Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mocheta - montaj, underlay, etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare.
Am de montat mocheta in 3 camere. Vreau sa pun si underlay pentru ca este casa pe structura de lemn si astfel sa mai amortizez din sunetul pasilor, sa insonorizez, etc.
Mocheta este pe suport de pasla.

Nu am montat niciodata mocheta cu underlay. Se monteaza greu? Se lipeste stratul izolator de pardoseala si apoi mocheta de el sau se aseaza pur si simplu unul peste altul?

Alte sfaturi utile daca aveti, sunt binevenite. Eventual daca ati gasit vreun tutorial bun pe subiectul montajului mochetei.

#2
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Underlay-ul se fixeaza, cam la 80cm distanta, pe toate directiile, cu capse de tapiterie. Mocheta se aseaza deasupra si se fixeaza perimetral in stighiile de lemn cu cuisoare? Stii la ce ma refer?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu recomand fixarea underlay-ului cu banda dublu adeziva.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, am vazut stinghiile alea de lemn. M-am prins la ce folosesc. sa fixeze mocheta sa nu se traga de la margine.

Ma gandisem la o varianta de a lipi din loc in loc underlayul si la fel si mocheta. Ori cu banda dublu adeziva din aia de mocheta, ori cu adeziv semilichid.
Nu stiu daca nu turteste prea tare underlayul capsa si apoi sa se cunoasca pe mocheta.

Am capsator electric si capse din alea otelite ca trebuie sa fac si doua scari cu mocheta. Acolo o sa fie 5ex Posted Image

Edited by serginho74, 13 January 2018 - 23:36.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu folositi termeni romanesti ? Substrat ! Ce tip de substrat vrei sa folosesti ? Daca folosesti mocheta cu strat de pasla , stratul de pasla constituie substratul ...

Edited by Baxon, 13 January 2018 - 23:52.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Din acelasi motiv pentru care tu lasi spatiu intre cuvant si semnul de punctuatie Posted Image Glumesc.

Am folosit termenul de insonorizant, termoizolant, buretel, etc. Se uitau toti stramb la mine si nu intelegeau ce vreau. Si ma intrebau: aaaa, underlay? Zic da. In conditiile in care eu locuiesc parte din timp intr-o tara anglofona si fireste ca stiam deja termenul.

Dar lucrezi in domeniu? Mi-ar fi placut sa vii cu un sfat pe subiect si nu doar sa ne certi ca folosim englezisme.

Attached File  Regular-Gripper-stretch-fit.jpg   309.5K   45 downloads

Edited by serginho74, 13 January 2018 - 23:58.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuia sa precizezi ca stai intr-o alta tara .
On: Pluta . In functie de suprafata o poti lipi prinde cu capse etc .
P.S. Mocheta nu e o alegere prea inteligenta intru-cat tine praful dar asta probabil ca nu e important pt tine !

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Underlay nu are corespondent in limba romana. E ca si obertail, ori oberliht si ar fi bine sa ramana underlay in DEX.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Baxon, stau atat in Romania cat si intr-o alta tara. Dar nu inteleg de ce trebuia sa precizez. Dar nu conteaza.

Am vazut ca se prinde fara probleme cu capse substratul (vezi ce baiat fin sunt si iti fac pe plac? :P ).
Am montat parchet natural de stejar pana acum dar e scumpisor si pentru dormitoarele (mici) de la etaj care sunt destul de micute (in cel mare de 25mp am pus parchet natural) nu mai ramane mare lucru vizibil si doream sa pun ceva care absoarba zgomotul si sa ofere si un bun confort termic.

Cu praful nu este problema. Oricum am covoare de lana naturala si unde am parchet si crede-ma ca in timp se macina si alea si produc singure praf, nu doar ca-l inmagazineaza. E mai rau cu ele decat cu mocheta dar minim o data pe saptamana domnul aspirator Dyson Animal care nu doar ca are o foarte buna capacitate de absorbtie dar are si perie rotativa, isi face datoria la nivel micro.

La etajul doi care este un fel de mansarda cu o camera mare de vreo 30mp pun mocheta si underlay pentru ca o sa fie foarte probabil home cinema si spatiu de joaca pentru copii. Este important sa insonorizez de restul casei ca fac dezastru si acum in Ro unde este ditai planseul de beton.

Am vazut deja niste filmulete pe youtube si m-am lamurit in proportie de 99%. Este simplu si usor in comparatie cu alt gen de pardoseala. Nu mai spun ca este si foarte eficient.
Am certitudinea ca scarile imi vor manca sufletul dar asta e, trebuie sa le fac.

Daca as fi angajat pe cineva m-ar fi costat cam de 3 ori mai mult. Inclusiv materialele le iau din Romania unde doar ca exemplu, mp de underlay este intre 15 si 18 lei iar acolo pretul pleaca de la 10euro pe mp.

#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 serginho74, on 13 ianuarie 2018 - 23:34, said:

Da, am vazut stinghiile alea de lemn. M-am prins la ce folosesc. sa fixeze mocheta sa nu se traga de la margine.

Ma gandisem la o varianta de a lipi din loc in loc underlayul si la fel si mocheta. Ori cu banda dublu adeziva din aia de mocheta, ori cu adeziv semilichid.
Nu stiu daca nu turteste prea tare underlayul capsa si apoi sa se cunoasca pe mocheta.

Am capsator electric si capse din alea otelite ca trebuie sa fac si doua scari cu mocheta. Acolo o sa fie 5ex Posted Image


Tu faci cum doresti Posted Image  Eu ti-am spus cum se face. Mai departe ...
In mod normal, o mocheta bine instalata & intretinuta tine si 15 ani. In timpul asta, ori se macina / rascoace lipiciul, ori se macina / rascoace buretele care este in contact cu lipiciul. Ca rezultat, buretele nu mai sta pe pozitie. Asta duce la instabilitatea mochetei. Si sa nu uitam de toate complicatiile care se pot naste cand vii cu masina de abur sa speli mocheta; lucru pe care-l faci cel putin de doua ori pe an ...

Spor.

Edited by DIY, 14 January 2018 - 00:40.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Multumesc pentru sfaturi  DIY.

Am mai avut mocheta sau covoare si nu le-am dat cu abur niciodata. Nu am animale in sensul de pet in casa si nici nu intra nimeni incaltat.

#12
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 pasilla, on 14 ianuarie 2018 - 00:07, said:

Underlay nu are corespondent in limba romana. E ca si obertail, ori oberliht si ar fi bine sa ramana underlay in DEX.

underlay - strat de baza,

underlayer - substrat

Nu e nevoie sa schimbam limba romana sau DEX-ul fiindca nu cunosti tu limba romana.

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 serginho74, on 14 ianuarie 2018 - 00:24, said:


La etajul doi care este un fel de mansarda cu o camera mare de vreo 30mp pun mocheta si underlay pentru ca o sa fie foarte probabil home cinema si spatiu de joaca pentru copii. Este important sa insonorizez de restul casei ca fac dezastru si acum in Ro unde este ditai planseul de beton.


Cred ca esti singurul din lumea asta care face camera de auditie ( home cinema ) la mansarda .

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In Romania o am la etajul 1. Acolo o s-o am la 2. Stau la casa, nu am vecini. Iar dimensiunile camerei se preteaza la asa ceva si casa este de buna calitate, constructiv vorbind si destul de noua.
Nu am subsol, nu se construieste cu subsol acolo.
Si nici in Romania nu am ales sa fac la subsol. Nu duc lipsa de spatiu, nu vad de ce m-as baga ca soarecele acolo.

Dar intreb si eu, cu ce deranjeaza daca este la parte, etajul 1 sau 2? La casa de peste mari si tari, etajul 2 are o singura camera mare, insotita de o baie medie ca dimensiuni cu cada, chiuveta si toaleta si inca un soi de dressing sau poti face chiar un birou micut acolo. Este spatiu cacalau, nu deranjez pe nimeni, constructie solida, ferestre spre cer, super atmosfera. Tot nu pricep de ca as face-o in alta parte.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pus mocheta. Rezultatul este excelent. Foarte multumit.
Mai am si pe scari de pus, dar peste vreo doua saptamani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate