni din două sate vecine?
Oricum, în ecoul anterior, eu nu-mi exprimasem decât părerea despre cum pronunț eu, așa cum îmi ceruse inițiatorul. Respectarea regulilor (oricare ar fi astea), nu înseamnă rigiditate.
Scuze pentru off topic.

Edited by stancosty, 14 January 2018 - 10:44.


#14
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 stancosty, on 14 ianuarie 2018 - 10:08, said:

De fapt, întrebarea ta ar fi dacă grupul de două vocale, eo, din elementul de compunere geo-, se pronunță în diftong, sau în hiat.
Așa este. Am ales exprimarea cea mai inteligibilă pentru ca lumea să știe la ce are de răspuns.

Apropo, există mulți foneticieni care consideră că dacă geo se pronunță într-o silabă e-ul acela nu este decît literă ajutătoare, iar pronunția secvenței este [d͡ʒo], deci fără diftong, ci doar cu consoana africată [d͡ʒ] urmată direct de vocala [o]. E un motiv în plus pentru mine să nu vorbesc despre contrastul diftong–hiat, ci despre pronunția într-o silabă sau două.

Dar în principiu înțeleg ce spuneți. Am folosit și eu aceeași terminologie în discuții similare.

 stancosty, on 14 ianuarie 2018 - 10:08, said:

Dincolo de verificarea pe care o poți face folosind dicționarele (inclusiv dexonline), răspunsul e simplu și derivă din etimologia cuvântului (vezi Geea).
Dacă am pronunța în diftong (adică într-o singură silabă), ar trebui să pronunțăm ca la pronunția numelui propriu George. Cum însă etimologia prefixului geo- ne spune altceva, e evident că trebuie să pronunțăm în hiat.
Cât privește întrebarea în sine, toate cuvintele din chestionar au același element de compunere, așadar toate trebuie pronunțate în hiat.
Ce faceți acolo se cheamă un raționament. Din păcate raționamentele nu pot înlocui cunoașterea directă a faptelor. Eu vreau să știu cum pronunță în realitate oamenii, nu cum ar trebui ei să pronunțe conform unei teorii. Înțelegeți diferența?

În plus raționamentul dumneavoastră are și niște defecte, dintre care unul fatal. :-)

Faptul că toate cuvintele din serie au același element de compunere nu înseamnă automat că în toate el se pronunță la fel. Pe ce s-ar baza o astfel de concluzie? Unele elemente de compunere sau prefixe își schimbă pronunția în funcție de mediul fonetic unde sînt folosite: dezbrăca / descoase, învecinat / îmblînzi. Și uite, realitatea limbii vă contrazice: unii vorbitori pronunță geo monosilabic în unele cuvinte și bisilabic în altele. Teoria trebuie adaptată la fapte, nu invers.

Etimologia lui George ne duce la același ge grecesc „pămînt” din geografie, deci dacă e să aplicăm regula „aceeași etimologie -> aceeași pronunție” ar trebui probabil să silabisim Ge-or-ge cu hiat. Și nu cred că e cineva care pronunță așa, așadar regula nu e bună. Ați nimerit prost exemplul. Karma, bat-o vina.

 stancosty, on 14 ianuarie 2018 - 10:08, said:

Oricum însă, eu pronunț așa cum e corect: toate cuvintele cu elementul de compunere geo-, în hiat. Așa am și răspuns la chestionar.
Surprinzător însă, pentru mine, este faptul că există persoane care nu-și dau seama că toate cuvintele din chestionar prezintă aceeași situație. Normal ar fi fost să existe o egalitate deplină a procentelor de răspunsuri, pentru toate cuvintele.
Asta îmi arată cât de superficială e școala în zilele noastre. Posted Image
Discuția nu e deloc despre pronunția corectă. Oricum, la partea de fonetică dicționarele și îndreptarele ortoepice românești actuale au rămas într-o fază depășită a lingvisticii. Sînt alese în mod arbitrar anumite variante de pronunție, ca și cum celelalte n-ar exista sau ar fi categoric greșite. De exemplu, pronunția fi-as-co în trei silabe e de departe majoritară în uz, dar toate dicționarele actuale se încăpățînează să menționeze numai pronunția fias-co, probabil pe baza raționamentului etimologic, desconsiderînd limba reală.

Faptul că unii pronunță geografie și geometrie cu o silabă mai puțin nu înseamnă că nu-și dau seama de ceva. Le-am cerut să-mi spună cum pronunță efectiv și asta au făcut (probabil unii au mai și greșit sau ezitat pe ici pe colo, e drept). Uite, eu îmi dau seama că ziar vine de la zi+ar, dar tot într-o singură silabă îl pronunț – și ca mine circa jumătate din vorbitori (iar dicționarele consideră că nu existăm).

Nu cred că are legătură superficialitatea școlii.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
In cazul pronuntiei nu poti sa ai reguli rigide. Strict la asta m-am referit.
Pronuntia, o data cu vocabularul, le inveti mai intai din mediul in care te invarti si apoi de la scoala.Daca ai auzit toata viata ta 'geografie' pronuntat ca 'giografie' (cu 'gio-' intr-o singura silaba) o sa pronunti asa si mai departe. Cred ca ai vazut si tu ca tendinta curenta a limbii este spre contractie, exprimare cat mai abreviata.

Uite, eu nu scriu cu diacritice acum, conform regulior gramaticale asta e o greseala. Cu toate asta, ne intelegem foarte bine.
Gata cu offtopicul si eu.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AlexEn, on 14 ianuarie 2018 - 09:19, said:


Sigur nu pronunti gio- in loc de geo-? E difici de pronuntat eo, la sfarsitul silabei, intr-o singura constructie.
Sigur sigur. Am și zis cu voce tare înainte de a scrie ca să mă aud, că uneori în cap parcă-i diferit de ce-mi iese pe gură (mă refer strict la pronunție, că altfel... :D )

#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Indiferent cum pronunțăm cuvintele din sondaj, cred că la profa de geogra toți spunem geo într-o singură silabă.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa cred și eu, dar oare de ce? Pentru că e mai scurt cuvântul geogra?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate