Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inscriere la o facultate in București.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
amrodardari

amrodardari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2016
Salut, caut sa dau la o facultate dar nu ma pot pot hotara intre FMI București si UTCB (drumuri si poduri).
La FMI as dori sa urmez facultatea deoarece imi place programarea si caut o meserie bazata pe asta, iar la UTCB pur si simplu imi place construcția.
Dilema este ca nu stiu ce materii se vor preda in ambele facultati, si nici ce oportunități  de angajare o sa am (ignorand mitul ca daca am facultate o sa am loc de munca liber rezervat),
si nici salariile in ambele domenii, si nici experienta de munca.
Daca poate cineva sa ma ajute in legatura cu nelămuririle de mai sus as fi recunoscător.
Am luat un calcul sa fac curs separat de programare dar as vrea sa aud si parerea altora.
Mulțumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oportunitatile de angajare si salariul nu au legatura cu facultatea absolvita [ ma refer la cele doua despre care vorbesti tu ].
Ceea ce intrebi tu era valabil inainte de 1989.

Inscrierea/ admiterea la o facultate are o mica importanta. Importat este sa o si termini si sa fii in stare ca in timpul facultatii sa inveti/sa capeti experienta in domeniu.

Edited by pasilla, 14 January 2018 - 00:55.


#3
amrodardari

amrodardari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2016

View Postpasilla, on 14 ianuarie 2018 - 00:51, said:

Oportunitatile de angajare si salariul nu au legatura cu facultatea absolvita [ ma refer la cele doua despre care vorbesti tu ].
Ceea ce intrebi tu era valabil inainte de 1989.
Totusi, materiile predate sunt încă  valabile

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postamrodardari, on 14 ianuarie 2018 - 00:54, said:

Totusi, materiile predate sunt încă  valabile
In facultate ai posibilitatea sa inveti singur ceea ce doresti. Nu te opreste nimeni.

#5
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
cred ca poti sa dai la utcb si sa inveti singur programare. acum gasesti peste tot cursuri si tutoriale. utcb e o facultate buna

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postamrodardari, on 14 ianuarie 2018 - 00:41, said:

La FMI as dori sa urmez facultatea deoarece imi place programarea si caut o meserie bazata pe asta, iar la UTCB pur si simplu imi place construcția.
Nu cred ca-ti plac la fel, ambele. Nu poti acorda acelasi timp de studiu sa descoperi tainele domeniului in mod uniform, Asa ca mai rafineaza-ti optiunile, nu doar cocheta cu ele.

View Postamrodardari, on 14 ianuarie 2018 - 00:41, said:

Dilema este ca nu stiu ce materii se vor preda in ambele facultati, si nici ce oportunități  de angajare o sa am
Materiile sunt publicate pe site la fiecare facultate. Oportunitatile le vezi prin site-urile cu joburi. Spor la documentare, nu trebuie sa ma crezi pe mine sau altcineva, singur iti culegi informatia.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postamrodardari, on 14 ianuarie 2018 - 00:41, said:

Dilema este ca nu stiu ce materii se vor preda in ambele facultati

Nu poți spune că asta e o dilemă.
Fără supărare, nu te văd bine ca student dacă nu poți afla diferențele dintre materiile acestor 2 univ. super-clasice și super-diferite între ele. O condiție ESENȚIALĂ să te descurci în facultate e să fii în stare să te documentezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate