Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Vopsea matuita si zgariata din senin(MB A class w169)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ionutmarinescu

ionutmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.08.2015
Buna seara! V-am atasat 3 poze din toate unghiurile pentru a va putea da seama cum sta treaba. Detin un Mercedes benz a class w169 extrem de bine intretinut si mare mi-a fost mirarea cand dintr-o data am observat ca pe partea soferului(in dreptul banchetei din spate) vopseaua parea "stearsa" si matuita. Se observa destul de bine ca o urma de parca cineva a venit cu o carpa sau cu ceva aspru si s-a "frecat" de masinaPosted Image  Oare in parcare sa mi-o fi atins cineva? O ruda zicea ca poatedus lacul de la vopsea.
Care este solutia in momentul de fata? Polish, vopsire partiala?
Multumesc anticipat! Posted Image

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pare "arsura" cu un solvent puternic.

Mătuire și relăcuire.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De cat timp ai masina ?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cine stie de cand e asa, de la care "senin" Probabil ca acuma ai prins o reflexie de lumina care ti-a aratat-o in toata splendoarea ei. Ai primit o recomandare cum se poate repara, urmeaz-o. Sau du-o la un vopsitor, iti va spune ala ce si cum. Si bineinteles si cat.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Super Chief, on 14 ianuarie 2018 - 01:15, said:

Pare "arsura" cu un solvent puternic.

Mătuire și relăcuire.
Acetona?

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu am decis ca atunci cand masina mea, un Fiat Grande Punto cumparat de nou care face anul asta 10 ani, o sa aiba nevoie de vopsea noua, am sa o infoliez integral.

Momentan se tine binisor vopseaua, ceva zgarieturi "panza de paianjen" de la spalat absolut normale. E tot argintiu metalizat, a fost in primele generatii de vopseluri pe baza de apa, toti ziceau ca ce mega teapa mi-am luat, atat din cauza marcii dar si a vopselei

Nu cred ca am bagat mai mult de 1000 de euro in masina asta, cu revizii  cu tot in 10 ani ;)


Eu te sfatuiesc sa te bucuri de viata, lasa pata asa cum e ca nu iti pericliteaza integritatea tablei, o rezolvi cand ti-o boti-o vreunul sau cand se cere o revopsire totala. Eu am renuntat demult sa ma mai stresez pentru maruntisuri. Iar masina a fost intotdeauna pentru mine un fier pe roti cu rol utilitar. Nu am personalizat-o (in sensul de a o trata ca pe o persoana) si nici nu voi face vreodata asta cu o masina.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Asa ceva iese cu polish profesional pe toata zona aia, dar nu merge la o spalatorie obosita care face polish ca degeaba mergi. Cauta pe cineva care face detailing si iti rezolva si asta. Apropo, daca mergi mereu la aceeasi spalatorie si ai masina de noua eu as schimba spalatoria ca cine face magarii in parcare nu prea se complica cu chestii asa discrete.

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Greu sa nu observi pata aia, eu zic ca ai avut pe cineva cu suflet bun in zona ...inuman, se si vede cum e sters cu carpa.

Trebe incercat prima data varianta cea mai simpla, luata la polish cu spuse si colegu Filip. Dar nu cu polishuri care le gasesti in magazine (cam toate sunt "light" ) , ci cu un polish profesional la un atelier de tinichigerie (sa cumperi tu nu merita pt ca e scump polishul adevarat si poate nici nu iese ).

#9
ionutmarinescu

ionutmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.08.2015

 pasilla, on 14 ianuarie 2018 - 01:16, said:

De cat timp ai masina ?

2 ani si putin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate