Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Achizitie pc gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Uite o configuratie rapida din nordul europei ... imparti la 10 sumele si le ai in € (aproximativ). Sunt preturi europene si poti gasi si preturi mai bune, dar baza e sa iti faci o idee ce poti inghesui in 2K euro.

Attached File  Capture.JPG   65.71K   20 downloads

L.E: am facut re-upload la poza caci pusesem de 2 ori procesorul ... iese vreo 1800-1900 euro asa .. intra si HDD baban pana la 2000.

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 13:43.


#38
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 13:37, said:

Uite o configuratie rapida din nordul europei ... imparti la 10 sumele si le ai in € (aproximativ). Sunt preturi europene si poti gasi si preturi mai bune, dar baza e sa iti faci o idee ce poti inghesui in 2K
In Romania nu mai sunt pe stoc placi de la 1060 gtx in sus, pt ca au fost cumparate pentru mining.
In plus nici 1060 gtx nu se mai fabrica, ceaa ce este doar pe stocuri.
Acesta lipsa de placii video high end le va scupi pe cele de low end si mid end .Aceasta situatia va dura pana la jumatea lunii februarie spre martie pentru ca fabricile isi trec echipamentele pentru a produce seriile  gtx 2060, 2070, 2080 pe arhitecturi Volta.
Problema e ca si acolo va fi lipsa de placi pe piata pentru ca deja exista precomenzi serioase pt mining pe aceste noi serii.

Singurul mod in care un user va putea sa puna mana pe o placa video este sa cumpere un sistem intreg de la sistem builderi , pentru ca acestia comanda cu miile de bucati.
Beleaua este ca mai toti s-au apucat de minerit si se vand placi acum numai en-gross.

Edited by navistar_eagle, 15 January 2018 - 14:03.


#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ce te impiedica sa cumperi din Europa ? Garantia este europeana. Preturile sunt tot acolo.

Uite, cautand 1080Ti in stoc la un singur magazin de aici:

Attached File  1080ti.JPG   85.55K   18 downloads

Practic se gasesc toate modelele.

P.S.: Fac aici un anunt public: daca are cineva ajutor sa cumpere ceva legat de computere din Suedia, il ajut cu cea mai mare placere ... contactati-ma pe privat.

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 13:37, said:

Uite o configuratie rapida din nordul europei ... imparti la 10 sumele si le ai in € (aproximativ). Sunt preturi europene si poti gasi si preturi mai bune, dar baza e sa iti faci o idee ce poti inghesui in 2K euro.
Am mai polishat un pic ... adaugand o sursa mai potenta.

Toate componentele astea intra perfect in carcasa cu pricina, airflow din belsug ... coolere de carcasa incluse, suport pentru water cooling, dimensiune minuscula si neintruziva.
Daca se prefera fara fereastra, exista si versiune fara geam a carcasei cu pricina.

Attached File  Capture2.JPG   66.91K   18 downloads

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 14:06.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Sa nu uit ... si versiune pe ryzen (diferenta vine de la viteza memoriei ... caci vrei memorie cat mai rapida pentru ryzen ... dar daca schimbi strict mobo+cpu si pastrezi ram-ul la 2666 iesi chiar un pic mai ieftin):

Attached File  ryzen.JPG   66.23K   9 downloads

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 14:58.


#41
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017
o alta configuratie pe Ryzen aici:
Total cu TVA: 9.178,92 lei, sursa: evoMAG
(pt claritatea imaginii, click dreapta poza -> open in a new tab, google chrome)
[ https://i.imgur.com/wjVjzgh.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by navistar_eagle, 15 January 2018 - 15:33.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Memorii de 2400 la Ryzen?
Carcasa segotep ?
GTX 1080 fara Ti?

OK ... daca cu consideri ca merita sa sacrifici 35% performanta in gaming (in acceasi bani) cu configuratia asta ... atunci da, e OK. Nu uita ca in gaming principalul bottleneck e la video card .. si cand vorbesti de bugete mari se recomanda sa iei ce e mai puternic pe piata in momentul respectiv. CPU-ul vine pe locul 2 cand e vorba de gaming.

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 15:44.


#43
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 15:36, said:

Memorii de 2400 la Ryzen?
platforma ryzen si  mitul memoriei  de peste 2400 mhz : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ajbr0lJDVvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Carcasa segotep ?
Stiu ca in aceasta carcasa se arunca cu pietre insa sa stii ca are destul spatiu ca sa raceasca toate componentele si sa asigura un aerflow eficient.

Quote

GTX 1080 fara Ti?
De fapt daca stau sa ma gandesc mai bine, l-as sfatui pe initiator sa amane upgradeul la placi video pt ca la sfarsitul lui februarie apare volta cu GDDR6 => seria 20xx

Quote

Nu uita ca in gaming principalul bottleneck e la video card ..
Depinde aici de veriga slaba din configuratia respectiva

Quote

si cand vorbesti de bugete mari se recomanda sa iei ce e mai puternic pe piata in momentul respectiv. CPU-ul vine pe locul 2 cand e vorba de gaming.
Tocmai ca ma gandesc la viitor: sunt jocuri care acum cer 12 GB , iar 16 GB este la minim. Un 32 GB il aranjeaza pana in toamna 2019 garantat.
Apoi CPU-ul este extrem de important mai ales acum cand majortiatea jocurile avand 60 GB , nu se mai sta sa se descarce tot jocul, ci doar o parte urmand
ca instalarea totala sa se faca in background in timp ce te joci.Adica procesorul trebuie sa conduca jocul la parametrii optimi in timp ce in background se descarca contentul acestuia.
iar userul nu trebuie sa observe acest lucru, iar un astfel de ryzen asigura un gameplay fara  a agatza sau fara sincope in gameplay.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnavistar_eagle, on 15 ianuarie 2018 - 17:24, said:

nu se mai sta sa se descarce tot jocul, ci doar o parte urmand
ca instalarea totala sa se faca in background in timp ce te joci.Adica procesorul trebuie sa conduca jocul la parametrii optimi in timp ce in background se descarca contentul acestuia.
Si de cate ori faci asta intr-un an sa zicem ? ... o data per joc? Exemplul este foarte slab ales, mai ales ca downloadul in background nu rupe procesor ci doar incarca linia de net). Cpu OP vrei doar daca faci multitasking in timp ce joci, singurul scenariu real fiind cel de streaming ... caci cine face productivitate nu omoara computerul cu gaming in timp de face codare video sau simulari sau stiu si eu ce chestii "cpu intensive".
Exemplele folosite in benchmarkuri sunt doar extreme de dragul extremelor. Singurul scenariu real de multiutasking pentru cineva care isi ia computer de gaming este streaming ... si in conditiile in care eu, cu 6700K pot face streaming high-quality in timp ce ma joc fara a vedea utilizare de mai mult de 50% la procesor, cu un 6 core din late 2017 ai deja prea multa putere de procesare pentru gaming (deci Ryzen 5 sau Intel 8600K).

Placa din seria 20, bazata pe Volta, se aude ca va fi anuntata la sfarsitul lui Martie, la evenimentul Nvidia, deci disponibilitatea pe piata va fi prin aprilie in cel mai fericit caz, si aici vorbim de FE, care nu o sa fie nici cel mai performant si nici cu cea mai eficienta implementare, la un pret foarte mare). In conditiile astea, eu, cu 1080, fara Ti, imi permit sa astept ...dar daca nu ai nimic si vrei ACUM un gaming PC, cel mai rentabil este sa iei un 1080 Ti si sa ii faci upgrade peste 2 ani la ce o sa fie atunci pe piata (1180Ti? ).

Sa revenim la gunoaiele Segotep ... pai in primul rand arata oribil (dar asta e subiectiv) ... iar cand ai buget de 2000€+ pentru un sistem, nu te zgarcesti la o carcasa de 2 lei.
Eu de exemplu, nu concep carcasa fara suport generos de racire pe lichid ... solida, spatioasa, cu aer flow, format ITX si frumoasa Posted Image ...
Mi se pare o inutilitate sa iti cumperi tower (sau chiar si mid-tower) si sa nu il populezi .. sa stea asa, ca o cutie umpluta 30% cel mult.

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 17:56.


#45
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 17:38, said:

Si de cate ori faci asta intr-un an sa zicem ? ... o data per joc? Exemplul este foarte slab ales, mai ales ca downloadul in background nu rupe procesor ci doar incarca linia de net)
Insa acele date descarcate trebuie puse in contentul jocului, si acolo intervine procesorul.Apoi sa zicem ca vreau sa descar un film in timpe ce ma joc sau sa ascult streaming de pe net sau vreau sa ma joc dar in acelasi timp vreau sa fac o arhivare  .
La 2000 de euro sistem, nu ar trebui sa astept dupa astfel de operatii ca sa ma joc.

Quote

Exemplele folosite in benchmarkuri sunt doar extreme de dragul extremelor. Singurul scenariu real de multiutasking pentru cineva care isi ia computer de gaming este streaming ... si in conditiile in care eu, cu 6700K pot face streaming high-quality in timp ce ma joc fara a vedea utilizare de mai mult de 50% la procesor, cu un 6 core din late 2017 ai deja prea multa putere de procesare pentru gaming (deci Ryzen 5 sau Intel 8600K).
Eu cu ryzen 1800 x fac alt-tab intre jocuri incarcate in memorie ,de aceea nu trebuie sa inchid un joc ca sa deschid altul Posted Image

Quote

Placa din seria 20, bazata pe Volta, se aude ca va fi anuntata la sfarsitul lui Martie, la evenimentul Nvidia, deci disponibilitatea pe piata va fi prin aprilie
naspa,pana in aprilie nu o sa mai avem placi decat de la sistem builderi cumparandu-le sistemul.

Quote

Sa revenim la gunoaiele Segotep ... pai in primul rand arata oribil (dar asta e subiectiv) ... iar cand ai buget de 2000€+ pentru un sistem, nu te zgarcesti la o carcasa de 2 lei.
Eu nu ma dau in vant sa arunc sa zicem 100 de euro pt o carcasa cand foarte bine una de 40 de euro face acelasi lucru.

Quote

Eu de exemplu, nu concep carcasa fara suport generos de racire pe lichid ... solida, spatioasa, cu aer flow, format ITX si frumoasa Posted Image ...
Mi se pare o inutilitate sa iti cumperi tower (sau chiar si mid-tower) si sa nu il populezi .. sa stea asa, ca o cutie umpluta 30% cel mult.
Mie din contra mie se pare o utilitate sa am carcasa cat mai aerisita si sa am un cooler pe aer care face toata treaba celui pe apa, astfel elimin
un potential factor de risc: apa .
Coolerele Noctua sunt un exemplu elocvent in acest sens.

Edited by navistar_eagle, 15 January 2018 - 18:37.


#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnavistar_eagle, on 15 ianuarie 2018 - 18:35, said:

Insa acele date descarcate trebuie puse in contentul jocului, si acolo intervine procesorul.Apoi sa zicem ca vreau sa descar un film in timpe ce ma joc sau sa ascult streaming de pe net sau vreau sa ma joc dar in acelasi timp vreau sa fac o arhivare  .
La 2000 de euro sistem, nu ar trebui sa astept dupa astfel de operatii ca sa ma joc.
4 core 8 threads sau 6 core distincte sunt ULTRA suficiente pentru toate astea.

View Postnavistar_eagle, on 15 ianuarie 2018 - 18:35, said:

naspa,pana in aprilie nu o sa mai avem placi decat de la sistem builderi cumparandu-le sistemul.
Nu intelegi ca Europa e plina de placi video la preturi rezonabile? De ce te-ai limita doar la piata est-europeana cand ai un continent intreg la dispozitie?
Da o cautare pe amazon.de dupa 1080ti .. vezi ce returneaza. Cele mai ieftine, pe la 700€ nu sunt in stock, asa e .. dar pe la 850 € incep sa apara modele disponibile. Si le iei cu vanzare chiar de la amazon deci ai acoperire si la bani si garantie reala ... esti protejat la fel ca in tara. Primesti si transport gratuit la valoare aia.

In rest, nu comentez .. eu prefer sa ma plimb in Volvo S 90 decat in Dacia 1310

Edited by ro_explorer, 15 January 2018 - 18:52.


#47
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postro_explorer, on 15 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Nu intelegi ca Europa e plina de placi video la preturi rezonabile? De ce te-ai limita doar la piata est-europeana cand ai un continent intreg la dispozitie?
Da o cautare pe amazon.de dupa 1080ti .. vezi ce returneaza. Cele mai ieftine, pe la 700€ nu sunt in stock, asa e .. dar pe la 850 € incep sa apara modele disponibile. Si le iei cu vanzare chiar de la amazon deci ai acoperire si la bani si garantie reala ... esti protejat la fel ca in tara. Primesti si transport gratuit la valoare aia.
Hmm, interesanta idee.Thx

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate